“Arbërit e Jonit”, Xhufi: Çamët e himarjotët në arkivat e Venedikut të pasur, shqiptarët më të dalluar e më atdhetarë

“Arbërit e Jonit”, libri më i fundit i Pëllumb Xhufit, trajton disa tema delikate të historisë kombëtare. Është politika ajo që ka futur duart në histori, ndërsa kërkimet shkencore të historianit të njohur në arkivat e Venedikut e të Spanjës hedhin poshtë shumë pretendime politike e teza nacionaliste të grekëve e më gjerë.

“Kjo në këndin jugperëndimor të Shqipërisë për të cilin nuk ka një studim nuk kishte deri tani, natyrisht ndodhi që unë gjeta dhe një fond dokumentash të pabotuara, shumë interesante në arkivat e Venedikut dhe ato të Spanjës shkruan shqiptarja.com. Unë gjykoj që jashtë çdo gjykimi politik, ky është një libër shkencor, në radhë të parë,i mbështetur fort në dokumenta dhe unë citoj gjerësisht dokumentat dhe në gjuhën origjinale të tyre të cilat futen dhe një çikë në debatin e sotëm politik për Himarën, për Çamërinë.

Kjo zonë, Shqipëria e poshtme siç e quanin të huajt në atë kohë. Ka qenë një zonë etnikisht shqiptare. Ka qenë një nga zonat me një ngjeshje të madhe ngjarjesh historike por ka qenë edhe një zonë ku ka lulëzuar një kulturë e veçantë”, tha Xhufi.

Xhufi deklaron se arkivat e Venedikut janë një minierë ari, prej të cilave hidhen poshtë klishetë historike shoviniste për identitetin e arbërve të jugut, ku më konfliktualja është çështja e çamëve. Në këto arkiva zbulohet se çamët janë arbër autoktonë dhe të regjistruar si zotërues të pronave e pasurive të mëdha.

“Në arkivat e Venedikut të cilat janë një minierë, kanë shumë rëndësi dokumentet arkivore, cilat janë? Problemi ishte i marrë në pikpampje etnike, padyshim del himarjotët janë shqiptarë madje ndër shqiptarët më të mirë më të angazhuar në qëndresën anti osmane dhe shqiptarët që kanë ruajtur lidhjet që kishte Shqipëria para pushtimit osman me perëndimin, në radhë të parë me mbretërinë e Napolit dhe me republikën e Venedikut, ky është një konkluzion, Çamëria për shembull del qartazi e banuar, dokumentat na japin edhe banorët e fshatrave të veçantë të Çamërisë.

Përcaktohen si shqiptarë, dokumentat veneciane dhe ato spanjolle dhe jepet si të thuash një konfirmim historik i pakundërshtueshëm për këtë aspekt, për aspektin etnik. Ky dokumentacion më ka dhënë mua të trajtoj edhe probleme tjera, si për shembull të trajtoj problemet ekonomike por Shqipëria ka qenë e lulëzuar, Çamëria në mënyrë të veçantë furnizonte me grurë jo vetëm Korfuzin përballë por dhe vetë Venedikun dhe Raguzën, vinin anije që merrnin grurin e Çamërisë dhe që përballonin nevojat për ushqim jo vetëm të popullsisë por të ushtrive veneciane që ndodheshin në këto vende”, u shpreh Xhufi.

Libri “Arbërit e Jonit” hedh dritë edhe në çështjen e debatuar vitet e fundit. Sipas pretendimeve të qeverisë turke në tekstet shkollore, osmanët s’duhet të quhen pushtues. Mirëpo Xhufi ka zbuluar dhjetëra dokumente, ku osmanët si pushtues kanë konvertuar me dhunë shqiptarët nga të krishterë në myslimanë.

REMOTE_ADDR:[]

58 komente në ““Arbërit e Jonit”, Xhufi: Çamët e himarjotët në arkivat e Venedikut të pasur, shqiptarët më të dalluar e më atdhetarë”

 1. Enk says:

  Priten tani komentet plot diarré nga goja te grekqirave…

  1. alb. says:

   Jenicer i anadollit,nuk ta ka fajin Greku,jo se jane te mire,por nuk ishin
   ata,ishit ju vete qe pranuat synetin e Turqerise.

   1. like says:

    Miere e ke ti alb. 300€ ja vlejne me shume se syneti.

    1. Adriatik says:

     Xhufja eshte nje dumbabist turkoshqiptar. Vetem turkoshqiptaret dhe nipat e rexhepit kane respekt per kete anadollak.

     1. Marko Bocari says:

      Me poshte do gjeni komente te tgfs nen disa emra (crusader,adriatik,vlonjati,himarioti,kavaja,krysho ludovik,kaleos,fajeo,alban hamzai…).
      Eshte i njejti PISOGLEND (bythargetues),i famshmi Tgfs ose ndryshe biri i putanes se fshatit 😀 😀 😀 😀

   2. bulldung cengel says:

    Ju s’ka nevoje tju paguaj njeri,se jeni synet nga koka deri te kemba TUR-QI

  2. Hekuran Toci says:

   Pellumb Xhufi eshte i vetmi person qe mund te flase pa pasione politike,por vetem me njohje te thelle historike e shkencore.Bravo Pellumb Xhufi!!!Hekuran Toci.

  3. Arban says:

   Nuk ka komb “grek” apo “helen”, nuk ka patur ndonjehere. Shihni historine e shkruar dhe hartat: nuk ka patur ndonjehere shtet “Greqi” apo “Helen”, as “helenë”. Shteti i vogel me emrin jo-grek “Greqi” u krijua nga fuqite europiane vetem ne vitin 1830. Nuk ka pakice “greke” as ne Shqiperi; ato jane thjesht shqiptare besimtare te krishtere ortodokse.

   1. krysho ludovik says:

    HIMARRA eshte qendra e Hellenizmit o abdurrahmmon

    1. hahaha says:

     Per kokrra debilesh e hajvanesh si puna jote more dylber i Anastasit kur ka mbetur Helenizmi te komentohet nga disa fshatare analfabete te Himares e nga jevgjit e Korces vajmedet per ate Helenizem sa poshte ka rene

    2. Gjirokastra says:

     Ta shpallim Himaren kryeqytet te Greqise

   2. sali Serbi says:

    Sakte Arban.Graqia eshte nje shtet i sajuar per tja kundervene’aso kphe’ perandorise osmane.Ne asnje dokument historik nuk ka egzistuar Greqia si formacion shteteror por vetem si percaktim historik madje si ortodokset e Kostandinopolit.

 2. Timi says:

  Zoti Xhufi. Bravo. Me se fundi nje historian i vertete. Une kam lexuar per deshiren time, sepse zanati i im nukm eshte ai i historianit, nga shenimet e konsullit Britanik Lesak te kohes se Ali Pashe Tepelenes shume te dhena interesante per historine e Shqiperise. Une desheroj qe tja rekomandoj z. Xhufi apo edhe historianeve te jere qe merren me pjesen e Camerise apo Himares qe te lexojne ditaret e konsullit Britanik z. William Martin Leake. Ky liber eshte ne kater vellime dhe titullohet:’Udhetim ne Greqine e Veriut’. Ne fakt aty pershkruhet Cameria dhe sigurisht edhe pjesa e poshtme e Shqiperise (perfshire Himaren), por edhe per pjesen jugore te asaj qe njhej si Iliri. Ky liber me 4 vellime eshte botuar ne vitin 1835 megjithese udhetimet e tij z. Leake i kreu ne vitet 1812-1813. Shume prane kohes kur Ali Pasha ishte gjalle (Ali Pasha u vra ne 1822). Ne nje nga udhetimet e tijn ne Himare Konsulli Leake pershkruan ne detaje Himaren dhe njerezit e saj. Ajo qe eshte e rendesishme eshte qe ai pershkruan lidhjet e Himarioteve me mbretin e Napolit dhe sherbimet e tyre si mercenare ne ushtrine e tij. Nje ushtar kish sherbyer edhe per ushtrine e Napoleon Bonapartit. z. Leake e pershkruan Himaren si nje krahine e pavarur ne Syambolli qe nuk paguante taksa. Madje ata e ruanin zonen e tyre 24/24 ore edhe pse Aliu ishte perpjekur shume here qe ti nenshtronte. Krahina tjeter qe me shume veshtiresi u nenshtrua nga Aliu dhe Porta e Larte ishte ajo e Sulit. Por ajo qe eshte inteesante eshte qe konsulli Leake thote qe grate himariote flisnin te gjitha vetem shqip. Ndersa midis burrave kishte nga ata qe flisnin italisht por edhe nga ata qe flisnin greqisht. Gjuha e tyre e nenens ishte shqipja. Gjuhet greke dhe italiane i kishin mesuar sepse shkonin si mercenare ne ushtrite perkatese. Pervec kesaj z. Leake pershkruan edhe familjet kryesore te Himares (13 fshatrat qe quheshi Himare) dhe punet bujqesore si edhe prodhimet e tyre. Shume prej prodhimeve eksportoheshin jashte vendit. Ata qe i blenin ishin kryesisht francezet dhe anglezet. z. Xhufi, nese e lexon kete koment, ju ltem referojuni ketyre librave. Jane nje hesar i vertete. Une nuk jam historian dhe nuk kam kohe te merrem me keto dokumente. Ju ose ndonje koleg i juaj me i ri mund ti lexoje dhe tja u prezantoje publikut shqiptar dhe historiografise shqiptare. Faleminderit!

  1. Timi says:

   Titulli i librit me kater vellime te konsullit britanik ne anglisht eshte: ‘Travels in Northern Greece’.

 3. tropojani c100 says:

  patjeter qe eshte per t’u pergezuar puna juaj me shume vlere per kombintone por nedihet….kemi shume probleme dhe nuk financojme dot njerez te afte si ju dhe kerkime shkencor siç bejne shtetet e tjera ,siç bejne turqit per shembull qe kerkojne me vite jo nje por grupe ne dokumentet e venedikut dhe vertete venediku ka miniere persa i perket historise gjithmone feja “sunduar” dhe po sundon

 4. dash says:

  Nuk ka patur ndonjehere dyshim per kete “zbulim” z.Xhufi ,megjithate mirepriten pasurimet historike….

 5. bb says:

  Kombi shqiptar i nderon bijt e tij z. Xhufi. Suksese ne punen tuaj shkencore. Ndjehemi krenare.

 6. Real Facts says:

  Mezi po pres ta lexoj librin!!
  Shume shpejt do angazhoje Dulja ndonje barkthare qe shuan urine me pensionin e xaxiqeve dhe do beje ndonje artikull te fabrikuar keq per kunderpergjigje.

 7. shoku says:

  Keto padrejtesi historike te vazhudushme qe kemi pasur na kane bere te luftojme jo vetem me te huajt, por dhe brenda mes nesh.
  Dhe keto te verteta bejne qe ne te nodhemi sot ne nje situate te veshtire. Imagjinojeni Shqiperine normale, me stabilitet politik, mireqenie, e begate, e respektuar, sa probleme do tu krijonte grekeve, serbeve, sllaveve ne maqedoni, malazezeve.
  Atehere po do te kishim kushte per te vendosur DREJTESI.
  FALEMINDERIT PROFESOR.

 8. piskuriqi says:

  Ky eshte me te vertete nje nga historianet me te medhenj qe ka nxjerre kombi shqyptar dhe jo vetem. Une nuk besoj se Ballkani nuk ka historian me te zotin se z. Xhufka. Ky eshte mendimi im dhe shkrimi I mesiperm eshte nje tjeter kryeveper e rradhes te ketij gjigandi te letrave shqype

 9. Crusader says:

  Futja pordhes o Xhufi. Ti ke ngaterruar historine me propaganden. Thjesht sharlatanizem i paguar.

  1. PE says:

   Profesor Xhufi kur flet per dicka , gjithmone e ka te dokumentuar dhe argumentuar Crusader, por ti je plehre dhe i shitur dhe i sherben tjeter kujt dhe kur tipa si ti godasin koka te tilla te kombit si profesor Xhufi, vertetohet madheshtia e tij ne syte e shqiptareve .

  2. Timi says:

   Nuk mund te mungonte nje koment i tille nga grekoqiriotet. Nje mbeturine greke si ‘Crusader’ hedh poshte historine e shkruar shqiptare. Sa per dijeni Krishterimi u pranua ne Greqi dhe Perandorine Romake nga Perandori ilir Konstantini i Madh. Prandaj nuk eshte e nevojshme te na thuash qe qenke ‘Kryqetar’ zotrote. Sipas dokumentave te nxjerra nga z. Xhufi shqiptaret jane konvertuar ne myslimane me zjarr dhe hekur ne goje. Ne keto kushte njeriu zgjedh jeten. Ne fund te fundit te gjithe i falen Perendise edhe nese je i krishtere, mysliman apo budist e hinduist. Te gjithe fete te shpien ne kopshtin e Perendise. Eshte e paimagjunushme qe njerezit, edhe pse besojne ne Perendi, mendojne qe ‘Perendia e tyre’ eshte me e mire se e te tjereve. Nese ka nje Perendi more kryqetari i rrobedishanit te zi atehere le ti besojme te gjithe njesoj, s’ka rendesi se si i falemi Perendise. Gjithmone fqinjet tane perfshi Athinen, Shkupin e Beogradin jane munduar te zhdukin cdo histori te shkruar per Shqiperine dhe Ilirine. Jane keta qe kane mallkuar gjuhen shqipe, qe kane djegur librat shqip, dhe qe kane tjetersuar historine. Homerin dhe Aristoteli ishin Epirot dhe pershkruajne Epirin dhe Shqiperine e Jugut ne librat e tyre. Gjithcka eshte vjedhur keqazi nga greket qe kishin vetem nje cope te vogel te gadishullit poshte gjirit te Artes.

   1. Crusader says:

    Pirdh pirdh, se shfryhesh Xhufi. Me kujton emrin e te ndjerit qenit tim.

    1. sali Serbi says:

     Dyshoj qe Timi juaj te kete pasur nje qen me emrin Crusader.

  3. sali Serbi says:

   Pikerishr per nje klysh te paguar flet komenti juaj me teper sesa ajo qe ndyresisht kerkon te vjellesh.

   1. Sirius says:

    Profesor, historia nuk eshte tender me arkiva te deformuara prej teje. Shiko te besh ndonje gje tjeter qe te besh ndonje lek, se ata qe te hedhin ndonje kocke per te lehur budallalleqe, kane shume si puna jote.

 10. kaleos says:

  Sa gjate shqiptaret do te vazhdojn me shumice me perkatesi fetare myslimano-arabe nuk do te kene kurre shancin te marrin pjese ne Historine Europiane ku ndoshta edhe i takon pra do te vazhdohet te tregohen historite shqiptare heronjt shqiptate traditat shqiptare si greke ne pergjithesi por pse jo edhe si serbe kjo eshte me keqardhje e verteta qene shqiptaret nuk e kuptojm ose nuk kemi qef ta kuptojm Ideologjia e Europes nuk ke vend per te tilla historira shqiptare me myslimanizem duhet te zgjohemi neqpftese duam qe te na japim ate qe na takon ne HISTORI

 11. abdul says:

  Doli perseri,ky doc,bastard i anadollit.
  Kur do ti tregohet vendi,ketyre mender profesorave te denatyruar,qe hymnizojne pushtimin injorant dhe barbar turk.Ndjejne kenaqesi dylberi,kur turku i perdor para dhe mbrapa.

  1. sali Serbi says:

   Eshte koha ti tregohet vendi letyrave si ty mor klysh antishqiptar.Xhuvi flet me dokumenta te pakontestueshme. Ai paraqet argumenta dhe jo komente e aq me pak vjellje te ndyra si keto qe leshon ti ndyresire.

 12. EKZEKUTUSI says:

  Shqipetaret jane te AFTE TE MESOJNE SHPEJTE GJUHET E HUAJA…Kjo nuk na Bene as Greke dhe as Italjane….por nese Shqipetaret Mesonin te duja Gjuhet e Sipperme; PSE NUK MESUAN GJUHEN TURKE?????Kuptohet se kjo bente Dallimin midis Pushtuesit..dhe te Pushtuarit..kures Gjuhet Italjane dhe Greke i Mesonin si Lidhje Kulturore dhe Interesi..lol

 13. Alban Hamzai says:

  Pa folur per te gjithe autoret antike greke e romake ,qe e cojne kufirin verior te Greqise deri ne lumen Shkumbin (te njejte gjuhe,zakone,veshje,perendi ,teatro,gjimnaze,palestra ,tragjedi e komedi ,emra njerezish ,vendesh etj),le te vijme tek autoret e shekujve te fundit (per arsye se ky eshte koment e jo artikull po permend shume pak). Lexoni Kronikat e Jannines te shek.15 ,kronikat e Prokli e Komniu te shek.15 ,Kronikat e Gjirokastres te shek.19(Arkivi I Shtetit Tirane) etj. Lexoni se cfare shkruan Henrik Kipert,gjeografi me I madh I shek.19 ( greket deri ne Shkumbin…) .Ja deshmia e Mehmet bej Vrionit me 1879 : “…e njoh mire edhe nga mbiemri im se jam grek nga Konstandinupoli,por sot jam shqiptar se shteti turk nderoi familjen time me pasuri e grada…) .Shihni statistikat e Keshillit Nderkombetar te Kontrollit te v.1914 per Korcen,Gjirokastren etj, Shihni deklaraten e ministrit te jashtem Italian Xhioliti(v.1914) .Shihni harten etnografike te Amadore Virgili (v.1900 ),te Bianconi e Synvet ,hartat e Venedikut (p.sh.Coroneli -shek.16 ) etj.,etj. Sa per camet ja sa shqiptare jane ata .Po te marrim per baze gjuhen ,e cila nuk perben kushtin vendimtar per etnine,autore te shumte shkruajne se camet jane 2gjuhesh(shqip,greqisht) e me vone edhe turqisht .Fakti qe edhe grate muslimane came,qe nuk nxirrnin as majen e hundes nga teritori I shtepise,flisnin shume mir greqisht do te thote qe gjuha greke perdorej si gjuhe Brenda shtepise…Pra te paret e cameve te sotem ishin shumica greke …Me pushtimin turk ,me nderimin e fese ,te rrethuar nga te gjitha anet me te krishtere e per te mbrojtur e shtuar pasurite qe u jepnin pushtuesit turq,u bene me turq se turqit dhe deri ne fund te shek.19 e vetmja ndjenje kombetare e tyre ishte ajo e turkut.Kur ne krye te drejtuesve vendore te Epirit (ne Kohen e pushtimit turk) u vune pothuajse funksionare ,bejlere,agallare shqiptare camet filluan pervetesimin e mire te gjuhes shqipe ,thjesht per interes fitimi . Sa shqiptare ishin camet e tregon edhe letra qe ata I derguan Komisionit Nderkombetar te Kontrollit me 06.11.1913 (kur caktohej kufiri greko-shqiptar ) :” …do te luftojme me vellezerit tane greke deri ne fund qe te shpetojme nga zgjedha e shtetit shqiptar dhe te rruajme lirine tone ne krahet e nenes tone Greqi…” .Por pas v.1915 italianet,me synim qe te fusnin Epirin (ashtu si zonen e Vlores etj) ne sundimin e tyre ,filluan te organizojne camet e tu thone se jane shqiptare e te shkeputen nga Greqia… Dhe camet ,qe mbi cdo gje vene fitimin dhe duke pare qe Italia ishte fuqi e madhe ,sidomos pa ardhjes se fashizmit , vendosen te behen shqiptare per te shtuar pasurine e tyre (sic u bene me pare turq ) … Ju lutem botoni komentin tim !

  1. .... says:

   Camerine e keni dhurate nga Anglia more Hamza buce bodrumesh greke meqe u treguat te pabese me Mbretin gjerman Otto dhe e perzute nga Greqia ashtu sic urdheroj Anglia me marreveshje te fshete kopilin e vet vllahun Jan Kotelin Camerine dhe ishujt Jonik sa per Hartat nuk ka Harta per Greqine para 1800 me pas po Hartat e Europes dhe te bodrumeve te Athines thjesht te propagandes te “vorio leshit” qe kishte marre hov ne ato kohra por me perpara nuk ka Harta per Greqi jo e jo por as per Helade sepse edhe Helada ishte dicka GENOS dhe jo ETNOS pra turma shoqerore te prziera dhe jo etnike more derdimen 300 akoma jetoni me ide te mykura

 14. Al says:

  Eh more grekqira ju qenkan errur syte dhe nuk e paskeni mbaruar te gjithe artikullin…

  Po te vesh re me poshte ne paragrafin e fundit Z.Xhufi permend qe Turqia e pushtoi Shqiperine dhe detyroi Shqiptaret te konvertoheshin me force ne myslimane. Kjo eshte e verteta!
  Por te zinjte ju..te gjithe ato te verteta qe ju djegin qe Cameria eshte etnikisht Shqiptare, ju zgjuan kriceton qe leviz rroten e mutit qe keni ne bark…ate rrote prej se ciles ju mbani frymen gjalle…Ate rrote per te cilen ju paguheni 300 evro nese e vini ne levizje dhe mundoheni te hidhni mutin kunder Shqiptareve. Ate rrote qe megjithese prej muti, ju e adhuroni me shume se perendine tuaj sepse ju ka blere shprtin per nje kafshate buke dhe ju balancon mungesen e personalitetit qe nje njeri duhet te kete.

  Ne flaket e ferrit e keni vendin po nuk jua treguan vendin me perpara por deri atehere me vjen keq per ju…me vjen keq se asnjehere nuk e mbaroni se lexuari nje artikull deri ne fund…Rrota a mutiit ben te sajen!!

 15. G says:

  Si thote shkrimtari “grek” Niko Dimu….te gjithe librat e historise ne Greqi jane te pakten 50 perqind te mbushur me genjeshtra dhe te pavertera qe ne kemi frike ti themi ashtu sic jane ne te vertrte…..kjo shpjegon gjithcka oer ate Shtet rrumpalle

 16. VLONJATI says:

  para ca muajsh beri nje deklarat ky legeni,tha qe vajta ne arshivat e Venidikut por dy dite qendrova se nuk kisha financime,tani derdellis

  1. sali Serbi says:

   Kjo eshte nje perçapje propagandistike grekoofile e deshtuar.Keto dokra qe shkruan ti ketu jane pjese e histerise antishqiptare qe u ushqyen dhe stimuluan pas 1820 kur shqiptaret Heronj i dhane pavaresine atij rajoni te Turqise osmane qe Europa do ta pagezonte me emrin Greqi edhe pse greket ishin zhdukur nga multietnia ballkanike prej me se 1500 vjetesh.Lexoni pergjegjen e Princit te Bavarise kur me porosi te Europes i duhej te formonte shtetin grek me 1821 … “greket” e sotshem nuk kane asnje lidhje me helenet e lashte… e çmund te bejme ne me kete rajon kur sapo zbret dikush i mjere te kerkon ne gjuhen shqipe ndihme per shpetim… keto jane e verteta e “Greqise” qe formoi Europa me 1821 kur donte te krijonte nje rajon krishter ne ate qe quhet sot greqi per tja kundervene rajoneve te tjera te perandorise Osmane. Te tjerat qe shktuan ti jane lehje-lehje zagaresh qe ushqen asfali dhe ortodoksia antishqiptare Greke.

  2. sali Serbi says:

   Ti plehra e ndyre mashtron. Ai nuk ndejti atje dy dite por punoj derisa studjoj rreth 30 dosje te arkivave mesjetare te Venetikut dhe me tej te Spanjes mesjetare.Qen i Grekut!,ai nuk eshte pis si ty, ai flet me argumenta dhe kete e ben me pergjegjesi te larte profesionale e shkencore.Sigurisht, ti zagar antishqiptar nuk mund ta lexosh kete veper voluminore se ne boshllekun e kafkes tende ka vend vetem per psalltjet e ortodoksise bizantine mesjetare.

 17. kavaja says:

  z. Xhufi kur referoeni se Himarjotet kishin nje kulture ndryshe, doni te thoni se ngjnini me kulturen e Mahmutit etj. thoni qe Shqiptaret (camet ) mbanin me grure korfuzin, si sjegohet qe sote e kemi katandisur vendin ne kete gjendje ekonomike ,e politike? Po ike er xhuf pyet vjerin a te mbeshtet per pallavrat qe ushqeni kete popull.

 18. Fajeo says:

  Une jam Himariot dhe jam grekoortodoks ,Ti Pullum je mysliman turkoselxhuk,kaq te thjeshta jane gjerat.

  1. hahaha says:

   Kaq te thjeshta jane per nje gjakprishur si ti ose e thene ndryshe nje tru kkkk analfabet si puna jote more debil ik more plere laj breket se qelbesh era qen po lere Xhufin se ka kush e vlereson more vemje

  2. H.I.Marioti says:

   dhe na plasi k*** se je ti grek
   ti mbaje “grekun” se Himaren po e mbajme ne himariotet shqiptare

 19. suliot says:

  Ik ore xhufi me perallat qe na tregon, dhe mashtrimet qe nuk kane asgje te vertet, eshte turp te lexosh gomarlleqet qe shkruan xhufi, per veten time nuk i kam lexuar asnje liber, asgje te vertet nuk jep por i fallcikon gjerat sic i do ai,lexoni perallat e tij, qe nuk jane vetem per nxenesit e filloreve

  1. kd says:

   Perrallat ja u ka treguar ju sulioteve Greqia jevgjite qe i sherbyet si qen sherbetore dhe ju a q…cju mbante pragu cam me vone ju degdidi burgjeve ose ju futi plumbin si shkerdhata dhe sot jeni kthyer ne legena dhe i lepini bithen jevgjitit ardhacak nga Ponti ne Shtepine tuaj more shembelltyre ja keto jenk ju “suliotet ” pleraaaaaaaaaaa

   1. Crusader says:

    E po kur flasin dhe Camet me shallvare e minare ne mes te Europes. Po mire Greket qe jane te ardhur Cameve, po juve nga mbite ne keto troje? Apo ngaterruat anije nga Turqia ne Ballkan, ne vend qe te shkonit nga Turqia ne Arabi.

    1. kd says:

     Meso shqip more kafshe ardhacake more jevgjit se na e bastarduat kete gjuhe shqipe perpara se te hash m…ne forumet shqiptare more llum selxhukesh nga Ponti

     1. Crusader says:

      Shoku, anijen dhe ne Turqi. Nuk jeni nga keto ane ju, pavaresisht se beni Nacionalistet. Po te ishit te sakte ju Camet, nuk do ju kishte vene hune Greku. Kusuri yne qe erdhet e na zute deren ne Shqiperi.

    2. sali Serbi says:

     Hahahahahaaa o qen grek. Lexoje Stabonin:…. te mbire nga dheu… perifrazon ai per te treguar lashtsine dhe autoktonine e Ilireve.Nuk ardhem as nga siria e as nga rajone e paraarabise.

  2. sali Serbi says:

   Jo, apsolutisht jo, plehra. Eshte nje studim i mbushur me dokumenta te pakontestueshme qe provojne te verteten e paster se prej Vlore e veri ne Arte kane jetuar veçse shqiptare te paster,luftetar te guximshem qe asnje çast nuk reshte duke u ndeshur me Turqin osmane .Ju treemb ky studim sepse e fshine njehere e mire mjergullen propagandistike, fallcifikimin dhe manipulimin e dokumentave historike qe me aq histeri i ka propaganduar deri me sot merimanga e zeze antiqhqiptae e filogrekeve.Jeni mobilizur si ne nje kor duke kenduar nen dirigjimin e patriarkanes se zeze por eshte vone. Arkivat jane hapur tashme.Historikisht ato po ju deshmojne si ta paskrupul e thellesisht te ndyre si manipullator te historise. Tani eshte koha e sjelljeve qesharake e te terbuara te gjithe hordhive tuaja qe shiten e blihen duke i haqur breket kujtedo qe ju paguan 2-3 kacidhe

 20. Vlonjati says:

  Ua thoni camerve kete te veretete qe ka ndodhur me ndrimin e fese me dhune nga osmanet se shpetim idrizi e quan kulture familjare dhunen dhe ngre bythet ne bulevard
  .

 21. Crusader says:

  Xhufi, xhufi kape xhufi. Te kane hedhur nje kocke dhe vjell sharlatanizem e dezinformim. Kjo kuptohet per budallenjte qe ende nuk dine se ku eshte e me ke kufizohet Shqiperia.

  1. sali Serbi says:

   Je ti plehra qe me kocken qe te ka mbetur ne gryke vazhdon te lehesh per ata qe te ushqejne e paguajne. Je i vendosur ti shkosh sa me larg budallallekut tend sepse ,ne fund te fundit, per kete paguhesh mor zagar.Duhet ta justifikosh ushqimin qe te leshojne edhe pse nuk di çflet e çshkruan mjafton te ndysh.

 22. Juglindori nga Korça says:

  Bobo sa shume jorgo ka ketu .

  1. sali Serbi says:

   Mos u habit miku im, ka paguar per keta jorgo shume Greku por ,bej kujdes, mund te jete i njejti me disa Emra.Jane si krimbat qe kur i ndan me dysh behen dy por i njejti eshte.

   1. Sirius says:

    Profesor, mos komento me se le nam.

 23. Fatos says:

  Po por çamet te krishter dhe jo mbeturinat otomane çaame m7slimane.

  1. hahaha says:

   Edhe camet mysliman te krishtere ishin pa zbarkuar turqit ne kete Gadishull Ilirik more thes m…me nick Fatos nuk ja keni iden historise po hani m…si puna budallait dhe pastaj habitemi ne shqiptaret se kush dreqin jane ata shqiprare qe i shkojn mbas Saliut e Lylit kur lexon te tilla shkrime si ky i yti mund te marresh me mend se kush jane keta tarallake qe i shkojn pas

 24. sali Serbi says:

  Eshte pa dyshim nje nga studimet me te argumentuara me dokumenta qe flet per te verteten e autoktonise se shqiptareve ne tere rajonin nga Vlora deri ne Arte.Eshte e provuar,faqe me faqe,me citime dokumentash arkivore, deri edhe me numer faqesh e paragrafesh per titujt e studiuara. Rezohet njehere e mire historia e manipuluar nga sharlatanet e “shkences”historike greke. Asnje perpjekje nuk mund ti hedhe poshte keto dokumenta autentike e origjinale.çdo perpjekje per kundershtim do te jete ‘as me pak e as me shume,nje vetvrasje, nje vetedemaskimi i sharlatanizmit ne shkencen e historise dhe nje prove e re e pabazueshmerise se gjithe propagandes te “historise” se Greqise antishqiptare.
  Historia e Ballkanit filloj te flase me dokumenta e fakte arkivore dhe jo më me propagande,manipulime dokumentash e histeri nacionaliste.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *