Ja negociatori i huaj që do ulë në tryezë Ramën, Bashën e Metën, kushti është…

David McAllister anëtar i Partisë Demokristiane të Angela Merkel dhe pjesë e Partive Popullore Europiane ka shprehur gadishmërinë për të negociuar mes palëve për të zgjidhur ngërçin politik në Shqipëri.

David McAllister, eurodeputet gjerman, nga marsi mban postin e kryetarit të Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian.

Pas ngecjes së negociatave për t’u ulur në një tryezë me ndërmjetës Presidentin e Republikës, palët dje kanë aktivizuar të deleguarit e tyre për të negociuar një tjetër takim, por përveç tyre është gjetur edhe një negociator i huaj.

Dje Edi Rama ka mandatar si negociator deputetin e PS­-së, Taulant Balla, ndërsa Lulzim Basha ka caktuar Oerd Bylykbashin për të diskutuar rreth një takimi të mundshëm.

Pak ditë më parë ishte Majlinda Bregu, e cila gjatë një vizite në Bruksel pati një takim me të zgjedhurin e ri të Partive Popullore.

Burimet e “Panorama” konfirmuan gatishmërinë e tij dhe kontaktet e McAllister, PD­-së, PS­-së dhe LSI-­së kanë filluar tashmë. I vetmi kusht i eurodeputetit është që palët të jenë paraprakisht dakord me atë çfarë do të diskutohet në tryezë. Pa këtë qartësi, McAllister nuk pritet të vijë në Tiranë. Mësohet se kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian është propozuar nga Ilir Meta edhe në takimin me Kryeministrin Rama.

Gjatë tryezës së djeshme u ra dakord që të kërkohet ndihma e Partive Popullore Europiane për të ndërmjetësuar me opozitën shqiptare për të marrë pjesë në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Ja negociatori i huaj që do ulë në tryezë Ramën, Bashën e Metën, kushti është…”

 1. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


  .
  .
  S’bëhet punë
  Me negociata
  Por, me shat
  E me lopata!
  😎😎😎
  Për derrat e PëDë
  Që udhë nuk lëshojnë:
  Me shat tu bien kokës
  Lopata … t’i mbulojnë!

 2. Shqipetari-Gjermani says:

  THIRRJE!…Te NDERUAR BASHKEATDHETARE-SHQIPETARE QE JETONI DHE PUNONI NE GJERMANI!…
  Ne Menyre VULLNETARE…Ndihmoni SHQIPERINE DHE SHQIPETARET QE TE SHKULIN CIBANIN E TRADHETISE KOMBETARE Lulezim Basha dhe Sali Berishovici and Co…dhe ja si: TI DREJTOHEN QEVERISE GJERMANE, Parlamentit..dhe Gazetes Prestigjose BILD..PER DISTANCIM NGA PLITIKA ANTIKOMBETARE E Lulezim Bashes..dhe Klanit Serbe ne Shqiperi..
  Kjo eshte nje Inicjativ Individuale dhe pa Perfitime Individi..POR NE KETE RASTE PERFITOJME TE GJITHE NE SHQIPETARET E VERTET QE E DUAM SHQIPERINE NE EUROPE…Ti Drejtohemi Zyres ne Minsitrin e jashteme Gjermane me Mesaxhe Telefonike…nepermjete Mediave Socjale..si dhe Shtypit Gjerman…LE TI BEJME TE QARTE QEVERISE GJERMANE,se njerezit e thjeshte DISTANCOHEN NGA “CADRAT” DHE SHPELLAT E Spiunit te UDB-se Lulezim Basha…Ketij Krimineli te Ndyre qe ne Emer te Pushteti Personal, ne Emer te Korrupsjonit Kerkon DESTABILIZIMIN E sHQIPERISE…
  Personalisht DO TE BEJE C´ESHTE E MUNDUR QE KY Bastard(Lulic Bashovici) te IZOLOHET NGA QEVERIA E Zonjes Merkel dhe Unioni i PPE-ne…lol

 3. tomorri says:

  Hajdeni o gjermane na beni demokracine se shqiptari Lulezime eshte kreminel dhe e ka lakun ne fyte.Po qe se edhe keta europiane i bejne sado pak leshime ketij kremineli atehere bata ta harroje se ne kete planet ka pasur ndonjehere demokraci vetem pallavra. Ketij kremineli duhet ti tregohet vendi mbasi tu behet prezent e gjithe lista e krimeve te tij ndaj popullit shqiptare deri edhe shitje deti ku perfshihen 300 e ca km. kateror.Bemat e atij jo se nuk i di europa por me qene se vjen europa ketu ne shtepine tone atij badakçiu duhet ti tregohet vendi.Ne nuk dime ne bote demokraci me parti banditesh dhe kreminelesh,kjo mund te jete unike se keshtu e jka ndertuare Sali Serbi qysh ne fillimet e saj.
  Populli do:—Qetesi dhe liri per te punuare dhe jetuare.
  — Populli do ligje dhe rregulla te percaktuara ne kushtetute.
  — Pupulli do zgjedhje te lira dhe te ndershme,qe ato mund ti beje vetem Edi Rama.
  — Populli do te votoje me 18 qershor ashti siç thote kushtetuata
  Populli do Europen dhe Ameriken si aleatet strategjik per te qene nje komb sovran dhe me dinjitet.
  Populli do qe Sali Berisha dhe Lulezim Basha me shpuren e tyre te shkojne para ligjit dhe te japin llogari per çfar i kane bere ketij vendi. Populli nuk ka nevoje per 120 parti por do 120 ligje ku te zbatohen korektesishte nga organet kopetente.etj.etj.etj.etj……………..

 4. Kolua says:

  SHQIPËTARË- ATDHETARË!!

  KUNDËR QËNDRIMIT ANTISHQIPËTARË TË
  LULZIM BASHËS:::: BASHKOHUNI.!🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

 5. nina says:

  Teper e vertete. Mire keni shkruar ti kerkojm ndihme vendeve si Gjermania.. Se Danimarka ku jam une, nuk besoje te vine, do me vinte turp tju thoja e tju tregoja se vendi im akoma ne keto vite, kemi nje Lul qe ka vrare, dhe tani kerkon drejtesi per zgjedhjet.. kjo eshte absurde per kete vend. Nuk e himagjinojne dote qe dikush te kete vrar, dhe sot kerkon te heq qeverin e zgjedhur nga 1 milion vota.. Do me vinte turp, megjithese danezet e njohin Shqiperine e Enverit me mire nga ne.. Dhe do ishte absurde ti thoja perseri qe kemi probleme tilla.. megjitjese e din nga ambasadori qe kane ne Shqiperi.. Ok Gjermanet kane pas me shume kontakte me Shqiperine dhe ja din hallet shqeto.. Ishalla vine dhe Luli del nga cadra se na vdiq.. me ato kerkesa.. Me QEVERI TEKNIKE. HAAAAA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *