Vdekja e Avni Rustemit dhe hapja e arkivolit pas 58 vitesh (fotot e rralla)

Nga Kastriot Dervishi

Avni Rustemi është një person që nuk mbahet mend për ndonjë gjë të rëndësishme, përveçse vënien në zbatim të metodave terroriste, atë të përligjjes së vrasjeve me çdo lloj justifikimi, si dhe të keqpërdorjes së rinisë. Pas aktit terrorist të Parisit më 13.6.1920 ndaj ish kryeministrit Esat Toptani dhe kalimit në një proces të çuditshëm të drejtësisë franceze, Rustemi erdhi në Shqipëri. Kapërceu misionin dhe nga një njeri i porositur për një vrasje u fut në politikë duke u zgjedhur deputet në rrethana të dyshimta, pasi humbi qartësisht në zonat të tjera (në vitin 1923 kandidohej më shumë se në një zonë zgjedhore).

Në veprimtarinë e tij shkatërrimtare për shtetin shqiptar sidomos në drejtim të keqedukimit të rinisë dhe administratës, ai nuk u ndal. Mendonte se vetëm me vrasje mund të arrinte synimet e veta politike. Porositi vrasje të tjera në drejtim të Ahmet Zogut dhe familjeve si Vlora apo Libohova. Si rezultat, erdhi një reagim tjetër që lidhet me filozofinë popullore “ç’të mbjellësh do korrësh”. Më 20 prill 1924 Avni Rustemi u plagos nga Isuf Reçi. Dy ditë më vonë nga plaga e vetme e marrë vdiq në spitalin e Tiranës.

Për të u zhvilluan dy ceremoni varrimi, në Tiranë dhe në Vlorë. Filluan më 28 prill 1924 me ceremoninë e zhvilluara në sheshin para xhamisë së vjetër në Tiranë. Arkivoli me trupin e tij të balsamosur udhëtoi në Durrës, e prej andej me vaporin “Beogradi”, nën flamujt jugosllavë e shqiptarë, mbërriti në Vlorë, të martën e 29 prillit 1924. Ceremonia e varrimit u zhvillua të mërkurën e 30 prillit 1924. Figura e të vrarit mori përmasa të mëdha, aq sa shtypi antiqeveritar shkruante se varri i Avni Rustemit do të bëhej si Meka ose Jeruzalemi. Pas mbajtjes së fjalimeve të ashpra para kufomës dhe zemrës së Rustemit të vendosur në një enë qelqi, ithtarët e Rustemit organizuan tri mbledhje në sallën e bashkisë së Vlorës.

Vendi i prehjes së Avni Rustemit ishte menduar një tip bodrumi në qendër të Vlorës, i cili u nderua për vetëm 6-7 muaj. Më pas kaloi një heshtje 58-vjeçare. U desh viti 1982 kur për varrin e Avni Rustemit u interesua ministri i Punëve të Brendshme, Hekuran Isai. Trupi i Avni Rustemit ishte balsamosur me shumë cilësi nga doktor Sazai Çomo. Përveç kësaj arkivoli ishte izoluar më së mirë, duke mundësuar që trupi të mos dekompozohej. Në pjesën e sipërme të kokës ai kishte një xham për t’u shikuar, ndërsa vendi i varrimit ishte një dhomë nëntokësore, e përshtatur për të bërë homazhe raste. Ndonëse duket disi e çuditshme, nuk përjashtohet mundësia e imitimit të balsamosjes së Leninit në Moskë. Kapaku i dhomës varr u hap në orën 13.00 të datës 8.10.1982. Ishin të pranishëm disa emra të njohur të historisë, ministra dhe drejtues të pushtetit vendor. U bë dezinfektimi dhe u vendos rihapja dy orë më pas.

Fillimisht regjimi fashist, e më pas ai komunist, e nderuan Avni Rustemin me emra rrugësh, shkollash, bustesh dhe monumente. Secili sipas interesave të veta, fashistët e shikonin si antizogist, ndërsa komunistët përveç kësaj edhe si revolucionar kundër shtresave të pasura, etj.

Asgjë nuk ka ndryshuar edhe sot, kur i adhuruari nga fashistët dhe komunistët nderohet me emra, buste e shtatore.

Bashkëlidhur fotot e viteve 1924 dhe 1982

REMOTE_ADDR:[]

79 komente në “Vdekja e Avni Rustemit dhe hapja e arkivolit pas 58 vitesh (fotot e rralla)”

 1. Fredi FR says:

  Keto fotot jane pedhosje ndaj te vdekurit,turp tju vije,cfare nuk beni per ca klikime me shume,mbeturina.

  1. Labi says:

   O Dervish, o kusheriri i Fahri Balliut. O plehre katundare gjysem shule pse jot eme shkonte me sekretarin e pare te rrethit, thuaj qe keto dokumente e foto i Ke vjedhur kur Fahriu te emeroi ne krye te arkivit te Ministrise se Puneve te Brendshme, bajga ere kooperative, doni te merreni ju me Avniun me shoke.

   1. shkodrani says:

    As vete Zogu qe e vrau nuk shpifte dhe s’e denigronte Avniun si ky debili me kryet si rrote zetorit.

  2. armand says:

   Edhe Kastriot edhe Dervish?

  3. Populli says:

   Avni Rustemi ka qene nji atdhetar qe hoqi qafe nji armik te Shqiperise. Ju qe flisni kundra tij jeni po ashtu armiqt e ketij vendi

   1. mira says:

    Perse Ju mundon kaq shume tregtimit i idhujve, o blogista labi!
    A e di cfare jane idhujt? Jane yjet qe i vume ne qiellin e vemendjes, qe te mbulojne mungesen e te vertetes!
    Keshtu jane te gjithe terroristet, qe vuajne per vleresim!
    Keshtu ore vella..

   2. katnar tirone safi says:

    nxirreni ju plerat komuniste.nje tjeter atdhetar shqiptare nga 1900 e siper..ju qe jeni mo serb se serbi akuzoni pashen per serb

  4. Populli says:

   Avni Rustemi ka qene nji atdhetar qe hoqi qafe nji armik te Shqiperise. Ju qe flisni kundra tij jeni po ashtu armiqt e ketij vendi

  5. Populli says:

   Avni Rustemi ka qene nji atdhetar qe hoqi qafe nji armik te Shqiperise. Ju qe flisni kundra tij jeni po ashtu armiqt e ketij vendi

  6. Populli says:

   Avni Rustemi ka qene nji atdhetar qe hoqi qafe nji armik te Shqiperise. Ju qe flisni kundra tij jeni po ashtu armiqt e ketij vendi

  7. Populli says:

   Avni Rustemi ka qene nji atdhetar qe hoqi qafe nji armik te Shqiperise. Ju qe flisni kundra tij jeni po ashtu armiqt e ketij vendi

  8. Populli says:

   Avni Rustemi ka qene nji atdhetar qe hoqi qafe nji armik te Shqiperise. Ju qe flisni kundra tij jeni po ashtu armiqt e ketij vendi

  9. Populli says:

   Avni Rustemi ka qene nji atdhetar qe hoqi qafe nji armik te Shqiperise. Ju qe flisni kundra tij jeni po ashtu armiqt e ketij vendi

   1. mira says:

    Avniu qe terrorist! Kete nuk mund ta mohojne!
    Dikush e quan per motive patriotike, dikush per te qene ne krye te vemendje se shtypin…
    Ai nuk ka lene gje te shkruar per ajrin e tij.
    Ne vecse supozojme…

   2. Andi says:

    O Populli
    Pse je kaq, Idiot o derezi! Sa here e ke postier komentin? Avniu qe terrorist…Cka ketu per te mos u kuptuar! Ne ate kohe jane bere shume atentate sidomos ne France dhe njerzit jane si majmune…Dhe ky deshi e mori shembull e beri atentat.
    Si vrau dhe e vrane…

   3. Med says:

    C’eshte keshtu o populli,
    Sa here ke shtypur postin?
    A je ne rregull

  10. Trungo says:

   Avni Rustei = Azem Hajdari

   1. Ari says:

    O Trung
    Ke vrau Atem Hajdari?

  11. Vlori says:

   Avni Rustemi ishte spiun i Jugollavise, e ila e pagoi te vriste limonin e shtydhur po nga ajo vete me emrin Esad Toptani.

  12. Lugati says:

   me me fund doli nji njeri me e qujt avni heroin me emrin e tij te vertete..TERRORIST..TERRORIST

 2. Mond Bagolli says:

  Çam eshte ky Kastriot Dervishi?

 3. bb says:

  Artikull I shkruajtur ne stilin “alla 55” nga “historiane” qe rishkruajne mbrapsh historine e ketij populli qe e qau me “Ligje” dhe nderoi si askend tjeter, birin e tij , qe ngriti doren kunder tradhetise e poshterimit qe i beri Esat Pasha, e qe ky popull nuk harron kurre. Me sa duket pinjollet e tradhetise i kemi akoma neper kembe dhe skane ndryshuar mendje. Te denigrosh figuren e Avni Rustemit eshte poshterim qe i behet ketij populli zoti artikullshkrues.

  1. Edi says:

   bb
   Pse, te mos e hidhni ne gjygji e ta gjykonin?! Atentati
   qe ne mode ne kohen se atehereshemme !
   Kjo eshte e verteta!
   Ai qe akt terrorist e kete e du cdo femije, qe shkon tani ne shkolle, o femijet e diktatures 46 vjecare!

 4. deja says:

  Sa pleher paske qene more z.dervishi? Mire se ti e disa te tjere si ti e quajne Avni Rustemin terrorist, po gjykata franceze qe e nxorri te pafajshem a thua edhe ata jane terroriste si Avniu?

  Duke perfituar si arkivist i partise, meqe te kane rene ne dore dokumente, per te cilat normalisht duhet te mbash pergjegjesi se i ke grabitur, e duhesh denuar per kete veprim, vazhdon e vjell vrer shpesh here.

 5. ola says:

  Terrorist Avni Rustemi ? po ai qe vrau c’fare ishte ,po ata qe e vrane c’fare ishin .C’nuk na degjojne veshet ,po ti qe shkruan kush je dhe kush ta jep te drejten te besh etiketime te tilla.

  1. Lufto terrorizmin! says:

   Mesimet e Paqes, thone te denojme terrorizmin..
   kudo dhe te te gjitha koherave!

 6. Epo kjo pune! says:

  ik ore pseudoanalist a pseudohistorian se vetem puntor propagande i PD qe i ka bere temena grekut e serbit jeni ju… si more nuk the nje fjale te mire per ate djale qe vrau nje kerme qe shiste vatanin per para e ofiqe si Zogu, e kokat e PD me pas… jeni komplet bajat te pabesueshwm.. po njwsitet guerrile qe qeronin spiunet e kohes edhe ata terroriste!!! Mos moj gazeta mos e ulni nivelin tuaj duke botuar te vjellat qe historia i hedh ne plehra. Avni Rustemi, si te gjithe, ndoshta nuk ka qene qelibar por beri njw gje, hoqi nje kerme qafe ndersa ne vuajme tranzicionin me te pashpirt dhe jemi dele… e pastaj themi pse rumuni ne BE! Rumuni doli ne shesh per drejtesi, ne dalim per padrejtesi, ngrejme dhe nje cader qe kuterbon … dhe ti denigron Avniun. Turp, komplet mungese dinjiteti dhe respekti per veten sepse nje analist objektiv ben analize komplekse dhe jo tendencioze.

  1. Nausika says:

   Epo kjo pune,
   Aktet terroristet duhen denuar, dhe po te jete qe motivet mund te na duken te drejta!
   Se dhe aktet e ISIS sot, ka disa, partizane te idese se nje partie njerzish, qe i quan te drejta!
   Ne duhet ti denojme aktet terroriste, pa asnje perjashtim, si te kaluares dhe te sotmes….

 7. READ ALONE says:

  Fatkeqësisht Esad Pasha ka lënë posaradhës duhen qëruar

  1. Drejtesia juridike says:

   E ne cilen drejtesi, shkruhet, qe nje nacionalist ka te drejte, te vrasi nje Antinacionalist, o njerez

 8. Populli says:

  Ti Kastriot Dervishi je nje ndyresire.Ai plehra si puna jote Esati mori ate qe meritonte.
  Yyyyyyyjt gjakprishur

 9. vjola says:

  Cili je ti mere plere qe kerkon te baltosesh cdo gje te historise .Shporreni kete kriminel .

  1. Ida says:

   O Viola
   Terrorizmin e cdo kohe e cdo vendit duhet ta quajne negativ dhe pse Esati eshte cilesite si figure negative… Perndryshe neser kemi prape terrorizem

  2. Tina says:

   O Vjola,
   Historia eshte shkruar atehere kur aktet terroriste u kuptuan si patriotizem!
   Atentati eshte veprim vetegjygjsie…

 10. denis says:

  Kastriot, je injorant,theniet e tua jane brockulla.

  1. Drejtesia juridike says:

   E ne cilen drejtesi, shkruhet, qe nje nacionalist ka te drejte, te vrasi nje Antinacionalist, o njerez

 11. shpresa says:

  Dhe ne fund nje cop injorante si Kastriot Dervishi po i ben leksion Frances per ligj dhe demokraci ashtu si politikanet e sotem shqiptare te lindur dhe te dale nga diktatura qe kerkojne ti bejne leksion per demokraci botes perendimore. Nga dolen keta bishtelugate? Avni Rustemi Ngelet ne jete nje patriot i madh dhe shqiptar qe deri me sot nuk ka dale akoma. Dhe sot eshte me e nevojshme se kurre me kete kolere qe ka pllakosur vendin. Njerez te tille ndryshojne rrjedhen e ngjarjeve sepse vete ligji shqiptare ka mbaruar me njerez te kategorise se Kastriotit. Po emri nuk perfaqeson gje, Kastriot, eshte mendja, vetem ta kane vene per te ndjellur si puna e qenit: hajde Balo!

 12. zaho says:

  Isuf reci ishte nje vrases i pabese vriste mbas shpine me porosi te ZOGUT TRADHETARIT qe braktisi popullin e vet ka vrare dhe rreshterin italian qe u hapi depot me arme ne Kote trimave te laberise ne 20 Avniu ishte nacionalist dhe patriot ndersa ti o Kaci nje zhkaravine

 13. Bajram Doka says:

  O Dervish i ndyrë i Esad Pashës . Avni Rustemi i hodhi trutë në erë tradhëtisë, mikut të Pshiçit Serb. Esad Pasha derget në varrezat e Serbe në Francë , për të nuk ka vend në tokën e Shqiponjave! Ai dergjen mes Serbëve si një deshmi e pavdekshme e tradhëtisë së tij. Isuf Reçi , mullixhiu analfabet u pagua nga Zogu që të vriste Avni Rustemin. Esad Pasha dajua i Zogut Ishte miku i ngushtë i Pashiçit të Serbisë dhe Ahmet Zogu erdhi në pushtet nga bajonet Serbe të Pashiçit pra ishte agjent i Serbisë. Të njollosësh Avni Rustemin është deklarata me e mire per sherbim të tradhëtisë dhe agjenturës Serbe. Ju qelbësirave të ndyra nuk ju pelqejnë heronjte e Shqipërisë, sepse ata i vunë gjoksi vatanit dhe i thanë Jo, tradhëtisë Serbe. Sa për Isuf Reçin atë e dergoi Ahmet Zogolli në Turqi që të mos deshmonte në parlamentin e kohës për dorën nxitëse të Zogollit! Avni Rustemin, ti nuk e rrëzon dot sepse ai është Vigan i Kombit me Bajram Currin e Fan Nolin. Ti Kar-striot je shumë i vogël dhe fare i panjohur për të baltuar figurën e një vigani kombëtar që në Paris vrau tradhëtinë! Ti je njē produkt i ndyre, që tradhëtinë e shet si heroizëm sepse je i shitur edhe ti vetë! Askush nuk mund të rehabilitojë tradhëtinë e Ahmet Zogut që hoqi emrin e Wurdrow Willsonit portit të Shengjinit dhe fali Shën Naunin, Vermoshin e Plavën e Gucinë dashnorit të tij Pashiç.Avni Rustemi ka zene vendin e tij ne histori ai eshte hero kombtar i përjetshem ndërsa ju këmij do të jargosni ç,do gje ku shkelni por kurrë nuk beheni dot Shqiponja. Shqiponjat e kanë vrarë tradhëtinë.

  1. Mos mbro terrorizmin says:

   Po ore terrorist, ashtu eshte!
   Po dhe terroristet tani ti levdojme! Dhe ato kane motivet e tyre, ore idioter!
   E meritini terrorizmin….
   Akoma jeni me diktaturen…Prandaj mbroni terrorizmin…

 14. Deb says:

  Mos je nipi i i toptanit ti o dervish plehu?
  Mire ai ishte terrorist sipas teje,po ata qe e vrane ,çfare ishin?
  Toptani nderohet nga serbet,kaq mjafton per te qartesuar kush ish toptani

 15. nona kastriotit says:

  KASTRIOT DERVISHI esht nje fis de pyt , qe kerkon te denogroj te ter heronjt e kti vendi , se esht kelysh tradhtari per vete dhe e ruan me fanatizem ndjenjen e antishqiptarizmit te trashekuar nga te paret e tij , lloj salopari peshtir qe nuk ja vlen as ta komentosh , por perfiton se i japin hapsir ne gazeta , se dhe gazetat duan sensasion , se per njerzit me te mir te kti kombi as qe i rruhet , atdheu per kta te fundit esht paraja , njerez pa din e iman , vetem rreshtin e par i lexova kti artiklli dhe nuk ja vlente ta vazhdoje se te sillte te perzier , te bente per te vjell , njerzve si ky legeni ja ka bo mir ENVERI se tradhtaret plumbin kan merituar ne ter globin .

  1. Adi says:

   Ka ardhur koha te sqarohen herojte, se neser vriten prape personalitetet politike…
   Ai qe terrorist! Disa, e shfrytezuan per te hequr qafe armikun e tyre!
   Pra qe vrasesit

 16. goni says:

  Ah,more kastriot,me emer shqiptar dhe me mbiemer turk,nje Avni Rustem ,u mungon sot shqiptareve sot ,per ata : qe sollen 1997,per ata te Gerdecit,per 21 janarin,per ata qe shkelen mbi mundin e djersen e shqiptareve e per te gjithe ATA TE SOIT TEND

 17. Krist says:

  Esati ka qene tradhetar ka shiturkombin si tani politikanet. Po nuk ka me Avni tani tu q…. motren ju qe shkruani dhe atyre ne parlament

 18. toni says:

  camushet kane ne adn te krijojne gjithmone probleme

 19. Moni says:

  Aka drejtesi dhe gjykata ne Shqiperi??????????????????????????????????
  Ne cdo vend tjeter te botes ky krimb Dervish turku do ta kalbej mbas hekurave, per fyerje kombit dhe te heronjve dhe figurave kombetare si dhe pe abuzim me detyen qe ka patur.
  Tani o Dervish, meqenese nuk ka as gjykata as prokurori, R-U-H-U nga Avni Rustemi!

 20. albaniafirst says:

  C’merreni me nje vemje si Kastriot Dervishi!
  Avni Rustemi eshte nje hero qe sakrifikoi jeten e vet per atdhe dhe flamur. Ai do jetoje perjetesisht, ndersa karagjoze si puna e ketij devishit do vdesin te harruar, ashtu sic jetojne sot te harruar. Tema te mos botoje keto lloj artikujsh idjote.

 21. Faro says:

  Vapori me emrin Beogradi, thote ky mashtrues antishqiptar. Por jo me kot. Me kete emertese Serbe, ky kerkon te na bind se Esat tradhetari, ishte antiserb.
  Sa poshte e ulin veten keta soj te rralle mashtruesash. Le ta thote kete ndpnje Serb, Grek, apo, Francez a Gjerman, po e sheh se sa shtrenjte dta paguaj ofendimin e nje Heroi Kombetar.

 22. Foti says:

  Kush e ka porositur kete, ata qe e ” duan” lirin

 23. EDI USA says:

  ti je nje ndyrsire nje qen i zgjebozur i sali shpelles dhe qenve te tije qe i shkojne prapa ahmet zogu vrau kete hero te kombit qe vrau nje tradhtar si esat pasha nje serb i ndyre qe shiti shqiperine ndyrsirat si ty se kan vendin shqiperi po injorantet nuk dine histori

 24. Ramy says:

  O dervish more dervish
  Mos ha mish se te prish
  Po ha mut se te zbut

  Kendonte populli kete kenge

 25. Artan says:

  tani ke te beaojne shqiptaret. Fan Nolin e madh, fisnik e te mencur qe fliste me kaq respekt per Rustemin, apo nje koketul si ky torja nga Elbosani?

 26. Litti says:

  Ta lidhi dikush kete kulish denigrues te historise qe hedh balte mbi nje nje figure-simbol te atdhetarise shqiptare!

 27. lexuesi i irrituar says:

  Me sa duket , ky i vetquajtur “dervish” ( se kastriot nuk eshte) paska mare porosi te sulmoje çdo gje shqiptare me kanibalizmin e tij antishqiptar .
  Shume po e kruan me gjethe fiku…

  1. Drejtesia juridike says:

   E ne cilen drejtesi, shkruhet, qe nje nacionalist ka te drejte, te vrasi nje Antinacionalist, o Njerez

 28. plazhi i Shullës says:

  Dizifektimi është bërë shumë herët në mëngjes dhe pothuajse duke u gëdhirë kanë zbritur brënda në atë varr, që ka afërsisht tiparet e një varri monumental, pothuajse i padëmtuar, operatori i kinostudjos, në mos gabohem Veseli,tre puntorë të komunales dhe unë. Lartësi e varrit ishte rreth 2 m. Në anën veriore ishte bërë një kamare e cila ishte mbyllur me një pllakë prej çimentoje.
  Prej andej u nxorr arkivoli i cili ishte prej druri dhe i veshur me mbulesë kadife të zbukuruar me dekor butaforik që imitonin lule të ndryshme. Brënda pjesës prej druri ishte arkivoli metalik me një pjesë afër portretit që ishte prej xhami. Veprimet u kryen nën drejtimin e një komisioni. Nuk kishte këmbë ministri. Më pas u çua në morgun e qytetit. Aty përsëri nën drejtimin e komisjonit u bë edhe hapja. Brënda, nën pjesën prej xhami u gjet një mbulesë e vogël, një diçka që e kishte humbur ngjyrë dhe që duhet të ishte flamuri. Aty u bë gabimi i parë që u hap dhe desh u pasua nga një gabim tjetër. Nga që vëndi i parashikuar për varrimin e ri ishte më i vogël(aty ku është sot)pati zëra për ta coptuar dhe për ta vendosur në një arkivol të ri më të vogël. Ndërhyra, megjithëse isha brënda atij komisjoni më i riu(dhe pa pushtet) që të përshtatej varri i ri, të pritej pak ditë dhe të mos bëhej gabimi që propozohej. Menjë herë e mori fjalën Stelo C. duke thënë që ka të drejtë ai djali i ri. Ajo është gjëja më e mirë që duhet bërë.
  Më pas nuk u ftova në vazhdimin e ceremonisë dhe nuk di më tepër. Më tepër po i them këto se tani vonë kam dëgjuar që ministrat e kohës ja hodhën fajin puntorëve të komunales për çfarë u bë. Ndërtimi i cili ishte bërë në atë kohë qe i përsorur dhe është ende sot tek troturari i harkuar ku ndahen dy rrugët, bulevardi kryesor me rrugën për tek gjykata.
  Çvendosja u bë në kuadrin e ndryshimeve urbanistike me rastin e festës së pavarësisë.

  1. hë për hë.... says:

   Zbulimin e vend varrimit te Avni Rustemi e kane bere dy persona. Nje historian lokal le emrin Perlat si dhe gazetari i RTVSH se per Vloren vasil Qesari te cilet kane zbritur te paret tek arkivoli. me eshte dhene rasti qe te lexoj privatisht shenimet e gazetarit per kete ngjarje qe beri buje ne popull ne ate kohe por jo tek qeveria dhe byroistet ashtu siç i a fut pa asnje kriter “historiani i Fahriut” dhe asnje nocion shkencor Kastriot Dervishi me te cilin dikur talleshin ne elbasan duke e pyetur ” A e ke lare koken sot?” Pa arsim dhe pa asnje formim intelekti. Ky eshte niveli sot i njerzve qe i emeron partia ne ate vend duke dale ne krah gjithfarsoj matrapazesh me fatet e kombit.

 29. mirel says:

  Ca eshte ky plehre muti mor.
  Ate familjen ku ta kesh o robq.r..

 30. Milan says:

  Po i vjen ngordhja sali serbit

 31. enzo says:

  Ueeeee deri ku arrin pafytyresia, pacipesia e kanibalizmi i ketyre plehrave. E paimagjinueshme lehtesia me te cilen i shkruan keto gjera (turp TEMA-s). Ketij plehre eshte e kot t’i kthesh kusurin se (jam i sigurt qe as skuqet e as zverdhet). Vetem nje gje: AVNIUT nuk i harrohet emri kur ndersa ti o kaq (shoku i koqos dhe i kac fariut) ne te gjalle s’e marrim vesh se kush je o legen. Por rrofsh (me turp) qe na e kujtove: KOHA KONVOKON ME SE S’BEN AVNIUN, sepse keshtu e duan te gjithe keta plehrat qe na drejtojne qe nga koha e tij PLUMBIN BALLIT. (ti mero shoku i dervishit botoje)!!!

 32. Bledar cano says:

  Edhe ju te Temes qe vini keto shkrime te ketij rr. k… jeni plehera. Per njerz si Avni Rustemi ka nevoje ai vend,per te zhdukur ca tradhetare dhe hajdute qe e kthyen Shqiperine ne ciflikun e tyre

  1. Terrorizmi eshte vetegjygjesi says:

   Ku duan te dine shqiptaret, se ka drejtesi!
   Ata duan vetegjygjsie!
   Shqiptar
   Te rrjepsha shtatezene lekure
   Europian nuk behesh kurre!

   1. enzo says:

    E ke pare filmin ‘dokarrti me muzike’ ??
    Une jam Shqiptar dhe ti me hengsh timkarr!!

 33. bureto says:

  Dy paralele historike: Vrasja e A.Rustemit u shfrytezua nga te majtet per te rrezuar nje qeveri legjitime (vete Avniu ishte vete nje bolshevik. Ai kerkoi 5′ heshtje ne parlament per vdekjen e “hazretit Lenin”. Grushtin e shtetit te organizuar me kete pretekst se Avniun e vrau Zogu, e quajten “revolucion demokratik!”
  Ne 14 shtator Berisha me preteks vrasjen e Hajdarit organizoi perseri “grusht shteti”, per te rrezuar perseri nje qeveri legjitime, me pretekst se ate e vrau Nano.
  Kemi keshtu dy vrasje politike te shfrytezuara politikisht per pushtet., dhe me kete rast forcat relevante u thurrin hymne ‘simbolit” te tyre Te dy, sipas nevojes se tyre jane edhe ‘heronjte’ respektive. Vrasjet politike jane vrasje politike dhe arsyet i ka analizuar dhe/ose do t’i analizoje e shkruaje edhe me mire historia.

 34. agim says:

  Mua nga ti nuk cuditna fare as nga shkrimi jot,jam i qete e di prej kohesh se jeni nje pleh serb.
  Une cuditna shume ne redaksine e kesaj gazete si ka ra kaq poshte me te botuar shpifjet dhe jashqitjen tende,
  Mesa duket kjo gazete vet don me u mbyll e mos me lexxuar ndokush,sdi a e ka kuptuar kete drejtori i saje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 35. bb says:

  Bureto , referoju historise dhe leri politizimet. Ne fjalen ne parlamentin shqiptar te kohes , Avni Rustemi eshte shprehur: “Lenini qe i pari që denoncoi traktatin e fshehtë të vitit 1915, që ish për copëtimin e Shqipërisë; prandaj duhet nderuar.” Se kuptoj dot kete Avniun bolshevik qe po na servir ne Shqiperine thellesisht feudale te asaj kohe.Avniu ishte patriot dhe nje qendrim i tille nga ana e Leninit meritonte nderimin tone.

 36. Vl says:

  Para se të merreni me artikulluesin.
  Gjeni dokumenta të se kaluarës para komuniste e pastaj vlerësoni kush qe Aqif Rustemi.

 37. berti says:

  Kastriot Dervishi ka vjedhur materiale.. kjo është pika e parë, por më e lehta.
  E keqja më e madhe është përmbajtja e shkrimit, ku përçmon dhe godet veprimin e Avniut dhe ngre lart figurën e Esat Toptanit, këtij njeriu që mendoi veç për b… e vet, që kur u dha malazezëve Shkodrën dhe deri kur negocionte që Shqipëria të ishte mes lumenjve Mat dhe Shkumbin.

 38. mjere says:

  Plehre e ka pak o vellezer! Ka akoma te tille e mjera Shqiperi!

 39. Nivle says:

  Ik ore legen. Avni rustemit i ra shorti midis shume djemve te tjere per te hequr qafe 1 tradhtar. Dhe me pas u vra mbrapa kraheve nga zogu pasi ai dyshonte ( dhe me te vertete ) qe avniu i kishte porositur e trajnuar atentatorin qe e qelloi ne kuvend. E qe fatkeqsisht se vrau. O plere psikopate. Ste vjen turp te fyesh kujtimin e patrioteve dhe aryre qe e deshen me shume shqiperine se sa do ti 1 ka………r .

  1. KOZi says:

   Ore vertete si e spjegoni qe ne vitet 20 Avni Rustemi vrau ne Paris Esat Pashen dhe gjykata nuk e denoi po keshtu Balto Stambolla vrau ne Bari ,Luigj Gurakuqin dhe vrasesi nuk u denua !?? kini ndonje coment…?….tung

 40. ganiu says:

  Robt ku i ke o Kastriot!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *