INTERVISTA/ Ilir Meta flet nëse i qendron ende idesë për “qeverinë e besimit” dhe nëse Berisha, mund të jetë presidenti i ardhshëm

Ilir Meta ka folur për gazetarët, ndërsa ka zhvilluar një takim në Fieri.

Pyetje-Përgjigjet:  

19 prilli ishte afati i fundit për regjistrimin e koalicioneve zgjedhore, ndërkohë që ende nuk kemi një përgjigje dhe nga PD ka pasur reagime lidhur me këtë?

Besoj që çdo përpjekje, e cila synon t’i japi mundësi, edhe opozitës në mënyrë të veçantë, që të përfshihet në procesin zgjedhor dhe në zgjedhjet e ardhshme, duhet konsideruar si pozitive dhe si konstruktive. Pasi dihet që Partia Demokratike dhe shumë parti të tjera opozitare, aleatët e saj, nuk janë regjistruar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, as si subjekte dhe as si koalicion. Ndaj, unë besoj që kjo kohëzgjatje, ose kjo përpjekje për të vendosur një afat të ri për regjistrimin e partive dhe të koalicioneve, është një kontribut që jepet për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor dhe njëkohësisht një mundësi për të gjithë që të kontribuojnë për një marrëveshje bashkëpunimi, e cila krijon kushte tërësisht normale dhe konstruktive për zhvillimin e zgjedhjeve të ardhshme.

Kjo është thjeshtë një lëvizje për ti dhënë kohë PD?

Kjo është një përpjekje për t’i dhënë më shumë kohë pa asnjë diskutim jo vetëm Partisë Demokratike, por edhe partive të tjera të opozitës, dhe të gjitha forcave politike për shkak të zhvillimeve të deritanishme për të bërë përfundimisht, jo vetëm regjistrimin në këtë proces zgjedhor, por edhe zgjedhjen e tyre sipas koalicioneve që dëshirojnë pasi në qoftë se do të merrnim në konsideratë këtë kritikë, atëherë do të ishte e pamundur formalisht për opozitën për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme.

Z.Meta, disa media kanë lakuar se ju në një bisedë me kreun e Partisë Socialiste, z. Rama, keni nxjerr emrin e Sali Berishës për kandidat për president?

Natyrisht që nuk ekziston asnjë emër i përveçëm pasi edhe për çështjen e presidentit ne kemi shprehur vullnetin për dialog dhe për zhvilluar një proces bashkëpunues dhe mundësisht konsensual me opozitën. Është një tjetër tregues i përpjekjeve për normalizimin e situatës politike në vend dhe sidomos të procesit zgjedhor.

Do të ketë një koalicion PS-LSI në zgjedhjet e 18 qershorit?

Kjo nuk është çështja më e rëndësishme. Vendimtare mbeten standardet e zgjedhjeve. Procesi gjithëpërfshirës zgjedhor dhe i gjithëpranuar dhe për këtë nuk do të reshtin përpjekjet edhe në ditët e ardhshme në mënyrë që opozita të përfshihet në këtë proces. Kjo ka qenë edhe arsyeja që unë i kam dërguar edhe një letër kryetarit të Partive Popullore, z. Daul, për të kërkuar ndihmën e Partive Popullore për të rritur mirëbesimin midis palëve në interes të një procesi zgjedhor që meritojnë qytetarët shqiptar si qytetar evropian, por që meriton edhe hapi tjetër që duam të hedhim të gjithë, ai i çeljes së negociatave me BE.

Vazhdoni t’i qëndroni idesë së krijimit të një qeverie “besimi”?

Vazhdoj t’i qëndroj idesë se duhet patjetër t’i japim besim të gjithë qytetarëve shqiptarë për një proces të dejtë, për një vend evropian, për zgjedhjet e ardhshme dhe për këtë duhet bërë çdo përpjekje, si nga qeveria aktuale dhe mazhoranca aktuale, por është e rëndësishme që këto përpjekje të bëhen edhe nga opozita përmes dialogut dhe kuptohet edhe tolerancës reciproke.

Ju do të shkoni në zgjedhje pa opozitën?

Unë këmbëngul që PD duhet të përfshihet në dialog dhe njëkohësisht nënvizoj të rëndësishëm çdo përpjekje për të afruar dialogun dhe për këtë shpresoj që edhe Partia Popullore Evropiane të japi kontributin e saj, pasi Partia Demokratike i takon kësaj familje mjaft të rëndësishme në Evropë, që e ka ndihmuar mjaft Shqipërinë dhe procesin e integrimit evropian të Shqipërisë, dhe natyrisht nuk dua të mendoj dhe të imagjinoj zgjedhje pa opozitën. Por dhe as nuk mund ta pranoj dhe as nuk mund ta mendoj që opozita gjithashtu nuk do të bëj përpjekjet e saj për t’u përfshirë në këtë proces përmes dialogut.

Meqenëse jeni në Fier, a keni një listë paraprake të kandidatëve për deputetë të LSI-së?

Nuk kemi sepse ende nuk kem hyrë në këtë proces, por sigurisht që kjo nuk është më e rëndësishmja.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “INTERVISTA/ Ilir Meta flet nëse i qendron ende idesë për “qeverinë e besimit” dhe nëse Berisha, mund të jetë presidenti i ardhshëm”

 1. Labi 100% says:

  Asgje nuk tha Ilir lingota. ..vetem idea e te qenit president sali karaxhiçi te tmerron dhe eshte per te bere revolucion te mirefillte per ti perzen te gjithe polikanet nga Shqiperia. . Me krye kurve se Ilir lingota nel k ka..

  1. Djali says:

   O fyell ilir lingota po ju mban ne karrikwt e pushtetit ka minimumi 10 % te elektoratit. Rama po te fitonte i vetem ,as do e kishte pyetur fare lsi. Kishte hyr i vetem me ca parti te vogla dhe do krijonte 71-i votat i vetem

 2. Denis says:

  e po pike e zeze kur hiqet si udheheqes ky tramasllari i Skrapart. Pervec nuhatjes si hajdut ordiner nuk ka ndonje aftesi as per poltike dhe as per ekonomi. Koha po i shkurton lakun edhe pelivanlleqeve te ketij hajduti. Ky tash eshte i hutuar dhe nuk di nga tja mbaje. Ne cdo drejtim qe te shkoje i ka mbaruar afati kohor dmth eshte i mbaruar dhe prangat po i tunden.

 3. Trimi nga laberia! says:

  Bla bla bla bla. Meta flet shume por nuk thote absolutisht asgje!!!

 4. suggestion says:

  Keta si kooperativiste

 5. Korçari says:

  Sheiku Like Floriri, hajduti me çizme e me bllok nuk ndahet dot nga Sali Krimineli, pasi bashkë kanë kryer shumë vjedhje, shumë krime, shumë hajni, shumë poshtërsi, shumë tradhti. Like Floriri i ka borxhe të mëdha Saliut pasi ai e shpëtoi nga burgu i sigurtë i Videoskandalit 720 milion dollarësh ku Liken e pa gjithë Populli me figurë e me zë por që Sali Krimineli urdhëroi gjigjonërat e gjykatave “të pavarura” që të thonin “fakti nuk egziston”.
  Like Floriri po e mban çadrën akoma me serum, se kërriçi Lul-ush do të kishte ikur për në Hollandë tani.

 6. qorri me motorr says:

  Pidh i motres. Neqoftese vota per Rilindjen perfundon me Sal shtazen president, atehere Edi Rama duhet nxjerre zvarre nga zyra, aleanca me Meten te prishet urgjentisht dhe e majta t’i beje zgjedhjet pa ate kopuk. Pastaj, neqoftese popullit shqiptar i pelqen te mbaje ne pushtet Sal shtazen dhe Ilir llupsin, te dy bashke, e paste mbrapa qafe.

 7. potomi says:

  O ilir kurva i skraparit mos na bej si i ndershem kur po i bien njerzit per mitingje me 100000 leksha.Ti je i pari qe duhet futur ne burg the jo te na shesesh dengla si shpetimtari i Shqiperise o kurva e Saliut.Na turperove vendin.Mallkuar qofsh ne jet te jeteve.

 8. Populli says:

  Zgjohu o Popull prej gjumi zgjohu. Nuk u merzitet valle. Po si nuk kini turp xhanem qe Ju vertisin si tu duan keta matrapazllenj. Po frikacake gjithnje mbetet; dhe hiqeni si popull trim. Futini ne burg keta qelbesira. Ceshte kjo qe Saliu apo Nano per president. Po turp te kini. Per nje cope thes me miell ia jepni votat ketyre maskarenjve. Jepjani Spartak Ngjeles qe ti fute te gjith keta qelbesirat brenda dhe tja sekuestroje pasurite.

 9. DALLTON says:

  Meta E ben “kopilin dhe ja ule ne dere edhe PS edhe PD. Por qe te dyja keto nuk arrijne ta kuptojne se ai esht nxitesi per lufte civile ne SHqiperi.

 10. Fatos says:

  E tmershme si mûnde te shkoje ndermend shkateruesi i shqiperise te behet president e pabesueshme fundi i botes

 11. "BOHOTINA" says:

  Kaq keq je futur ne batak mor mavri? Ta lwmw historinw e ndyre 27 vjeçare te PD se ç’ i ka bere vendit duke folluar nga 2 prilli i 1991, po le te marrim vetem 4 vjetet e fundit. ne opozite.
  -Asnjehere nuk beri analize per tere ato humbje 2013,2015, Diber, Kolonje.
  -Nuk beri zgjedhje te ndershme as brenda PD e tani i kerkon ne shtet dhe sikur mos kish ndodhur ngjarja e Olldashit.
  -Nuk paraqiti nje program a alternative bindse per shqiptaret.
  -Nuk beri opozite po dilnin çdo dite si kalamajt e lagjes me budallalleqe pa rendesi kombetare duke filluar me gurgonat e duke perfunduar me turpe si ajo e Parkut te Liqenit.
  -Kur e pa sa kjo bande nuk ndriti gje po ben budallallekun e fundit me keto veprime qe s; pyet per rregulla loje, per kushtetute etj…
  -Vetingu duhet bllokuar prej saj dhe ty ILIR me çdo kusht e çmim. Kjo eshte e gjitha. Ti je pjese e nje krimi te rende ILIR ndaj na shet profka kinse te dhimbset populli. Kjo u pa qe kur SALIH BERISHA ne parlament ka folur sa djithe depudetet e dy kraheve te marre sebashku dhe nuk i the nje here te vetme se po shkel rregulloren. Turp per ty qe e paske ne mend dhe per president qe te shpetoni te dy.
  E ka thene çeku Julis Fuçik ate shprehjen per popullin e s’ mund te jete ne gojen e nje hajduti te babezitur, as te gruas tende qe i dhimbset punesimi i shqiptareve. Turp 1000 here turp. Ç’ na di ne koketrash si veten?

 12. Saliu jo shpellar says:

  Ky mut, kanceri i politikës shqiptare, po shket si ngjala, jo vetëm të shpëtojë veten nga Drejtësia (që nuk do të ketë kurrë në “halen” shqiptare), por edhe të “lajë borxhin” ndaj Sali qenit, duke e bërë President…(???!!!) Çfarë tjetër do na dëgjojnë veshët e do na shohin sytë…???!!! O tempora, o mores…!!! Popull, më handikap e injorant se shqiptarët, nuk egziston në botë…!!!

 13. selim says:

  nuk e kuptoj perse shani vetem meten dhe nuk thoni asnje fjale per ramen kur ato keto gjera po i bejne bashke dhe tek e fundit eshte rama qe vendos sepse ka shumicen

 14. Amnistia e Majkos dhe Rames says:

  Na mbyti Skrapari as raki sbejne dot ma ata se e kane harruar qysh kur zdrypen ne qytet dhe filluan politiken.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *