Trupat amerikane zbarkojnë në Luginën e Preshevës, shqiptarët i presin me lule

Trupa të Komandës Evropiane të Forcave të Armatosura te SHBA­ve janë parë këtyre ditëve në rrugët e qytetit dhe rrugët malore në Luginën e Preshevës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

Mesohet se trupat amerikane jane duke zhvilluar manovra të përbashketa me forcat e rajonit nga 7 deri 28 prill ne bazën “Jug” me qëllim aftësimin dhe rujatjen e paqes dhe stabilitetit ne këtë zone te banuar krejtësisht me shqiptarë mes Republikës së Serbisë dhe Republikës së Kosovës.

Si pjesë e stërvitjes në këtë projekt manovrues janë përfshirë dhjetëra anëtarë të Komandës Evropiane të Forcave të Armatosura Serbe.

Trajnimi po realizohet me sukses nga ushtarët vendas së bashku me anëtarët e Batalionit 15 të Xhenios të Komandës Evropiane të Forcave të Armatosura. Prezantimi i forcave të armatosura amerikane u ndoq nga koloneli Douglas Faherti nga Ambasada e SHBA në Beograd dhe komandant nënkolonel Hol Jefry, komandant i Batalionit të Inxhinierisë 15­të të Komandës Evropiane të Forcave të Armatosura.

Nënkolonel Hol ka pohuar se trajnimi dhe ushtrime të zhvillohet në dy nivele – një që përfshin trajnim në përdorimin e pajisjeve inxhinierike dhe burimeve, ndërsa tjetri ka të bëjë me promovimin e bashkëpunimit ndërmjet trupave të dy ushtrive.

Ekipi i gazetarëve të agjencisë së lajmeve “Presheva jonë” në terren, në Dobrosi, Koncul apo qytetarë të Buajanocit, kanë mësuar se forca ushtarake amerikane, nga banorët, sidomos ata shqiptarë, është pritur me lule dhe me dy gishtrinjtë lart. Madje se here takohen me ta u jepet ujë i ftohtë apo pyeten për çfarë kanë nevojë. Pranininë dhe misionin e forcave amerikane ne Luginën e Preshevës e kanë përshëndetur edhe liderët lokalë, sipas të cilëve, “popullata tani po ndihet më e sigurt.”

“Ku shkel kemba e ushtarit amrikan, aty ka paqe dhe stabilitet. Edhe në Luginën e Preshevës ata jane të mirërsardhur dhe padyshim i presim sikur të ishte ushtria jonë..” ka thënë z.Jonuz Musliu, kryetar i Kuvendit Komunal të Bujanocit për agjencinë e lajmeve ”Presheva Jonë”.

Qëllimi i  këtij trajnimi të përbashkët, përveç përmirësimin e aftësive të forcave serbe dhe përvojës së punës në një mjedis ndërkombëtar, është rikualifikimi i anëtarëve të Batalionit të Xhenios me burimet inxhinierike të Komandës Evropiane të Forcave të Armatosura, subjekt i donacioneve nga pala amerikane. Donacioni do të dorëzohet deri në fund të vitit 2017 dhe përbëhet nga 5 makineri inxhinierike dhe automjete 2 kamion vetëshkarkues.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Trupat amerikane zbarkojnë në Luginën e Preshevës, shqiptarët i presin me lule”

 1. qibythsi demokratistas says:

  sidomos vajzat e reja dhe grate qe I kan burrat neper burgjet e droges jan kenaqur pa mas. sepse fantazit e tyre jan duke shetitur free.
  domosdo. ka ardh ushtar amerikan me kemb te madhe,me shpatulla te gjera kokmedhenj dhe me hajdar te zi, kolosal….
  oh c qejf do behet tash!
  luft?
  luft me hajdaret po. luft neper krevate dhe matan mullarve me bar si dikur n komunizem..
  luft dysheqesh dhe jasteqesh ku triumfon patjeter ushtari amerikan ngadhnjimtar… persiper mo…
  yp ccrrrrkrrqqqqr ..bbpbbbgfrrrshqqqhhhhskk..he…hhh……kkhhhhqqqhh……… … .. ………

 2. fizioterapisti says:

  zezaku amerikan ju ben te lire o femna te uritura t kosovs!
  ai ju sjell lirine e vertete o cika kosovare.
  lirin nen hajdar.

 3. Vladimir says:

  Zoti Mero, mbase do qe me mire te evitoheshin keto komente pa etike.

 4. Elton says:

  Ah keta shqipfolesit e shkrete qe behen koka turku dhe zare te cifuterise amerikane…. amerikanet dhe cifutet qe zoterojne ameirken jane pergjegjes per shkaterrimin e 50 fabrikave ne shqiperi, pergjegjes per shkaterrimin e nje ushtrie dhe tradite te tere,( qe shqiperia te mos nderhynte dot ne luftrat jugosllave dhge amerika ta perdorte kete si pretekst per te nderhyre) pergjegjes per genocidin moral dhe kulturor nder shqiptar per 26 vite, per nje komb shqiptar pa drite dhe pa te ardhme te qarte….

  Aleatet e vetem dhe te vertete te shqiptare ishin Rajhu II Gjerman dhe Austro-Hungaria dhe Rajhu III Gjerman.

  Qe keta aleatet te humbnin luftrat Amerkano-cifutet nderhyne ne te dyja lufterat boterore, duke shpetuar edhe servet nga sffarrosja totale, sepse qofte gjermanet e Hitlerit, qofte Austriaket vrane qindra mijra serve dhe Shqiperia do ishte 3 here me e madhe sot….

  Amerkanet shpetuan serbet 2 here nga shfarrosja totale dhe po mbajne kombin shqiptar nen zinxhir.

 5. Fuqia says:

  Fotoja me siper o shqiptare nuk eshte bere as ne Presheve dhe as ne Kosove dhe as ne troje shqiptare.

  Kush femer shqiptare shkon me te zi duhet te shpallet menjehere non grata dhe te largohet nga toka shqiptare dhe te mos vije me padyshim.

  Amerikanet jane nje shtet i cifuteve dhe ne jemi duke u perdor si koka turku nga cifutet amerikane.

  Na shkaterruan industrine dhe ushtrine, duke na emigruar dhe duke na lene te pambrojtur…. na cburreruan dhe pastaj na hyne ne kosove… atje na krijuan nje shtet dhe identitet bastard kosovar dhe nderkohe qe emigrimi vazhdon dhe ushtri nuk kemi….

  nderkohe genocidi ndaj kultures dhe moralit shqiptar vazhdon sepse kjo eshte bota e krijuar nga amerikanet… dhe ne vazhdojume te jemi nje komb i ndare ne 5 shtete pa ushtri sepse keshtu do daj sami.

  kur ta kuptojme ne se ku jemi do jete shume vone.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *