Basha, “JO”-ja e vetmisë së madhe

Nga Andi Bushati

Lulzim Basha ka vendosur t’i thotë të gjithëve “JO”. Ai ka rrefuzuar një poropozim të negociatorëve ndërkombëtarë që në thelb dukej konsensual dhe i arsyeshëm. Ai ka hedhur poshtë edhe “lëshimin” e zgjedhjeve në mes të korrikut dhe atë të disa ministrave teknikë të vendosur me bekimin e opozitës, në një qeveri të drejtuar gjithmonë nga Edi Rama.

Madje sikur dy “JO”-të e tij të forta të mos mjaftonin ai ka rrefuzuar edhe foton kartolinë të një takimi të përbashkët, sipas ftesës së David McAllister dhe Knut Fleckstein për të diskutuar në tryezë teknikalitetet.

Po të kqyren këto qëndrime të forta mund të nxirren disa konkluzione paraprake.

Së pari, Basha ka arrituar aq shumë gjëra sa asnjë demokrat do t’i kishte imagjinuar përpara ngritjes së çadrës në 18 shkurt. Ai jo vetëm ka arritur t’i përmbysë Edi Ramës çerekun e qeverisë, por ai kishte në drorë të zhdukte sot edhe po aq ministra të tjerë. Ai e ka bërë Ramën të tërhiqet me turp nga deklarata e tij se data kushtetuese e zgjedhjeve nuk ka shanc të ndryshojë.

Ai ka thënë se këto kushte janë të pamjaftueshme për zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe mbi këtë parim ka përplasur derën.

Por, sado i guximshëm dhe vetmohues të duket ky akt, ai ka rrezik të tubojë në një aleancë anti Bashë të gjithë faktorët që janë në këtë lojë.

Rama do të gjejë një argument më shumë për të thënë se megjithëse ai bëri maksimumin e lëshimeve, ata që i tremben vetingut duan me çdo kusht të sabotojnë zgjedhjet.

Ilir Meta do të gjejë të gjitha justifikimet e nevojshme, për të fshirë nga fjalori shprehjen “nuk shkoj në zgjedhje pa opozitën” duke pretenduar se edhe kusht për qeveri besimi dhe ai për shtyrje të 18 qershorit u plotësua.

Ndërkombëtarët që pas deklaratave tejet të ashpra të shefit të diplomacisë gjermane, Gabriel dhe pas qëndrimit të përbashkët Hahn – Mogherini, i dhanë edhe një shank të fundit, rrezikojnë ti heqin vizën.

Zërat disidentë në PD, pas kësaj klime mund të shpërthejnë dhe të dalin hapur.

Por megjithëse është i ndërgjegjshëm për të gjitha këto, lideri i PD-së ka thënë sërish “JO”.

I bindur se ka vënë në ruletin e kësaj loje të gjitha fishat e tij. Ai tani po rrezikon të humbasë gjithçka, me shpresën minimale se mund t’i fitojë të gjitha. Dhe të gjitha përmblidhen tek “koka” e Ramës. Basha pretendon se me këtë kryeministër të molepsur me paratë e koncesioneve me dhunën e kriminelëve dhe me mediat e mëdha është e pamundur të shkohet në zgjedhje. Por ka gjasë që kjo të jetë vetëm ana propagandistike e fasadës. Sepse ndoshta bash apo kërkon shumë më tepër se kaq. Ai po kërkon ta tërheqë zvarrë Edi Ramën. Ai po kërkon ta shkatërrojë rivalin e tij duke i lënë vetëm dy rrugë. Ose ta detyrojë të tërhiqet i turpëruar si trafikant, ose ta yshtë të marshojë i vetëm drejt zgjedhjeve si diktator.

Dhe për të kapur këtë sfidë pothuajse të paharritshme, Basha apo bën një hara-kiri të fortë. Ai po i përplas derën çdo lloj propozimi tjetër, duke vënë kokën e tij në një rulet- gijotinë. (Lapsi.al)

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Basha, “JO”-ja e vetmisë së madhe”

 1. Gridi says:

  O Bushat,po pse i jep kaq merita ketij derdimenit aman,kur dihet qe pas tij eshte vetem Sali Berisha.

  Por je nje gazetar funderrine venidn ne flake do ta coje vetem te shihje Ramen te rrezuar,ptuuuuuu fare e keqe,bastard i bllokut.

 2. beni says:

  Hahaha sa i madh eshte ky anal-ist more…Krejt e kunderta eshte e vertete…Rama me super politike i dha goditjen e fundit dordokecit te Berishes dhe PeDe-se. Mos dhkuarja ne zgjedhje e kesaj oartie kriminelesh eshte nje fitore e madhe per Shqiperine.

 3. Diana says:

  O piece of sh….sa I urryer qe je….
  Helm dhe vetem helm te leshon goja kundra Rames…
  Bo bo vrer I teri je….sa te paguajne o cope e m…..????!!!!
  Lulezimja trim I vetem dhe ne lufte mender bolet do ti rruaje Rames….
  Eshte kaq I trashe sa e meshiron….inteligjence zero…..

 4. ja ke fut kot says:

  Ja ke fot kot o Bushat..

  Rama e dinte shume mire qe Basha nuk do pranonte sepse kushti i vetem ishte qe “une ti bej keto leshime, por ti hajde voto vetingutn’..

  dhe dihej qe basha kete nuk do.. Tani rama u shfajsua perpara eruopianeve per te gjitha dyshimet qe ata kishin.. dhe fitoi NJOHJEN E ZGJEDHJEVE NGA ERUOPA EDHE NESE PD NUK MERR PJESE.

  Kete fitoi Rama.. por ti a anal-ist nuk arrin ti kuptosh keto gjera se ANAL-IZON me pasjone politike dhe jo me fakte.

 5. Treviso says:

  Po ambasadori Hollandes pse nuk nderhyn. Ai ka te drejte ti beje kerkese qeverise se tije per ti hequr çitadinancen kriminelit Basha.
  Kushtet per t’ja hequr çitadinancen ka kohe qe i ka plotesuar.

  1. Nemezi says:

   Çitadinanza e sat eme!

   1. Even says:

    E ka fjalen per tI hequr nationaliteit or tej!

 6. Oldi says:

  E ti qenke debil fare perfundimisht .

 7. LORA says:

  Jo-ja e lul-holandezit do t’ju fundose edhe ju,o Andush lepurushi.
  Jo-ja e lul-it eshte nje fitore per Shqiperine dhe ardhmerine tone.

 8. Oketo says:

  Ne pushim te ndeshjes Basha shkoi me vrap te Berisha . Berisha i tha Jo ! Edhe Basha tha Jo ! Nuk ka asnjë vetvrasje te Bashes o Andi ! Budallai nuk kupton !

 9. mikeazz says:

  paksa te cakorduara i ka idete ky bushati. nuk i lidh shume arsyetimet me njeri tjetrin dhe arrin ne perfundim qe vetem ai e kupton.

 10. albani says:

  O pjelle e Bllokut, te Hysniut, gjyshit tend (Besnikut te Partise), dhe Bllokut te Sali Berishes, spiunit te vetdeklaruar tashme. Po perse je kaq i neveritshem, o gazetar qe rron me mutin e Berishes dhe habitesh sa here qe Berisha dhe tani ky Lulzimja, hapin gojen. Po ku e gjen gjithe kete vrer e kete urrjetje. Po ku ke qene ti more gazetar kur u vrane 26 njerez ne Gerdec dhe u hodh ne ere nje fshat i tere, po ku ishe per 21 Janarin, ku idhulli yt vrau njerez, per mos folur per te tjerat. Perse nuk flet per ato more, njeri i ndyre!
  Zoti do te te shpebleje per te gjitha keto, ashtu sikur Gramoz Pashkon, qe e mbylli jeten ne fundin e detit, atje ku e coi Sali Berisha.

 11. albani says:

  Andei! Me vjen keq qe prinderit e tu dhe te tjere njerez te mencur rreth e qark teje nuk te thone se nga nje shkrim tek tjetri ti po degradon. Po degradon ne saje te urrejtjes se verber qe ke ndaj Edi Rames qe ne fakt eshte psikopat.
  Nese edhe te tjeret te thone kete qe sapo thashe, atehere ke marre nje rruge e shkaterrimit te vetevetes.

  1. Postieri says:

   Po c’te mencur aman. Vera Kapo, e jema, ka qene pedagogia më debile e arkitektures (histori arkitekture jepte). I jati i Andit, nje cope futbollist qe e hypen në detyre (Drejtor i federates shqiptare të futbollit, nese nuk gabohem), sepse ishte burri i vajzes se “Besnikut të Partise”. Rrini aman mos kepusni kopaçe. Bushatllinjt dhe Kapot kanë qene budallalleku VETË !

 12. Bari K 😂😂 says:

  Ti dhe lubonja aq inat e keni Ramen SA I jepni te DREJTE ktij ???? Qe as Emer si gjej dot ta krahasoj ,,mos Valle ju ka pare Duke ???? SE eshte e pa mundur 😂😂😂😂

 13. Makarona me sheqer says:

  Perfundimisht ti o Bushat je analisti me i suksesshem pas Qim Pekes.

 14. Kolonja says:

  Bravo Andi! Je i paepur. Po shko edhe ti tek çadra se ndoshta te vijne nje çike mendte.

 15. Samba says:

  Vetingu lale vetingu ketu dhihet saliu kjo eshte ceshte.

 16. aqif tahipi says:

  Ti mor penis e paske keshilluar lylin te zgjedhe rrugen e izolimit politik.OR palle nuk eshte shqiperia reale ajo qe ndertoni ju anal istet nga rogneri ose cadra.Me keshillat qei keni dhene lylit per gjoja forcimin e opozites e keni cuar peden drejt defaktorizimit si parti e madhe dhe besoj se nuk do jete e larget dita kur drejt lsi dhe pdiu do vershojne shume anetare te pedes.

 17. margarita says:

  Ik more maskara dhe kriminel se po te ishe shqiptar me mend dhe me nder do i beje thirrje te terhiqej dhe te mos e coje vendin ne konflikt ku munbd te t’i qijne robt edhe ty, edhe Bashes me shoke.

 18. ela says:

  ik o bushat ,akoma vazhdon ti ?plehrat qe ka vendi ,ti,fevziu,spiuni buzhali,agjenti Zogaj,Hoxha etj marshi mallkimet e popullit dhe u dalshin ne familjet tuaja

 19. Fatmir Lohja says:

  “ Kompromisi historik!?”
  Dje nuk mund të ndizje televizorin.Çdo kanal fliste me hamëndesime për “Komrpomisin Historik”,të politikanëve shqipëtar.
  Mu kujtua një fiml,që e kam parë në femijëri,prodhim Italo-Francez,me titull :”Furrtari i Valagores”.Inetrpretojnë dy mjeshtart e humorit të kohës Fernandeli ,francez dhe Toto ,italian.
  Fabula e filmit zhvillohet mbi një konflikt provincial.Fernandeli,furrtari i Valagorës,nuk e pranonte krushqinë e re,ndërsa katundi e mbronte dashurinë e vajzës së tij.Opinjoni,në hyrje të fshatit, bllokoi rrugën e kamionit që do të sillte miellin në furrë. Furrtari, sa e mori vesh lajmin,u turr me vrap tek kamioni.Me nervozizëm uli shoferin në tokë dhe e drejtoi kamionin deri pranë furrës se tij.
  – O i marrë deshe të mbysje tërë fshatin për miell?- e pyet Totoja,që luan rrolin e mikut të furrtarit.
  – Nuk më paske njohur,- i përgjigjet furrtarit.- Për një sekondë fitova unë ,sepse banorët ma hapën rrugën,ndryshe mielli edhe tani do të mbetej në rrugë.

 20. Mersin says:

  Ti je nje idiot jo analist

 21. Fari~hu says:

  Po kaq i mencem te jete ky zvarraniku i gazetarise elikare shqiptare,simbas tij rama do perdorka qendrimin e p.d kundra reformes dhe vetingut si argument ne fushate,po kaq i zgjuar eshte anal~listi yne qe te argumentoi se argumentat e rames jane te drejta po ky nuk ka te drejte,keto lloj analizash i mer vesh vetem ky dhe soji i tij dhe nuk jep ndonje mendim se si do te dale nga cadra kryetari i opozites me 200 petrita,po nuk e ndimon kryetarin e opozites qe te kthehet mbrapa ne kohe,ne shtatorin e 98,kur bene grushtin e shtetit,duke lene nje te vdekur ne rruge dhe me tanke e mitraloze u futen ne kryeministri,futen nje arkivol ne zyren e nanos,moren televizorin publik dhe shpallen fitoren e tyre,po cndodhi,sa i ra bilbilit albitri u ngriten me gjithe rraqe dhe u mbyllen ne cadren e p.d dhe fundin e tyre e mbajne mend ,te majte e te djathte,andi bushati me shoke jane sklerorizuar dhe nuk mbajne mend cfare ka ndodhur me keta qe jane sot ne cader.Ketu nuk ndodh asgje,do behen ca prova ,po do te deshtojne qysh ne embrion.

 22. vezhguesi says:

  Qe po luan Basha me qitje te gjate kjo kuptohet. Sapo u bene zgjedhjet ne Diber Basha tha qe populli eshte aq i merzitur me partite sa dhe ps dhe ps nuk e do me. Dhe mesa duket ka kuptuar qe popullariteti i tij si lider eshte qe te jete vertet afer mases se popullit, i cili i dha 1 mijon vota Rames qe te bente shtet per te qene. Po dihet Rama e menderosi aq keq sa Basha mendon qe te beje ate qe sberi Rama e ti mare vete ato 1 mijon vota. Eshte manover e zgjuar ne fakt po asnje se di eshte ne kuader te propagandes apo eshte vertete vullneti i tij te beje dicka te re.
  Jashte cdo kompleksi partiak ne fakt kjo eshte rruga e vetme per nje lider te ri qe te ndryshoje trazicionin komunist nga rrenjet. Do ta tregoje koha se cfare e re do te dale. Rama me boshllekun e vet qe ka krijuar nga nga keq qeverisja e urrejtja popullore ka bere qe shume faktore te rinj te dalin, ka dale Blushi ka dale Kokedhima qe kerkojne te mbushin kete boshllek. Ka te drejte legjitime dhe partia me e madhe e opozites ta kerkoje ta zere kete hapsire. Do thote dikush vettingu , po cveting do beje Rama i ngaterruar me 1 mije fije me krimin.

 23. Arber Iliri says:

  O i miri i gjyshes, ti je pak me i qut se Basha dhe pak me i pavarur nga gjyshi se Basha nga Berisha.Ketu eshte ajo pak diference, por qe te dy e keni vendin ne hale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *