Rama pranon listën “McAllister”; Basha: Në letër nuk ishte qeveria teknike

Negociatat ndërkombëtare japin rezultatin e parë.

Burime pranë të dërguarve europiane dhe pranë qeverisë konfirmojnë se kryeministri Edi Rama ka pranuar të gjitha pikat e “non paper” të sjellë prej tyre, që lidhen kryesisht me standardet e zgjedhjeve, raporton Top Channel.

Bëhet fjalë për një letër që i është paraqitur kryeministrit nga eurodeputetët McAllister dhe Fleckenstein për daljen nga kriza, me disa pika mbi standardet e zgjedhjeve të lira e të ndershme.

McAllister, pas takimit me dyshen Rama-Meta mbylli takimin edhe me Lulzim Bashën.

Sipas Bashës, dokumenti nuk përmban qeverinë teknike dhe një dokument do të ishte bazë për dialog vetëm nëse ka brenda kërkesën e opozitës për qeverinë teknike dhe mandatin e saj.

Sipas PD-së, kërkesa për qeverinë teknike dhe mandatin e saj mbetet e pandryshueshme.

Pas takimit, McAllister është takuar në një dhomë veç, vetëm me Bashën.

Ndërsa Knut Fleckenstein u takua me Edi Ramën dhe Ilir Metën.

Pas takimit, kreu i PD-së, Lulzim Basha nuk dha deklaratë, por la të kuptohet se diskutimet do të vazhdojnë.

Në lidhje me përmbajtjen e dokumentit, një faqe e gjysmë format, që ka hartuar misioni i OSBE, SHBA dhe BE dhe që i është paraqitur palëve, ka 5 çështje kryesore që lidhen me standardet e zgjedhjeve.

Një nga pikat që negociatorët propozojnë është ndryshimi i KQZ-së.

Ata rekomandojnë që kreu i këtij institucioni t’i jepet opozitës.

Pika tjetër ka të bëjë me shitblerjen e votës, që çon në ndryshimin e Kodit Zgjedhor dhe Kodit Penal.

Një pikë tjetër ka të bëjë me ndryshimin e policisë.

Kjo është një pikë delikate që është propozuar nga misionit ndërkombëtare si bazë për dialog.

Lëvizje të caktuara në polici mund të bëhen për të rifituar besimin e opozitës, se policia nuk do të ndërhyjë në procesin zgjedhor dhe do të luftojë trafikun e drogës.

Palët janë treguar shumë të rezervuara pas përfundimit të takimeve.

Kryeministri Edi Rama nuk e ka mohuar qeverinë teknike.

Ilir Meta nuk ka pranuar të bëjë asnjë koment, ndërsa McAllister tha vetëm se do të bëjë gjithçka që është e mundur.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Rama pranon listën “McAllister”; Basha: Në letër nuk ishte qeveria teknike”

 1. NjeQytetarOptimist says:

  Partia e Derrave drejt falimentimit.. Hallall !!

 2. Nn says:

  Ed Rama – po dhe doreheqje, ben mire te ikesh nga politika para zgjedhjeve

  Mos i zhgenje 1000000 votat qe more, boll eshte zhvargur ky popull nga maskarenjte e PD-se; na i kurseni brohoritjet e njeriut qe ngerdheshet prej 68 ditesh ne cadren e turpesise

 3. Kujtimi says:

  Perse keto leshime Bashes AY eshte nje rugac Cadre qe nuk ka arsye per kerkesat qe ka. Votat ky ka vjedhur. Protesttusit ky i ka vrar dhe eshte ulur mbi gjakun e tyre,ky ka vjedhur parat ruges se kombit, ky e shtovi drogen, Lazarat u be krye qyteti I droges ky duhet te ishte para drejtesis jo te behet kryeminister

 4. ZZzzzzz,.... says:

  DMTH KA CECUA BICAK…

 5. Kujtimi says:

  Perse keto leshime Bashes AY eshte nje rugac Cadre qe nuk ka arsye per kerkesat qe ka. Votat ky ka vjedhur. Protesttusit ky i ka vrar dhe eshte ulur mbi gjakun e tyre,ky ka vjedhur parat ruges se kombit, ky e shtovi drogen, Lazarat u be krye qyteti I droges ky duhet te ishte para drejtesis jo te behet kryeminister ,,,,,,,

 6. Timi says:

  Basha dhe PD kerkon dhe kembengul qe te beje nje ‘Coup d’Etat alla Tente’ = ‘Grusht Shteti (Puc) me Cader’. Kjo qe keta kerkojne eshte anti-kushtetuese dhe nuk eshte e ndryshme nga ata qe perdorin dhune me arme per te rrezuar nje qeveri. Ndryshimi i vetem eshte qe keta e kerkojne ‘Grushtin e Shtetit’ me cader dhe protesta e bllokime rrugesh. Thone qe do ta terheqin kryeministrin per flokesh, do ta hedhin ne lane, do ta fusin ne burg. Pra, perdorin kercenime per dhune e lufte duke kerkuar me pa tjeter ‘Puc me Cader’ – rrezimin e qeverise legjitime. Une mendoj qe mazhoranca dhe KM Rama duhet te perdorin fjale te goditura kur pershkruajne se cfare kerkon PD dhe SHQUP-i. Nuk mund te thuash qe kerkojne ndryshim qeverie ne tavoline. Kjo eshte shume e bute. Gjerat duhen thene ashtu sic jane. Te kerkosh rrezimin e nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike sepse ti mendon qe mund ta besh me puc kjo duhet denuar ashper dhe fort. Europianeve dhe SHBA u duhet thene qarte qe ky qe kerkojne keta eshte Grusht Shteti. Po ashtu te presumosh (paramendosh( qe nje qeveri qe nuk ka vjedhur asnje here zgjedhjet do ti vjedhe eshte perseri loje femijesh dhe akuze e pabaze. Te akuzosh qeverine qe ka lejuar lulezimin e hashashit kur nuk ke asnje prove qe nje gje e tille eshte bere me ndergjegje te qeverise eshte nje blof.

 7. Shqiptari Ilirise says:

  Keta te BE-se akoma nuk e kane marre vesh se PD pikerisht zgjedhje te ndershme e te rregullta nuk do.PD do zgjedhje pa Qeveri,pa polici,pa KQZ.Me nje fjale rremuje.Pastaj te nxjerre falangat per te grabitur vota dhe nese ne fund nuk do arrije te fitoje,do ulerije se zgjedhjrt ishin te pa rregullta dhe maxhoranca i manipuloi.😂😂😂

 8. Sena says:

  ZGJEDHJE MË 18-Qershor!!
  VETING,!!! Gjyqsorit dhe Politikës!!!🇪🇺🇺🇸🇦🇱👍🏻👍🏻👍🏻

 9. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: February 20,2017 at 8:25:04 AM EDTm

  LULEZIM BASHA + … NE PRANGA!

  Thirrjet per dhune e guerilje jane akte
  terrori

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pasi u zgerlaq edhe nga Opinion i Klanit te Klanit te Vicidolit , dje dhe sot, lideri de jure i SHQUP-it, Lulezim Basha hoqi edhe maskat e fundit te demokracise se rreme e te degjeneruar prej ” bandes se gangstereve” te Sali Berishes, Fatmir Mediut, Flamur Noke Stanishicit…. dhe korporates se Krimit.
  Dje ai deklaroi hapur e pa maska se krejt protestat dhe potera e Korporates se krimit te organizuar te Sali Berishes nuk jane zgjedhjet e lira por parandalimi i 7 ligjeve te Vetingut dhe rrenimi i Reformes ne Drejtesi.
  Sot qehajai i Berishes ne krye te PD-se se Berishes shkoi edhe me tej.
  Me nje gjuhe qe te kujton me teper thirrjet e Fidel Kastros dhe Chegevares, ISIS-it e Eskobarit ai Iu drejtua “Xhuponeve te zinj ” falangave te murrme ala neonaziste, skuadroneve te vdekjes dhe njesiteve guerile me thirrjet per dhune e terror te hapur kunder nje qeverie dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike!
  Ngrihuni ne kryengritje per permbysjen me dhune te rendit kushtetues te Republikes se Shqiperise eshte thelbi i kushtrimit te Bashes!
  ” Shpojuni gomat e makinave!
  ThyjunI xhamat e dritaret…
  Qelloni me grushta…
  Nxirrini jashte….
  … lufte do te kene!
  Adelante camaradas ! Perpara shoke lufte!
  Eshte thirrje e hapur per guerilje e terror e telallit te Sali Berishes dhe Bandes se tij te Gangstereve!
  Kryekriminelet me te medhenj te Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Fatmir Medihoxha, Flamur Noke UDBa na bejne engjellin e antikrimit.
  Asnje i burgosur per krime te renda dhe i denuar me ndeshkimin maksimal , ate per jete, nuk ka kryer krime aq te renda sa secili prej cetnikeve dhe terroristeve te siperpermendur.
  Krime qe shkojne deri ne terror shteteror sic ishin ato te 28 majit 1996, katrahura me mbi 10 mije viktima e 97-es, nxjerrja ne prite dhe vrasja e Azem Hajdarit, grushti fadhisto- cetnik i shtetit i 14 shtatorit 1998, Gerdeci me qindra viktima, marreveshja Atdheshitese e Otrantos, ekzekutimi pa vendim gjykate e antikushtetues i Sali Bashes i 4 protestuesve te 21 janarit 2011 pikerisht aty ku kercet tallavaja e vallja e vdekjes se mercenareve te tyre!
  Asnje hajdut e bande kusaresh se denuar per vjedhje ne permasa te medha vec e vec e se bashku nuk kane vjedhur e plackitur sa cka vjedhur Banda familjare e politike e Berishajve vetem me Piramidat e Autostraden e Kombit.
  Po milionat e ” sypeshkaqenit” te Berishes dhe Fatmir Mediut ne Gerdec, interkoneksioni energjitik ne Kosoven i Shkerdhenit, tokat e helmuara te Argita Fazlicit e Lulezim Bashicit ne Durres !?
  Po CEZ- i Sali Kadafit dhe Shkelzen Milices!
  Mbi 3 miliarde euro u jane vjedhur ose tjetersuar shqiptareve dhe Shqiperise vetem gjate viteve 2008 – 2013 nga kjo Mafia e Kusarise, Vrastarise dhe Korrupsionit , MKVK, te Sali Berishes.
  E kryebanditet Berisha, Basha… dhe ish ministrat e Brendshem te Republikes se Lazaratit, Lulezim Basha, Bujar Nishani, Flamur Noka kane goje e fytyre bashke me krye… kryebanditin Sali Berisha te na permendin Eskobara e deri edhe mbledhje Keshilli te Sigurise Kombetare per nje cironke te narkotrafikut.
  A e dini si e justifikoi dhe motivoi kete mbledhje Presidenti sakat nga trute e me shume nga shpirti katran i SHQUP-it po ashtu vjedhur nga banda e Berishes!?
  ” Per aresye se Balili dhe narkotrafiku perbejne rrezikshmeri shoqerore” ! Hajde President K… ari hajde me keshilltare koqe kandari.
  Rrezikshmeria shoqerore eshte ceshtje policesh lagjesh, prokuroresh te shkalles se pare!
  Keshilli i Sigurise Kombetare mblidhet vetem per ceshtje qe rrezikojne Sigurine Kombetare dhe ne mbledhje te jashtezakonshme ne gjendje lufte, si kjo qe shpalli sot kryebanditi e kryekrimineli Lulezim Basha.
  Cfare pret kryeprokuhori i Shqiperise Adriatik Palla e banda e tij e horave te Drejtesise !?
  Merret ne pordhet e intrigat e Bandes se Gangstereve te Berishes dhe me gjurme gishtash ne vend qe te urdheroje arrestimin ne flagrance te Lulezim Bashes dhe krejt bandes se Berishes qe fshihen pas tij per
  1- Cenim dhe rrezikim te rendit kushtetues dhe Sigurise kombetare per llogari e ne sherbim te RIA- a ruse, DIA-se serbe dhe agjenturave armike.
  2- Thirrje te hapura publike per dhune e terror kunder qeverise dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike me mbi 1 milione vota.
  3….
  Te arrestohet ne flagrance Lulezim Basha per krimet e renda te tij te se kaluares dhe ato te sotme!
  Sot ai sterderdhi jo kupen, por cisternen e krimeve pa fund te tij kunder shqiptareve e Shqiperise !
  Lulezim + ne pranga! Sot! Neser eshte kurre!

 10. ABC says:

  Ju shtofte inati Bashes. Ishalla nuk ndryshon mendje gjate nates. Mbeti ne cader deri sa ti vije dita per gjykim me duket.

 11. shoku says:

  Hallall plako, vetem per te miren qe po i ben Shqiperise ( duke mos marre pjese ne zgjedhje, ti dhe ata kelyshet e tu) dhe per shkaterrrimin e p.d do te te shtengoj doren. Bravo.
  Ti je patriot se vetem ti arrite brenda nje kohe te shkurter te mbledhje plehrat ne nje vend dhe nuk i le te bejne pis parlamentin ( bile ke zgjedhur nje vend strategjik, ne mes te Tiranes, qe ti shikojne se kush jane jo vetem ne qe i njohim, por edhe Evropa).
  Ky eshte sherbimi me i larte dhe patriotik qe po i ben nje njeri krejt i vetem ketij vendi.
  Te uroj nga zemra ” te mos rente inati” dhe te vazhdosh keshtu se dhe pak dite i ka mbetur p.d.
  Ti je RILINDASI I VERTETE I SHQIPERISE DHE JO RAMA.

 12. Studenti says:

  Do ishte shumë gabim të toleroje: hajdutin Basha, vrasësin Basha, tradhtarin Basha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *