Ndërkombëtarët janë të qartë: Mungesa e PD-së në zgjedhje s’përbën problem, do jetë thjesht një fjali në raportin tonë

Ambasadorët kryesorë të Perëndimit në vendin tonë, ai i SHBA, BE-së dhe OSBE-së, kanë zhvilluar sot një takim me partitë e vogla parlamentare.

Takimi ka pasur për qëllim që të bindë partitë të marrin pjesë në zgjedhje, pavarësisht vendimit të PD-së.

Sekretarja e Pergjithshme e PDIU-se, Mesila Doda eshte shprehur se gjate takimit ambasadori i OSBE-se, ka thene se mungesa e opozites ne zgjedhje do te jete vetem nje fjali ne raportin perfundimtar.

“Pata një debat me ambasadorin e OSBE-së gjatë takimit.

Ai tha se mospjesemarrja e opozites nuk eshte problem dhe se do te jete vetem nje fjali ne raport.

Pergjigja ime ishte se kinezerira te tilla jane te papranueshme”, u shpreh Doda.

“Anëtarët e opozitës ngritën shqetësimet e tyre dhe më pas unë pata një bisedë jo shumë miqësore me ambasadorin e OSBE, i cili ka deklaruar se mos pjesëmarrje e opozitës do të jetë një problem, por do të jetë një fjali në raportin e OSBE-ODIHR, ndërsa ndryshimi i Kodit dhe kërkesa për të dhënë më shumë transparencë, administrim dhe numërim i të gjitha partive parlamentare në zgjedhje, ky po do të ishte një problem shumë i madh dhe ODIHR këtë nuk do ta lejonte.

Kinezërira të tilla mendoj se nuk e ndihmojnë procesin dhe na përjashtojnë edhe ne të tjerëve nga ky proces.

Ose të gjithë palët do të jenë kontrollues të sistemit, ose këta zotërinj që marrin rrogën këtu në Shqipëri do të duhet të kuptojnë shumë mirë se ky vend nuk mund të kthehet dot më diktaturë dhe të mos punojnë në vendosjen e autoritarizmit dhe diktaturës në këtë vend.

Këtë nuk do ta lejojmë në asnjë mënyrë,” vijoi Doda.

Por tashmë situata është e qartë.

Ndërkombëtarët, duke parë që Lulzim Basha ka refuzuar deri më tani çdo ofertë dhe lëshim nga ana e mazhorancës, nuk e duan shtyrjen e zgjedhjeve, merr apo s’merr pjesë PD-ja.

Për ta, zgjedhjet e 18 qershorit janë legjitime dhe nuk ka asnjë arsye që partitë të mos marrin pjesë në zgjedhje.

Kjo u pohua një ditë më parë edhe nga ana e ambasadorit të SHBA, Donald Lu, që tha se shpreson që PD të hyjë në zgjedhje, por edhe nëse kjo gjë nuk ndodh, ai u shpreh se zgjedhjet janë legjitime.

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Ndërkombëtarët janë të qartë: Mungesa e PD-së në zgjedhje s’përbën problem, do jetë thjesht një fjali në raportin tonë”

 1. Albi says:

  👍🏻👍🏻👍🏻Zgjedhje, dhe zgjidhje!!
  PD, si ta ketë qefin!
  Ka plot burra e gra të mençur ky vend!
  Si ka dhe idiot dhe kriminel, kalamaj dhe GRIFSHA!!
  🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇦🇱🇦🇱👍🏻👍🏻

  1. Raimond vlonjati says:

   Do jete nje fjali , thone keta palacot e Europes , por harojne se pa ate fjali kthehemi direkt ne Diktature

 2. Çelua says:

  ÇAO😀!!!!!!!- PD. e menderosur!!

 3. orient says:

  -Uthulla e forte thyen enen e vet!!..t’na rroje Baftjari deri pas 4-vjetesh…gjynah per imazhin ..

 4. Naqja says:

  . LULUSHE,MOJ LULUSHE;
  S’KE FAJ TI, E KEMI NE!!!!!!!!
  POR LU-LUJA, NUK TË LE;
  S’ËSHTË ME TY,
  POR ËSHTË ME NE!!!!!!🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸😀😀

 5. Malokua says:

  Zonja Doda ,po te komentoj, megjithese nuk e meriton pasi nje njeri qe bredh hu me hu (Politilisht) si puna jote , duhen te binden e te kuptojne qe demokraci quhet shumice (pozite)e pakice (opozite) ku sejcili ka rolin e vet , prandaj dhe ti si force politike mbaj aq sa mariton jo aq sa don.

 6. PE says:

  Mesila Palma , na kujtove Enverin me kinezerirat , ha, ha, ha.

 7. Toni says:

  Doda shko moj zuzarke e m..it kur.icke e qelbur u bere ti ….

 8. Milan says:

  Doda ju ne fakt jeni politikane e madhe ku marina vesh ambasadoret e perendimit,te roni e ta kujtoni Sali kriminelin

 9. kaqi i zi says:

  nji grumbull kriminela mangut ne parlament

 10. butrinti says:

  PER JU MESILA KAM NJE PYETJE — KUSH TE BERI PJESE TE POLITIKES ???

 11. shqip says:

  Ore, ky qe ka dale me Lylin , mos eshte gaforrja te “gezhoja e vjeter ” ?

 12. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: April 10, 2017 at 13:44:56 EDT

  PROFESORI HAJDUTO- VRASES EDHE I NDERKOMBETAREVE!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pasi i lau duart si Pons Pilati me Edi Ramen dhe krejt mazhorancen e hallaktur shqiptare , lideri i opozites ne koma Lulezim Basha iu versul edhe nderkombetareve!
  Te shitur, te blere, te korruptuar flet zevendes kspoja i “Bandes se gangstereve” dhe qeverise me te korruptuar ne historine e Shqiperise, zevendes i Il Capo dei Capi te Coza Nostras shqiptare, Lulezim Bashici!
  E shihni kush na jep leksione kunder korrupsionit , krimit, vjedhjes se zgjedhjeve … jo vetem ne shqiptareve por edhe nderkombetareve !
  Nje kurve politike !
  Nje megakusar i degjeneruar i 500 milione eurove vetem nga nje afere korrupsioni qe bashke me Sali Karaxhicin e ktheu Autostraden e Kombit ne Autostraden e Kusarise se Kombit…
  Nje hajdut qe bashke me banden e gangstereve te Sali Kadafit vodhi ne syte e shqiptareve dhe te nderkombetareve cdo pale zgjedhje jo vetem ne Shqiperi por edhe ne vet gjirin e partise se tij ne agoni !
  Kujtoni vetem ato te 26 majit 1996 dhe
  zgjedhjet e 8 majit 2011!
  Mos harroni zgjedhjet nen shtetrrethim dhe me komplot kunder Sokol Olldashit te Sali Kadafit ne perkrahje te Lulezim Bashes ne krye te PDSH-se pas Vaterlose se saj ne zgjedhjet parlamentare te 23 qershorit 2013 !
  Mbani mend zgjedhjet ala Arben Ristani e Flamur Noke Stanishici ne gjirin e PD-se neper rrethe vitin e kaluar ku kerciten edhe grushtet e karriket per te imponuar jeniceret e tyre ne krye te degeve te saj ne kundershtim me bazen e saj, cka e shkermoqi edhe me shume kete parti qe vec demokratike nuk mund te jete!
  A mund te flase per zgjedhje te lira e demokratike ne shkalle vendi nje parti qe shkeli e dhunoi cdo liri e demokraci vote ne gjirin e saj !?
  Nje ekzekutor i kater protestuesve paqesore ne nje bulevardin, ku nuk paten ekzekutuar as nazi- fashizmi dhe as komunizmi…
  A mund te luftoje kanabisin e drogat Ministri i Brendshem i Republikes saliiste te Lazaratit, Lulezim Bashiqi e Flamur Noka dhe ish Kryeministri i saj Sali Berisha qe ndanin parate e shitjes se saj me narkotrafikantet dhe klanin e tyre politik e familjar !?
  Nje humbameno, loser , qe e filloi karrieren politike e familjare me Gjalicen dhe po e mbyll si kollovar i Berishes me cadren e krimit qe eshte bere si shpella e Sali Babes me 800 hajdutat qe me qofte e pica ne goje e spicat e Sali Toptanit ne bythe duke u cjerre gjithe diten e naten : kapeni hajdutin!
  Nje hor pa dine e pa Iman qe reciton me ze te cjerre e te shtjerre te njejten poezi donkishoteske qe e ka bere gazin e Botes!
  Per ata qe kane kohe per cadra le te lexojne portretin e meposhtem te ketij sharlatani e dhjeramani te pafytyre e kllouni tragjik qe na can trapin me spitullimet e nje prostitute ala hollandeze !
  Behet fjale per hic me pak e hic me shume se
  Lulezim Bashiqin dora vete !
  Ky eshte mbiemri i vertete i gjyshit te tij hoxhe ne sherbim te serbeve !
  Kesaj i thone hic me pak e hic me shume se bem gjysh te te ngjaj !
  E nipi ka dale tre fish me faqezi se gjyshi: spiun i UDB-es e serbeve dhe hafije e dore e zgjatur e Putinit dhe RIA-s ruse !
  E pikerisht ky i pafytyre, me porosi dhe urdher te bosit te tij Sali Berisha, ka pafytyresine akuzoje aleatet dhe miqte tane strategjike SHBA-ne, Gjermanine, BE-ne per shitje e blerje, per komplote kunder ketyre trapave, ndersa shkerdhehet me Ambasadorin e Putinit dhe RIA-s ruse ne Tirane si Enver Hoxha me ambasadoret e Stalinit dikur !
  Kesaj i thone hic me pak e hic me shume se:
  Bir Selman e nenes ke te qaje me pare!?
  Sali Rame Gerdecin a Lul Kollovar!!!
  Njeri si Hitleri tjetri Cheguevare!
  Njeri ultimatume ze cjerra
  Tjetri “zgjidhje perfundimtare” …

 13. dada says:

  Sipas Mesiles cafre duhet te bejme kur Pd nuk don/////????????

 14. Ballabani brenda cadres says:

  Mos ja vini re Mesiles!
  Ajo ka filluar fushaten elektorale.Qe nuk ka folur ne takim me ambasadoret,e verteton me “betim”,xhevahiri” tjeter,mister Ndoka.Mund te kete folur e “debatuar” ne ndonje “salle” tjeter.Fjalet ne kete status te saj,kerkojne sipas meje,vota te miqve te saj PD-iste,sepse ja edhe pse nuk ishit ne takim,une mbrojta te drejtat tuaja…Keto apo keta,te cilet flasin per “kinezerira”,jane vete kinezeria.
  Keta kerkojne pjesemarres ne komisione votimi dhe numurimi,perfaqesues te te gjitha forcave politike,qe jane mbi 80 te tille per cdo qender votimi e numurimi votash.Kane dhe kalem te “mire”,dine dhe te bejne “llogari”Jane rreth 4 mije qendra votimi here 80 veta,sejcila qender,baraz me 320 mije veta.Jane rreth 1700 mije votues dhe i bije qe nje nder 6 votues te jete komisioner…”Zgjidhje” e “shkerdhyer” me duket…
  Te mos llogaritim dhe leket per sejcilin.320.000 X 1000 lek te reja,baraz me 3 miliard lek te vjetra ose afersisht 3 milion dollare…Hahaha…Asnje shtet i pasur nuk do mund te bente dot kete…

 15. ENDRI says:

  Ahhh sa mire, jo per gje por thash mos po benim nje duet me qithare. Ike PD ike me gjith cader e lulzim Bash.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *