Meta rrëfen për herë të parë prapaskenat për zgjedhjen e Presidentit: Bisedat me Ramën, çfarë kërkonte ai…!

Ilir Meta ka folur për herë të parë në lidhje me negociatat që janë bërë mes tij dhe kryeministri Edi Rama në lidhje me zgjedhjen e Presidentit, post që Meta e mban sot në supe.

Presidenti i zgjedhur, ka treguar për herë të parë prapaskenat e zgjedhjes së tij në krye të shtetit. Duke folur në “Opinion” të gazetarit, Blendi Fevziu ai tha se ka instistuar që Presidenti të ishte pjesë e paketës së bisedimeve me opozitën, por që nuk është pranuar nga PS.

“Kam instistuar që presidentin ta ofrojmë si mundësi për të qenë pjesë e një pakete për opozitën sa i përket zgjedhjeve. Ky ka qenë insistimi im.

Me idenë që presidentin ta marrë opozita. Të sjellë 2­3 emra dhe më i pranueshmi për PS të jetë President i vendit. PS nuk ishte dakord.

Por thoshte ta zgjedhim bashkë, na takon ne. Unë thashë ky pozicion do jetë pjesë e paketës me opozitën për disa arsye. Unë nuk kisha dëshirë të zgjidhesha në një parlament ku nuk është opozita. i bëj kërkesë zyrtare PPE-­së, vijnë zyrtarët e saj, dorëzohet një project konkret, pranohet.

U pranua që të shtyhen zgjedhjet 1 muaj dhe 4 ministri që mund të ndërhyhet, jepet kryetari i KQZ”, tha Meta.

Sipas tij “Vijmë ditën e premte. Ose PS do detyrohej të vendoste një President që e donte ajo ose do të konsumoheshin dhe ato dy raunde dhe do shkohej në zgjedhje të parakohshme.

Ajo që unë bëra ishte një investim për stabilitetin dhe për demokracinë në 5 vitet që vijnë”.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *