BE komenton fitoren e brishtë të Erdogan, ky i fundit paralajmëron vendimin që i jep fund procesit të anëtarësimit në BE

Fitorja e brishtë e presidentit turk Erdoan në referendumin e së dielës ka ngjallur reagimin e Bashkimin Evropian  që menjëherë i bëri thirrje Turqisë të kërkojë një “konsensus kombëtar”. Presidenti turk i është referuar mundësisë për të organizuar një referendum të ri, këtë herë për rikthimin  e dënimit me vdekje, një nismë që nënkupton fundin e procesit të anëtarësimit të Turqisë në Bashkimin Evropian.

Vendi është aktualisht në një krizë diplomatike me shumë vende në BE-së, në veçanti Gjermaninë dhe Holandën, pas ndalimit të tubimeve në mbështetje të Erdogan gjatë fushatës politike për referendumin. “Duke iu referuar rezultatit të ngushtë”, Këshilli i Evropës u kërkoi udhëheqësve turq që “të shohin me kujdes hapat e ardhshëm” .

Rishikimi i kushtetues parashikon heqjen e postit të kryeministrit në favor të një presidenti me kompetenca të plota ekzekutive, në kohën kur Erdogan akuzohet  nga kritikët për autoritarizmin e tij. “Ky rezultat tregon se një pjesë e vendit kërkon një Turqi  perëndimore dhe ka një mentalitet evropian, ndërsa pjesa tjetër është lindore”, ka thënë Mustafa Umit Ounsal, një anëtar i AKP-së.

Pavarësisht fitores në të gjithë vendin, Erdogan nuk ka fituar në tre qytete të mëdha, Stamboll, Ankara dhe Izmir. Rajonet Juglindore ku kryesisht jetojnë kurdët, votuan masivisht kundër forcimit të pushtetit të Erdogan. “Kjo është një fitore për Erdoganin, por edhe një humbje. Ai humbi Stambollin ku nisi karrierën e tij politike  si kryebashkiak në vitin 1994”- shkruajti në Tëitter Soner Tsagkaptai analist i Institutit të Uashingtonit në Turqi.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “BE komenton fitoren e brishtë të Erdogan, ky i fundit paralajmëron vendimin që i jep fund procesit të anëtarësimit në BE”

 1. tfgs1 says:

  e mer CORAPEKUQ e katranosi ‘birazeri” e la edhe Evropen ,kjo pasi nuk e donte njeri mgjs ai nuk reshti se kakarisur se gjoja ‘Evropa ka nevoj per TURKYE,”Evropa do ta paguaj shtrenjte mos pranimin e Turkye….. etj,karlleqe te tilla nuk harron te thuash edhe ti…..!!!

 2. Xboom says:

  Për hire te realitetit; fitorja eshtë bindëse e jo e brishtë,
  kur kihet parasysh se gati 1/2 e popullates janë kurdë, alewi, grekë, armenë dhe gjithçka tejter del se populli turk 100% ka votu për,
  e dihet se ai po mundohet per Turqi e kursesi per Kurdistan, Armenistan apo Junanistan. Ketyre të parafundit dhe te fundit veç u ka treguar se si turku rjepë cjapin, e tash ka edhe ca ushtrime që edhe kurdëve dhe alewitëve t’u mesojë dersin hezber.

 3. krysho ludovik says:

  po ne mo o futemi ne evrope mo
  se kjo evropi eshte kurve mo
  une them te bashkohemi me turcin me mire
  si pakistani me bangladeshin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *