FOTOT/ Korea e Veriut i tregon forcën Amerikës: Jemi gati për luftë

Ushtria e Kim Jong-Un  po zhvillon stërvitje për tu  përgatitur për luftë  me Amerikën. Dje ushtria e Koresë së Veriut zhvilloi një stërvitje ushtarake duke hedhur raketa dhe silurë në det për të stimuluar një sulm mbi aeroplanmbajtësen amerikane USS Carl Vinson.

Qindra tanke u rreshtuan përgjatë qytetit lindor bregdetar të Wonsan në një shfaqje të forcës ushtarake për të festuar 85 vjetorin e  krijimit të ushtrisë së Koresë së Veriut.

Lideri ditaktorial Kim Jong Un  përshëndeti ushtrinë duke parë ushtrimet që përfshinin shkarkimin e më shumë se 300 pjesëve të artilerisë me kalibër të madh dhe  sulme me anë të nëndetëseve.

Por Amerika nuk qëndroi duarkryq më të këtë strëvitje që bëri Koreja e Veriut.

Por si një shenjë kundërpërgjigje, SHBA zhvilloi stërvitje ushtarake të përbashkëta me ushtrinë e Koresë së  Jugut shumë pranë kufirit me Korenë e Veriut.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim13-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim13.jpg","attachment_id":"673697"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim12.jpg","attachment_id":"673696"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim10.jpg","attachment_id":"673694"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim9.jpg","attachment_id":"673693"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim8--150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim8-.jpg","attachment_id":"673692"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim6.jpg","attachment_id":"673690"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim4.jpg","attachment_id":"673688"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim3-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim3-1.jpg","attachment_id":"673687"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim1-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim1-1.jpg","attachment_id":"673685"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim5.jpg","attachment_id":"673689"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim8.jpg","attachment_id":"673691"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim2-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim2-1.jpg","attachment_id":"673686"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim17-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim17.jpg","attachment_id":"673700"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim14-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/04\/kim14.jpg","attachment_id":"673698"}]

2 komente në “FOTOT/ Korea e Veriut i tregon forcën Amerikës: Jemi gati për luftë”

  1. CUBELI says:

    Keto tanke,vetem nje avion luftarak American F-22,ka borxh ti beje shkrumb e hi,dhe le te tregoje dhembet e pjerdhur koreja e veriut.

    1. babo says:

      Nuk e di cfare eksperience nga konfliktet dhe taktikat ushtarake moderne ke ti (nga menyra si shprehesh dukesh qe ske), po Koreja e Veriut nuk eshte kocke e lehte as per SHBA. Se po te ishte nuk i vinte 60 vjet rrotull. Nuk jane ISIS me kallashe ne shkretetire keta (se dhe me keta nuk po ja del kollaj qe ketu e 2 vjet kur filloi bombardimet edhe me ato F-22 qe permende)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *