FOTOT/ Korea e Veriut po krijon ishuj artificialë që t’i përdori për baza ushtarake

Koreja e Veriut me sa duket po kopjon Kinën dhe  po krijon ishuj artificialë për të përdorur si baza ushtarake.

Imazhet satelitore tregojnë se si ishujt janë transformuar në baza ushtarake të shtetit dektatorial.

Media shtetërore e Kim Jong Un thotë se kjo pjesë toke po transformohet si pjesë e një projekti për rikuperimin dhe krijimin e një toke bujqësore.

Por nga imazhet që paraqiten nga satetilitët nuk tregojnë diçka të tillë. Ajo duket mjaft qartë se zona po tranformohet në një bazë ushtarake.

Imazhet satelitore nxjerrin në pah zhvillimin e ishujve të vegjël rreth Sohae, i njohur si një vend testimi për teknologjinë raketore interkontinental balistike rreth 70 milje në veriperëndim të Pyongyang.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea1-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea1-1.jpg","attachment_id":"678693"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea3-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea3.png","attachment_id":"678694"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea5-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea5.png","attachment_id":"678696"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea4-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea4.png","attachment_id":"678695"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea333-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea333.png","attachment_id":"678697"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/korea-1.jpg","attachment_id":"678692"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *