Vuçiç fton Erdoganin për vizitë zyrtare në Serbi: Duam të jemi partner i mirë i Turqisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka ftuar Presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan për një vizitë zyrtare në Beograd.

Vuçiç tha se marrëdhëniet Serbi-Turqi “janë të një rëndësie shumë të madhe – ne duam të jemi një partner i mirë i atij vendi (Turqisë)”- gjatë një interviste për RTS.

Sipas qeverisë serbe, Vuçiç tha se marrëdhëniet serbo-turke dhe mes popujve respektive vazhdojnë të përmirësohen ndërkohë që vlerësoi edhe kompanitë turke që investojnë në Serbi.

Sipas “B92”, ftesa për vizitën e Presidentit turk në Beograd u bë gjatë takimit që Vuçiç pati me ambasadorin turk në Serbi, Tanju Bilgic.

Bilgiç tha se Ankarasë i duhen marrëdhënie të mira me Serbinë si një “shtet kyç për paqen dhe stabilitetin në Ballkan”.

“Si Presidenti turk ashtu edhe kryeministri serb janë liderë të fortë që marrin vendime të rëndësishëm”, tha diplomati, i cili ra dakord me Vuçiç se “bashkëpunimi mes dy vendeve ishte në rrugën e duhur”.

 

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Vuçiç fton Erdoganin për vizitë zyrtare në Serbi: Duam të jemi partner i mirë i Turqisë”

 1. Kellira says:

  Tani do te kuptojne mbetjet osmane se ke do me shume Sulltani.
  “Vllain” apo paret.
  Mos u lodhni kot se eshte e dyta. E ka deklaruar gjithnje se Serbia eshte partneri numer nje i Turqise ne Ballkan.
  “It’s the economy, stupid” !!!
  Nuk osht pune Kurani apo bakllavaje.

  1. qipro says:

   u ju ushtaret e janulles sjeni dakort as me veten ejuj..i here thoni osht kuroni..tashi nuk osht kuroni..venoseni te pakten..ja keni cu femijet janulles ti bekoje pak

 2. Pashai says:

  Aleancë e re në Horizont kundra Shqiptarëve.

 3. Koco Koqedhima says:

  E moret vesh o greker ke ka byeazer Erdokari: Ju dhe serbet. Pra ju gjasme ortodoks ju ka xhan syniti. Hajt race aziatike fare e keqe bastarde

 4. Baba Erdogan po flirton me dashnoren serbe…. ngelen me gisht ne goje mbetjet osmane ne albanistan

  1. kd says:

   Dashnoret ishin “greket ” dhe serbet kurse KARTORET Albanet dhe Sulltanet dhe jo pak por 500 vjeeeeeeeet hahahahahaha e thene troc shqiptaret i kane kellcitur kkkk siper kokes si shpate te gjithe jevgjito-mongoleve ardhacak te GADISHULLIT ILIRIK

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *