Kreu i LSI Vasili: Takimi Rama-Basha i vështirë. Kryeministri të lëshojë më shumë…

Kreu i ri i LSI Petrit Vasili, njekohesisht edhe minisiter i Drejtesise, tha se negociatat mes Bashes dhe Rames qe nga sot ne tryezen e thirrur nga Presidenti Nishani, do te jene te veshtira.

“Besoj që do jetë një negociim jo i lehtë në mendimin tim se është konsumuar një kohë e gjatë është mbajtur një distancë e madhe ka pasur një retorikë shumë të ashpër që e bën një fillim dialogu shumë të vështirë.

Do ketë vështirësitë e veta, do të uroja që ata të dilnin pas 10 minutash e të kishin zgjidhjen me vete por nuk besoj se kjo do të ndodhë. Do ketë një formulë kompormisi”, tha Vasili, teksa ishte i ftuar ne emisionin ‘Vila 24’ ne “News24”.

“Është një dialog i vonuar, më shpejt duhet të ndodhte”, tha nder te tjera ai. Teksa i pyetur se a do ketë dakortësi apo kushte te reja, Vasili tha se “kompromis do të thotë që gjithkush lëshon nga vetja”.

“Nëse ka vetëm një kërkesë që shkon deri në fundin e njërës palë, ky quhet imponim. dikush duhet të lëshojë me shume, ai që ka më shumë pushtet lëshon më shumë, opozita ka më pak pushtet se mazhoranca, mazhoranca ka me shume pushtet se opozita gjithmone.

Basha tha mbrëmë që cfarëdo lloj gjëje që kemi ne do lëshojmë, do ta bëjmë atë që kemi ne dore. Kjo duhet konsideruar premisë pozitive se shkon me idenë për të lëshuar nga vetja.

Një mjedis të qetë të gjitha partitë kanë detyrim ta krijojnë”, shtoi Vasili.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Kreu i LSI Vasili: Takimi Rama-Basha i vështirë. Kryeministri të lëshojë më shumë…”

 1. veronika says:

  qelbanik, rrace e keqe

 2. 123 says:

  E nxore koken “O KRIM I NDYRE”

 3. Ilir says:

  Leshimi i vetem por i merituar do te ishte te linte Ty, mister Vasili, ne preherin e Berishes.
  Zgjidhja do te ishte perfekt !

 4. ela says:

  ik mor maskara jo po te ta japi ty o idiot

 5. Meta puçisti says:

  Dmth. Meta I keron Rames te bej kompromis ne kurriz te popullit e kushtetutes.
  Mbetem duke e vene bythen ne dy karrige LSI-sta…

 6. Hajdarii says:

  KRIMB I NDYREEE. E nxirrni koken sa ju vjen mundesia.

 7. spata says:

  Me nxorre madhin e shefit te shtabit ne kohene Dulles .Ne zbor kishim nje komandante qe e ndiqte cdo stervitje me seriozitet .Ishte shume i prere me ne dhe donte qe programi te shkjonte mire .Nsi civila spara na pelqente kjo disipline gjate pushimit na afrohej shefi i shtabit dhe ma pyeste .E cuna si po shkon stervitja .Cti thoshnim. Komandanti ,kerkon shume, nuk te fal . C’na thoshte shefi shtabit .Ju mos i merni kaq seriozishte ato qe kerkon komandanti .Ne fund te fundit civila jeni ushtarak me zorr nuk beheni .
  Kete kerkon dhe Vasili qe nuk ka pergjegjsi direkte per keto qe po ndodhin sot ne politiken shqiptare .E ka gabim Rama te toleroje sic tolerojme dhe ne qe i dham floririn tone per President .Pra paska sakrifikuar shume LSI mori Presidencen per hater te shqiptarve qe opozita te mos na egersohet .

 8. ABC says:

  Keta e dine qe Rama nuk leshon keshtu qe perpiqen te duken sikur jane te miret dhe ja fusin kot. Mos haroni se sot zyrtarisht ka filluar fushata elektorale.

 9. E drejta. says:

  Jo asnje leshim tjeter ,ndryshe do te ishte dorezim qeverije ne tavolino!

 10. saliu says:

  Ik ore handikapat. Bythelepires i Metes.

 11. spartaku says:

  Po çfare po thua more idiot?Pak leshime ka bere Rama Bashes?Ju te LSI-se jini njelloi me kafshet e pd-ke.Edhe ti Petrit Vasili do t’a hash verin e sateme.Nuk u ngopet njehere,nuk u bete te drejte njehere,por ngelet te shtrember si draperi.Rrace e felliqur.

 12. fredi says:

  Tju mbash ju ne qeveri eshte njesoj sikur ne trupin e njeriut te kete nje vater infeksion

 13. Adam says:

  Bajge e Peshtire ti dhe Krytari Yt

 14. Thjesht says:

  Natyrisht qe interesi i vetem i LSI eshte qe te hyje PD ne zgjedhje, ne kete rast sipas hesapeve te ketyre, LSi nuk do te kete 40 mandate e PS 85 por LSI 15, PD 40 PS 72 e pastaj do e vendose Titi se me ke do bashkohet LSi. Kjo eshte politika e kurves qe ka sukses ne kohet e sotme. Po qe se PD nuk hyn, LSI e ka te humbur davane edhe duke u hedhur ne opozite. Eshte rasti ideal per Ramen te beje spastrim te spektrik politik duke mos leshuar me.

 15. PPSh says:

  Shume mire e ka, koken do ti hane Edvin Rama zanit. Prit, prit, ka vetem nje Parti neser , LSI + Pd = Rilindja Leshit Demokratik qe do ricikloje Meten kryeminister e Sali Berishen Kryetar Kuvendi. Rrofte Partia e Punes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *