Alfred Lela: Komunistët që kërkuan ekzekutimin e PD-së në ’97, duan ta zhdukun prapë këtë parti. Por Rama-Meta po e forcojnë PD-në

Alfred Lela thotë se Rama dhe Meta po e forcojnë PD-në.

Sipas tij, këta të fundit po bëjnë çmos për ta zhbërë PD-në, njësoj sin ë vitin 1997.

“Takimi i disatë mes bashkekryetarëve të mazhorancës, Rama e Meta, ka prodhuar një frut të papjekur politik. Propozimin e bërë publik nga kryetari i Kuvendit që negociatën apo dialogun mes palëve ta fillojnë apo kryesojnë të djathtët e PPE ku bën pjesë edhe Partia Demokratike e Bashës.

Në pamje të parë kjo duket vazhdimësi e rolit paqtues të Metës, njëfarë negociatori mes palëve i cili edhe pse ështe palë kërkon të ndërtojë imazhin e atij mbi palët. Siguresa e kësaj sigurie që do të japë zoti Meta është afër shkrehjes dhe rrezikon ta zhvendosë profilin e tij nga ndërmjetësuesi i shqetësuar në shejtan budalla. Shefi i LSI është ende në një zonë komforti por krizat e kanë këtë pamëshirë: ato prodhojnë gjendje të reja më shpejt se palët mendojnë për lëvizjen e radhes.

Sigurisht, Meta mund të jetë duke punuar për fatin e bretkosës (që deshi të trashej sa një ka) dhe pas ‘vrasjes’ së rivalit të vogël Shpëtim idrizi, të nxjerrë nga kriza edhe një President të vetin apo të paktën të pëlqimit të vet. Me këto ‘dhurata’ të kryeministrit, ai shërben si këmbë apo ‘patericë’ e koalicionit dhe Rama mbahet në këmbë si ‘i besuar’.

Kjo është sikur Kalin, të mos e fusin në qytet-shtetin e koalicionit grekët nëpërmjet dredhisë së koalicionit, por vetë trojanët si paqtim për zotat e krizës. Koalicioni mund të trashet vetëm duke u holluar: kau duhet bërë bretkosë, dhe jo e kundërta, zullumi qeveritar dialog, dhe jo e kundërta; dera e barkut të fshehtë të kalit duhet bërë tryezë dialogu dhe jo e kundërta. Pra tryezë derë që i mbyll dritën çdo dialogu.

Opozitës, paradoksalisht, nuk i intereson asnjë prej propozimeve të këtij editoriali. Opozitës i mjafton vetëdemaskimi i mazhorancës dhe bretkosëria e saj aspak kavalereske. Ka gjithmonë një Auer prej Europe që viziton pellgun dhe dirigjon korin e bretkosave duke shpallur se është shubertiane tingëllima që lëshon. Por kau do të plasë. Auer më nuk do të flasë. Kriza do përshpejtohet, por nuk do të zgjasë. Historia po përsëritet edhe pse jo si mësim. Pas thyerjes së ’97, të njëjtët komunistë, me të njëjtin instinkt, bënë çmos e çnuk për ta zhbërë opozitën. Dëshirë e vjetër. A mos, në përpjekjen për ta nxjerrë jashtë, po e forcojnë? Forca e shejtanit kthehet gjithherë në budallallëk. Siç e thonë vetë: Suksese në jetë”, shkruan Lela.

REMOTE_ADDR:[]

55 komente në “Alfred Lela: Komunistët që kërkuan ekzekutimin e PD-së në ’97, duan ta zhdukun prapë këtë parti. Por Rama-Meta po e forcojnë PD-në”

 1. Shqiptar says:

  Per ty Alfred Lela Shqiperia mbaron ne Shkumbin dhe te gjithe ata njerez me banim ne Jug te Shkumbinit (1.8 milione) jane komuniste armiqe te PD-se. Ke probleme percaktimi historik, gjuhesor dhe psikik.

  1. Timi says:

   Shkaterruesve te Shqiperise dhe krimineleve e hajduteve vazhdojne tju sherbejne njerez si ky qe shpirtin ja kane shitur euros nen dore. Vazhdoni more ndyresira qe te hidhni balte ndaj atyre qe po ndertojne Shqiperine. Partia qe ti mbeshtet eshte me zi se fashistet e nazistet sepse ne fund te fundit ata ishin nacionaliste dhe i sherbenin kombeve te tyre por kjo PD-ja qe ti mbron me kaq pasion te shitur ka shitur interesat e kombit dhe ka kontribuar ne terheqjen zvarre mbrapa te kombit shqiptar. Miresia e kombit shqiptar ju zente. Nuk thone kot qe ‘karma eshte nje kurve’. Do t’ju zere karma e popullit shqiptar ju ndyresirave e mbeturinave te tij. Jeni jashteqitje qe nuk ja vlen te merresh me ju por nuk mund ti mbaja dot do fjale per ti thene ty more koke qeros i qelbur. Ptuuu ndyresire.

  2. Populli says:

   Per me teper qe PeDe ne udhehiqte nje komunist. Ky Lejlalaja nga c’galaktike vjen?

   1. reforma says:

    me keto gomarlleqe pompohet Basha cdo dite , qe i duket se po forcohet vertet PD , degjon Lejlen:), Qimin, Nik Spahiun dhe drejt e ne gremine qyqari, sa gjynah i shkretii Lul

  3. Sparetaku says:

   O Lela! O koke thati mutit.Ti i sherben pd-ke

 2. Manti says:

  Po ky qenka k……qe fare ashtu siç e ka edhe tullen. Kam menduar me qenese eshte dipllomuar ne perendim mundej qe te sillte nje fryme ndryshe tek pedeja. Por nuk qenka e thene. Zengjin dhe te pasur nga shpirti nuk te ben shkolla dhe dijet qe merr neper rruget e perendimit por geni dhe tharmi familjar. Duhet qe te jesh oxhak dhe xhins. me sa duket ky lelka nuk i paska keto. Vjen verdalla neper studio e nuk thote asgje me peshe. Ndryshe eshte alizoti. I reflekton pavarsisht nga kauza qe mbron. Tung

 3. Tan_Tironci says:

  Ata, “komunistet” ne 97 e kishin PD-ne ne dore…. nuk ja futen “prasin” se ju dhimsen, por, ky, ishte gabimi me i madh qe ata bene. Kesaj here, me sa shoh e kuptoj, po ja fusin vetes “prasin”. Do Zoti, ju thyhet brenda ne dysh.
  Kushtetuta mor Zoti Lela, ajo eshte qe drejton nje komb, dhe jo cadrat etj etj.
  Hajt, shkoni ne rrjesht edhe votoni Vetingun, ju lutem….
  Z. Lela… je nje kulluf qe shok te dyte ske, por… nfa koka, i ngjan,
  Cim Pekes.

  1. arturi says:

   Hahaha 🙂 🙂 🙂

   1. Fshatari says:

    Ka nje kontradite ky Lela ne shkrim…qe koken e ka si K..a…r ndersa zerin e ka te holle

 4. Tani says:

  Po te varesh fatin e analizave politike te nje opozite ne doren e nje personi ,qe ne nje kohe tjeter do ta perdornin si dordolec,eshte fatkeqesi,

 5. popopo c´é ka gjet ate popull nga kto Marsiant
  e zdryp m´toke
  Per cfar 97-te e cilen PD llap ky kokPordha !

 6. Toni says:

  E c’fare thua o koke bole !? PD me keta drejtues eshte drejt rruges se shkaterrimit total, ky thote po e forcojne. Ndonjehere te duken te egzagjeruara komentet e Rames, po keta qenkan 100% gazetare kazani.

 7. mero says:

  burr i squt ky bravo e ka zili bota

 8. Kellira says:

  Cfare bari ka tymos ky?!

  O trongull!
  PD-ja eshte e vetmja Parti qe drejtohet nga nje komunist!!!

 9. a says:

  ky qenka c…ar ky me shkullakun i japin mend lulkes dhe do shikoj se ku do shkoj

 10. Ivan i madh says:

  Kur mundohet dhe ky koke neperka Le-la te beje diversion mazhorances. Mor idioti Le-la shekon e degjon o te placin se cfare thone te derguar e Europes dhe Amerikes apo e fytyren dhe veshet ne m…. Keshtu eshte kur media i ka dhene vend nje grupi te vete quajtur analiste si Le-la, shul-laku, berr-ati, c-ani e shume te tjere idiote.

 11. butrinti says:

  ME KETO QE SHKRUAN –AMUND TE JETE KJO MOSTER ASNALIST ??? KY I NGJAN ME TEPER NJE HALEJE QE FLLIQ DYNJANE.

 12. Altin Ponari says:

  Ky Lela nga paraqitja por edhe nga zeri duket gay. Megjithate keto persona pergjithesisht jane te zgjuar, por ky ka nje nivel nen mesatar

 13. se me ke me ngjan koka jote says:

  asnje nga komunistet nuk eshte marre me kete parti.populli po,eshte marre dhe do te merret.i vetmi qe merret je ti.do me vnte mire tua degjoja zerin.nuk jam komunist,nuk jam ne asnje parti politike ,por ne nje vend demokratik do ishte mire tu degjohej zeri ne titull mu kujtuanrrjeshtat e para te manifestit te partise komuniste.me qenese kete titull dhe shkrim e ke bere t mendova se je ti i pri komunist qe fole.sa per pd si ne 1997 edhe sot varrin po ja bejne drejtuesit e saj dhe analiste si puna jote.iliri dhe edi e konsiderojne pasuri kombetare te nje vendi demokratik,ndaj dhe perpiqen te mos e lene te rreshkase ne grupe,thene ndryshe ,ne fashizem.a te kujton gje “marrshimi mbi romen?”a nuk ngjan me” marshimin” mbi kavajen.e pra nuk jane komunistet qe po e pergatisin,porjane falangat fashiste te partise qe ti aspiron, qe ne gjithe historine e saj qe nga90 e ketej vetem shkaterrim i sollen ketij vendi.ne fund po te them opinionin tim per ty:je me nderanalist.

 14. lul cadra says:

  …kur e shoh,ky me nxjerr mallin me Leninin.Sa i ngjan.

 15. shpresa says:

  Po ky Lela qenka i mbaruar fare; neper emisione ben sikur kupton çfare thuhet, pastaj nxierr prape thonjet e pa prere. Ik or dordolec se te ishe njeri i mire ti s’do ta kish bere perendia koken me qoshe por do e kishe si te tjeret.

 16. Maloku says:

  Nje komentues permendi “GENIN” dhe qe thoni ju “GENI” iketij gazetaruci buron nga Berisha e Vendit IBALLE PUKE nga fisi i Kacoleve.

 17. Asus says:

  Ky nuk eshte budalla. Ky eshte I keq.

 18. Fallo Madhi says:

  IK ore te qifte rropt cdo Shqiptar qe i jep votat PDse serbe keto 27 vite.
  Harron o qelbesire se Rama eshte me votat e popullit ne Pushtet.Ne 97 PDja serbe dergoi avionet kunder jugut.
  Rezultati dihet.

 19. Pallatet Agimi says:

  Ky nuk edhte as budalla e as i keq. Ky eshte kufome.

 20. Lpl. says:

  I ke rene pikes Lela nuk gjenden kund ne bote grupime me shpifes ,diversjoniste te pa bese , kriminele gjak ftohte , hajdute te pa moralshem se komunistet , por kane nje gje se i bejne fshehtas naten , kurse diten bejne sikur te duan .Edhe krimet vrasjet ordinere i bejne te gjitha njerez qe kane pasur lidhje me diktaturen ,te behet nje studim i krimeve dhe droges dhe do shihet se kush i ben ato .Komunistet nuk kane shpirte njeriu , kane shpirte djalli .

  1. arturi says:

   Mire ia bere Salih Karaxhiç kamu(t)nistit!

  2. Kellira says:

   Ta mbeshtes mendimin.
   Saliu, produkti i komunizmit shqitar, komunisti i linjes se ashper ne PPSH, ka qene dhe mbetet e keqja e ketij vendi keto 25 vjet.
   Por e keqja me e madhe jane ata qe e ndjekin dhe e quajne “bacë”. Ata qe e kane model.

  3. shpresa says:

   O Lpl ! Po Saliu ka pase lidhje me diktaturen apo po Saliu ka vrare ndonje çike? Po si jeni gatuar keshtu mor te zese qe ne fshikzen e nenes tuaj, kaq bastarde!

 21. beni says:

  e di qe je pe te ardhu keq apo jo

 22. lond says:

  O kok hardhuck je bo si rrezik vdekje, do shkallohesh or idiot tuj lavduru lulushe kurven

 23. Shqiptar says:

  Sa te paguajne na pd …o pis

 24. JAHO LABI says:

  Po ti ne 97-en i bije macit me luge nga i di gjithe keto karlleqe qe thua ?Apo keshtu ta kan dhene shkrimin dhe ti i ve emrin tend?.Bjeri akoma macit me luge se mire e ke .

 25. Bozen says:

  Mos ja vini re Leles, se ka pire pak si shume sot. Nuk e shikoni se i ka ikur truri, nuk po di çfare shkruan. Keshtu jane keta te pd, koqe kandari.

 26. NjeQytetarOptimist says:

  Lela, te kam ndjekur ne Top Channel dhe je nje koqe kandari. Tamam si ajo historia qe paske shkruajtur me bretkosa dhe kuaj. Flet percart dhe ne qoftese je keshilltari I qesharakut, me keq akoma. Ti ke humbur rrealitetin dhe s’ke haberin se c’fare po ndodh.. Kapesh ne insinuata te castit se c’fare tha ky e ai dhe si femij I lumtur, frymezohesh !! PD-ja s’ka nevoje per komunista a fashista a ballista te shperbehet.. Ajo po e ben me perpikmeri shperberjen e saj..

 27. Haka Tekizoti says:

  Po ky?! Tani shkoi për lesh apo kështu ka qenë që në gjenezë e tani po na e jep mundësinë ta njohim tamam?

 28. DALLTON says:

  Zoti Lela populli thote nji shprehje :”qeni -leh-atje -ku -ha”si duket edhe ti shkruan atje ku te paguajne papagallet,se ndryshe nuk do e kishe bere kete shkrim ,se ata “papagallet “qe te shkruan ,nuk kane paguar as edhe njihere as korent as nji lloj takes per shtetin nga ata tipa eshte edhe zoteria jote Lela.

 29. LAPRAKSI says:

  dynjaja ne koken lakuriqe te ketij liliputi intelektual fillon dhe mbaron tek nje insekt qe njihet me emrin pilivese aq shpejt leviz ajo sa femije e dashurojne por te riturve i besdis eja o analist te te trego une ish drejtori i radio kohes ne 97 se cfare kaloj gazetaria ne ate periudh dhe si pd-ja jote e asaj kohe u shperbe vete dhe ps-ja e mbajti ne treg vizualisht gojen e ke te madhe ndaj prej saj dalin pilivesa te cilat i dashurojne lulkat e veckel te rriturit besdisen.

 30. A says:

  LPL-SE I KA NGEL ORA NE KOHEN E KOMUNIZMIT. JENI BERE ZOBI NE SYTE E POPULLIT.

 31. Soni says:

  LELA! NJERËZ SI TY , JANË PLEHU I PLEHUT.!TË SHKAKTOJNË TÊ VJELLA KUR I SHEH E JO MË KUR I DËGJON.
  KOHA DO TË DËNOJË SIÇ E MERITON.!👎👎👎👎

 32. Monda says:

  SI KA MUNDËSI, QË ZOTI KA BËRË NJERËZ SI LELA!?
  👎👎👎👎👎👎LELA- PLERA!

 33. Jonuz Kola says:

  Ky duket sikur vjen nga Planeti i Marsit e qe kujton se bjerezit jane bufa e nuk kuptojne, ndaj duhet ti besojne vetem sofizmave eshtremberimit te realitetit pare me syzet e tije!

 34. Z.LELA ti ke te drejte komunistet e mbrojten SALIUN per shkaterrimin e shtetit ne 997.NANO nuk donte te denohej BERISHA ato kishin nje marreveshje te fshehte midis tyre qe pushtetin ta mbanin me radhe.

 35. ray says:

  ti nuk ke faj o zoteri qe ke gjetur nji gazetari katastrof ne Tirane dhe mendon qe fjalet e tua kane peshe. Je per keqardhje qe ke jetuar dhe ne Amerike dhe je kthyer mprabsht si nje kerm i djallezuar. Ti je super karagjoz te te lexosh e jo me te degjosh. Vazhdo me kete taktike se i duhesh lulit akoma me shume…..

 36. sherifi says:

  Ne fakt o Lela, une nuk di qe komunistet e paskan kerkuar qe ne 1997, kaq mire paskan bere qe me ju lumte, paskemi qene mbrapa si milet deri ne 1997, dhe me te avancuar paskan qene komunistet, ndersa tani eshte bindur 90% e miletit qe qenka parti fashiste dhe u dashka nxier jashte ligjit.

 37. saliu says:

  MOS i thuj hardhuc , thuj me mir zhapik i shkon me shum .

 38. rigoni says:

  Kelyshi I Qen Berishes,heh per kocken e radhes……

 39. astrit says:

  Nga c’planet ka ardhur ky UFO idiot?

 40. sahanlepirsi says:

  I themi ketij zotnise 420 se perkundrazi pe deja po shkaterrohet sa qe ti dhe zotnijte e tjere 420 bejne sikur nuk e kuptojne, e keni ngrene corben e plakut mere dhe do ta villni tere jeten, populli zotni e ka kuptu se kush jane keta qe shkaterruan kete vend pune per ju, hajdeni me 18 qershor se kush do te fitoje, do te fitoje ai qe nuk eshte perlyer me vrasje kriminale, me vjedhje, shperdorime, me tjeteresim pasurie, do fitoje e drejta e shqiptareve, fjalet e teperta jane jane boshe, bjerini qemanse bjerini se i bini bukur.

 41. Majmuni bojçilli says:

  Nuk e lexon sa urrejte ka per rracen tuaj more injorant? Ti Strazua dhe Noka jeni tre kllounet me pistoleta uji ne duar

 42. Valter says:

  Bretkose a ka, kale a buall, hijene a cakall,
  komunist a te persekutuar,te shitur apo psefto patriote,
  te pa ditur a dipllomuar, hajdute apo kriminele, te shpifur apo pushtesuar.
  Ja arite shume mire keto 27 vjet te na mbanit peng,
  nuk eshte mire te shash dite pashke pornje,
  VAFSHI NE DJALL u takon.

 43. Meti says:

  Lela kameleoni, me mungese te theksuar karakteri. Sa ishe tek MAPO mbaje nje qendrim te ekilibruar, por sic duket Cili te paska njohur ne permbajtjen tende, pa karakter. Goje me te helmatisur nuk ke ku e gjen, i sherben interesit te çastit, krejt bosh dhe jashte realitetit. Reagimin total kunder asaj qe shpreh ti, e sheh ketu. Nuk mund te gjendet njeri me cinik. Ne ’97 ishte Berisha qe i beri varrin vetes me sistemin piramidal dhe fatkeqesisht keta ish-komunistet qe permend ti bene gabimin fatal qe e ngriten perseri duke pasur parasyshe parimet demokratike te riperteritjes dhe duke menduar se ai ka nxjerre mesim nga e kaluara, por ai u be edhe me i rrezikshem per demokracine tone te brishte dhe e futi Shiperine ne gremine. Per te pasur vizion te qarte ne jete, nuk mjafton vetem shkolla qe ty thone se nuk te mungon, ty te mungon gjithcka pozitive. E qeshura jote cinike dhe plot cmire te ngjall krupe, neveri! PD eshte e zhytur ne krime, hajduteri, tradheti dhe sigurishte ka tmerr nga drejtesia, por tashti duket se ka ardhur ora e shumepritur. Ti Lela nuk besoj se humb ndonje gje nga vendosja e drejtesise se s’te eshte dhene rasti per te pasur post qe te zhvasje dhe qe do ta kishe bere pa hezitim me kete karakter kurve qe ke, por po i ben shume fresk kesaj kaste hajdutesh ne PD per perfitimet e tua, por je i humbur dhe i pashprese, si ti edhe shume te tjere qe po marrin shperblimin ditor ne çader. Koha po punon dhe ti je ne rrjeshtin e gabuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *