Pse duhet falenderuar Edi Rama

Nga Andi Bushati

Sot jam i bindur se shumëkush mund ta quajë Ramën një frikacak. Sot jam i bindur se të tjerë do ta asociojnë vendimin e tij për t’u tërhequr nga Kavaja, me qindra ankthet e tij të përhershme. Sot jam i bindur se shumëkush do ta kritikojë si liderin që ka ngritur një shtet prej letre, të magjishëm në propogandë, por që nuk përballet dot me ata pak çadramanë që i tremben reformës në drejtësi.

Sot Edi Ramën nuk do e marrin mëri vetëm të vetët.

Më të do të tallen pëdëistët që do të bërtasin “fitore” për një ndeshje që e fituan pa e luajtur akoma. Atë do ta përbuzin demokratë e Laçit dhe Mamurrasit si një burë që nuk ka guxim ta ruajë kullën e tij. Mbi të do bien romuzet e atyre që u ka prishur shtëpitë, që i ka burgosur për faturën e dritave, që i ka përmbysur tezgat me prasë, duke u sjellë si një zbatues harbut i ligjit.

Sot i marr me mend të gjitha këto, e ndjej zemërthyerjen e socialistëve fanatikë, e imagjinoj triumfin ngadhënjyes të çadristëve të ndërkryer, e parandjej zhgënjimin e atyre që jetuan me iluzionin se kishin gjetur një lider i cili nuk bënte kompromis me ligjin dhe zbatimin e tij.

Por pavarësisht nga këto, sot jam i bindur se Edi Rama duhet falenderuar.

Po, po edhe ashtu frikacak, i paburrë dhe i zbythur si mund t’u duket disave, sërish duhet falenderuar.

Ajo që ka bërë sot është e njëjtë me të vetmin akt fillestar që i është përmbajtur që prej ditës së parë të qeverisjes së tij: Asaj kur hoqi gardhin e Kryeministrisë.

Duke qenë njëri nga ata që ka mbrojtur me forcë idenë se për të mbrojtur atë gardh nuk mund të justifikohej vrasja; duke patur bindjen se sado gabim ta ketë një turmë, një Kryeministër nuk mund të qëllojë me plumba për hir të nderit të vet; duke këmbëngulur se aq më pak këtë të drejtë e ka një lider kleptokrat dhe abuziv, mendoj se Edi Rama bëri këtë të premte një nga aktet më të mira të qeverisjes së tij.

Ai nuk lejoi që në Kavajë të bëhej 21 janari i tij.

Ai pranoi ta tallin si frikacak, ta përbuzin si të pabythë, ta përqeshin si ankthioz, duke refuzuar ta respektojnë si vrasës dhe t’i përkulen si i fortë.

Por, thënë këtë, pra pavarësisht se për tërheqjen e tij aspak të lavdishme ai duhet lavdëruar, duhet paranuar gjithashtu se vendimi për të tërhequr kandidatin e Kavajës, e nxjerr zbuluar Edi Ramën.

Tërheqja përballë presionit për atë që mund të bënte PD-ja të dielën, na nxjerr në pah Ramën e vërtetë që kemi njohur. Në Kavajë për të nuk kishte rëndësi as data e zgjedhjeve dhe as zbatimi i ligjit. Ashtu si gjatë gjithë negocimit të kësaj krize, ai ka qenë i gatshëm të negociojë shumë gjëra. Ai ka qenë i prirur të diskutojë për President konsensual, t’i japë opozitës KQZ-në, të fusë në paketë edhe Avokatin e Popullit, të falë gjysmën e qeverisë, të shkatërrojë “policinë që duam”, dhe ta bëjë Kodin Zgjedhor edhe njëherë lesh e li.

Vetëm për një gjë ai nuk ka pranuar kurrë të diskutohet: për karrigen e tij.

Këtë tregon edhe tërheqja e lavdërueshme e Kavajës. Retorikat me data kushtetuese dhe kushte të panegociueshme janë fjalë boshe. Rama fal gjithçka përpos Kryeministrit. Nga ai post ai ka frikë të largohet. Dhe ky është paradoksi i kësaj fabule: frika e tij, që rezultoi një festë për Kavajën është një tragjedi për 18 qershorin. (Lapsi.al)

REMOTE_ADDR:[]

52 komente në “Pse duhet falenderuar Edi Rama”

 1. kinezi says:

  Ty ta qifsha ate qe ke ne dyshek

  1. €piriiiiii says:

   Ahhhh more Bushat….. Rama ben politiken e më te Madhit qe e nxori PD jasht loje

   1. Kelmendi says:

    Por e verteta eshte qe thelle thelle ti Andi mendon qe Edi eshte frikacak..!
    “Burri qe eshte burre ja ben bamp”, – apo jo?!! Sepse mbase ja vlejne nja 2-3..10 viktima qe hartimet e tua te kene perfundime me heronj, apo jo?
    A ke pyetur ndonjehere vehten pergjate gjithe kesaj periudhe, perse Basha (..Berisha) kerkon pikerisht, dhe pikerisht ikjen e Edit nga kryeministrija?

  2. Sandy says:

   kujdes se mund ta kete edhe me rrush ate ne dyshek ky nipi i Hisniut…dhe pastaj mbaj fjalen dhe shpernguli ne Kavaje

  3. sit... back..and relaks →→→ says:

   Je shume BOLE bushat. dmth behesh BOLE me ndergjegje per arsye se dikush tjeter ta ka kerkuar. Ti sikur e ke pasur ate buçen qe te ka pjelle serbe e jo shqiptare a te qivja trute.

  4. Ballisti says:

   Te dhjere por krenar me kryeministrin!

 2. besoj says:

  Akoma nuk e ka kuptuar ky plehre se interest e Amerikes nuk do ta lejojne destabilizimin e Shqiperise qe ky i pafe shpreson me endrat e tij. Te dhjefsha Rusin dhe mendjen tende o njeri i lig.

 3. Tirona says:

  A ti nje gamor. Ik o plere, se aty e ka hallin Rama per keto dy muaj. Kastravec

 4. Sheqerja says:

  Populli i Tiranes prej koqeve ka me te vare or kodosh ,or lapanjoz,or njeri pa karakter or prositute e gazetarise.

 5. beni says:

  ore plehre, o pjelle e komunizmit, po ti do nje dru te mire ta mbashe mend per gjithe jeten !!!!
  EDI RAMA sot ka mare nje vendim per popullin dhe jo per vete, postin e kryeministrit ja dha populli dhe AI prape sot vendosi per popullin, per bisneset per ekonomine dhe per reputacionin e ketij vendi dhe jo per veten e tij, ate detyre ka ne fund te fundit! por ti je mesuar te shkruash maskaralleqe qe I shet dhe qe te vishesh me Armani dhe demek te jesh kritik I paanshem. dje shkruaje lufte te behet ne kavaje, sot shkruan per friken e kryeministrit ! ske turp!! ik ore mbushu me gjithe llafet dhe shkrimet e tua te varfra dhe pa pike kuptimi. pederast!!! EDI RAMA ka bere ate qe asnje nga politikanet deri me sot se ka bere, per te miren e vendit anulloi zgjedhjet ne kavaje dhe jo nga frika ore idiot. boll me u tallet duke hamendesuar dhe duke shkruar pallavra me te cilat beni nje hale me lek, e mendon se cka per te humbur populli po te behet dhe nje here cu be ne 97? por ti se mendon kete, e ke shume kollaj te maresh ate pickellonjen e te ikesh me avionin e pare.

 6. Shigjetari says:

  Andush, je thjesht i pershtire. Sa vjen e po bie poshte e me poshte si “analist”. Shiko mundesine te nderrosh profesion.

  1. muli nga kesuli says:

   !!! Vertet e ke ti a i vrare?!!! Pse ka ndonje analist ne Shqiperi??!!!

 7. Ola says:

  Ti je nje kurve mediatike e pashoqe. Njerez si ti e kane marre ne qafe kete vend. Ju rafshin ne koke te gjitha keto we po i beni ketij vendi, mor plehra.

 8. LORA says:

  Andush lepurushi,,,ua shkermoqi Kryeministri dhembe e dhemballe,me nje terheqje strategjike,,,,e meqe nuk e kafshoni dot me,u ka mbet t’a falnderoni; qycur ne cadren e krimit dhe turpit pa limit.
  Nuk ke pare gje akoma,i vogli bushat,,,,,,shtrengo rripin,deri me 18 qershor.

  1. marsida ke pallati pa drita says:

   lora partizonja..o lora o rrushi ripjelljes ae ngjove kur te hyni cungu..at pelqeu shpirti????bukur fort athere se jena msu ne shqiptaret si majtas ene djathtas..mos mer jerm shpirto se nuk je vetem..l90 perqind e shqiptareve bashke me mu e kena honger si puna jote..

 9. Mondi says:

  Klysh comunistit mor pill motret
  Keni gjet popull kar e byth lepirsa si puna jate,
  po ku I sherben popullit ti mor djali kurves, e burri kurves.
  Po ju me kta shkrime kto shkrime vec I prishni jeten
  gjeneratave te reja mor djal shaket

  Qisha motren daku

 10. kombi says:

  Se pari ky vendim qe ka marre Rama nuk eshte vetem i tij, por jane dhe nderkombetaret ata qe e keshillojne Ramen qe te terhiqet per te ruajtur popullin.SI MUNDENEN QYTETARET E KAVAJES, ME NJE SITUATE TEPER TE TENSIONUR TE VOTOJNE? ?????????????? PRANDAJ RAMA MERITON NJE BRAVO .ZAGARET LE TE KENAQEN ME MASKARALLEKUN E TYRE. ATA JANE TE TERBUAR NGA WETINGU, KURSE RAMA KA ME VETE, SHBA,EUROPEN DHE SHUMICEN E QYTETAREVE .

 11. G says:

  Mjere vendi me keta gomare si ky!

 12. albi says:

  A.Bushati je nje kurv port-halesh , mbrem ne dark edhe ti ne televizion dole si bllokemen dhe beje thirrje per dhune ne kavaj per diten e djel po ua futi Rama ua la hurin ne dor , futeni hurin ne bythe tani o qelbesira

 13. Miri says:

  Por mbi te gjitha ai nuk eshte vrases i veshur me pushtet. E kupton palo gazetar ai del ne bulevard me koken lart. Dhe askush smund ti thote vrases. Ky eshte ndryshimi qe ju nuk kuptoni. Se pushteti meret me voten e popu dhe jo ne tavoline ose me dhune.

 14. Gus says:

  Sot Shqipëria e mori vesh se ka një kryeministër patriot dhe të zgjuar.
  Si shqiptar jam krenar për këtë kryeministër. Shqipëria mbi të gjitha.

 15. Partizani says:

  Thjesht eshte arritur kompromisi qe dje per cdo gje , tashme ka filluar hedhja hi syve te popullit. Mareveshja eshte arritur o bushat, ajo e macallister. Nsr Basha do mbylli cadren e sigurt

 16. DETARI [email protected] says:

  mbaje me shkume ti spiun i rusit,se do ta kesh me te lehte pastaj………

 17. pjeter says:

  a mor bushat, ti je nje njrei shume i vogel para rames, rama ka dy dite qe po ju tregon shahun, kurse ju luftetaret e cadres se lirise, po festoni me te madhe,basha ,por me sa duket po na ben te kuptojme, edhe zotria jote, jeni ne feste per fitoren e madhe kunder mullinjve me ere, komplimentohemi per arritjen tuaj historike.

 18. populli says:

  Pse ju cfryu juve halabak,se ju diskretitoi,se ju nxori ne fotografi sic jeni,plehra dhe anti shqiptare,se u tregua burre shteti,se ju hoqi cdo arme per ne 18 qershor,se ju hodhi dhe do tju hedhe dhe ne ditet qe vijne,me veprime dhe argumenta,te gjithe nderkombetaret,do ti shifni me vone vendimet dhe veprimet e tyre,do te ndigjoni qendrimin dhe te atij qe keni merak ju,ne mbledhjen e kshillit te N.A.T.O.S,mbasi te takoje kete burre shteti,kjo eshte qeveria e re,se e vjetra,avash ,avazh,po arkivohet.

 19. Socialisti digjital says:

  Bythen e zbulojme
  Kryeminisrrin se dorzojme

 20. Lali says:

  Sa pseudonime paska Edi Rama!!!

 21. prisni se skeni pare gje akoma says:

  Hej lora.
  me kenaqe. Si ishte terheqja strategjike?????
  Hahahaaaaaaa

 22. BUJARI JU DEGJON says:

  Mero,ke gjetur “burim” te pasur klikimesh me kete pordhac… 🙂

  1. PTUUU,,, says:

   SOCIALISTI DIGJITAL,,,LALI,,,PRISNI SE SE SKENI PARE GJE AKOMA,,, BUJARI JU DEGJON,,,,. ESHTE PO I NJEJTI KOMENTATOR QE MASTURBON NE CADER PER FITOREN QE ARRITI LULE BYTHKAVE,,,,KUJDES NGA KAVAJA SE SA TE HYSH ATJE FILLON DHE KE ALERGJI. NGA PRAPA,,,,DHE LULUSHI BASHK ME ANDIN E DIN MIR KETE FAKT,,,,SE ME ATA DY GISHTAT E 90 DO KRRUHENI NGA ALERGJIA ,,,,,,,

 23. Engjell says:

  Ah more andush, kur ta kuptoni sa jua ka futur Rama, do jete vone per ju. Mbahesh dhe per i zgjuar ti mut.

 24. Pune ka po ska specialist says:

  Lora.
  Se mos na ben ndonje strategjike e 18 qershorin apo na jep dorheqje moj xhane???
  Se pastaj si do bej shqiperia pa kryeministrin me te mire pas esat pashes???

 25. albania says:

  O kopili i Saliut!
  A e di ti e mut se je biri i paligjshem i Saliut? Pa shikoje mire surratin tend te neveritshem, a nuk i ngjan surratit te Saliut.
  Kuptohet se ne krah te “babait” duhet te jesh, sigurisht. Por cfare race je more race e ndyre? Si nuk fole njehere si njeri more kopil, i ngjizur nga fara e Saliut!
  Po kujdes se me te thatin mund te digjet edhe i njomi! Keto qe thua ti bien ndesh me te verteten e madhe. Po sithua ti Rama te beje lojen e rusit dhe te serbit ketu? Po keta bythecet e tu nuk kane asgje te perbashket me Shqiperine dhe shqiptaret, dhe si rrjedhoje edhe ti, si kopil i Saliut, nuk ke asnje lidhje me Shqiperine!
  Mallkimi Perendise do te rendoje edhe mbi ty, mos u merzit! Dhe shume shpejt madje! Keto i thua se nuk te doli profecia dhe nxitja per te perdorur dhune ne Kavaje me cdo mjet. Le te shkoje Salihi yt ne kavaje,por kujdes se mos i fusin ndonje presh sikurse Tritanit te tij.

 26. Qarri i zigurit says:

  Bashkia dhe ministrite hapen dyert e haleve dhe pi qelbin tiranen.
  Hahahahaaaaa.
  Po u pushon zemra nga inati.

 27. xheJ eN Bi says:

  Per te njejtin shkrim komentin e meposhtem e postova te “Lapsi.al”
  dhe Bushati e çensuroi .

  Kaq shpejt e harove shkrimin ,pse socialisteve duhet t’ju vinte turp ?
  Levizjet e Rames nuk mund ti kuptoje dhe e beje “lecke” ,kurse tani
  te gjithe nuk e kuptojne ,vetem ti,po.

  Vetem paragrafin e fundit nuk e kuptova ,po as ti nuk je i qarte per ato
  qe shkuajte ne kete paragraf.
  ” Rama fal gjithça perpos Kryeministrit.Nga ai post ai ka frike te largohet….”

  Andi, nuk besoje se Rama ka frike te largohet nga posti i Kryeministrit,
  por do ta lere ashtu si e fitoi.Nuk ka perse te gjunjezohet para “kundershtarit”.

  Andi ,je i vetedijshem se po u terhoq Rama nga posti i Kryeministrit ,Berisha do
  beje zgjedhje te lira e te ndershme ?

 28. kaqi i zi ,100% antikamunist says:

  O Edo mos tall karet kaq shume here tjeter me lylin e shkrete dhe brezin e ri te qadristo –damisteve se ata aq kuptojne nga politika ,dhe besoj e kane harruar shijen e preshit gojes qe i ka relaksuar dikur..Kryesori eshte vettingu qe do sjelle spastrimin e gjithe kucedrave te korrupsionit duke filluar nga udheheqesi i vertete i qadres sala.Ai eshte i gatshem ta riktheje 97 ,gerdecin dhe 21 janarin sep-se nuk duron dot shtet te se drejtes dhe barazi para ligjit.

 29. albaniafirst says:

  Nuk na spjegove more dylberi I PD-se se perse duhet Rama te largohet si K.Minister?

 30. Berishani says:

  Po nube more plako
  Bushat me djadhezi
  Ne nje nulo..
  Rop kot.

 31. Nik Martini says:

  JAP DOREHEQJEN NGA KOMENTI! Parakomentuesit i paskan thane te gjitha, mjeshterisht, vecse te behet nje permbledhje e t’i cohet dhurate ketij luftenxitesi, qe djallezisht falenderon Ramen, duke e diskredituar. RASPUTIN! Rrace e ndyte! Degjenerate!

 32. Berishani says:

  Po nukmore vesh mo plako
  Bushat me djadhezi
  Je nje nulo..shkerrllat
  Rop kot.

 33. Koqe kandari ngele says:

  O ando, ed rama ta dhjeu dhe ty ate thirrjen per dhune! Po tani do besh me thirrje per dhune? A jeni njerez ju a kafshe? Si mund te mbeshtetet nje dyshe kriminelesh 2 b! Ku shkuan ato thirrjet e tua per dhune o u dhjefsh ne koke u dhjefsh

 34. Shpati says:

  E hengret rrengun te gjithe nga Rama qe tek LULASHI e deri SALUSHI me shoke perfshi edhe ty sharlatan, ju ngeli bllofi ne dore. Hajt mbajeni me shendet tani , ja pafshi hajrin kesaj ” fitoreje”

 35. deti says:

  ti bushat i sherben saliut se te ka fshire prapanicen kur vajte ne france per te takuar gjyshin.ai ndjese paste kurse ti vafsh ne ferr.kur nuk je ne gjendje te zbulosh qellimin e vertete te cadres armike e shqiperise sherbetore e agjenturave fashiste atehere mos fol kot.

 36. Grand says:

  Hipokrite ekselent!

 37. Freemind says:

  Why do you need to shut the fuck up? Pseudo journalist.

 38. Dajti says:

  O pjelle e bllogut ti gazetari me i ndyre dhe qelbesira e kombit kerkon nje katraure ne vendt ti bashke me cadren e vrasesve dhe kriminelat qe jane aty

 39. artan says:

  Si ka fytyre ky hale te shkruaje perseri kur jo me larg se dje beri thirrje qe PD te perdore dhune ne Kavaje. Gjithcka qe komentuesit shkruajne per kete plehre ne kete blog, i meriton, madje edhe me shume, por ky nuk ke as turp , as gjak. vetem vrere.

 40. orient says:

  ..Rama ,perpos interesit politik ruajti nga gjakderdhja nje qytet..ka fituar shume …neqoftese nuk do te ishte nje politikan i mirefillte,ky vend do te ishte lare ne gjak,nga politikane te terrorrizuar nga bemat e tyre,qe nuk dine si ti fshijne..

 41. asd says:

  Jam kurioz te di cfare artikulli do te kishe shkruar ne se djelen mund te kishte te vdekur ? Jam kurioz te di ne se kur shkruan ke parasysh gjithnje kohen e humbur te Isniut, qe nuk kthehet me. Rama ka shume gabime, por ketu eshte nje nga rastet me brilante te sjelljes se tij.

 42. Sony-Lg-Samsung says:

  Po t’ma linte njer bythen Luli ose te me beje nja dy gojore ti Bushati mund te filloja te mendoj a edhe une t ja u leshoja njehere vendin ku jam ulur une.
  Mund te kete deshire Edi ,por karrigen ja kemi dhene ne,populli dhe ne sikur na mbetet “qejfi” sikur aty te ulet Luli.
  Po sikur ne te bejme antimiting….e imagjinoni dot…ja hame Lulit edhe koskat

 43. Shqipe says:

  Si biri i kriminelit te sigurit Medi Bushatit, nuk je fare K*qe si Çani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *