“Juristi” Basha shkel ligjin, Policia me ligj ka të drejtë të ndalojë tubimet. Ndaj organizatorët marrin leje

Ligji për tubimet e ka të përcaktuar qartë se poilicia e shtetit është ajo që jep leje për tubimet. Pasi në nenin 8 të ligjit për tubimet e ka të përcaktuar qartë se kur e ndalon një tubim, çka do të thotë se leja merret vetëm në polici.

Ndërkohë që kreu i PD Lulzim Basha deklaroi pasdite se policia vetëm lajmërohet dhe nuk merr leje, duke kërcënuar uniformat blu se do të penalizohen nëse pengojnë dhunën e opozitës.

Neni 8/

“Ndalimi i zhvillimit të një tubimi” të Ligjit nr. 8773, datë 23.4.2001 “Për tubimet”, parashikon:

–  Kur ka arsye të motivuar se zhvillimi i një tubimi në një shesh ose vendkalim publik përbën një rrezik real për sigurinë kombëtare, sigurinë publike, parandalimin e krimit, mbrojtjen e shëndetit ose të moralit ose mbrojtjen e lirive dhe të drejtave të të tjerëve dhe ky rrezik nuk mund të ndalohet me masa më pak shtrënguese, shefi i komisariatit të policisë mund të ndalojë zhvillimin e  tubimit ose të vendosë për kohën  dhe vendin e  zhvillimit të tubimit”, thuhet në ligjin për tubimet.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në ““Juristi” Basha shkel ligjin, Policia me ligj ka të drejtë të ndalojë tubimet. Ndaj organizatorët marrin leje”

 1. Argita says:

  Cfare juristi more?! Si mund te jete jurist nje qe 4 vitet e universitetit i mbaroi per 11 vjet?!!!!
  Nuk po them pse iu desh ta bente kete, se ndoshta iu desh te punonte, po 4 vjet per 11!!!!
  Asgje ska mbajt mend ky nga lendet e fakultetit. Dhe Luli ska punuar 1 ore si jurist ne jeten e vet.

  1. loni says:

   oj argita po as ti nuk shpjegove ndonje gje te re nga ky analist qe e kritikove me kaq vrrull,shpjegoje ti sesi eshte neni mqs ke mbaruar universitetet ne oxsfort te anglise,te bej une nje pyetje qe e di te sigurt pa u menduar,i ke te rregulla zakonet apo te vijne sipas qefit,po motres tende si i vijne cdo muaj moj pick qelbet,mos ke turp moj plere,kthe pergjigje edhe duke share se mua nuk me plas kari,kurse ty te qelbet picka ashtu si edhe goja moj plere e shekullit te kaluar.

 2. maverick says:

  ku thote ne ligjin qe sapo sollet ketu qe policise i merret leje?

 3. Timi says:

  Argita, për të lexuar nenin 8 nuk të duhen vite fakultet. Edhe bariu e kupton.

 4. Denis says:

  Basha dhe te gjithe mbeshtetsit e tij Jan bere shume problem,nuk e ndihmojn as vendin e as ne si individ duke futur fryme revolucioni dhe percarje,mjer shqiptaret qe i ven pas

 5. Beu Vlores says:

  Shqiptaret duhet ti thone JO thirrjeve per bllokim te Shqiperise . Nuk eshte vetem bllokimi i disa rrugeve eshte bllokimi i nje gjenerate qe kerkon Europen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *