FOTOT/ Lufta e mundshme SHBA-Kore e Veriut. Dy luftanije japoneze i bashkohen flotës amerikane në gadishullin korean

Japonia ka dëguar dy luftanije të flotës së saj për t’iu bashkuar flotës së SHBA “USS Carl Vinson”, e cila prej disa ditësh ndodhet pranë gadishullit Korean.

Luftanijet japoneze “Ashigara” dhe “Samidare” lanë bazën e Sasebo dhe iu bashkuan marinës amerikane, raporton media japoneze NHK. Stërvitja e përbashkët shihet si një shfaqje e forcës ndaj kërcënimeve bërthamore të Koresë së Veriut.

Në një kohë që tensionet janë rritur në gadishullin korean, disa media amerikane raportojnë se SHBA ka nisur drejt gadishullit edhe 2 aeroplanmbajtëse të tjera që pritet të mbërrijnë javën e ardhshme.  SHBA i ka bërë thirrje Koresë së Veriut të mos ndërmarrë prova të reja bërthamore.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/NCS_modified20170409170025MaxW640imageVersiondefaultAR-1704092501491994998-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/NCS_modified20170409170025MaxW640imageVersiondefaultAR-1704092501491994998.jpg","attachment_id":"671280"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/shba-d-euml-rgon-n-euml-japoni-dy-luftanije-me-mbrojtje-raketore_hd-780x439-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/shba-d-euml-rgon-n-euml-japoni-dy-luftanije-me-mbrojtje-raketore_hd-780x439.jpg","attachment_id":"671281"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/4bmv65490b2248o412_800C450-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/4bmv65490b2248o412_800C450.jpg","attachment_id":"671277"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/download-1-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/download-1-12.jpg","attachment_id":"671278"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/download-20-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/download-20.jpg","attachment_id":"671279"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *