VIDEO/ Gjemba kaktusi, zinxhirë, mënyra e çuditshme se si kremtohet e “Premteja e Zezë” në Meksikë

Të krishterët në Meksikë kremtojnë në mënyrë të çuditshme festën tradicionale të së “Premtes së Zezë”. Ata në ritualin e Pashkëve mbullohen  me qindra gjemba kaktusi, prangosin veten me zinxhirë dhe  vendosin kurora me gjemba në kokë për të rikujtuar kryqëzimin e Jezusit.

Besimtarët fetarë nga qyteti i Atlixos kanë vendosur maska dhe kanë marshurar nëpër rrugë duke mbajtur statujat e Jezusit, në ceremoninë tradicionale “Engrillados”.

Marshimi tradicional besohet se është praktikuar për më shumë se 100 vjet në këtë vend.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “VIDEO/ Gjemba kaktusi, zinxhirë, mënyra e çuditshme se si kremtohet e “Premteja e Zezë” në Meksikë”

  1. tjetri says:

    rrac m…. njerez parahistorik, pse si komentojn vllaznit e tyne kryqa bythqira malok.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *