Cilat janë provat historike, që Jezu Krishti jetoi dhe vdiq?

Simon Gathercole

Sot, disa pretendojnë se Jezu Krishti është një ide, dhe jo një figurë e vërtetë historike, por ka shumë prova të shkruara për ekzistencën e tij, 2000 vjet më parë

Sa të bindur mund të jemi, që Jezu Krishti ka ekzistuar?

Provat historike për Jezusin e Nazaretit janë të kahershme dhe shumë të përhapura. Brenda pak dekadash nga jeta e tij, ai përmendet prej historianëve hebrenj dhe romakë, si dhe nga dhjetëra shkrime të krishtera. Krahasojeni këtë, për shembull me Mbretin Artur, që supozohet se ka jetuar rreth vitit 500. Burimi më i madh historik për ngjarjet e asaj kohe as nuk e përmend Arturin, dhe ai përmendet për herë të parë 300 apo 400 vjet, pasi supozohet të ketë jetuar. Provat për Jezusin nuk janë të kufizuara tek folklori i mëvonshëm, si rrëfimet për Arturin.

Çfarë na thonë shkrimet e krishtera?

Vlera e këtyre provave është se janë edhe më të hershme, edhe më të detajuara. Shkrimet e para të krishtera që kanë folur në lidhje me Jezusin janë Letrat e Shën Palit, dhe dijetarët bien dakord se më të hershmet e atyre letrave, janë shkruar brenda 25 vjetësh pas vdekjes së Jezusit, ndërsa dëshmitë e detajuara biografike të Jezusit në ungjijtë e Dhjatës së Re datojnë rreth 40 vjet pas vdekjes së tij. Këto të gjitha u shfaqën gjatë jetës së dëshmitarëve të shumtë okularë, dhe ofrojnë përshkrime që përputhen me kulturën dhe gjeografinë e Palestinës së shekullit të parë. Eshtë gjithashtu e vështirë të imagjinohet se pse shkrimtarët e krishterë do të shpiknin një figurë të tillë, një shpëtimtar tërësish hebre në një kohë dhe vend – nën patronazhin e perandorisë romake – ku kishte dyshime të forta ndaj Judaizmit.

Çfarë thoshin për Jezusin, autorët jo të krishterë?

Me aq sa dimë ne, i pari autor jashtë kishës që ka përmendur Jezusin është historiani hebre, Flavio Jozefi, i cili shkruajti një histori të Judaizmit rreth vitit 93 pas Krishtit. Ai ka dy referenca për Jezusin. Një prej tyre është kontradiktore, pasi mendohet që të jetë prishur prej shkruesve të krishterë (ndoshta duke e kthyer rrëfimin negativ të Jozefit, në një më pozitiv), por tjetri nuk është i dyshimtë – përmend Xhejmsin, vëllanë “e Jezusit të ashtuquajtur Krisht”.

Afro 20 vite pas jozefit, kemi politikanët romakë Plini dhe Taciti, që kishin disa prej detyrave më të larta shtetërore në fillim të shekullit të dytë. Nga Taciti mësojmë se Jezusi ishte ekzekutuar, ndërkohë që Ponc Pilati ishte prefekti romak në Jude dhe Tiberi ishte perandor – të dhëna këto që përkojnë me kohën për të cilën shkruajnë ungjijtë. Plini kontribuon me informacionin që, ku ai ishte guvernator në veri të Turqisë, të krishterët adhuronin Krishtin si perëndi. Asnjërit prej tyre nuk i pëlqenin të krishterët – Plini shkruan për “kokëfortësinë kokëderr” dhe Taciti e quan fenë e tyre një supersticion shkatërrimtar.

A diskutonin shkrimtarët e lashtë ekzistencën e Jezusit?

Çuditërisht, nuk ka pasur kurrë ndonjë debat në botën e lashtë, në lidhje me atë, nëse Jezusi i Nazaretit ishte një figurë historike. Në literaturën më të hershme të rabinëve hebrenj, Jezusi u denoncua si fëmijë i paligjshëm i Marisë dhe si magjistar. Në mesin e paganëve, satiristi Lucian dhe filozofi Celsus e hidhnin poshtë Jezuin si një faqezi, por nuk kemi informacion për asnjë në botën e lashtë, që të ketë vënë në pyetje faktin që Jezusi jetoi.

Sa e debatueshme është ekzistenca e Jezusit sot?

Në një libër të kohëve të fundit, filozofi francez Michel Onfray flet për Jezusin si një hipotezë të thjeshtë, dhe ekzistencën e tij, më shumë si ide, sesa si një figurë historike. Rreth 10 vjet më parë, në SHBA u ngrit Projekti Jezusi; një nga pyetjet kryesore për diskutim ishte, nëse Jezusi kish ekzistuar ose jo. Disa autorë kanë argumentuar edhe se Jezusi i Nazaretit ishte dyfish jo-ekzistent, duke thënë se, edhe Jezusi dhe Nazareti, janë shpikje të krishtera. Vlen të përmendet, megjithatë, se dy historianët kryesorë që kanë shkruar kundër këtyre argumenteve shumë skeptike janë ateistë: Maurice Casey (më parë në Universitetin e Nottinghamit) dhe Bart Ehrman (Universiti i Karolinës së Veriut). Ata kanë lëshuar kritika thumbuese kundër qasjes së “Jezusit legjendë”. Megjithatë, një studim i kohëve të fundit zbuloi se 40% e të rriturve në Angli nuk besonin se Jezusi ishte një figurë e vërtetë historike.

A ka prova arkeologjike për Jezusin?

Një pjesë e konfuzionit popullor rreth vërtetësisë historike të Jezusit mund të shkaktohet nga argumente të caktuara arkeologjike, të ngritura në lidhje me të. Kohët e fundit ka pasur pretendime se Jezusi ishte një stërnip i Kleopatrës, plotësuar me monedha të lashta që gjoja tregojnë Jezusin, i cili mban kurorën e tij me gjemba. Në disa qarqe, ka ende interes për qefinin e Torinos, gjoja qefini i varrimit të Jezusit. Papa Benedikti XVI ka deklaruar se kjo ishte diçka që “asnjë njeri nuk ishte në gjendje ta krijonte” dhe një “ikonë e të Shtunës së Shenjtë”.

Megjithatë, është e vështirë që të gjesh historianë të cilët e konsiderojnë këtë material si të dhënë serioze arkeologjike. Dokumentet e prodhuara nga të krishterë, hebrenj dhe shkrimtarë romakë përbëjnë dëshmitë më të rëndësishme.

Këto referenca të bollshme historike na lënë me shumë pak dyshime të arsyeshme në lidhje me faktin, që Jezusi jetoi dhe vdiq. Pyetja më interesante – e cila shkon përtej historisë dhe fakteve objektive – është nëse Jezusi vdiq dhe jetoi./bota.al/

REMOTE_ADDR:[]

67 komente në “Cilat janë provat historike, që Jezu Krishti jetoi dhe vdiq?”

 1. Adam says:

  Apostujt e Krishtit te martizuar me vende te ndryshme te botes jane deshmi me e qarte se ata flijun jeten per ate qe pane dhe jo per ate qe te tjere u treguan .Martirizmi I kristjanve nga romaket ne kohen e Pjetrit dhe burgsja e Jonit ne Turqi eshte fakt Zyrtar

  1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

   Zoti na rujt nga te tredhurit[atheoi] dhe sunitet.
   XRISTOS ANESTI dhe kjo vlen per gjithe besimtaret kristiane,se c’thone ata me siper per Krishtin nuk kane vlere,madje s’arxidia mas…………ouuuusssssttttt!

   1. u dhim tu qesh says:

    Pisoglendi mou, me siguri Jezui fliste greqisht si putana qe ke ne shtepi 😛 😛 😛
    Tregojne se njehere nje pont (pontet jane turq kristiane qe hiqen si greke),pra ky ponti kishte nje shok te ngushte hebre! Nje dite e shohin pontin qe po e rrihte me urrejtje te madhe kete hebreun. E ndalojne fqinjet,
    i thone : c’po ben o pont,ku hebre eshte shoku yt i ngushte!
    Ja kthen ponti : a e dini se hebrejte kane vrare Jezu Krishtin!?
    I thone : po mire,po kjo ka 2 mije vjet qe ka ndodhur!
    flet ponti : po,po po une dje e mora vesh 😀 😀 😀

    1. Kaq shume qoke dhi sa te vjen era kilometra larg. Ik lahu o kok mut

     1. u dhim tu qesh says:

      Kom dhi ne surratin tat PISOGLENDI MOU! 😀 😀 😀

   2. Klodjan says:

    Zoti na ruajt dhe nga gjakprishurit grekofon.
    Si ju Pershembull, qe bastardoni gjuhen shqipe me ate te grekeve.
    Grekeve! Po, po. Greket e ardhur nga azia… Jan thjesht turq e rrac mongol, qe mbeshihen mbas gjuhes greke.

 2. andromeda says:

  Ju këshilloj të lexoni librin e Joseph Atwil-it (CAESAR’S MESSIAH), ku flitet me argumenta bindëse se Jesusi dhe shkrimet e shenjta janë një sajesë e dinastisë Romake të Flavianëve (sidomosTiti) për të shtypur revoltat e çifutëve kundër perandorisë. Askund në analet apo dokumentat e kohës nuk përmendet ndonjë Jesus çudibërës edhe pse sot mbi një miliard njerëz besojnë në këtë sajesë..

  1. Shemi says:

   Po ashtu sic flitet edhe per muhametin se gjoja i paska ra nga qielli kurani. eshte e njejta histori.Rrena pa pike realiteti.Figura letrare historike.

 3. Arti says:

  Jezusi u ngjall!!!!!!! Aq sa u ngjall dhe Babai im.Duhet te jesh kopace.?????

  1. arturi says:

   Çfare beson nga kjo jete, do te gjesh ne jeten tjeter!
   Nqs beson ne hiç, i tille do te mbetesh!

   1. shih shih says:

    Po te presin 72 virgjereshat o Tur trupeshku 😛

 4. Arti says:

  Jezusi u ngjall !!!!!!Aq sa u ngjall dhe babai im .Duhet te jesh kopace????

 5. zgjohuni njerez says:

  Ardhia me anie kozmike si supermeni! Njerezimi duhet te zgjohen duke mos u besuar me perradhave dhe vikma te atyre qe i tregojne. Bota ka nevoj per seriozitet duhet te shohim realitetin dhe ti bejme balle problemeve reale. Mjaft me idiocira dhe injorance fetare.

 6. Atei Sti says:

  @ Adam
  c lidhje kane marterizimi ne kohen e pjetrit dhe burgosja e jonit me faktin a ka eksistuar ne te vertete jezusi.
  Nuk dua ti hy polemikes a ka ekzistuar ama argumentat qe sjell ti jane bullshit ( pa asnje vlere llogjike )
  Po te bej nje paralelizem: denim per shpifje – te tilla mund te kene qene denimet e tyre atehere 😉
  Adamo mos ja fut kot plako, nuk je i detyrum me shkrujt po qe se nuk merr vesh.

 7. Abc says:

  Nuk ka asnje prove konkrete, historike, arkeologjike mbi ekzitencen e Krishtit. Jane te gjitha sajesa sikurse dhe perrallat me apo pa mbret. Kur te shoh nje njeri qe ka lindur pa dore apo ta kete humbur ne aksident qe t i dale nje tjeter, vetem atehere do te besoj tek mrekullite.

 8. be-X says:

  keto jane fakte historike dhe nuk mund te hidhen poshte mbas 2000 vjetesh. por ne jemi krijuar per te mos besuar, ndoshta kjo na mban edhe ne jete: thjeshte mosbesimi ne gjithcka! Qesharake, gazetat duhen shitur, revistat gjithashtu, analistet mbijetojne me argumentat e shumta…. etj

  1. yp Xhixhi says:

   O TOC,nuk ka asnje fakt historik! Ungjilli i pare qe flet per Jezuin eshte shkruar 60 vjet pas vdekjes se tij.
   E njejta gje edhe me katunarin Muhamut,i cili vertet ka jetuar,por nuk ka asnje fakt se ai kishte “telefon celular” dhe foli drejtperdrejt me zotin,i cili na e paska caktuar “te derguar” te tij!
   Keto jane thjesht fakte per koktrashet dhe trushpelaret 😛

 9. Linda says:

  Po pse te mos e vini ne dyshim ju vertetesine e tij???!!! Sepse ndryshe nga nje tjeter ai nuk vrau dhe preu me doren e tij koka njerezish, nuk imponoi dhe nuk u mesoi dishepujve te tij te shkonin e te vrisnin….predikoi paqen dhe dashurine vellazorore midis njerezve. Sot jane Pashket e shenjta, feste e shenjte dhe nje dite ne te cilen duhet reflektuar mbi jeten dhe vlerat morale qe kesaj shoqerie gjithmon e me shume i mungojne. Kujdes disa autopseudohistorianeve qe mendojne se kane te verteten ne xhep dhe me komente ofendojne te tjeret.

  1. eeeeej says:

   E verteta nuk eshte “ofendim”,pavaresisht se dhemb!

 10. Adam says:

  Bota si une ka miljarda dhe si ju ka me shume se miljarda po faktit se ja fus kot eshte te me hekesh qafe pa logjik .te kujtoj se shkencetare me fame botrore jane idealiste fetare Newton Ajnshtajne etj . Jeto jeten tende si te pelqen e ne rast se nuk te pelqen jeto si besimtare. Jam I sgurt se do te pelqej Edhe une kam qene si ju. Ateist

  1. heu bre says:

   Tani paske pjerdh nga trute,se besimi eshte semundje mendore or ti “Adam” 😀 😀 😀

  2. ec aty says:

   E di si eshte puna jote o Adam. Ti dikur beje dashuri me Even,tani thua se vetferkohesh (masturbohesh) dhe kjo te pelqen 😀 😀 😀
   Qe qene dashnor dhe tani i bie me dore,ky eshte ndyshimi yt !!!

 11. krysho ludovik says:

  ashtu osht quna
  krishti eshte i genjeshtet
  vetem muhameti i eminese eshte i vertete

  1. @ says:

   Ja cove sot cunin Janulles ne krevat per pashke ?

   1. krysho ludovik says:

    jo po te coj ty
    cne ta ka lene sumen pushim hoxhe arapi

 12. WEB1 says:

  Po, 2000 vjet ma parë e dinin qe dikush do ti shiste botes një dogme për te trullosur njerezimin .Dhe sot sot mbas 2000 vjetësh doli qe ai dikush nuk ekziston .O tema po nga i gjeni keto artikuj aman se është dhe pashke.E ka bërë mirë gjermania,50 mije euro gjobë për lajmet fallco

 13. Wendy B says:

  Ai qe ka BESIM,nuk ka nevoje per prova.
  Gezuar Pashket 😇😇

  1. u dhim tu qesh says:

   Gezuar Baftjar 😀 😀
   Ai qe ka BESIM eshte RROT CARI,dmth nuk mendon me koken lart po me koken poshte!

  2. WEB1 says:

   Gezuar Wendy,sa për titullin e artikullit do isha kurioz te dija se kush ka qenë ky tip qe sajoi gjithçka për ta mbajtur” botën peng për 2000 vjet” ,kush ka qenë ky tip qe mori mundimin qe sajoi kete lloj historie ,po çfarë të shkruaj me ,,,,Ja leme ne dore temës dhe perlave qe dalin nga mendjet e tyre ,apo katedrave ateiste te anglise ,a thua nuk i kishim para syve veprat e ateisteve shqiptare për 45 vjet

 14. Lpl. says:

  Krishti u Ringjall ,gezuar Pashket ky eshte komenti qe ja vlen me i dhene pergjigje ateisteve te cilet kane shkaterruar veten familjen dhe shtetin aty ku kane drejtuar .Mjafton shen Pjetri per te deshmuar qe e Kryqezojne ne mal te kalvarit ne Itali .Mateu ishte taksa mbledhes dhe la punen dhe ju bashkua Krishtit per te shpallur Ungjillin .Te gjithe apostujt u martirizuan perveç njerit qe vdiq natyralisht , dhe keta apotuj nuk u nisen me mendimin me kriju fe , por shpallen ate qe pane .Ai qe merr nje fjale nga Zoti edhte i detyruar qe te shpalle , jo nga dikush , por nga nje zgjim i mbrendshem nga nje fuqi qe as ai vete nuk e di se nga vjen ajo force ai hir per te shpallur fjalen e Zotit .Por me vone kupton se kjo force vjen nga Xoti dhe i duhet te shpalle ate qe ka marre sepse keto hire dhe dhurata nuk mund ti mbaje vetem per vete , por ate gezim ato dhurata duhet ti ndaje me tjeret ky eshte urdhri i Zotit .Keta si te thuash jane peng te Zotit dhe nuk mund te terhiqen , keta apostuj qe shpallin fjalen e Zotit fitojne mbi vdekjen e mekatit çlirohen nga prangat e mekatit dhe rifitojne jeten ,atehere ndajne me tjeret gezimin e çlirimit .

  1. ca po thu o Shabono says:

   Koqe, shko pi ilacet o DEBIL dhe pastaj mbaro shkollen 9-vjecare,qe te mesosh se pse bie shiu!

 15. rako ferra says:

  Ekzistenca e Krishtit si individ qe i dha Botes se atehersheme norma ide dhe nje moral te ri eshte e padiskutueshme
  Krishti ne te vertet eshte revolucionari i pare i rruges paqesore per ndryshimin e shoqerise dhe mentalitetit njerzore te asaj kohe
  Eshte dicka si M Gandi apo N Mandela e kohes sone
  Ajo qe eshte mit dhe e genjeshter eshte lidhja e tij me dicka mbinjerezore duke e paraqitur ate si te birin e Zotit
  Dhe per kete nuk fajesohet Krishti
  Te 4 ungjijte qe mbizotruane pas stabilizimit te kristianizmit si feja zyrtare e pperandorise se Kostandinit dhe qe paraqesin Krishtin si birin e Zotit jane prodhime i censoures dhe zhdukjes se te tera te dhenave te tjera apo ungjilleve te shumte qe paraqisnin natyren njerezore te Krishtit si nje njeri i idese paqesore te ndryshimit te mentalitetit njerezore
  Lidhja e Krishtit me dicka mbinjerezore i dedikohet nxeneseve te tij dhe me qarte Pjetrit dhe Pavlit
  Krijuesi i fese kristiane gabimishte i dedikohet Krishtit e ndersa si fe qe lidhi bemat e krishtit me dicka mbinjerezore kjo gje ne te vertete i dedikohet ketyre nxeneseve te tij
  Vetem duke e lidhur Krishtin me zotin mund te harrinin te perhapnin idete dhe mesimet e tij duke shfrytezuare shqetesimin e perhereshem te qenies njerezore qysh nga fillimet e para lidhur me jeten vuajtjet dhe vdekjen
  Pikerishte kete kishte kuptuare edhe Kostandini kur beri fe zyrtare kristianizmin
  E ndersa ungjilli sipas Thomait apo Magdalinise asgjekundi nuk flasin per natyren teike te Krishtit apo per mrekullite qe ndeshim ne 4 ungjillet mbizotruese
  Ata paraqesin nje Krisht me natyre njerezore qe dashuron puth qe filozofon dhe meson se si mund te ndryshohet bota ndermjet dashurise dhe sakrifices qe mund te bejne njerezit me njeri tjetrin
  Pikerishte prandaj dhe u sulmuane dhe u zhduken pasi nuk i sherbenin qellimit te Konstandinit per nje fe qe te lidhte njeriune me Zotin dhe qe do ti sherbente keshtu me mire pushtetit politik perandorik
  Nga ana personale jam me Krishtin por jam armik i kristianizmit
  Jam me Muhametin por jam armik i islamizmit
  Jam me Buden por jam armik i Budizmit
  Ashtu sic adhuroje Marksin por urreje Marksizmin
  Jam me individin dhe indivitualitetin dhe shqetesimet e cdo qenie njerezore mbi toke lidhure me problemet e ekzistences njerezore
  Por kurresesi kur keto ide kthehen ne dogma qe i sherbejne qellimeve te ndryesheme dhe duke sjellur perplasje luftra vuajtje dhe rivalitet dhe obskurantizem ne shoqerine njerezore

  1. Labi100 % says:

   Nuk te heq asnje presje “rrok ferra”.. e ke thene sikur ta kem then un..qarte paste dhe pa masturbim truri Siç bejne disa qe me sebepin e fese rrojne si parazit ne kurriz te injoranteve. .BRAVO..

 16. Mingus says:

  Kam pershtypjen Se pergjigja ndodhet tel titulli. Jezusi vihet akoma Ne dyshim sot Kur ka tempuj e organizata qe e sponsorizojne PA fund, Por mbetet I dyshimte. Nderkohe, sokrati qe ka jetuar shekuj para tij, nuk vihet asnjehere Ne dyshim. Qe ketu fillon te dridhet serioziteti I endacakut

 17. Fjala shqipe says:

  Po te kishte fakte historike per Jezusin, nuk do kishte akoma dyshime dhe diskutime
  Po te ishte Jezusi cudiberes atehere si nuk ishte i zoti ti shpetonte ekzekutimit?

 18. Poli says:

  Lere ne dore te ateisteve edhe nje here tjeter kete vend po deshet,45vjet i pa çfarë rrace ishin.Ku është ndryshimi midis terroristit islamik dhe ateisteve?I pari shkatërron një kulturë qe nuk është e tija,ateisti shkatërron kulturen e tij,simbas jush kush është më i keqi?

 19. Atei Sti says:

  @ adam
  nuk ke qene si une ti, as e ke kapazitetin ti per te qene gje tjeter pervece nje besimtar miop
  mos tet rrej menja e mos na bej filozofira leshi
  😉

  1. Poli says:

   Nuk jam adami jo,po me e bukura eshte qe kerkon te lozesh ateismin tend si vantazh kundër besimit tim.Apo qe nuk kam “kapazitet 0 🙂 :-[Shiko sot europën e ateisteve ………arabizim,afrikanizim,gayzim,lesbizim,,,këto janë vlerat e ateismit .Atesistet kane qene dhe jane historikisht kriminelet me te medhenj te historisë ,kriminelë kulturorë ,dhe njerezore .Qe kohet e vjetra nuk mund të kthehen jam dakort ,por qe kete te ma thote një kavanoz reçeli pa etikete d.m th një ateist i padenje kjo ngel e pa pranueshme

   1. i menduari says:

    Ca thua mor IDIOT i pashprese!? Evropa e ateisteve sot eshte pjesa me e zhvilluar dhe e perparuar e planetit,ndersa debila si puna jote jane qeniet me te neveritshme qe pengojne perparimin dhe lirine njerezore! Pthuuuuu funderrrina mesjetare e konservatore,qe mbani ere myk!
    Të Bijtë e Shekullit të Ri
    Na të birtë e shekullit të ri,
    që plakun e lamë në “shejtnin” e tij
    e çuem grushtin për me luftue
    ndër lufta të reja
    dhe me fitue…
    Na të birtë e shekullit të ri,
    filizat e një toke së rimun me lot,
    ku djersë e ballit u dikonte kot
    se dheu ynë qe kafshatë e huej
    dhe në marrzi duhej shum shtrejtë t’u paguhej.
    Na të birtë e shekullit të ri,
    vllazën të lindun e të rritun në zi,
    kur tinglloi çast’ i ynë i mbramë
    edhe fatlumë
    ditëm me thanë :
    S’duem me humbë
    në lojë të përgjaktë të historis njerzore,
    jo! jo! s’i duem humbjet prore
    duem ngadhnim!
    ngadhnim, ndërgjegje dhe mendimi të lirë!
    S’duem, për hir
    të kalbsinave të vjetra, që kërkojnë “shejtnim”,
    të zhytemi prap në pellgun e mjerimit
    që të vajtojmë prap kangën e trishtimit,
    kangën monotone, pa shpirt, të sklavnis
    të jem’ një thumb i ngulun ndër trutë e njerzis.
    Na të birtë e shekullit të ri,
    me hovin ton e të ndezun peshë,
    ndër lufta të reja kemi m’u ndeshë
    dhe për fitore kem’ me ra fli.

    1. Poli says:

     Buuuhaaaaaaaa ,çdo gjë qe ka sot një vlerë historike ne shqiperi i kemi nga krishterimi
     Ikona,kisha,manastire,piktore,skulptore,psallme,kulla veneciane,muri i kostantinit ,keshtjella mesjetare ,heronjt dhe librat e historisë biles, dhe alfabeti i pare shkruar nga një i klerik.Dhe ky është myk mesjetar?Me rreshto te lutem sukseset dhe zhvillimet e ateizmit pervec multi nacionaleve dhe xhepave plot me dollare.Me gje një fije ndenje njerezore ne nje ateist përveç biznesit,dhe multi -kulturalizmit deshtak .Nuk ka me te keqe ne bote te jesh shkatërrues i kulturës së një vendi qe te ka lindur dhe te ka bërë koken ,mbajë mend kete

     1. ca po thu o Shabono says:

      O IDIOT me te meta mendore! Fakti qe ti po shkruan dhe perdor nje mjet komunikimi, te shpikur nga ateistet,tregon se je RROT CARI 😀 😀 😀

      1. poli says:

       Po pra idiot ,,,ta kam theksuar ,,vetem per perfitime ,te kishin pasur nje fije meshire kristiane di ishin me njerezore

       1. i menduari says:

        O Pol DERDIMENI,me gjithe “meshiren” tende mashtruese o DEBIL! Lexo te kulturohesh :
        Poema E Mjerimit
        Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi,
        kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi
        kur shef ftyra të zbeta edhe sy t’jeshilta
        që t’shikojnë si hije dhe shtrijnë duert e mpita
        edhe ashtu të shtrime mbrapa teje mbesin
        të tan jetën e vet derisa të vdesin.

        e mbi ta n’ajri, si në qesendi,
        therin qiellën kryqat e minaret e ngurta,
        profetënt dhe shejtënt në fushqeta të shumngjyrta
        shkëlqejnë. e mjerimi mirfilli ndien tradhti.
        mjerimi ka vulën e vet t’shëmtueme,
        asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
        balli që e ka, syt që e shprehin,
        buzët që më kot mundohen ta mshefin –
        janë fëmitë e padijes e flitë e përbuzjes,
        t’mbetunat e flliqta rreth e përqark tryezës
        mbi t’cilën hangri darkën një qen e pamshirshëm
        me bark shekulluer, gjithmon i pangishëm.

        mjerimi s’ka fat. por ka vetëm zhele,
        zhele fund e majë, flamujt e një shprese
        t’shkyem dhe të coptuem me t’dalun bese.

        mjerimi tërbohet n’dashuni epshore.
        nëpër skaje t’errta, bashkë me qej, mij, mica,
        mbi pecat e mykta, t’qelbta, t’ndyta, t’lagta
        lakuriqen mishnat, si zhangë; t’verdhë e pisa,
        kapërthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
        kafshojnë, përpijnë, thithen, puthen buzët e ndragta
        edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
        n’epshin kapërthyes, kur mbytet vetvetja.
        dhe aty zajnë fillin t’marrët, shërbtorët dhe lypsat
        që nesër do linden me na i mbushë rrugat.

        mjerimi në dritzën e synit t’kërthinit
        dridhet posi flaka e mekun e qirit
        nën tavan t’tymuem dhe plot merimanga,
        ku hije njerzish dridhen ndër mure plot danga,
        ku foshnja e smume qan si shpirt’ i keq
        tu’ ndukë gjitë e shterruna t’zezës amë,
        e kjo prap shtazanë, mallkon zot e dreq,
        mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randë.
        foshnj’ e saj nuk qesh, por vetëm lëngon,
        e ama s’e don, por vetëm mallkon.
        vall sa i trishtueshëm asht djepi i skamit
        ku foshnjën përkundin lot edhe të fshamit!

        mjerimi rrit fëmin në hijen e shtëpive
        të nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
        ku nuk mund t’u prishet qetsia zotnive
        kur bashkë me zoja flejnë në shtretënt e lumnis.

        mjerimi pjek fëmin para se të burrnohet,
        don ta msojë t’i iki grushtit q’i kërcnohet,
        atij grusht që n’gjumë e shtërngon për fytit
        kur fillojnë kllapitë e etheve prej unit
        dhe fetyrën e fëmis e mblon hij’ e vdekjes,
        një stoli e kobshme në vend të buzqeshjes.
        nji fryt kur s’piqet dihet se ku shkon
        qashtu edhe fëmia n’bark t’dheut mbaron.

        mjerimi punon, punon dit e natë
        tu’ i vlue djersa në gjoks edhe në ballë,
        tue u zhigatun deri n’gjujë, n’baltë
        e prap zorrët nga uja i bahen palë-palë.
        shpërblim qesharak! për qindenjë afsh
        në ditë – vetëm: lekë tre-katër dhe “marsh!”.

        mjerimi kaiher’ i ka faqet e lustrueme,
        buzët e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
        trupin përmendore e një tregtis s’ndytë,
        që asht i gjikuem të bijë në shtrat vet i dytë,
        dhe për at shërbim ka për të marrë do franga
        ndër çarçafë, ndër fëtyra dhe në ndërgjegje danga.

        mjerimi gjithashtu len dhe n’trashigim
        -jo veç nëpër banka dhe në gja të patundshme,
        por eshtnat e shtrembta e n’gjoks ndoj dhimbë,
        mund që t’len kujtim ditën e dikurshme
        kur pullaz’ i shpis u shemb edhe ra
        nga kalbsin’ e kohës, nga pesha e qiellit,
        kur mbi gjithçka u ndi një i tmerrshmi za
        plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
        ish zan’ i njeriut që vdiste nën tra.
        kështu nën kambët’randë t’zotit t’egërsuem –
        thotë prifti – vdes ai që çon jetë të dhunuem.

        dhe me këto kujtime, ksi lloj fatkeqësinash
        mbushet got’ e helmit në trashigim brezninash.
        mjerimi ka motër ngushulluese gotën.
        në pijetore të qelbta, pranë tryezës plot zdrale
        të neveritshme, shpirti me etje derdh gotën
        n’fyt për me harrue nandhetenand’ halle.
        e gota e turbull, gota satanike
        tu’ e ledhatue e pickon si gjarpni-
        dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
        nën tryezë qan-qeshet në formë tragjikomike.
        tê gjitha hallet skami n’gotë i mbyt
        kur njiqind i derdh një nga një në fyt.
        mjerimi ndez dëshirat si hyjet errsina
        dhe bajnë tym si hejt q’i ban shkrum shkreptima.

        mjerimi s’ka gëzim, por ka vetëm dhimba,
        dhimba paduruese qe t’bajnë t’çmendesh,
        që t’ap in litarin të shkojsh fill’ e t’varesh
        ose bahe fli e mjerë e paragrafesh.

        mjerimi s’don mshirë. por don vetëm të drejt!
        mshirë? bijë bastardhe e etënve dinakë,
        t’cilt n’mnyrë pompoze posi farisejt
        i bijnë lodërtinës me ndjejt dhelparak
        tu’ ia lëshue lypsiti një grosh të holl’ n’shplakë.

        mjerimi asht një njollë e pashlyeme
        n’ballë të njerzimit që kalon nëpër shekuj.
        dhe kët njollë kurr nuk asht e mundshme
        ta shlyejnë paçavrat që zunë myk ndër tempuj.

        1. ec aty says:

         😀 SHKATERRIM TOTAL I Pol BUDALLES!!!

 20. DEVOLLI says:

  Derisa do të ketë mbi këtë botë njerës idjotë dhë injorantë , për aq kohë do egzistojë dhe feja
  .

 21. Para Laci says:

  Krishti, Buda, filozofet greke, etj… te gjithe kan egzistuar. Te gjithe oratoret apo mesuesit me te mire sot I kan marre mesimet se si te mesojne te tjeret nga keta mesues te hershem qe flisnin me krahasime dhe analogji. Dishepujt e pare te krishtit ishin peshkatare dhe kur krishti donte te rriste numrin e besimtareve te tij ai nuk ju tha dishepujve qe te rekrutonin njerez te krishtere qe te shkonin ne kishe, por ju tha “peshkoni” njerez qe te shkojne ne kishe sepse ata e dinin procesin e peshkimit por jo te rekrutimit. Gje qe bente me lehte procesin e rekrutimit. Ve ushqim ne grep dhe kur peshku e kafshon, terhiqe. Ky eshte procesi!
  Nuk ka nevoje te besosh as ne krisht e as ne muhamed te kuptosh disa gjera.

  Gezuar pashket.

  1. opa opa says:

   Ca ushqimi i vune ne grep aman 🙂

   1. Para Laci says:

    nuk e di, Opa Opa. Po cfare dij eshte se peshkataret e dijne se cfare ushqimi don peshku. Njerzit mund te dun ushqim shpirteror!

    1. opa opa says:

     Ahaaaaaaaaaaaa deshe te thoshe se ne grep vune : MASHTRIMIN 😉

 22. Realisti says:

  Qe Jezu Krishti eshte nje figure reale historike qe ka lindur pra 2000 vjetesh, ka jetuar 33 vjet dhe ne moshen 33 vjecare eshte kryqezuar eshte e provuar me deshmitare (Apostujt, romaket, Pilati etj), shkrime te shejta (Ungjilli), dhe dokumente te tjera, dhe nuk mund te diskutohet.
  Ceshtja eshte nese ai pervec natyres njerezore qe eshte tashme e provuar, kishte edhe natyren hyjnore, dmth a ishte Ai edhe Biri i Zotit, qe Zoti e dergoi per te shpetuar boten, dmth duke marre mbi vete mekatet e botes, permes udhes se kryqit dhe kryqezimit, dhe duke u ringjallur pas 3 ditesh, Ai e pajtoi njeriun me Hyjin. Natyra hyjnore e Jezusit duke qene se nuk mund te provohet empirikisht, sic provohet natyra e tij njerezore, mbetet ceshtje besimi. Dhe besim dmth, te besosh tek e padukshmja (Zoti, Biri i Zotit, Shpirti Shejt-dashuria qe lidh Atin me Birin, dhe parajsa) dhe shperblimi per te gjithe ata qe do ta kene kete besim tek Biri i Zotit eshte se do te shohin te padukshmen.
  Edhe duke perdorur instrumenta te analizes logjike dhe te fakteve, te cojne ne konkluzionin se Jezusi ishte Biri i Zotit dhe per rrjedhoje feja e krishtere si feja e vertete:
  Duke qene se Zoti eshte Qenie Shpirterore e Persosur dhe Dashuri, atehere edhe Biri i tij, qe ka te njejten natyre me Atin duhet te jete dashuri dhe te predikoje vetem dashurine. Dhe Jezusi predikoi vetem dashurine dhe paqen mes te gjithe njerezve. Jezusi tha “duaje te afermin tend si vetveten”, “duani armiqt tuaj”. Asnjera nga 2 fete e tjera monoteiste (judaizmi dhe islami) nuk e thote te duash armiqt e tu. Judaizmi thote duani judejt dhe urreni jo-judejt, po keshtu islami thote duani muslimanet dhe urreni dhe vrisni te pafete (jo-muslimanet). keto 2 besime dashurine e kane selektive vetem per judejt dhe per muslimanet dhe jo dashuri absolute per cdo njeri, pavaresisht besimit, kulutres, races etj, sic e ka krishterimi.
  Modelet me te persosura te dashurise njerezore per te afermin prej 2000 vjetesh jane Shejterit e Kishes Katolike sic eshte Shen Nene Tereza. Kjo nuk eshte aspak rastesore. Ajo qe i ka frymezuar Shejterit ne kete mision dhe jete ne virtyt jane jeta, mesimet dhe sakrifica sublime e Krishtit.
  Edhe faktet e tregojne se aty ku ka krishterim ka zhvillim, progres, drejtesi, dashuri, barazi. Krahaso perendimin kristian me lindjen jo-kristiane.
  Sot ne bote rreth 3 miliard njerez jane te krishtere (katolike, protestante, ortodokse) dhe Bibla eshte libri me i lexuar i te gjitha kohrave.

  1. me thene te drejten says:

   Realisti i BYTHES! Kush jane keta “deshmitaret”!? Sepse keta persona qe permend kane vdekur,apo do te na thuash se jane ende gjalle 😛 Dokumentet e vetme qe ekzistojne jane shkruar 50-60 vjet pas “ndodhise” se Jezuit. Pra dikush pas 60 vjetesh tregon se c’ka ndodhur para kaq kohesh 😀 E kupton,apo je “realist” pa sy!? Nuk ka asnje dokument te kohes kur thuhet se ka jetuar Xhoshua (Jezui),asnje shkrim apo fakt dhe pike! Pavaresisht se ne ate kohe shteti romak kishte nje organizim shume te mire dhe kishte dokumentacion dhe evidenca te sakta per gjithe Perandorine,duke filluar qe nga popullsite e gjithe qyteteve e fshatrave e deri edhe te numri i dhenve dhe dhive qe kishte ky apo ai fshat! Por nuk ka asnje shkrim per “te derguarin e zotit,birin e zotit dhe vete zotin”. Cudi!!! Gjithcka qe ekziston sot (shkrime dhe fakte) datojne pas 50-60 vjetesh nga koha kur thuhet se jetoi ky person. QARTE!
   Po edhe nese ka jetuar nje person i tille. e c’a pastaj!? Aq i parendesishem ka qene atehere kur jetoi, sa as qe i ka rene ne mend ndonje zyrtari romak te beje ndonje shenim per kete katunarin Jezu qe shiste dengla rrugeve. Sa e sa denglaxhinj e mashtrues te tille kane jetuar (dhe jetojne sot e kesaj dite) ne kete bote,ehuuuuuu s’kane te mbaruar. Thjesht ai ishte nje mashtrues i zakonshem,si shume te tjere (apo nuk eshte mashtrues dikush qe thote se eshte biri i zotit e keshtu me rradhe … si ky Jezui,apo qe thote se eshte i derguari i zotit si Muhamuti …). Natyrisht qe ai ishte nje MASHTRUES,qe kishte nje filozofi te veten per kuptimin e botes. Ceshtja nuk qendron fare te ky Jezui,se ne fund te fundit edhe nese ka jetuar,ai vdiq ne moshen 33 vjecare (sic thuhet) dhe shkoi me te shumtet. Ceshtja qendron te ata qe mbeten pas tij dhe qe ishin anetaret e bandes se tij te mashtrimit. (ne ndryshim nga Jezui,qe ishte paqesor te pakten, ai tjetri Muhamuti se bashku me banden e tij ishin jo vetem mashtrues por edhe vrases,kriminele e hajdute ordinere). Pra banda e mashtrimit (dishepujt) me ne krye nenen e Jezuit (Miriam-Marien),jane ata qe e perhapen mashtrimin pas vdekjes se Jezuit. Dhimbja e nenes u kthye ne fiksim halucinant se ju “ngjall” djali dhe kete psikomani ja u percolli dishepujve,te cilet gjithashtu per shkak te dhimbjes per shokun dhe udheheqesin e tyre te vdekur, u kthyen ne psikomane qe ndoshta vertet mendonin dhe besonin se Jezui u “ngjall per se vdekuri”. Pra keta te semure mendore,ishin ata qe filluan perhapjen e MASHTRIMIT te madh te Jezuizmit (apo kristianizmit)! Natyrisht hebrenjte, populli ku ata linden dhe jetuan,qe i njihte nga dore e pare,nuk i pranuan dhe i quajten (e vazhdojne ti quajne) si mashtruese te rendomte. Prandaj keta “ndjekes te Jezuit” filluan te perhapnin filozofine dhe ndodhine e Jezuit nder popuj te tjere jo-hebrenj. Per kete arsye ata qe erdhen me pas i perkthyen “shkrimet e shenjta” ne gjuhe te tjera (se Jezui dhe njerezit e tij flisnin vetem hebraisht – dialektin aramaik). Per kete u gjeten gjuhet qe ateher kishin status nderkombetar si helenishtja dhe latinishtja. (nese ngjarja do kishte ndodhur sot me siguri qe do perdorej anglishtja dhe spanjishtja). Nepermjet ketyre,u perhap “lajmi” nder popuj te tjere,nderkohe qe populli i vet natyrisht qe nuk i pranoi (se i njihte nga afer mashtruesit). Por sidoqofte perhapja dhe propagandimi i Jezuit si Mesia (qe kur u perkthye ne helenisht mori formen Xristos = Mesia,pra i derguari,i zgjedhuri,i miresuari nga zoti),pra perhapja dhe propagandimi i kristianizmit nuk ishte rezultat as i perpjekjeve te dishepujve (shokeve te ngushte te Jezuit) qe jetuan bashke dhe menjehere pas tij dhe as i perkrahesve dhe vazhduesve te tyre te pakte,qe jetuan ne shekujt e mepastajshem. Perhapja e kristianizmit eshte rezultat i shnderrimit te kesaj filozofie ne MJET POLITIK ne duar te sundimtarit!!! KJO ESHTE E DITUR DHE E QARTE! Kete e beri per here te pare Perandori i Romes, Kostandini i Madh,qe ishte i pari sundimtar i botes se atehershme qe u pagezua ne kristian. Menjehere pas tij,kriatianizmi u be fe e vetme dhe e detyrueshme per shtetasit e Perandorise (praktikisht botes se atehershme) dhe mund te themi se qe aty fillon perhapja reale e kristianizmit. Qe nga ai cast kristianizmi ishte dhe eshte MJET I SUNDIMIT SHPIRTEROR TE NJERIUT! Perparimi (progresi ne majmunisht) i shoqerise njerezore ka nisur pikerisht atehere kur feja (kristanizmi ne kete rast) u nda me force nga pushteti,pikerisht atehere kur ekzistenca e zotit u vu ne dyshim!!! Kjo eshte koha ne historine e njerzimit kur fillon zhvillimi dhe perparimi,eshte ajo qe quhet Rilindja Evropiane! Eshte koha kur priftit i tregohet se e ka vendin ne kishe dhe jo ne kuvendin e qytetareve,eshte pikerisht koha kur priftit i tregohet se e ka vendin ne kishe dhe jo ne akademite shkencore te dijetareve! Eshte koha kur kishes i lihet ne dore vetem “pusteti hyjnor” dhe pushteti tokesor kalon ne duar e NJERIUT! Pikerisht aty filloi PERPARIMI NJEREZOR,pas 1.000 vjet myk e abskurantizem,erresire e padije. Eshte koha qe erdhi me mundime e me gjak,me djegie ne turren e druve sepse : … E MEGJITHATE TOKA RROTULLOHET!
   Kjo ishte dita kur kristianizmi (dje gjithe fete e tjera akoma me idiote) shenoi fillimin e fundit te tij, te ketij MASHTRIMI te madh 🙂

   1. poli says:

    Majmun prehistorik qe na ke shkruar nje papir .E para zona e perandorise romake ku jezusi u lind dhe u rrit nuk ishte dhe nuk ka qene asnjehere ndonje zone e rendesishme strategjike apo ushtarake ,qe romaket te mbanin shenime per cdo njeri qe u dilte para syve .Proven per ekzistencen e tij e gjejme tek romani tacito ,i njohur si edhe nje nga historianet me te njohur te lashtesise ku nder te tjera citon nje njeri me emrin CRESTUS apo kristo dhe seten e tij nen mbreterine e tiberios me prokurator ponzio pilato (Annali, XV, 44 )Pa folur qe galilea dhe e gjithe zona per rreth u shkrumbezua ne vitin 73 D.C nga vete romaket ,dhe nuk eshte habi qe shume prova jane zhdukur .Mos u kap te prifterinj apo kardinale qe shfrytezuan krishterimin per pushtetin e tyre personal .Mykun shko dhe shikoje ne itali,france ,angli ,gjermani ne afresket e kishave dhe manastireve qe shkulen nga gjithe bota per ti pare .Ah prit se mos harroj ,,te gjitha keto mrekulli gjate periudhes kristiane

    1. ay qy says:

     O cope mishi Pol! Emri origjinal i personit per te cilin hamendesohet,ka qene Xhoshua (ne hebraisht,ne gjuhen e personit ne fjale). Kur u perkthye ngjarja e tij ne gjuhe te tjera mori forme te tjera si Xhezu (Jezu) ne latinisht apo Jisu (Isu) ne helenisht apo Isa ne arabisht! Emertimi Kristos (Xristos) eshte perkthimi nga hebraishtja i emertimit Mesia! Kete emertim Mesia=Kristos mund ta marre kushdo person (edhe ti nese te rren mendja mor tyryfyl 😛 ) ,pra nuk eshte emer i pervetshem!!!
     Sa per info,me shume mundesi emri CRESTUS qe permend ti ka kuptimin “kryetar apo ai qe kryeson” ne latinisht! Cdokush mund te jete kryetar mor kokbole 😀

    2. me thene te drejten says:

     E mor Pol,te dhembi e verteta dhe llogjika e qendrueshme 😀
     Bebush i vogel me te meta mendore!

     1. Mario says:

      me then te drejten
      me then te drejten je shum goj pis
      me then te drejten fjalet e tua vrasin me shum se plumbi
      me then te drejten nuk e di ne ca familje je rritur qe ke kte fjalor me banal se banalja
      nuk e di gjith ky mllef pse

 23. jes says:

  Sa here rilind krishti, shtohet nje pedofil me teper, nga ata me te zeza dhe me mjeker deri te gjunjte….yttttt

 24. vang says:

  na shkruajti nje artikull per te na faktuar egzistencen e Krishtit dhe ne fakt na foli per ato qe jane shkruar per krishtin pa njohur pa e ditur. .Njerezit qe kuptojne pak gje duhet te dine se Krishi eshte nje figure SIMBOL ndoshta i bazuar ne disa karakteristika te dikujt tjeter ose disa te tjereve qe mund te kene pasur ate emer ose jo.Krishti ju desh ahere e vazhon edhe tani ,te jete i nevojshem per nje moral te mire per te frenuar ”cthurjen”e shoqerise.Po e njejta gje ndodh edhe per figura te tjera te feve te ndryshme.Per popullin e thjeshte nuk kishte shkolla dhe kete edukim e moren persiper kleri ne xhamia e ne kisha me predikimet e tyre:SI dhe kush e krijoi boten,fenomenet etj….Shkenca ka perparuar shume por besimtaret mbeten.Eshte si nje edukim i vazhdueshem.NJerezimi ka jetuar deri tani rreth 5000vjet. Te pakten kaq mund te deshmoje historia.Shkencetari anglez Hopkins thote se ne kete planet ku jetojme ka edhe 1000 vjet jete,dhe per mendimin tim besimtare do kete deri ne fund sepse ndryshe, prej kohesh nuk duhej te egzistonte beimi fetar por besimi tek e verteta reale.Por per fat te keq njeru perballet me veshtiresi dhe beson ti zgjidhen hallet duke u lutur.Pra kane nevoje per ngyshellim.Le te falen, por vetem krime mos te bejne ne emer te besimit.Falja u lehteson shpirtin.

  1. eeeeej says:

   Sa kohe te kete injorante,aq kohe do kete besimtare! Para 2 mije vjetesh 100% e njerzve ishin besimtare,sot % e tyre ne boten e dijes dhe shkences eshte shume e shume me pak.
   E kahja e shoqerise njerezore eshte nga ateizmi i plote. Kush nuk e ka kuptuar kete eshte KOKTRASH 🙂

   1. poli says:

    Po pse krishterimi po pengon boten e dijes sot ?William Daniel Phillips fizikant amerikan dhe fituesi i cmimit nobel ne fizike 1997 , dhe themeluesi i International Society for Science & Religion,shkencetar dhe i krishtere i bindur ne te njejten kohe .Ikni mor katundare moderna se na hapet barkun. Asnje fragment i bibles nuk ndalon shkencetaret ,fizikantet ,apo studiuesit te vene ne dispozicion te njerezimit aftesite e tyre

    1. u dhim tu qesh says:

     Ne fakt asnje nuk i ndalon,por i djegin ne turrat e druve 🙁
     KATUNARI bertet kapeni katunarin 😛 😛 😛

     1. poli says:

      Gerrmo tare gerrmo ,,,Paganet te vrisnin kur nuk e nderoje idhullin e tyre ,kthehu akoma me mbrapa se nuk i dihet ,,

      1. u dhim tu qesh says:

       Qenin e ngordhur do gjesh gjithmone o kaqol 😛 😛 😛

 25. Une says:

  Njerezit besojne ne Hiram Abiff, lere me ne Jezu Krisht !!!!!

 26. Sela says:

  Sela
  Lexoni librin GRAALI I SHENJTE te shkruar nga 3 gazetare te BBC, te cilet kane bere kerkime ne Izrael dhe ne kishat kryesore boterore.Ata me shume anojne ne tezen e ekzistences se tij duke dhene fakte se Mari Magdalena ishte gruaja e Krishtit,nje oborrtare e mbretit Herod qe vinte nga fisi i BENIAMINEVE. jezui vinte nga fisi i DAVIDIT keta dy fise kane qene armiq me njeri tjetrin dhe Krishti u martua me Mari Magdalenen per te ripertrire miqesine e tyre qe te forcoheshin 12 fiset e Izraelit. Krishti,sipas ketyre autoreve,nuk ishte perendi,por nje Rabin,qe fale zotesive te tij u kthye ne PROFET, si Muhameti a.s..Mari Magdalena nuk ishte KURVA qe i fshiu kembet Jezu Krishtit,por nje oborrtare fisnike. Krishti nuk eshte kryqezuar.Ne vend te tij eshte krywezuar dikush theter ne kembim te nje shperblimi,jo ne GOLGOTE,pir ne oborrin e nje familje te pasur cifute ne aksham qe te mos njihej nga populli qe e shikonte pertej gardhit te asaj shtepie.Mari Magdalena se bashku ne femite e saj qe i kish me Krishtin u arratisen ne France ku nje prej femijeve u martua me mbretin e Vikingeve DAGOBERIN duke formuar dinastine mbreterore te MEROVIGEVE ne France per 400 vjet.Graali i shenjte nuk edhte kupa ku ka pire naten e fundit KRISHTI, por linja e gjakut te tij,dmth pasardhesit.Vete Krishti qendroi ne ilegalitet ne Izrael dhe u vra ne moshen 84 vjecare ne keshtjellen e Mosadit se bashku me kuftetare te tjere izraelite qe luftonin kunder perandorise rimake per pavaresi.Krishti nuk ka qene asnjehere marangoz,por njeri i ditur,ishte RABIN,ose mesues a po prift.
  4 ungjijte e shkruar per Krishtin kabe shume kontradikta mes njeti tjetrit.Ungjilli i shkruar nga Llazari(kunati i Krishtit),vellai i Mari Magdalenes eshte me i sakti dhe ne i vjetri prej tyre,izbuluar be shkretetiren e Judese ne vitet 50-te te shek. XX-te. Ka patur dhe shkrime te tjera per jeten e Krishtit,pir ato u quajten APOKRIFE( jo te sakta) nga Koncili i Nikese be vitet 330 pas Krishtit,sepse ato shkruanin se Krishti ka qene i martuar me Mari Magdalenen,fakt ky qe nuk i ka pelqyer Kishes e cila e donte Krishtin beqar dhe ZOT , i cili nuk mund te martohej me nje grua njerezore.

  1. tralala zura nje gale says:

   Fantazi rinoceronti 😀 😀 “D

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *