Macron drejt Elizesë, fiton përballjen televizive me Le Pen

Anketuesit nuk kanë dyshime: debatin final televiziv mes dy kandidatëve për presidencën franceze e fitoi liberali Emmanuel Macron.

Në përballjen për çelësat e Elizesë u prekën tema si terrorizmi, ekonomia dhe Bashkimi Europian. Për mbi dy orë, kundërshtarët shkëmbyen fyerje mes tyre, por pëlqimin e publikut në fund duket se e mori Macron, i cili është shfaqur shumë më bindës në thuajse të gjitha kategoritë.

Pas debatit, 63% e shikuesve u shprehën në favor të tij. Marine Le Pen e fshikulloi rivalin tek mungesa e eksperiencës politike dhe të kaluarën me sfond financiar, duke e cilësuar si kandidatin e globalizimit të egër. Version yt i Francës, i tha ajo, është një dhomë tregtie, ku secili do të luftojë për veten.

Macron u kundërpërgjigj duke thënë se liderja e Frontit Nacional gënjen haptazi, nuk propozon asgjë konkrete dhe fryn shqetësimet e publikut. “Përpara meje është ulur priftëresha e madhe e frikës”, u shpreh ai.

Raundi i dytë dhe përfundimtar i zgjedhjeve presidenciale franceze mbahet të dielën, në 7 maj.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Macron drejt Elizesë, fiton përballjen televizive me Le Pen”

  1. Argita_B says:

    Nuk e di se ç fare ka ne plan dhe do te beje Macron nese zgjidhet, po nje gje eshte e sigurte, ne krahasim me Le Pen eshte si nata me diten. Le Pen gjate dy oresh perveçese na permendi se çfare ka ndodhur ne France 30 vitet e fundit nuk kishte asnje propozim real! Hera e pare qe shof nje kandidate qe nuk la asgje per te propozuar!! Turp per nje vend si Franca qe nje kandidate per president ka nivelin e Le Pen dhe kalon ne turin e pare!

  2. Fshatari says:

    e Ndoqa me Vemendje Duelin e Mesiperm:Le Pene…VERTET nje Buce Genjeshtar ku i thote Zotit Makron “se ka Probleme te hapura me Drejtesin”..Z.Makron ja Perplasi ne Fytyre kur i thote se jeni ju Le Pene qe keni akoma nje Gjyqe te hapur…
    Le Pene ka Marre Borxh nga Bankat Russe..si dhe ka Mbeshtetjen e kytyre te Fundit…Fitorja e Le Pene eshte nje Deshtim i BE-e..
    Edhe Lulic Bashovici qe po hiqet Zvarre si Gjarper jo me kote tha Bullshit-per Integrimin e Shqiperise ne Europe…Pret me padurim nje Fitore te Le Penit..lol

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *