Faqja zyrtare e Brukselit, Eureporter: BE po bindet që zgjedhjet pa opozitën do të ishin të menaxhueshme

Faqja zyrtare e Brukselit, EU reporter, i ka kushtuar një artikull të veçantë situatës politike në Shqipëri.

Eu reporter bën një analizë të gjendjes në Shqipëri duke theksuar se BE është kundër bojkotit parlamentar të PD-së, e cila po pengon rrugën e Shqipërisë drejt BE-së.

Por ajo që bie në sy në artikull është burimi i brendshëm i parlamentit Europian i cili thotë se BE bindet çdo ditë e më shumë se zgjedhjet pa opozitën do të ishin OK.

Më poshtë artikulli i plotë i EUreporter:

Diplomatja më e lartë e Bashkimit Europian i ka bërë thirrje opozitës së kryesuar nga Partia Demokratike në Shqipëri që t’i japë fund bojkotit të vazhdueshëm parlamentar dhe të riangazhohet në procesin legjislativ, shkruan Martin Banks.

Kërkesa, nga Federica Mogherini, Përfaqësuesja e Lartë / Zëvendëspresidentja e BE vjen në mes të tensioneve në rritje në Shqipëri dhe në prag mberritjes se një delegacioni të niveleve te larta të BE në Tiranë, të hënën në 24 prill, i cili është hartuar për të ndihmuar në zgjidhjen e paqëndrueshmërisë .

Pretendohet se ligjvënësit e opozitës po bojkotojnë parlamentin e vendit për të bllokuar reformat e drejtësisë të domosdoshme për të nisur negociatat për anëtarësimin në BE me Brukselin.

Ligjbërësit e opozitës po refuzojnë të marrin pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit . Ata do te futen vetem nëse kryeministri Edi Rama largohet dhe krijohet një qeveri teknike për të udhëhequr vendin në ditën e zgjedhjeve. Opozita pretendon se kabineti i ulur do të manipulojë votimin dhe gjithashtu duan të ndryshojnë datën e zgjedhjeve te 18 qershorit.
Por Mogherini është ndër ata që kanë shprehur shqetësim rreth bojkotit se bashku me zyrtarin italian që e përshkruan këtë dhe refuzimin e opozitës për t’u regjistruar dhe për të marrë pjesë në zgjedhje si “keqardhje”.

Debati politik duhet të bëhet brenda parlamentit tha Mogherini, e cila i kërkoi opozitës që “të veprojë me përgjegjësi” dhe “të hapë rrugën për zgjedhje demokratike në përputhje me standardet ndërkombëtare”.

Ndërhyrja e saj vjen në mes të një sfondi të tensioneve në rritje në vend.

Të hënën, opozita e Shqipërisë thotë se do të bllokojë rrugët e vendit si pjesë e fushatës së saj dy mujore për të krijuar një kabinet teknik për të qeverisur deri në zgjedhjet parlamentare në qershor. Kreu i PD Lulzim Basha u ka bërë thirrje mbështetësve të bllokojnë rrugët kombëtare në të gjithë vendin në mesditë më 24 prill, ditën që negociuesit e Parlamentit Evropian pritet të mbërrijnë në Tiranë për të ndërmjetësuar midis koalicionit qeverisës të majtë dhe opozitës së djathtë.

Ekziston frika në rritje se delegacioni i parlamentit do të përkojë me një shpërthim të ri të dhunës në rrugët e Tiranës.

Frika e tillë është ushqyer më tej nga komentet e fundit të paraqitura nga mbështetësit e tij ,nga Basha, duke përfshirë edhe ato që thone: “A doni luftë? Lufte do te ketë! Çajini gomat e tyre të makinave, thyeni dritare, nxirini ata nga zyrat, ata që shkelin të drejtat tuaja. Zemërimi po vjen dhe kur zemërimi popullor ngrihet, nuk do të gjesh një vrimë miu për t’u fshehur. Reago, goditi me grusht “.

Kërcënimi i dhunës ka hedhur një hije mbi zgjedhjet e qershorit ashtu siç bëri në anketën e fundit kombëtare në qershor 2013 kur një aktivist u vra. Në janar 2011, tre vetë u vranë në Tiranë gjatë përleshjeve midis policisë dhe mijëra mbështetësve të opozitës.

Delegacioni i Parlamentit të hënën do të përpiqet të zbusë tensionet dhe do të udhëhiqet nga deputeti i qendrës së djathtë, David McAllister, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian. Ai shoqërohet nga raportuesi i parlamentit për Shqipërinë, eurodeputeti gjerman socialist Knut Fleckeshtein.

Zëvendësi sllovak i EPP-së Eduard Kukan, një anëtar i delegacionit BE-Shqipëri pritej të marrte pjesë, por nuk do te veproje keshtu.

Zëdhënësi i tij tha: “Ai nuk do të udhëtojë për në Tiranë javën e ardhshme, për shkak të impenjimeve të tjera. Megjithatë, ai e ndjek situatën nga afër dhe do të përpiqet të angazhohet nëse është e nevojshme. “Kancelarja gjermane Angela Merkel do të dërgojë gjithashtu një perfaqesues te larte.

Moritz Dütemeyer, një zëdhënës i McAllister tha të premten se eurodeputeti gjerman nuk eshte në gjendje të komentoje deri pas vizitës së delegacionit.
Por një burim i brendshëm i Parlamentit tha “Duket qartë se Europa është duke u përgatitur për mundësinë që PD nuk do të marrë pjesë në zgjedhje. Mendoj se kjo do te jete e vështirë, por e menaxhueshme “.

Një burim i Shërbimit Europian të Veprimit të Jashtëm tha: “Delegacioni është një mundësi për të zgjidhur situatën aktuale politike dhe për të arritur një marrëveshje që do t’i lejonte opozitës të kthehej në parlament dhe te merrte pjese ne zgjedhjet parlamentare”
Thirrja e Mogerhinit u miratua nga eurodeputeti kroat Ivan Jakovçiç, nënkryetar i delegacionit të Parlamentit Europian në Shqipëri, i cili gjithashtu i bëri thirrje opozitës shqiptare për të marrë pjesë në zgjedhje.

Jakovçiç, një anëtar i Grupit të Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve në Evropë, tha: “Vetëm zgjedhjet janë rruga për të krijuar një sistem demokratik dhe një shoqëri paqësore”.
Komentet e mëtejshme vijne nga ëilly Fautre, i të drejtave të njeriut pa kufij, një OJQ udhëheqëse dhe e respektuar në Bruksel, e cila tha: “Demokracia është në krizë jo vetëm në vendet anëtare të BE por edhe në pragjet e BE”.

Ai shtoi: “Shqipëria përballet me një krizë të rëndë politike me bojkotimin nga partitë opozitare të zgjedhjeve të ardhshme presidenciale dhe parlamentare. Kërkesa e Shqipërisë për anëtarësim në BE mund të jetë në rrezik pasi reforma e gjyqësorit mund të jetë prishur nga degët e reja legjislative dhe ekzekutive të cilat nuk do të pasqyrojnin gjendjen e vërtetë të opinionit publik.

“Rruga e zgjedhjeve shqiptare deri më tani hedh dritë mbi sfidat me të cilat përballen politikanët dhe vendimmarrësit lidhur me përgjegjësinë e tyre për të krijuar ndryshime nëpërmjet proceseve demokratike.Teksa shqetësimet e atyre qe bojkotojne mund të konsiderohen të ndershme nga disa, metodat e përdorura për arritjen e këtyre e vendosin ne rrezik progresin demokratik të Shqipërisë dhe angazhimin e tyre ndaj BE-së.

Diku tjetër, ministri i jashtëm gjerman i Sigmar Gabriel gjithashtu i bëri thirrje opozitës se Shqipërisë të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të qershorit.
Gabrieli tha se Gjermania dhe BE “nuk mund ta kuptonin” kërkesën e opozitës për një qeveri teknike vetëm disa javë përpara votimit.

Një bojkot parlamentar, shtoi ai, “ nuk ishte një mënyrë e pranueshme për të shprehur vullnetin e popullit”.

Të premten (21 prill), Ministri i Jashtëm hollandez Bert Koenders gjithashtu i bëri thirrje opozitës që t’i japë fund bojkotit.

Që nga mesi i muajit shkurt, mbështetësit e opozitës të kryesuar nga Partia Demokratike kanë bllokuar bulevardin kryesor në Tiranë dhe kane vendosur demone të zemëruar para zyrës së Kryeministrit Edi Rama.

Reformat gjyqësore miratuar unanimisht vitin e kaluar dhe të përgatitura me ndihmën e ekspertëve të BE dhe SHBA, janë penguar nga bojkoti i opozitës

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Faqja zyrtare e Brukselit, Eureporter: BE po bindet që zgjedhjet pa opozitën do të ishin të menaxhueshme”

 1. asd says:

  PD nuk eshte opozite. Nuk eshte me nje levizje politike. PD eshte thjeshte nje cader-pucerr me 100 njerez te inkriminuar dhe 100 te tjere te paguar per sfondin e cadres-pucerr. Ky grupim reaksionar dhe i pa ndergjegjeshem nuk eshte i denje per tu futur ne zgjedhje. Ata ne fakt kane bere nje zgjedhje te drejte, qe te mos marrin pjese ne zgjedhje. Veprimi i tyre eshte i njellojte si ai i gjyqtareve te korruptuar qe terhiqen nga detyra per shkak te vetingut. 18 qershori do te sherbeje per reformimin e gjithe klases politike perfshire edhe LSI e PS qe kane po aq mekate sa PD, por kete do ta tregoje vete koha.

  1. mateo says:

   Mos u merrni me PD-ne se ajo nuk eshte parti politike shqiptare,por vetem nje BANDE KIRIMINALE e mbeshtetur nga serbet dhe Rusia!
   Le te mos marrin pjese ne zgjedhje,t.u hiqet cadra me force nga bulevardi dhe ne se neser bllokojne rruget nacionale,atehere policia e shtetit duhet te perdore DHUNEN E EGER kunder tyre dhe te arrestoje organizatoret me ne krye Lul Basdhen!
   Boll e lodhet popullin me mbrockullat e Bashes dhe Berishes!

 2. Aleksander says:

  Shqiperia eshte ne salle te operacionit…po i shkulet nga trupi nje cancer shume i madh.Uroj qe pd te mos hyje ne zgjedhje.Do te jete dita me e bukur e Pranveres se madhe shqiptare, fillimi i historise se re te kombit shqiptar…po jetojme dite te destinuara historike.

 3. Sebbasstian says:

  Thirri mendjes Lul sa nuk eshte vone !

 4. Qatipi says:

  Po shume mire thone te mos hyje se e shohin edhe ata vete se cfar m… opozite eshte kjo.

 5. Milan says:

  Do vij dita kur te shohim Salem dhe lulin te shtrir pertok si zvaranik te ndyr

 6. Isa says:

  SHQIPERIA do shpetoj nje here e mire nga PD po nuk hyne ne zgjedhje dhe Demokratet e ndershem mund te bashkohen me Bamir Topin

 7. Bariu says:

  Saliu eshte inspiruesi i gjithe te keqijave,qe ka kaluar Shqiperia,por edhe hajduti me i madh i saj.Per te shpetuar ate dhe familjen e tij nga vettingu,u ngrit cadra dhe mund ti veri zjarrin edhe Shqiperise.Ai ka idhull Ahmet Zogun ,hajnat nuk e duan vendin e tyre ,para xhepit te tyre.

 8. Lani says:

  Le te shpresojme se do jete e mundur te krijohet ngadale nje opozite e aresyeshme. Keta tw tanishmit nuk munden dhe kjo nuk eshte fare e veshtire per tu kuptuar.

 9. Arber Iliri says:

  Luli edhe me hy ne zgjedhje nuk merr me shume se 10 depute rezik edhe vete te mos fitoje ne zonen ku do fusi emrin se nuk do votojne njerezit per nje kastravec qe e con situaten deri ketu.Kjo nuk demokraci kjo banditizem politik.Lul merr edhe Berihsen edhe ik nga Shqiperia se nuk meriton te jetosh ne kete vend qe e trajton njesoj si yt ate Salihu.Poshte batakcinjte politike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *