FJALIMI/ Ilir Meta pas zgjedhjes president: Kur e nisa nga fshati im i vogël në Skrapar, as e kisha menduar këtë gjë. Të mos bëhemi si Maqedonia

Pas zgjedhjes president, Ilir Meta ka mbajtur një fjalim të shkurtër dhe pa letër në Kuvend.

Ai ka thënë se kur e ka nisur nga fshati i tij i vogël në Skrapar, as e kishte menduar se një ditë do të arrinte këtu.

Meta ndërkohë ka dhënë edhe disa mesazhe politike.

Duke iu referuar ngjarjeve të ndodhura në Maqedoni, Meta ka thënë se kjo gjë duhet shmangur në Shqipëri.

Faleminderit kolegëve dhe kolegëve deputetë që më votuan sot.

Falenderim të veçantë edhe për kolegët që votuan kundër.

Falenderim të veçanmtë edhe për kolegët që mungojnë sot në sallë

Me mungesën e tyre ata më kanë nxitur që ta pranoj këtë detyrë.

Me sa kam dëgjuar këshillat e zotit Namik Dokle nuk kam pregatitur ndonjë fjalim dhe po flas pa letër.

Çdo politikan lufton mes pushtetit dhe demokracisë. Unë kam zgjedhur demokracinë dhe jo pushtetin.  Kjo, për një arsye shumë të thjeshtë.

Kur përmendi kolegia Vasilika Hysi jetën time, përmendi edhe vëndlindjen time. Fshati im në Skrapar është malor dhe ndoshta më i thelli në Shqipëri.

Kur isha student kisha dëshirë të bëhesha pedagog. Ishte e vështirë atëherë të ëndërroje të bëheshe deputet, ministër, kryetar kuvendi apo sot president.

Kjo erdhi falë demokracisë dhe ndaj besoj tek ajo.

Nëse ne do të arrijmë të bëjmë çdo sakrificë për ta mbrojtur demokracinë dhe standartet e saj, duke zhvilluar zgjedhje me standarte të larta, gjithëpërfshirëse, me qëllim që të krijojmë të gjitha shanset për të qenë më frymëzues për shqiptarët.

Unë do të bëj çdo gjë për të justifikuar besimin që më dhatë sot. Jo veç përpara jush por përpara të gjithë qytetarëve shqiptarë dhe Kushteturtës sonë.

Do t’ju lutesha të gjithëve që jeni këtu dhe atyre që s’janë, që t’i japim jo veç partive por të gjithë shqiptarëve mundësinë që të kontribuojë në zgjedhje.

Më 21 korrik kur ishin shuar shpresat për ndryshimet kushtetuese për  reformën në drejtësi, kam qenë i shqetësuar dhe kam apeluar që të gjetjen e konsensusit që Shqipëria të mos bëhet Maqedoni.

Dje të gjithë kemi parë se çfarë ka ndodhur në Maqedoni që ka ardhur nga një kokëfortësi politike. Ndaj unë do të apeloja edhe njëherë që të bëjmë gjithçka për stabilitetin e vendit”, tha Meta në fjalën e tij.

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “FJALIMI/ Ilir Meta pas zgjedhjes president: Kur e nisa nga fshati im i vogël në Skrapar, as e kisha menduar këtë gjë. Të mos bëhemi si Maqedonia”

 1. Dorina says:

  Boll me keto fjalime turpi. te gjithe te njohin…Ti je Like floriri, apo do te te quajme Like blloku?!
  Turp Rama. Na mashtrove….
  Prit se do t’i marresh ato 1 milion shuplakat…

  1. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


   E ka thënë Gopisti
   Që në krye të herës:
   Kanceri i Shqipërisë
   Në Kohën e Kolerës!

  2. socialisti says:

   Monika Kryemadhi u shpreh pas zjgedhjes se Metes president se ajo do vazhdoj te jete deputete dhe do te kandidoje per kryetare e LSI-se. Keshtu qe LSI do vazhdoj te jete nje njolle turpi per qeverine. Emerimi i Metes nuk e dobesoi LSI-ne por perkundrazi e beri me te forte. Dhe spo flasim ketu per anen morale. Por te pakten te kishte fituar PS dicka nga ky emerim i Metes. Cfare u fitua me kete?

   1. armand says:

    “Socialist” rri i qete se kjo ishte e vetmja menyre per te coroditur armikun e vertete,qaderen.
    Mbas perdes eshte shkruar e ardhmja dhe haraci qe do paguaje LSI eshte futja ne zgjedhje pa opoziten dhe Vetingu .

    1. Beni says:

     Armand 4 vjet qe na genjeni qe do e hiqni Meten e te tjera. Por ju i dhate gjysmen e pushtetit dhe tani e vute ne postin me te larte te presidentit.

  3. Grigor says:

   Dorina
   Ndonese e kuptoj pse je e indinjuar, tani besoj duhet ta dish qe politika eshte ‘kurve’, me fal per shprehjen.
   Kush ka me shume rendesi per ty, te zgjidhet nje njeri i ndershem, por trap, dhe qe nuk ben asgje, apo nje qe mund te kete njolla te medha te meparshme, por ka me shume mundesi te beje pune?

  1. shtangisti president says:

   urime mo kafshe..cfare urime o edepsez i trashe…

   kryehajduti presidenti yt..o llum katnari..mos ba si alban dega, spiuni i deges…

 2. Apo jo? says:

  Urime Like, shpetove nga vettingu.

  Shqiperia vazhdon te jete ne nje pozicion ku duhet te zgjedhe te keqen me te vogel.

  Kesaj rradhe Rama vrau dy zogj me nje gur:

  1. Eliminoi rrezikun dhe rivalitetin me LSI-ne.
  2. Asgjesoi te ashtuquajturen Partia Demokratike.

  Dole i zgjuar kesaj rradhe, komplimente.

  Ju lutem gjeni nje arsye per Lulushin te justifikoje futjen ne zgjedhje se nuk ka me asnje shprese.

 3. deni says:

  Uauuu,me zgjoni nga kjo ender e keqe, se besoj dot…Ky president?! Ky hajdutu?! Ky qe u tregoi shqiptareve se nje politikan jo vetem mund te vjedh por edhe t’a tregoje luksin e ngritur mbi vjedhjen?! Me thoni qe eshte humor…sa eshte data sot?! Coheni kohen pas tek 1 prilli ju lutem..
  Mos te guxoje njeri te me quaj shqiptar se do t’a vras…do shkoj ne burg per vrasje nga qe me fyen…turp..ne rrace inferiore e Europes…

  1. Wendy B says:

   Ah @deni, sikur te ishte ender.. Boll bythelepiresve qe thone urime, se na hapen barkun me hipokrizi.

 4. mirel says:

  Ashtu eshte. Nga nje kokepalare i vogel, hajdut fshati u bere ne nje kriminel i mirefillte, vrases me pagese, hajdut , dhe me se fundi president.
  Nje stad zhvillimi me basketbollistin piktor.
  Ne ate kohe do fshinit akoma morrat e fshatit, po tani i late morrat te kruhen mileti.

  1. NYC says:

   Mjer mileti qe nuk ju ndane fshataret nga postet drejtuese. Me vjen keq per memedheun

 5. ELDA says:

  E mor Lili kur dilje nga shtepia ne fshat te godisnin me gure

  se te dinin budalla por tani cdo thone ata te fshatit.

 6. marjana says:

  Marjana
  E mjera Shqiperi si i duron keto padrejtesi qe te behen ty.

 7. enderr e tmerrshme says:

  lereni liken , merruni me Edscobarin qe jua futi sa krahu…..ju socialisteve te kuq te gramoz ruc fshatarit me fytyre bishe arabi

 8. Ledio says:

  Turp per Edi Ramen edhe turp per te gjithe popullin pa shtylle kurrizore shqiptar qe nje njeri ordiner si ky zgjidhet president . Pasi vodhi cfare i doli perpara arriti edhe ambicjen e fundit qe kishte per tu bere president. Merreni edhe futjani vetingun Rames ne by…. qe la kete spiun Serbo-Rus te behet president.

 9. LORA says:

  I dhjefsha presidentin krye-lesh-e-list,gjarprin nen gur per 27 vjetet e fundit.
  Koalicioni i ngjales tolerohej,pasuesi i sakatit moral,mendor dhe fizik te fronit presidencial
  JO,asnjehere.

 10. ErionS says:

  Aman O Like mblidh rrogen dhe djetat, e Monikes dhe te tuat, gjithe keto vite ..dhe te betohem qe nuk e blen dot setin e kolltukeve qe ke zotrote ne shtepi ….juve s’kini as turp te fshiheni …e bete si ajo kenga …ja ku jam , frike nuk kam……po popull legen ky yni si ata qe jane aty dhe ne qe ikem …tani te nderuam, te vume Presidentin e hajduteve – te pakten z’do tja mbaj njeri te vjedh me, se ti ja u di te gjitha hilet …ufaaaa ja me ne fund nje ane e mire qe te zgjodhem – kot u beme merak. te ma gezosh dhe futi nje tur 5 vjecar me Moniken neper bote pastaj bli ndonje vile ne Vienne sic ka dale edhe moda dhe lerojani keti populli se u ka ardh ne shteg

 11. taqo says:

  Urime zgjedhja jote president sanksionon dhe konsolidon korupsionin majta dhe djathtas …….Nishani largohet i kenaqur ,Sala sistemon pleqerine dhe familjen i qete …..do te kesh ferkime sa per sy e faqe me Ramen

 12. j says:

  Ne boten e hajdutëve ,kush kapet vetëm një herë.zgjidhet gjykatës (president)
  Më mirë ky se saliu.Mes këtyre plehrave ,kë të zgjedhësh është mut.

 13. Emiljano says:

  Refuzoj ta quaj presidentin e shqipris kte hajdut ordiner,sepse nuk u zgjodh nga populli.ky esht presidenti i rames atij palloshit qe therret e berrtet cdo dite per vetingun dhe drejtesine.po te ishte per popullin shqiptar ky fara e keqe nuk behej president as per 100 vjet.kjo verteton se te gjithe politikanet jane njesoj,te pavlere per popullin

 14. Treviso says:

  A e more mesazjin nga mafja?

 15. KRYEHAJDUTI META says:

  Kush ishin ata bastardet qe e votuan kete bastardin. Po Rama drogaxhiu e beri president kete hajdut kriminel bastard

 16. Tanush says:

  Tani harrojeni Vettingun, reformat, etj….Ilir Meta do e luaje me PD si te doje tani. Edi Rama do ta kete shume te veshtire te qeverise.

 17. Arjan says:

  Jo presidenti im.Nuk e kam dhene voten per kete plehre.

 18. PE says:

  TE ME FALE PANELI POR KUR I THYEJME SHKARPAT PER ZJARR I THYEJME NJE NGA NJE, DHE JO TE GJITHA BASHKE. PAS VETINGUT , NDRYSHOJNE SHUME GJERA, TE GJITHA SIPAS RADHES , ASNJE MBI LIGJIN. E KEQJA ME E MADHE NE FILLIM DHE PASTAJ …TE KEQIAT E TJERA. NDERKOHE SHTETI ME ORGANET E TIJ KONSOLIDOHET. PIKERISHT KJO DO TE BEHET. KINI BESIM. MREKULLIA SMUND TE NDODHE BRENDA NJE NATE. JANE ALEANCA TE PERKOHSHME NE FUNKSION TE SE ARDHMES .

  1. anila says:

   Dakort me komentuesin PE

 19. Grand says:

  Po ky iliri ishte i pari ( me figure) ne artikullin e BIRN nje muaj me pare qe do arrrstohej! Populli i shkrete , na genjejne! …. po qese gjerat shkojne sipas artkullit. I dyti ishte Basha, i treti ishte Gruevskij dh pastaj Sala…

 20. Adi says:

  Me keto fjale me kujton Xhirin gangsterin te Arturo Ui

 21. Bob says:

  Nga 1944 e deri tani HARBUTERIA ka bere prokopi

 22. Asus says:

  Like nuk duhet te behej president. Kjo erdhi per shkak te gjendjes se krijuar dhe si zgjidhje qe te mos kemi agravim si ne vendin fqinj. Meta president humb shpresen e PD per diversion ne te majten shqiptare dhe per te bllokuar Vetingun. Tani do kete stabilitet, veting dhe integrimit evropian.

 23. Roland says:

  Se mos e kishe menduar qe monen do ta qinin freshistet e do ta merje ti per grua …….hajde monikqir hajde….o femijqir

 24. bob says:

  Qe nga 1944 HARBUTET po bejne prokopi

 25. bob says:

  Prej 1944 HARBUTERIA ka bere prokopi.

 26. Soj says:

  Ky legen president dhe ne legen popull, e mjera shqiperi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *