VIDEO-FOTOT/ NASA gjen provat që mund të vertojnë se ne nuk jeni të vetmit në Univers

NASA me anë të anijes së saj  kozmike “Cassini” ka kapur për herë të parë prova që mund të vërtetojnë ekzistencën e jetës përtej planetit tonë  Tokës.

Në të dhënat e mbledhura janë vërtetuar reaksionet kimike që ndodhin thellë poshtë akullit të cilat mund të kenë krijuar një mjedis të përshtatshëm për mikrobet.

Profesori i Gjeoshkencave të Tokës, David Rothery gjatë një konference të mbajtur se aktualisht dimë gjenezën e vetëm një lloi jete, atë që çoi në formimin e njerëzimit.

Ekspertët thanë se zbulimi ishte “pjesë e fundit” e misterit që lidhet me provën se jeta është e mundur edhe në Enceladus, në henën e Saturnit. Oqeanet e lëngshëm ekzistojnë milje nën sipërfaqen e Enceladus. Për këtë arsye shkencëtarëve i duhet të mbështete në shtëllungat e spreit që hidhet në atmosferë përmes së çarave të akullit, për të kuptuar se çfarë ndodh në thellësi.

 

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/3F3882F000000578-4410684-As_scientists_look_further_for_living_microbes_on_Enceladus_NASA-a-31_1492125988652-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/3F3882F000000578-4410684-As_scientists_look_further_for_living_microbes_on_Enceladus_NASA-a-31_1492125988652.jpg","attachment_id":"666832"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/3F3A514700000578-4409626-image-a-13_1492120731586-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/3F3A514700000578-4409626-image-a-13_1492120731586.jpg","attachment_id":"666833"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/3F38C68B00000578-4409626-Observations_in_2005_by_the_NASA_ESA_ASI_Cassini_mission_reveale-a-69_1492112943249-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/3F38C68B00000578-4409626-Observations_in_2005_by_the_NASA_ESA_ASI_Cassini_mission_reveale-a-69_1492112943249.jpg","attachment_id":"666834"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/3F39A97900000578-4409626-All_the_building_blocks_for_life_have_been_found_for_the_first_t-a-66_1492112943123-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/3F39A97900000578-4409626-All_the_building_blocks_for_life_have_been_found_for_the_first_t-a-66_1492112943123.jpg","attachment_id":"666835"}]

6 komente në “VIDEO-FOTOT/ NASA gjen provat që mund të vertojnë se ne nuk jeni të vetmit në Univers”

 1. Durrsaku says:

  Zoti gazetar që ke botuar këtë lajm, që ndonëse është i vërtetë si lajm, është i gënjeshtërt në titull. Duhet të kuptoni se ekzistenca e jetës në një planet çfarëdo, ashtu si edhe në planetin në fjalë, nuk nënkupton ekzistencën e qenieve të arsyeshme (dmth njerëz) por të kushteve të përshtatshme për zhvillimin e jetës, duke filluar nga një qelizorët e më tej.

 2. the punisher says:

  Sakte durrsako…dhe sic dihet “qeniet e arsyeshme” hahaha pra njerezit nuk e kane prejardhjen nga njeqelizoret por nga dheu. Pyet edhe Anastasin po deshe.

 3. Beni says:

  E cuditeshme po ta kishin qeniet e gjalla zhvillimin nga dheu pse nuk ndodh edhe sot , thjesht pyetje ,jane gjetur shume evidenca qe njerezimi ka jetuar me mijera vjet perpara ,dhe ndoshta e ardhur nga ndonje planet tjeter ose eshte krijuar nga dikush tjeter qe ne gjuhen popullore e quajme zot
  Po qe te jete formuar dhe nga majmuni eshte gabim trashanik. Ndoshta asht afer dita qe te dali e verteta

 4. Mima says:

  Shume ne regull e Kane shkruar Kuptohet parte qe nuk flitet per jete inteligjente por per bakterie.Megjithate NASA me ATO lajme justifikon miliardat qe marrin per ATO lloj studimesh .

 5. Mima says:

  Shume ne regull e Kane shkruar Kuptohet parte qe nuk flitet per jete inteligjente por per bakterie.Megjithate NASA me ATO lajme justifikon miliardat qe marrin per ATO lloj studimesh .

 6. E Dashura Redaksi a keni deshire dhe vullnet me e be publike ket webseit:

  FIGU Schweiz: Neue Veröffentlichungen und Aktuelles

  http://www.figu.org/ch/

  Neue Veröffentlichungen und Aktuelles … auf der Website der FIGU und «Billy» Eduard Albert Meier (BEAM): Die «Stille Revolution der Wahrheit».

  eshte nje Website shume interesant dhe shqiptaret do te duhej ta lexonin patjeter se mesojne shume gjera interesante.
  nje pergjigje te sinqert nga ana jua do te me gezonte shumej.
  Faleminderit

  Pershendetje nga
  Blerim Berisha

  Schweiz

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *