LGBT letër Bashës: Ju ftojmë të mbështesni kauzën tonë më 13 maj

Aleanca LGBT dhe Pro LGBT, i kanë kanë dërguar një lëtër kreut të PD-së Lulzim Basha, ku me anë të se cilës i kane kërkuar që opozita dhe prania e çadës në bulevard të mos pengojnë mbarëvajtjen e paradës së 6-të të LGBT.

Gjithashtu në letër thuhet se parada do të mbahet më 13 maj, ndërsa do të nis nga Pallati i Kongreseve dhe do të vazhdojë përgjatë Bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, ndërsa ftojnë Bashën që të mbështesni kauzën e tyre.

Më poshtë letra e plotë:

 

Drejtuar: Kryetarit të Partisë Demokratike, z. Lulzim Basha

Për dijeni: Policisë së Shtetit

I nderuar zoti Basha,

Aleanca LGBT dhe Pro LGBT, dy organizatat kryesore për të drejtat e komunitetit LGBTI do të zhvillojnë më 13 maj të këtij viti ora 11.00 paradën e 6-të me biçikleta të quajtur Tirana Gay (P)Ride. Ky aktivitet është një mundësi e jashtëzakonshme për fuqizimin dhe inkurajimin e komunitetit LGBTI në Shqipëri. Ashtu siç Ju mund të jeni në dijeni, ky komunitet jeton një jetë të ngarkuar me paragjykime që ndikojnë në marxhinalizimin dhe përjashtimin social. Për pasojë, aktivitete si Parada e Tiranës synojnë të japin mesazh lirie, mesazh që besojmë se përputhet me kauzën e opozitës që Ju drejtoni.

Ditën e sotme, 18.04.2017, ne organizatorët e Paradës kemi njoftuar Policinë e Shtetit në përputhje me legjislacionin në fuqi për aktivitete dhe tubimet publike. Në komunikimin tonë më policinë kemi kërkuar që Parada të nisë nga Pallati i Kongreseve, të vazhdojë si çdo vit tashmë mespërmes bulevardit “Dëshmorët e Kombit” dhe të vijojë përgjatë lumit Lana, ndërsa në kthim, të kalojë përmes ish-Bllokut dhe të mbarojë tek Presidenca.

Duke qënë se në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” ju jeni duke protestuar për një kauzë që apelon për liri do të shpresonim shumë që prania e çadrës së opozitës të mos pengojë mbarëvajtjen e Paradës sonë. Deri më tani, protesta juaj ka qenë paqësore dhe ne shpresojmë që militantët dhe aktivistët e partisë suaj të jenë gjithashtu paqësorë gjatë kohës kur ne do të parakalojmë me biçikleta në korsinë e lirë në krahun lindor të çadrës.

Përfitojmë nga ky komunikim zyrtar me ju, t’ju ftojmë të mbështesni kauzën tonë për liri dhe dinjitet ashtu siç bëjnë politikanët në Hollandë, vend vlerat demokratike të të cilit ju i njihni mirë, si dhe në të gjitha vendet e tjera të zhvilluara.

Në pritje të një përgjigje nga ana juaj,

Ju falenderojmë për mirëkuptimin dhe bashkëpunimin.

Xheni Karaj

Kristi Pinderi

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “LGBT letër Bashës: Ju ftojmë të mbështesni kauzën tonë më 13 maj”

 1. Laura says:

  Tani po nje arsye me shume per te dale nga cadra dhe per te mbeshtetur organizaten moter LGBT. Ky eshte “modus vivendi” per Bashen dhe cadristet e sufllaqes. PD + LGBT = Republika e Re

 2. Arbi says:

  E kane kuptuar edhe ata,qe luludhja eshte njeri prej tyre ,dhe duan ta bejne kryetar e ti nxjerri ne rruge..se te shkretet ngelen brenda.

 3. albaniafirst says:

  Me duket se homot po lobojne qe ta bejne Bashen Kryetarin e tyre, kur te iki nga PD-ja. E keqja eshte se per ate post, po lufton qe ta marri edhe Zeni. Te dy, thone se po pregatiten per “detyren” qe I pret ne burgun e Peqinit, ku ka shume te burgosur nga Elbasani dhe Kavaja.

 4. albblog says:

  mos e ngacmoni luludhaqin sepse do ta bej prioritet hallin e lgbt-ve edhe pastaj nuk del me nga cadra

 5. Shkerqeni says:

  Eh prandaj sdel nga cadra se luqja e ka kunje Edi ramen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *