Blendi Fevziu: Kryediplomati gjerman i mbylli derën dialogut dhe takimit Rama-Basha

Blendi Fevziu shkruan se ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel, me deklaratat e bëra në Tiranë, e kë vështirësuar ndjeshëm dialogun Rama-Basha.

Kjo, pasi sipas Fevziu, Gabriel rrëzoi të gjitha pretendimet e Bashës.

Ja çfarë shkruan Fevziu në faqen e tij:

“E ka lënë mënjanë diplomacinë dhe ka folur me tone të ashpra kryediplomati gjerman në Tiranë. Sigmar Gabriel, që mban njëkohësisht postin e zëvendëskancelarit dhe që njihet edhe si një ndër figurat kryesore të Partisë Socialdemokrate ka bërë disa deklarata të paralajmëruara edhe më herët nga disa gazetarë, por që në Tiranë kanë sjellë një situatë të re. I pyetur për protestën e opozitës ai ka deklaruar:

“…Kush bojkoton parlamentin që të pengojë reformën në drejtësi, i bën dëm vendit dhe reputacionit të Shqipërisë.

I bëj apel atyre që e kanë çuar Shqipërinë në udhëkryq. Udhëkryqi është reforma në drejtësi, zbatimi i saj dhe i një rruge më të komplikuar.

Elitat politike dhe ekonomike për shkak të interesave të tyre synojnë ndalimin e rrugës drejt Bashkimit Europian. Çështja është, do vazhdojmë drejt BE-së apo do të vendosim në krye interesat e elitave lokale?

Kush dëshiron të shkojë i sigurt drejt BE, të punojë të konsolidohet ligjet dhe parlamentit. Kush nuk e bën këtë, ai e largon Shqipërinë nga Bashkimi Europian”

Por kjo nuk ishte deklarata më e fortë e Gabriel. Duke ju referuar kërkesës së opozitës për qeveri teknike ai ka shtuar:

“Askush nuk e kupton në Gjermani dhe në Europë pse pak para zgjedhjeve, kërkohet qeveri teknike, kjo është e pakuptueshme. Interesi kombëtar i një opozite nuk mund të jetë kaosi”.

Deklarata e dytë e Gabriel ka krijuar një lloj ngërçi me atë që pritet të ndodhë javën e ardhshme. Duke ju referuar burimeve tona, në datat 24 apo 25 Prill pritet të vijë në Tiranë David McAllister, një politikan gjerman, anëtar i partisë së Kancelares Merkel. McAllister është ftuar si ndërmjetës për të gjetur një zgjidhje mes palëve, nisur edhe nga fakti që ai është zëvendëspresident i Partive Popullore Europiane dhe Kryetar i Komitetit të Çështjeve Europiane në Parlamentin Europian. McAllister mund të kishte mbërritur në Tiranë më herët, por ai kishte konfirmuar një vizitë pune në Pakistan dhe për këtë arsye vizita në Tiranë u shty për thuajse një javë. Gjatë kësaj jave supozohej të mos kishte zhvillime. Burime të besueshme i kanë thënë opinion.al se McAllister nuk dëshiron që vizita në Tiranë të jetë një përpjekje e pafrytshme. Pra një dështim, apo thjeshtë një vizitë rutinë. Ai do së pari që palët përafrojnë qëndrimet dhe të gjendet një zgjidhje e ndërmjetme. PD ka deklaruar gjithnjë javët e fundit që ajo ulet në një tryezë vetëm nëse opsioni i Qeverisë teknike është i hapur. Madje Basha ka qenë edhe më konkret kur ka thënë që pranon të flasë vetëm për modalitetet e qeverisë teknike. Por nëse një tjetër gjerman, madje kryediplomati i saj, Gabriel, bën një deklaratë të tillë, duket se negociata mes palëve vështirësohet mjaft. Nëse Gabriel deklaron se Qeveria Teknike është e pakuptueshme për Gjermaninë dhe Europën, ai me gjasë i ka mbyllur një derë ndërmjëtësimit të McAllister. Pas kësaj, negocimi do jetë më i vështirë dhe shanset që të dështojë më të mëdha. Madje nuk dihet nëse në këto rrethana ai do ta pranojë rolin e ndërmjetësuesit. Aq më tepër që si Gabriel ashtu edhe McAllister do flasin në emër të Kancelares Merkel.

A kanë rakorduar mes tyre politikanët e Gjermanisë dhe a ka ndonjë ndryshim në orët e fundit? Vështirë që t’i japësh përgjigje kësaj pyetjeje që duket se do marrë përgjigje vetëm javën e ardhshme!

Blendi Fevziu”

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “Blendi Fevziu: Kryediplomati gjerman i mbylli derën dialogut dhe takimit Rama-Basha”

 1. Coli says:

  FEVZO!!
  S’ka nevojë për dialog!
  Të shkoj në zgjedhje dhe ta kuptojë që popullit(shumicës së njerëzve) i vjen për të vjellë nga Basha,Berisha,dhe plehra si ty!
  🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪

  1. neda says:

   Lul Basha eshte si diktatori Hoxha,ne lufte me te gjithe. Po sikur te ishte kryeminister Luli do ishte nje Bashar Alasad, nuk do degjonte asnje por do e shpallte vendin fener ndricues te europes apo dhe botes. Basha u vetperjashtua nga zgjedhjet se e di qe nuk fiton dote perballe te majtes se bashkuar. Shteti se drejtes nuk duhet te beje me asnje pazar,te zbatoje ligjin, te prish ndettimin e paligjshem ne bylevardin kryesor te Tiranes dhe ne daten e catuar duhet te behen zgjedhjet. Vleresoje shume kryediplomatin Gjerman. Takim Rama-Basha nuk duhet te kete me, se data eshte caktuar e zgjedhjeve,luli dhe PD jane jashte loje,ata nuk mund te marrin dot pjese ne zgjedhjeve,sepse data e regjisrimit ka perfunduar. Kryeministri ti lerei pazaret e takimet me Lul Bashen por te zbatoje ligjin dhe vetem ligjin

   1. heu bre says:

    C’thua mi debile! Lulushi s’ka asnje lidhje me Heroin Kombetar te Shqiptareve, Enverin 🙁

 2. KOMBI says:

  Nuk e ka veshtirsuar aspak ,por i ka treguar Bashes qe ti veje gishtin kokes , se qeveri teknike nuk ka . Te gjeje zgjidhjen sepse ka defyrime per Shqiperine dhd jo te mendoje per vete . Kjo qe Basha ben nuk eshte aspak ne dobi te vendit .

  1. qerosi says:

   qeros je bo si prrallat me qerosin qe ne fund gjithmon del fitues pas ka humbur me shume se sa ka fituar….

   qeros ti nuk di te lidhesh 2 fjale qe kur ke qene student dhe tani po shkon akoma me keq…dashnia me maloket e vicidolit te dha pune, leke, popullaritet 🙂 🙂 si ke prralla me qeros :):)
   eshte mese e natyrshme qe qelizat e fjetura te turpit, injorances klasike, krimit po aktivizohen tashme dhe po marrin pamjen e tyre origjinale bythelepires, te pabese, te ndyre, tradhtore, e trasheguar me shekuj. Dhe nje nga keta eksponente eshte dhe qerosi i klanit qe paaftesia brilante ne nje koordinim sinkron me servilizmin e pamate eshte bere trade mark per forcat me te errta kriminale qe ekzistojne ne albanistan. Ky kretin pa floke nuk munded asesi qe te flase ndryshe…. nuk munded qe qerosi tja dhjesi babes qe e e vuri aty ku eshte sot….
   gjithmone qerosi del i fituar qofte dhe pa breke 🙂 🙂

   P.S ehde prrallat me qeros kane ardhur nga anadolli

 3. Andi says:

  Blend – ti ke nevoje per Bashen qe te mos dale nga cadra sepse keshtu mund te prodhosh lajme sensacionale – mund te prodhosh tentativa per vrasje te Bashes e plot gjera te tjera – ky eshte edhe problemi – Ne skemi nevoje per ca bythlepires si puna jote qe hane buke me kete lloj pune

  1. adeci says:

   Jo mund te prodhoje por te pordhoje.

 4. ALBI says:

  Blendi, Gjermanet jane GJERMANE ,flasin drejtperdrejte dhe ne menyre inteligjente .Ata nuk kane nevoje per hamendesime se thone gjitheshka qarte ,Kush nuk e kupton kete lloj gjuhe thjeshte ka logjike kali.Dikush i ke vene kapister.

 5. Fatosi-kosove says:

  Blendi do na dalesh shpetimtari i bashes duke trilluar lloj lloj skenar,para disa ditesh e “zbulove” se dikush do ta vriste lulin,pa e thene se kush,kurse une dhe shqiptaret po ta themi se frika jote mund te realizohet vetem nga rrufeja,por dije blendi se rrufeja nuk gjuan ne hitha as ne qenef,kurse sot na e paske zbuluar se ministri gjerman i paska shkaterruar negociatat!!!
  Po per cilat negociata e ke fjalen o blendi,per ato fjlimet ne qadren e turpit a,ku çdo dite luli yt kercenon e shan Ramen siq bente dikur millosheviqi dikur shqiptaret ne kosove,prandaj blendi uroi qe shqetesimi yt te te jete sherim per ty dhe te dalin floket sepse shqipatre nuk mendojne si ti,kurse ti ose qenke i lidhur drejtperdrejt me lazaratin ose me gjithe ata kriminel qe policia kap çdo dite me droge e miljona te grabitura ne banka shqiptare ku tashme çdo njeri ne bote e ka te qarte se eshte bere nga lul basha,e ku siq duket vetem ti blendi nuk e ditke ose perpiqesh qe tia mvesh Rames edhe per Lazaartin edhe per Haklajt edhe per detin kur luli i fali grekut edhe per keshilltarin serb per siguri kombetare,a i di ti keto blendi apo jo,na thuaj blendi si i emnqur qe na paraqitesh a do te pranonte ty nikoliqi serb si keshillatr epr siguri kombetare,nese jo ateher leri prrallat blendi se nuk behet krimineli engjull,per em shume shko vizitoi familjet e te vrareve me 21 janar ose Haklajt e pse jo edhe familjen e Olldashit dhe vetem ateher blendi shaje dhe fajeso gjithe boten pse i mshojne shuplaka lulit tend,kurse une mendoi se ti kete inat e ke pse shqipatret dhe bota e perkrahin Ramen e jo vrasesit qe ti merr nen mbrojtje.

 6. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Me sa duket,Fevziu.com,ka pritur qe z.Gabriel te fliste si Meta !
  Basha nuk e ka autoritetin dhe forcen te dal nga çadra, Berisha dhe vetem ai e ka kete kompetenc.
  Mos e konsumoni kohen me Bashen,ai eshte pengu i Berishes,ne çader.

 7. Peco says:

  Cfare leshimi mbreslenes ka bere Basha, kur ka thene se “eshte i gatshem te flase per modalitetet e qeverise teknike”. Vetem nje mendje e holle si
  e Fevziut mund ta vere re kete leshim leshi. Opo shkerdhejani nenen Bashes, nxiteni per te shkuar ne gremine me ato keshillat tuaja brilante.

 8. REZI says:

  Para se gjermanët të vijnë në Shqipëri duhet të pyesin Blendi Fevziun se c’duhet të thonë. Po c’ju ka hipur vetja në qejf ju gazetarëve e analistëve! Blendit i dhimbset Luli, por demokracia europiane kështu funksionon, s’do të hysh në zgjedhje ose merr më pak se 4 apo 5 % të votave, nuk hyn në parlament. Sovrani vendos kush të qeverisë dhe kush të dalë në opozitë. PIKË. Dialog do të thotë kur flet njëri-dëgjon tjetri dhe anasjelltas, deri sa arrijnë të merren vesh. S’u morën vesh se pakica do të bëhet sic don ajo, s’është faji i shumicës që populli e ka zgjedhur të bëjë detyrën. Mos prit të të pyesin ty Blendi jo të huajt, por as vëndasit se c’duhet të thonë dhe si duhet të veprojnë.

 9. Dajti USA says:

  Jo Qeros,qendrimet jane te rakorduara,mos mbani shprese si laraska koqet e demit,Gjermanija eshte shtete serioze,te gjithe ju berishistet ikni beni shurren tani.

 10. besniku says:

  O fytyre e neveritshme! O fytyre e ndyre! Por per cfare negociatash flet ti, more bicim gazetar. Po Basha pikerisht kete kerkon dhe kete po ben, nuk pranon negociata dhe as negociatore dhe kete e ka thene Z. Mero ne artikullin e tij te djeshem. Ti i lexon shkrimet e te tjereve apo vetem ato te Zenit dhe te UDB-istit Salih Shiqere Ram Karaxhic? Lexoi, lexoi se te ndihmojne per te mesuar si te behesh gazetar i dobishem dhe jo gazetar servil, si puna jote!

  Perse nuk behesh ti negociator, atehere? Ti je nga ata burra qe e nxitni te hyje ne shtigje te rrezikshem nga nuk dilet dot. Prit Z. Fantomas, prit!
  Ka akoma, se nuk kane folur te gjithe per Cadren, por te vije koha qe do te flasin edhe ata. Ky shalengjituri yt dhe flokexheli, bashke me ate perbindeshin tjeter, po e cojne PD ne shkaterrim te plote, dhe per kete duhen te falenderohen nga shqiptaret. Por kete do ta shohim mbas 1 apo 2 vjeteve dhe te shikojme se cfare do te thuash atehere!

 11. Dritani USA says:

  Po pse o Qeros,si i di gjermanet ti,si ju mender analistet qe njeri i bije gozhdes dhe tjetri patkoit,hajde koqe,hajde.

 12. Sit back abd relaks says:

  Kesaj i thone hem qeros hem fodull

 13. Valter says:

  Z.Gabreil i mbylli te gjitha shtigjet e
  idjotizmit,vjedhjeve, vrasjeve, remujes dhe kausit.
  Faleminderit.

 14. boom says:

  Foli edhe nipi i Esat Toptanit. Gjermanet i mbyllen deren dialogut. Nuk na shqiten keta kelyshet serbo-rus.

 15. Aseni says:

  Gabriel, si nje gjerman ishte I qarte dhe krejt I drejteperdrejte. Po e keqja jone, e Fevzos e co eshte se te ndikuar nga kultura mafioze, nuk na pelqen puna dhe qartesia po medyshje dhe hajduteria. Berisha dhe teorite e tij te rremujes Jo vetem Jane shume anakronike per kohen po u ka Dale boja me gjithe evropen. Fevzo; braktise anijen se Luli e hengri, se bashku me atin e vet mafioz.

 16. KOZi says:

  Ore edhe ky qenka i majte – Socialdemokrat – apo e lexova gabim! Ne rast se eshte vertete ai eshte anetar i Internacionales Socialiste, ska lidhje me Bashen !?…tung

 17. Tajari says:

  Pse kaq vone e kuptove ti badass ? Eshte koha qe fara e keqe qelbanike perfshire dhe personin tuaj te pirdhen e te zhduken prej ketij vendi.fuck you farë e keqe.Le te jete ky moment ku populli te shkelmoje LIKE FLORIRIN GJARPERIN E FSHEHUR TE SE KEQES SHQIPETARE.🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸
  Rrofte Shqiperia,gjermania dhe USA

 18. tironsi says:

  O Fevzi, a te ka thene njeri me pare qe je nje Toc kuklle?
  Je kokrra e Tocit, o shok dhe na cave trapin!

 19. Petro says:

  Sa keq. Gjermanët nuk e dashkan pazarin e analistave dhe politikarëve shqiptarë

 20. Goni says:

  Eshte dicka shume e turpshme qe fjale te tilla dalin nga goja e nje gazetari (Bledi). Perse duhet te jetoje nje parti si demokratikia enverhoxhes Ka qene ti puthje doren para gjakpirseve te grupit me te madh kriminel (Berisha-Basha). Kurr nuk them se socialistia Jane te mir app te ndershem se po mut jan, por keta mutrit po thone qe hengrem kater vjet tani let haj populli, ti bashkojme me evropen. Por po te marre demokratikia pushtet, duhet me nxjerr te gjitha harxhimet ata. Apo edhe Zoti feziu nuk do qe ti hapet porta shqiptareve po ti mo Bledi nuk ke nevoje me i nxjerr femijet ne rruge sic me ka nxjerr babai mua. Te lutem Zoti gazetar Bledi sherbej popullit Jo Bashes e Rames, fitoje buken me djers Jo politike. Sa per dienine tender Zoti basha perpara se te dal ne xhader i Ka kerkuar bythlepirseve te grumbullojne dyqind milion Euro. Kur e pyeta nje kryetar te PD be nje zone te Tr me tha Jo se duhen kaq lek me i blere. Goca halles punon per bashen, te PD ne qender, dhe paguhet 30 mij leke te vjetra sa here shkon me u parqit neper vende sociale vetem me bere zhurme. Me ofroj pune por sma mbajti zemra. Gjithe kemi gabuar ne jete por kemi bere kthese, keshtu qe te lutem Zoti Bledi bej kthese dhe shih te miren e popullit. Ishalla te gjithe ata politikan qe mundohen ti bejne keq popullit ia leshofte Zoti ne femijet e tyre!!!

 21. Treviso says:

  O kok Ka.. kjoe shte pergjigja e Bashkimit Europian. Cfar pergjigje tjeter pret ti dhe Lulzim Basha? Ju, gazetaret e PDi kujtoni politikanet e BE si te partise se Lulzimit?

 22. grand says:

  Te nderuar anetar te PD! Te nderuar deputet te PD! Prisni deri diten ekstreme te regjistrimit dhe pastaj veproni!
  Si? Hyni ne besedime me Blushin! ( Ae keni pare ai keto dite eshte Opozitar par exelance. Pra atij i duhet ti bashkohen nje shumice votash qe te vazhdoj. Atij i duhen votat e votuesve te PD. Nese PD nuk fregjistrohet dhe nuk futet ne zgjedhje, ajo mund te konsiderohet e shkrire dhe shkateruar. ( Rama shkateroi Nanon, Kokedhimen dhe Blushin, eshte mjeshter i fitoreve, gazetarise dhe ironise dhe shkaterimit te kundershtarit ne menyre te pakthyershme). Prandaj te nderuar deputet dhe pas tyre votues te nderuar te PD shkoni tek BENI! regjistrohuni dhe bejini thirje njerezve dhe eletoratit tuaj per votim te LIBRAS. Ju e pate sot, qe komunikata gjermane e emertonte Lulin si te pandehur. LULZIM XHELAL BASHA. Sigurishte Luli mund te sakrifikohet si viktima e pare e Reformes ne Drejtesi, por ai duhet te jete krenar se arrestimii tij , ndihmon Shqiperine per te vazhduar dhe futur ne Komunitetin European. Asgje s’jane disa vite burg per Lulin perball integrimit European. Luli e ka kuptuar tashme kete mision. Gjermanet filluan qe sot te veprojne!

 23. qerosi i perralles says:

  Sala gojehaleja do thote “Sigmar Gabrieli eshte spiun i Stasit”. Fevziu si gazetar korrekt leshi qe eshte do thote me pafajesi “Ngrihen zera mbi perlyerjen e Sigmar Gabrielit ne te kaluaren”.

 24. rigoni says:

  nrdaaaa…..Lulushi nuk eshte as sa njera pjese e “luleve” ne mes shaleve te Enver Hoxhes,e jo me te jete si Enver Hoxha.Kur fliste Ai burre dhisnin gjak greker e jugosllave.Ai ishte burre e jo qeni io vicidolit me kurven e Hollandes e pislleqe te tjere te cadres.
  Me gjermanin le t’a kruaj cadra……

 25. Arber Iliri says:

  Fevziu vetem me konfirmon nivelin e inteligjences tende me cfare thua, qe je nje mendje shume e varfer.Sigurisht aktualisjt nuk ka vend me per
  gjuhe te bute.Ministri gjerman vetem se tregoi se eshte momenti qe Berisha -basha duhet te ikin nga sfera politike me sjelljen e tyre.keshtu qe edhe ti me gjithe tufen e me diokerve t edias qe kane bere pare kot duhet te ikin ka ardh koha per nje nivel tjeterte intelegjences.

 26. sul korriku says:

  Mendoj se duhet krijuar pak vemendje ndaj Lulzim Bashes pasi, edhe Bashar Alasad nuk lindi diktator por e bene rrethanat e vecanta.
  Pastaj kane dhe ngjashmeri fizike. Vetem grate nuk i kane njesoj te bukura.

 27. Shofer Petro says:

  Nuk e ka veshtiresuar aspak o Blend opinionisti qe nuk e di si te punon truri, kur del ne te tilla perfundime. Thjesht ka dashur te ule ne toke Lulezimin dhe t’i kujtoje se cfare duhet te beje. Nuk ka vend per dialog kur ka ultimatume dhe kerkesa idiote.

 28. Na bashkoj kenga popullore says:

  A mor gazetaruca si shum po hidhni pluhur per ta verbruar ket popull te shkret

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *