Genc Ruli do të largohet nga politika?! Deputeti i PD: S’dua të jem më pjesë e butaforive politike. Pse u prisha me Berishën më ’97

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Ruli, rrëfen fillesat e tij në jetën politike në vend, raportet me Sali Berishën, largimin nga PD në vitin 1997 dhe rikthimin në 2005. Në një rrëfim ndryshe në studion e “News24”, deputeti Ruli nga “Këndi i Ekselencës” në “vila 24”, ndalet tek jeta profesionale dhe momentet kur është përballur me detyra të vështira.

Ish-pedagog njihet në publik si politikan dhe ekonomist liberal. Deri në 2013 ai është bërë 4 herë ministër dhe 5 herë deputet. Kur zgjedhjet parlamentare janë në prag ai nuk preferon sot të tregojë drejtim që kërkon të ndjekë në të ardhmen. Sakaq, ai ka treguar edhe mënyrën sesi e vlerëson punën e Sali Berishës, Lulzim Bashës dhe Edi Ramës.

A është shumë i vështirë për t’u kuptuar tatimi mbi të ardhurat?

Nuk besoj se është kjo. Në 2003 kur donim të fusnim tatimin mbi vlerën e shtuar, kam shkuar në Parlament, në mbledhjen e grupit, deputetët ishin më kërkues atëherë, dhe kërkonin t’i kuptonin më mirë gjërat, mora një tabelë të zezë dhe kam shpjeguar çdo gjë me detaje. Tatimi kryesor në të gjithë botën është tatimi mbi të ardhurat. Kurse te ne ndodh e kundërta, tatimi kryesor është mbi vlerën e shtuar, pra TVSH.

Ju jeni ndër ministrat më jetë gjatë në periudhën e tranzicionit. Cili ka qenë çelësi i këtij suksesi?

Dikur karriera politike përcaktohej nga partia, ndonëse ngaqë ishin kontestues të atij regjimi. Pjesa më e madhe vinin nga jeta akademike. E imja ishte një futje rastësore në politike, jo se ishte larg ideve të miat, apo botëkuptimit tim. Në fillim ndjeva sikur më propozuan diçka të turpshme. Thoja me vete: Për ketë u përpoqëm ne për t’u bërë ministra? Ndaj e kam refuzuar për një muaj rresht. Pro pastaj kthehet në detyrim, se në fund të fundit kush do ta bënte, ne ishim. Duhet padyshim vullneti dhe pasioni. Nuk më ftoi njeri në PD, unë jam ndër themeluesit e PD.

Ju jeni liberal përsa i përket taksimit?

PD është një parti anti-komuniste, edhe si parti liberale. Kjo është edhe në përputhje me mentalitetin tim, kulturën time, nëse do të kthehesha pas jam i bindur që do gjendesha në të njëjtën zgjidhje, në të njëjtat shkallë. Asnjëherë s’ka liri absolute, kufizohesh nga vetvetja, nga të tjerët, nga ajo që dominon.

Mund t’i thoni arsyet pse u larguar në 1997 nga PD dhe çfarë ju bindi për t’u kthyer në 2005?

Kryesisht ka qenë kriza e filluar në 1996. Unë kam dhënë dorëheqjen si ministër atëherë, kanë qenë mosdakordësitë e mia me Berishën. Kishim dy mentalitete të ndryshme, të cilat shkonin në konflikt. Në atë kohë jam larguar, pati edhe mënyra të përjashtimit. Në një mbledhje të Këshilli Kombëtar në 1996 një grup deputetësh propozuam një zgjidhje politike që situata mos shkonte në konflikt, siç edhe shkoi, por kjo nuk u pëlqye nga Berisha. Kemi një qenë një grup deputetësh, Dashamir Shehi, Tomorr Dosti, etj. Unë i qëndrova larg politikës në ato vite. Kam qenë në Shqipëri në atë kohë, kam drejtuar një institut. Në 2005 duke menduar se mjaft gjëra kishin ndryshuar edhe në qëndrimin e lidershipit të PD është e nevojshëm të bëhej një ndryshim politik, dhe iu bashkova asaj kauze me zgjidhjen time, me bindjen time.

Si e shihni punën e Berishës? Të Bashës?

E vlerësoj punën e Berishës. Është shumë i përkushtuar në punën e tij. Futet në zyrë që në mëngjes dhe realizon ato që i vendos vetes. Kritik është karakteri i tij dominues, ndërsa Basha është një politikan i ri, maturues, ka të bëjë edhe me tipin. Unë nuk dua të jem pjesë e një butaforie politike, me këto batuta e replika që nuk i pëlqej.

Si e vlerësoni lidershipin e Ramës?

Si lider është disaster. Si njëri e njoh. Kemi qenë shok e miq bashkë. Si lider nuk më pëlqen. Këta persona janë të lindur e rritur këtu, por kur bëhen lider nuk dëgjojnë e nuk kuptojnë më. Kjo politikë që është sot me të metat e saj nuk është pjellë alienësh, por pjellë e kësaj toke, e këtij mentaliteti. Janë defektet e politikanëve që dëmtojnë shoqërinë, por edhe shoqëria ka ndikimin e saj që krijon këtë klasë politikanesh. Nga mënyra si i duartrokasim, i servilosemi, apo i shpartallojmë.

PD tashmë po kërkon një qeveri teknike, si do realizohet kjo?

Qeveria ka njohur qeveri tranzicionale derisa të kalohet në pozita më të besueshme. Nuk bëhesh dot për 20 vite europioan, Europa ka pas një histori 400 vjeçare. Nuk duhet të jemi pesimistë, progres kemi bërë shumë. Por çfarë kemi në lëkurën tonë historike, do na pengojë shumë. Në Shqipëri ka shumë mosbesimin për institucionin e zgjedhjeve. Në këtë situatë ku jemi është e pamundur të ketë zgjedhje ët lira e të ndershme. Nuk mund të flasim për rezultatin e zgjedhjeve, pasi ky nuk dihet. Por pavarësisht pritshmërive, nuk mund të ketë zgjedhje me këtë situatë, ku duken qartë fijet e krijuara mes qeverisë dhe krimit. Janë krijuar kartele të rrezikshme, nga njëra anë është politika, nga ana tjetër droga, dhe një tjetër grupim i lidhur me Ramën.

Shumë shpejt mbaron afati për zgjedhjen e Presidentit. Cili do jetë qëndrimi i PD?

Nuk mbete vendi pa president. Më e vështirë është të zgjidhet një deputet sesa një President. Ndryshimet kushtetuese e kanë bërë këtë situatë.

E miratoi PD…

Bashkë me Partinë Socialiste. Dhe rreziku më i madh në këto vite është roli që ka kreu i qeverisë në këtë vend. Që të ecë normalisht politika duhet të ketë balancim të pushteteve.

Si ndikon në PD qëndrimi i ndërkombëtarëve?

Jo vetëm brenda PD, por edhe më gjerë është shfaqur një lloj sjellje fëminore në këto qëndrime. Vihet re një lloj servilizmi.

Ku do jeni ju ne keto zgjedhje?

Nuk e kam vendosur ende ku do jem, a do jem apo jo. Une pergjithesisht kam qene deputet i zonave te veshtira. Nese do angazhohem do jem serish ne nje zone te veshtire. Tani po e them me sinqeritet, mund te vazhdoj, mund te mos vazhdoj.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Genc Ruli do të largohet nga politika?! Deputeti i PD: S’dua të jem më pjesë e butaforive politike. Pse u prisha me Berishën më ’97”

 1. Faro says:

  As mish ad peshk! Nuk e kuptoj perse na i jep keto intervista pabereqet Mero.

  1. Ata tallin Menderet o Milet says:

   Ajo qe me vjen keq eshte qe ky si dhe rrugacet e tjere bandite hajdute te PD ne bashkpunim me koleget e tyre socialiste komuniste do kalojne vitet e pleqerise ne Bahamas a Kube ne lluks perrallor dhe do qeshin me ne sa here ti kujtojme emriat e tyre.


   Kjo fytyre e poshter e te ashtuquajtures PD ishte pjese e atij llumi qe shkaterruan dhe rropen Shqiperine.

  2. may says:

   por ik me mire ti Ruli, se nuk ke bere gje per kete vend, te mburresh bashen dhe berishen, qe bashke me ty si minsiter ne shume vite e cuat kete vend ne humnere, ne te gjitha fushat, dhe te shashe Ramen se nuk di te udheheqe, eshte njesoj si ti thuash dites nate, pra nata je ti bashke me bashen dhe berishen, dhe dita eshte Rama, jeni drite larg nga Rama, Sa here PDja ka ardhur ne pushtet nuk ka bere shtet, veyem ka shkaterruar, sa here ka ardhur e majta ne pushtet ka bere shtet duke patur perballje me njerez si klani juaj, ndoshta nuk kane arritur te bejne shume, por ne njerezit e thjeshte e kemi ndjere vehten me te qete me te majten, me PD ne pushtet frika dhe krimi lulezojne, ashtu sic lulezojne ndertimet pa leje.
   Keshtu qe nese ti iken nuk i prish pune njeriu, ti pasuri ke bere ne kete vend duke qene minister sa here, je ne rregull ti, Por sot ta dini qe nuk ju vjen me njeri pas, as te cadra dhe as neper sheshe, Ti RULI do beje mire qe para se te ikje te mesoje bashen si te flase dhe veproje, kjo sjellje e deputeteve te PDse qe pranojne te degjojne prallat dhe shpifjet e lul bashes ju ben me turp te madhe.

 2. lulashi says:

  Ruli te shkoje te jape llogari ne prokurori bashke me Saliun per dosjen e vjedhjes se CEZ pastaj te rikandidoje.

 3. uskania says:

  Edhe është i sigurt se nuk vihet më kandidat, edhe shpreson…O i ëmbëli pushtet!

 4. Lennard says:

  Ik zhduku nje sahat e me pare.Ti je kryearkitekt i KORRUPSIONIT dhe i KONTRABANDES. .Ke bere shume para ne kurriz te fondeve publike.I shpetove Sali Serbit ,kur donte te fuste brenda per aferen e drurit.Po kjo lloj afere eshte cikerime.ne krahasim me ato qe ke grabitur.Do te njihesh si shkaterrues i Ekonomise shqiptare bashke me ate Kunatin tend.

 5. Akili says:

  Ky eshte hajduti me jetegjate neper qeveri.Sa ka vjedh ky,nje zot e di.Rulit i vodhen ne shtepi 500.000 €,cash,tek vila ne Farke (se si e justifikon kete vile,ai e di,por vetem per kete duhet te arrestohet)dhe nuk shkoj te beje denoncim,dhe tha:nuk ka problem se i bej per nje jave.Ky tani,jep mend.Çte besh Albanistan

 6. Xen deledashi says:

  Një hale me pak. Por kjo sdo të thotë që Vetingu do të të harrojë.. …..

 7. racionali says:

  Sa shpejt e kapercen Berishen more Genc,si te ishe Usaim Bolt ???!!!! Dhe pernjehere je i gatshem per te share Edin.Se me te thene te drejten Rama eshte aq i poshter qe njerzit nuk moren pronen e tyre , pasi ky Rama i poshter beri ligjin 7501.Po shtersia e Rames konsiston ne ngritjen e piramidave te Ha – Sudes – Alimutit …… ky rama eshte i poshter qe beri 1997!!!! Ky Rama eshte i poshter qe jane vrare 300 Tropojane ,qe shiti detin – qe beri Gerdecin – qe vrau 4 vete ne mes bulevardit qe jane vrare mbi 5 mije veta gjate qeverisjes se poshter te Edi Rames, qe seshte i zoti te vrase nje mize,prandaj eshte i poshter Edi !!!! Kurse Sala shkrete e fillonte punen ne mengjez dhe deri ne darke mendonte se si mos te vriteshin opozitaret – populli …..etj.Si nuk te vjen turp more qelbesire ???!! Minimumi qe duhet te besh duhet te heshtesh Genc plehra.Si ta beri Gramozin ?? pasi e sakatoje ne dru , e coje tek te shumtit !!! Jeni ju plehra , o Genc Rrypi, prandaj funksionon Berisha.Ju ka bere nenen ,dhe tani i thoni babe.Vjen dhe na tregon brockulla se Bisha e fillonte ne mengjez punen,pasi kishte pune qe te merte sic e ka mare (por nuk e di a do ti gezojne femijte e tij) gjysmen e Shqiperise me hipoteke , me ndihmen tende Genc felliqesira.

 8. Arti says:

  KY BIR KURVE, HENGRI E VODHI SA I DONTE BYTHA,,,,TASHTI QE PD IKU PER LESH,,,PO JA LE KOPILIN NE DERE SALIUT DHE LULUSHIT,,,NJE RRUGE E DY DY PUNE ,,,,SE EDHE VETINGU PO AFROHET,,,NDOSHTA NUK ME KAP PO TE LARGOHEM NGA PD,,,, JO O SHOKU JO,,,,EDHE TI LITARIN GATI E KE,,,,,PRIT SE PUNET E MIRA BEHEN AVASH,AVASH,,,,DO TI GJEJNE DHE TY SE KU I KE FSHEHUR PARATE. E POPULLIT,,,O MI ARASH,,,,

 9. Faro says:

  Disaster i thote ky i pafytyre E. Rames? Po per cfar mbahet mend ky vete pervecse si mbret i hileve? Si ka goje ta thote kete kur synimi dhe veprat flasin per hapat e para te shtetit ligjor. Nuk i sheh ky qorr qytetet e transformuara? Apo pret te behen qytete qe qelben si Kamza e Mziut. Si qelbet edhe karakteri i ketij vete

 10. Posejdon.al says:

  Zoti Genc Ruli pretendon se është liberal.
  Nënkupton se është shumë i mencur dhe inteligjent.
  Dhe, sidomos, se është objektiv dhe i pa anshëm.
  Por, ja se si e pikturon Berishën ky Ruli ynë: “E vlerësoj punën e Berishës. Është shumë i përkushtuar në punën e tij”
  Dhe, ja se si e kritikon Berishën: “Kritik është karakteri i tij dominues,…” dmth ka dashur të thotë se është për t’u kritikuar karakteri i tij dominues. Kaq dhe vetëm kaq. Nuk i bën zemra apo nuk ja mban bytha te thotë copë se është një diktator, një bajraktar, një monstër, cka edhe , me siguri, e ka menduar me qindar herë kur ka pasur të bëjë apo të ballafaqohet me të.
  Duket tamam si ato karakteristikat as mish as peshk, sa për të kaluar radhën, nga ato që drejtuesit më formalistë dhe më dembelë të kohës së Diktaturës bënin cdo vit për vartësit e tyre.
  Ndërkaq ja se si shprehet për Ramën: “Si lider është dizastër.Si njeri e njoh. …Si lider nuk me pëlqen. …Këta persona janë lindur dhe rritur këtu, por kur bëhën liderë nuk dëgjojnë e nuk kuptojnë më.”
  Mjaftojnë këto dy vlerësime, këto dy qëndrime për Berishën dhe për Bashën, që të nxjerrësh përfundimin se cfarë është dhe se vfarë përfaqson në fakt Genc Ruli dhe skota e tij e bythëlëpirësve pa kurriz, pa principe dhe pa ideale që kane lëpirë dhe thëthitur palcën e kockave të Shqipërisë së drobitur, të rreckosur, të grabitur dhe të përdhunuar pikërisht nga zuzarët dhe banditët, si ata kokëpalarët e xhupazinjtë e detashmenteve sulmuese të Berishës ashtu edhe ata kollaromëdhenjtë dhe llustrafinët qe kapardiseshin në kolltuqet që u kishte vërvitur Berisha si qehajajtë e interesave të Oborrit të tij familjar.
  Në galerinë macabre të portreteve të Oborrit familjar berishian të Tranzicionit 25 vjecar postkomunist të Shqipërisë, portreti i Genc Rulit dhe i të ngjashmëvë me të, është nga më të pështirët.
  Këta tipa, në dukje të moderuar dhe liberal, i kanë sjellë Shqipërisë më shumë dëme se sa lukunia e cakejve të Berishës, që prej idiotizmit të lindur apo atij të fituar nga militantizmi i verbër, mbushin studjot e debateve televizive apo faqet e gazetave dhe portaleve online për t’i bërë hosanarat e rradhës dyshes kriminale, dyshes duarpërgjakur Berisha-Basha.
  Por, të paktën këta të fundit, janë të lëxueshëm dhe të vetëdiskredituar, pasi ata jargaviten dhe e përlajnë me qepshe dhe me lugë druri përsheshin qe u ka zbrazur kapobanda e tyre, në sy të publikut, pa turp dhe pa skrupuj.
  Ndërsa Ruli me të ngjashmit e tij, prapa perdeve, në prapaskenë, në tryeza me sofrabezdhe me peceta të bardha mbi kollaret dhe kostumet firmato, hanë më delikatesë, me komplete takëmesh të argjënda dhe me maniera aristokratike, te njëjtin përshesh turpi, nga i njëjti kazan krimi dhe gjaku.
  Zoti, mos pastë mëshirë për ta.
  Amen!

 11. Zhos Profesionosti says:

  Ky ka qene nje perdhunues kur ka qene pedagog tek ekonomiku edhe me vone u be politikan/kryhajdut ne kohen e Sali Serbit. Sigurisht qe do te vdesi i “lare” edhe i qete tani bashke me miliardad qe ka bere mortja.

 12. Maloku says:

  E vertete ,do largohet Genci????????? jo more na mori ne qafe nuk ka me kuptim rubrika e Temes “Antena ” , gjynah na kenaqte jasht mase me personazhin e idiotit Genc Ruli.

 13. Ceni nga Bostoni says:

  e vetmja gje qe ka mesuar ne shkolle eshte “ekonomia politike e socializmit” dhe me kete na mburet por nga ana tjetren ka dhe cilesine me te mire te hajdutit , di te vjedhe dhe di te fsheje..shikojani fytyren ku ka te shkruar ligesine…natyra ja ka vene shenjat ne fytyre qe te dallohet

 14. pokeristi says:

  U mbars dhelpra e PD-se me cakallin e PP-se doli Rruli ,hibrid Rroshbulli.Boll tallet menderen o te pafytyre.Boll e ropet dhe e zhvatet kete popull e kete vend.
  Vertet, ka qene e tera butafori.Tashti shpresojme tebehet VETING.

 15. Tani-Kombinatit says:

  O Rruli ik qerrohu se surrat FAJDEXHIU ke dhe ti , Hun spec, ptu, plehra

Lini një Përgjigje te Ceni nga Bostoni Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *