Mesazhet e Gabriel në Tiranë: Kur diplomacia flet troç, pa nevojën e komenteve

Askush më parë nga ndërkombëtarët, nuk kishte zgjedhur gjuhë më të drejtpërdrejtë për përgjegjesitë e krizës dhe axhenden e e fshehtë të saj sesa ministri i Jashtëm gjerman.

“Tani për fat të keq dhe pa kuptuar mirë po shohim që reforma në drejtësi po pengohet.

Askush në Europë nuk po e kupton siç duhet. Parlamentarët bojkotojnë parlamentin, në vendin tim kjo është absurde.

Në vend të kësaj, ata mblidhen në çadër duke realizuar një opozitë kundrejt Parlamentit.

Ne s’mundemi dhe s’duam ta pranojmë”, tha Gabriel.

Ministri Gabriel zbulon edhe letrën që partitë në koalicionin qeverisës CDU-CSU I kanë dërguar opozitës shqiptare, për të hequr çdo dilemë të opinionit se mesazhi i tij kishte në fakt firmën e Angela Merkel.

Pati një letër të partnerëve të koalicionit qeveritar, unë vetë jam social demokrat, edhe të partnerëve tanë nga CDU-CSU, kanë shkruar 1 letër drejtuar opozitës së këtushme sikurse edhe një pjesë e madhe e PPE-ve.

Kanë apeluar për të mos bllokuar reformën në drejtësi.

Një politikë që përpiqet të pengojë këtë, largohet nga Europa”, shtoi kryediplomati gjerman.

Dhe këtu Gabriel lëshoi bombën e fundit për çadrën e opozitës.

Ndaj këshilla ime është të gjenden rrugët për ta lënë bojkotin dhe të futen në zgjedhje.

Askush nuk e kupton përsë para zgjedhjeve, kërkohet qeveri teknike.

Sabotimi i shtetit ligjor, për ne nuk është në interesin e shqiptarëve”, u shpreh ai.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Mesazhet e Gabriel në Tiranë: Kur diplomacia flet troç, pa nevojën e komenteve”

 1. Nora says:

  RROFSH MOR GJERMAN,SE NA PLASËN!
  POR TI DUHET TA DISHË,SE ATA KANË VRARË DHE KANË FRIKË NGA VETINGU.!
  E DINË QË DO SHKOJNË NË BURG,SE KANË BËRË KRIME.!
  NA NDIHMONI TË LARGOHEN NGA POLITIKA ,KËTA NJERĒZ TË INKRIMINUAR.🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪🇩🇪👍🏻👍🏻👍🏻

  1. pse mor qafir-Albaniac says:

   Tani që vetë Bashkimi Evropian është dëmtuar nga problemet e brendshme, si dhe mbështetjen popullore për Brukselin është në rënie të shpejtë, establishmenti politik është i vetëdijshëm se një zgjerimi i mëtejshëm i Bashkimit Europian nuk do të jetë i mirëpritur nga qytetarët e Francës, Holandës, apo Gjermanise. Kriza e euros, kaosi financiar në Greqi, katastrofa e emigranteve muslimane dhe Brexit, të gjitha keto tregojnë se Brukseli nuk është në gjendje për të zgjidhur këto dhe të tjera vështirësi, të cilat kanë reduktuar entuziazmin e Brukselit, brenda dhe jashtë, për të thënë me politese. Perspektiva për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian tani është më pak tërheqës sec ishte ishte nja dy vjet më parë. Ka pak arsye për serbët në Serbi, Bosnjë dhe Kosovë per te qenë përputhje me vullnetin e komisionerëve evropiane.

   Konflikti në Ukraine dhe aktivitetet ushtarake të NATO-s në Evropën Lindore detyrojë Rusinë për të prodhuar një kunder-strategji. Duke mbështetur ambiciet serbe në Ballkan, Moska mund të dëmtojë interesat e Europës pa qenë direkt e përfshirë. Jo vetëm ben që Rusia të marrë një interes në Ballkan, por edhe Turqia, per nje rajon qe ka qene pjesë e Perandorisë Osmane për shekuj me radhë. Rexhep Tajip Erdoan është duke zbatuar një politikë të qëllimshme qe synon fitimin e ndonjë ndikimi mbi popullsinë në Bosnje dhe Kosovë. Gjuha turke mesohet tashmë në 80 shkolla në Bosnje, mbi 50 shkolla ne Shqiperi Kosove dhe një agjenci turke e lajmeve ka bërë të ditur se bosh është bërë një gjuhë e zgjedhur në Turqi. Ne nuk jemi në dijeni për ekzistencën e një language të tillë 🙂 🙂 thuhet ne artilull.
   Në vitin 2013 Erdogan gjatë vizitës së tij në Kosovë tha: “Ne të gjithë i përkasim një historie të përbashkët, kulture e përbashkët, civilizimi të përbashkët; ne jemi njerëz të cilët janë vëllezër të kësaj strukture. Mos harroni, Turqia është Kosovë, Kosova është Turqi! .
   Dhe në vitin 2014 kryeministri serb Aleksandar Vucic tha se ai” do të qe besojë “se Rexhep Taip Erdogan nuk ka thënë se kushdo që guxon te shqetesoje boshnjakët do të duhet të përballet me 100 milionë turqit , “duke iu referuar një vërejtje të pretenduar të liderit te Ankaras.
   Duke injoruar Islamin dhe Turqinë si një kërcënim potencial ndaj interesave evropiane nga media dhe establishmentit politik(BE) po ben një gabim shume te madh.

   Një konflikt në Ballkan ka ndikim të gjerë implikues për Evropë dhe qe mund të përhapet në qytete si Amsterdam, Paris dhe Berlin si ajo mund te zemeroje një pjesë të madhe të popullsisë muslimane evropiane. Një konflikt ushtarak midis serbëve dhe myslimanëve politikisht do të aktivizojë gjeneratën e dytë dhe të tretë të emigrantëve muslimanë të cilët nuk arriten kurre te integrohen në shoqërinë evropiane. Një luftë në Bosnjë do ti ofroje grupeve xhihadiste me një pikëmbështetje në Evropë. Palët qe mbrojne interesat kombëtare Europiane dhe ne kundërshtimin ndaj Islamit do të tërhiqen drejt mbështetjes pro serbët dhe do te jete një pjesë e madhe e popullsisë vendase evropiane; kjo do të ndajë akome me shume evropianët.

   Rexhep Tajip Erdogan ka premtuar se ai do të qëndrojë me aleatët e tij në Bosnje, Shqipëri dhe Kosovë. Turqia mund të lëvizi aleatet e saj xhihadiste, si Al Nusra nga Siria në Ballkan, duke krijuar një situatë si ne Siri por kete rrdhe në Evropë. Udhëheqja Evropian në Paris, Bruksel dhe Berlin nuk kanë kompetencën strategjike dhe vendosmërinë; ata ngatërrojnë ndjeshmërine me udhëheqjen. Popullsia evropiane është e frustruar me Brukselin si dhe me “dhe paaftësine e NATO-s për të siguruar kufijtë evropiane kundër emigrantëve nga vendet islamike, ndërsa në të njëjtën kohë lidershipi i NATO-s është e fiksuar me Putinin. Do të jetë një mungesë e mbështetjes se NATO për ndërhyrjen në Ballkan, që do të thotë se aleanca atlantike do të duhet të mbështetet tek Turqia për të shtypur ambiciet e serbve për vetëvendosje si dhe për të shmangur mbështetësit e tyre ruse.

   Që nga viti 2014 ka pasur sinjale se serbët janë duke u përgatitur për të rifituar kontrollin mbi territoret e tyre në Kosovë dhe Bosnje. Në nëntor të vitit 2014, një vit e gjysmë pas konfliktit në Ukrainëi, Deutsche Welle shkruani: “ambiciet ndërkombëtare te Putinit nuk duket të jane te kufizuar në sferën e ndikimit post-sovjetike të Rusisë. Diplomatët e BE-së janë të shqetësuar se Rusia po ngre veten në Ballkan. ” Për disa arsye, establishmenti Evropian duket se është i verbërndaj rrezikut islamo-turk në rajon, por duket me shume i tmerruar nga perspektiva e rusëve mbështesin vëllezërit e tyre sllave. Në vitin 2014 Rusia abstenoje ne votimin mbi zgjerimin e misionit ushtarak EUFOR dhe vendosjen në Bosnje-Hercegovinë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, një sinjal se ajo mund të vërë veton ne politikat evropiane në Balkans. Në korrik 2015 Rusia vuri veton per rezolutën e OKB-së që dënon masakrën e Srebrenicës si një genocide.
   Serbia ka kryer stervitje të rregullta ushtarake me NATO-n, por në vitin 2014 ajo filloi stërvitjen e parë ushtarake me Rusinë. Më vonë doli se rusët i kishin te përsëritura ushtrimet ushtarake me partnerët e tyre sllave jashtë kufive te ish-Bashkimit Sovjetik. Nje klauzole memorie, në vitin 1996 Turqia në bashkëpunim me NATO filloi të trajnonte boshnjakët. Serbët dhe kroatët nga Bosnja u ftuan gjithashtu për stërvitjet ushtarake në Turqi, por kjo e fundit nuk u oaraqit si force trajnuese. Shtypi ndërkombëtar nuk e kanë vënë re këtë, por eshte me se e sigurt se serbët në Banja Luka dhe Beograd nuk u pëlqen qe turqit te perzihen ne vendet e tyre.

   Që nga viti 2016 Rusia dhe Bjellorusia filluan te furnizojne Serbinë me armë. Deutsche Welle njoftoi në dhjetor të vitit 2016: “Rusia do të sigurojë Serbinë me një potpuri te sistemeve të armëve të avancuara, duke përfshirë avionëve luftarakë, tanke dhe blinda luftarake. Marrëveshja, e cila është në thelb një dhuratë nga Moska në Beograd, përfshin gjashtë avione luftarake MiG-29, 30 tanke T-72 dhe 30 automjete luftarake -. Të gjithë të ardhur nga rezervat e armëve të Rusisë ”
   Vetë Serbia është një eksportues të armëve dhe eshtë e afte për të prodhuar tanke dhe armatim tjetër, megjithatë, për të parandaluar një përsëritje të bombardimeve NATO-s serbeia preferon për të blerë sisteme të mbrojtjes nga ajri me mire nga Rusia. Në janar në “Gazeta Serbe”, ka shkruar se “Serbia synon blerjen e sistemeve ruse të bëra nga Tor, Pantsir, dhe Buk me sisteme mbrojtje nga ajri, si dhe jet luftarake MiG-29 , në përgjigje të planeve të Kroacisë për të blerë 140 raketa taktike MGM nga SHBA-të bëra nga ATACMS”.
   Në vitin 2016 serbët në Serbi organizuan një referendum në lidhje me organizimin e një dite të veçantë pavarësisë. 9 janar 1992, Republika Srpska shpalli pavarësinë nga Bosnje. Dodik, presidenti i Srpska, kërkon daten 9 janar si Dita zyrtare e Pavarësisë për serbët në Bosnjë. Financial Times shkruan se keti ishin festimet e para të mbajtura ndonjëherë në janar 2017: “Qindra oficerë të policisë serbe boshnjake dhe ushtarëve morën pjesë në një celebrim te paligjshem” per kremtimin e Ditës se Shtetit “kremtimi i të hënës, duke krijuar fraktura te theksuara në Bosnjë dhe Hercegovinë qe nga vendosja e paqes.”
   Analistët e shohin referendumin e 2016 si provë gjenerale per referendumin qe pritet gjerësisht mbi pavarësinë. Ndoshte mondet qe do të zhvillohet këtë vit. Duket Srpska është duke koordinuar veprimet e saj me Serbinë. Më 14 janar, 2017, pesë ditë pasi serbët në Srpska festuan ditën e parë e Pavarësisë, Beogradi nisi nje shërbim të drejtpërdrejtë me tren midis Mitrovicës dhe Beogradit, pikerisht hekurudha e pare qe u bombardua nga NATO me zanafille ne kryeqytetin serb në vitin 1999. Megjithatë, treni që u nisnga Beogradin për ne Mitrovicën ishte mbuluar me parullën “Kosova është Serbi” në 20 gjuhë. Treni u ndalua pak perpara kufirit kosovar. Tri ditë më vonë sekretari i ri i Mbrojtjes i SHBA argumenton se Kosova duhet të lejohet qe te krijoje ushtrine e saj për të mbrojtur veten e vet.
   Megjithate asnjë nga fraksionet nuk dëshiron të jetë i akuzuar për fillimin e konfliktit te ardheshem të armatosur. Në muajt e ardhshëm do të ketë më shumë provokime. Brukseli dhe Uashingtoni do të rrisë presionin diplomatik për të rimarrë kontrollin mbi rajonin. BE-ja ka njoftuar tashmë se ambasadorët e saj në Bosnjë kane ndërprere kontaktet me presidentin Dodik, ndërsa ambasadori i SH.B.A.-së në Bosnje Maureen Cormack tha se SHBA futur sanksionet e veta kundër tij. Këto janë masa dëshpëruese për të parandaluar e nje konflikt te pashmangshem.

   Reagimi i Putinit ishte teresisht i kundërt, dhe në vitin 2016 ai ftoi Dodik, duke treguar mbështetjen e tij për serbët në Srpska. 20 vjet pas intervenimit të NATO-s, politikat e Brukselit dhe Uashingtonit në Ballkan duket se kanë rënë njera mbas tjeteres, dhe lufta e ardhshme e Ballkanit do të xixelloje në fytyrën e establishmentit politik evropian. Konflikti i pashmangshëm në mes të serbëve dhe myslimanëve vjen në një moment fatkeq për themelimin e unionit Evropian. Franca ka për të vendosur 50% të ushtrisë së saj në rrugët e Parisit, Lyon dhe Bordeaux për të mbrojtur popullatën e saj kundër terrorizmit islamik. Italia dhe Greqia nuk janë në gjendje për të frenuar rrjedhën e emigrantëve nga Afrika. Evropa Perëndimore është nën presion nga popullata e saj pakënaqur. 102 vjet pas vrasjes së Franz Ferdinand në Sarajevë, si NATO dhe institucionet e Brukselit janë të paaftë për të përmbajtur luftën që vjen në Ballkan, një luftë që mund të përhapet lehtësisht mbi vendet e tjera evropiane. Ata që jetojnë në Ballkan e dine qe : multikulturalizmi vjen me një çmim, dhe së shpejti pjesa tjetër e Evropës do ta njohe çmimin 🙂 🙂 🙂
   Eshte tersisht ne duart e shqiptareve qe ky skenar te mos ndodhe. Rreziku islamik i Ballkanit eshte nje realitet qe nuk permendet nga mediat dhe sidomos tani kur interesat e Rusise po nderthuren me keta te paret.
   Nje gje eshte e sigurte . Per here te pare ne historine e Ballkanit Europa eshte e interesuar qe faktori shqiptar te stabilizohet dhe ketu shqiptaret duhet te tregohen te zgjuar duke u bashkuar gjeografikisht sepse Europa dhe SHBAnuk kane asnje opsion tjeter perballe rrezikut ruso-islamik

   Albaniac

 2. B says:

  Luli nuk hyn ne zgjedhje sepse po te hyje e ka humbjen e thelle 8-2. Po nuk hyri humb ne tavoline 3-0 dhe justifikohet se ishin kushtet atmosferike fajtore dhe jo ndeshja e pergatitur nga ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *