Kërcënohet Ambasada ruse në Tiranë, kërkon ndihmën e inteligjencës në Moskë

Ambasadori rus në Tiranë Aleksandër Karpushin i është drejtuar zyrtarisht  shtetit shqiptar, duke njoftuar autoritetet se ndihet i kërcënuar.

Burime diplomatike bënë të ditur për Vizion Plus, se Karpushin ka njoftuar që prej dy javësh, se ndihet i rrezikuar nga një grup ekstremistësh islamike nga Kosova dhe Maqedonia.

Të njëjtat burime thanë se ky grup, sipas diplomatit Karpushin, është vendosur në një apartament shumë pranë ambasadës ruse në Tiranë dhe vëzhgon prej disa kohësh të gjitha lëvizjet e ambasadorit si dhe të stafit të përfaqësisë diplomatike.

Ai ka theksuar se ekstremistet e ISIS janë ne gjendje te veprojnë gjithkund dhe në çdo rrethanë. Për pasoje, Karpushin ka njoftuar edhe stafin e ambasadës që te evitoje sa më shumë pjesëmarrjen ne aktivitete masive.

Në kohën kur ambasadori turk në Ankara u qëllua për vdekje nga një ekstremist islamik e kur Shën Petërburgu u goditë së fundmi nga aktet terroriste, sipas ambasadorit, kanë rritur shqetësimin për sigurinë e ambasadave ruse, përfshirë dhe atë në Shqipëri.

Burimet diplomatike theksuan se ambasada ruse nuk ka ofruar asnjë fakt konkret per grupin qe pretendon se po kërcënon ambasadorin Karpushin.

Por ajo ka kërkuar shtim të personelit, për të sjellë nga Moska në Tiranë një grup ekspertësh të inteligjencës, që do të mund të përballonin kërcënime të tilla.

Vizion plus pyeti  ambasadën ruse por ajo nuk ka bërë komente. Personi që merret me shtypin, sipas ambasadës, nuk ndodhet në punë prej disa ditësh, ndërsa nuk dha përgjigje as pohuese dhe as mohuese mbi këtë çështje.

Kërkesa e ambasadës për të sjellë eksperte te inteligjencës ruse nga Moska, vjen në kohën kur Shqipëria po bëhet gati të shkojë drejt zgjedhjeve parlamentare të 18 qershorit.

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Kërcënohet Ambasada ruse në Tiranë, kërkon ndihmën e inteligjencës në Moskë”

 1. Xen deledashi says:

  Sna duhen spiunë rus në shqiperi.

  1. pikturist says:

   ik te putanka e madhe ne rusi te te rruaje nga rusia putanke.

 2. Albann says:

  Po i vijne perforcimet Bashes.Urdheri eshte i qarte i vini zjarrin Shqiperise…Berisha edhe njehere tregoi se i shkel me kembe socialistet…
  THIRJE SOCIALISTEVE…SHTET LIGJOR S BENI DOT…I JEPNI BERISHES KOKEN E RAMES NE TEPSI LANGARAQE FRIKACAKE.
  Nje grusht barbaresh e kane futur shtetin ne nje qoshe dhe e grushtojne…shtet eshte ky.
  Ambasadori te sjelle ushtrine se shqiptaret jane te trashe ta kuptojne pse duhet rritur prania e sherbimeve inteligjente ruse.

 3. Plasen cokollatat edhe ketej nga Moskva!

 4. LORA says:

  Wow,pikerish ne kulmin e nevojave te cadres n’a del edhe alibia e Karpushinkes .
  Sllavo-orthodokset kane vendosur te njejten gjatesi vale me nevojat krriminale dhe antishqiptare shqup-se. Vec cadristeve u lejohet te mos e shohin.

 5. ak47 says:

  Mundesisht grupi i experteve rus te jene te kualifikuar per hakerim rezultatesh votimi dhe numurimi elektronik, nxitje trazirash, eleminime fizike te stilit FSB (ex-KGB) dhe ne total numri i tyre te jete shumefish i 3-shit.

 6. Xhemi says:

  Ec mor lejeni podhet, kujt po i bie nder mend me ju kercenu ju, a ndonje ambasada tjeter!!!
  PopullI s’po kalon dot 15-diteshin, i plasi popullit apo qeverise me ju kercenu ju!!!
  Mos ju ka kercenu ndonje, qe ka interes per destabilitet ne Shqiperi, ndoshta……
  …..n’a hapet zorret me keto skenare te rendomta, pa fantazi.

 7. xxxx says:

  Shko more b…q…muzhik kujt i rruhet kkk te te vrase ty mjaft na cave kkk me trillime “ISIS ” se nuk jemi aq budallenj sac kujton ti dhe padronk jote verdhacuk ne Moske po nuk te pelqeu na u shporr nje ore e me pare nuk te pengon njeri perkundrazi korrak Uralesh

 8. orient says:

  …hahahah mos vdekshi kurre per humorin qe na percillni me kete lajm.

 9. dialektika says:

  Ambasada ruse le te strehoet ne muret e kremlinit deri sa te mbarojne zgjedhjet. Shteti shqiptar dhe Shqiperia bejne edhe pa ambasaden ruse, ndoshta do jemi dhe me mire.

 10. Ledio says:

  Eshte loje e ndyre e Moskes me qellim qe te sjelli perforcime gjoja per te mbrojtur Ambasaden edhe Ambasadorin. Shikoni kur ne keto dite te nxehta ne politiken shqiptare te rritet numri i “turisteve ” nga Rusia….Merrini edhe futuni nga nje shqelm bytheve se nuk kane cfare na duhen, nderkohe tregohuni mireprites me turistet e vertet.

 11. Treviso says:

  Kjo eshte kerkesa e kryekriminelit Berisha dhe kriminelit Basha. Tani qe falimentuan para nderkombetareve kerkojne forca nga shteti qe i ka ndihmuar deri me sot. Keto forca mundesisht te vijne te armatosur deri ne dhembe. Vetem keshtu munde ta ndimojne banden kriminale te kryekriminelit Berisha.

 12. pjeter says:

  rama te mos fleje duhet reaguar, keta kane kohe qe po punojne, duan te hapin nje front te ri o njeres, kam parandjenje te qeqe, kane per te filluar probleme ne maqedoni, dhe ketyre juduhet personeli i duhur per te monitoruar situaten ne shqiperi, po shfrytezojne qe amerika eshte e perqendruar ne kore, dhe hapin edhe nje problem tjeter, nushani, duhet te mbledhe keshillin e sigurise kombetare, duhet re aguar, se kane spiunet brenda keta,dhendri i serbise po kerkon ta djege per te treten here shqiperine.

 13. ali vlora says:

  gjithmone te pa skrupullt ruset. kujtojne se nuk e dime qe dhe klinlka Uzllova sshte agjenture egjalle. O idioter nuk edini se nxenesit jane bere me te zgjuar nga mesusit.

 14. ali vlora says:

  gjithmone te pa skrupullt ruset. kujtojne se nuk e dime qe dhe klinlka Uzllova sshte agjenture egjalle. O idioter nuk edini se nxenesit jane bere me te zgjuar nga mesusit.

 15. Epirjon says:

  Serbet sulmojne fshehurazi Ambasaden Ruse ne Tirane qe te nxisin reagim kunder Shqiptareve. Sherbimi sekret Shqiptar te egzekutoje pa meshire ate qe cenon integritetin e ambasades dhe personelit Rus ne Tirane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *