Berisha: Don apo s’don, Rama do tërhiqet. Ose do vrasë veten, ose do ta krrehin…

Në intervistën e tij për News 24, Sali Berisha ka kërcënuar sërish kryeministrin Edi Rama.

Z.Berisha në këto 27 vite Shqipëria ka kaluar shumë kriza, madje edhe shumë të gjata, por kjo duket se ka një ngërc shumë të madh. Çfarë e bën këtë krizë që të jetë kaq e pazgjidhshme? 

Deri në këtë moment që flasim kjo është kriza më e rrezikshme.

Ju jeni futur ne zgjedhje edhe në ’97 apo jo?

Kjo është kriza më e rrezikshme  që ka rrokur ndonjëherë Shqipëria. Pse? Ka patur më traumetike për momentin, ka patur më tronditëse por problemi është se, në të gjitha rastet, kanë qenë zgjedhjet si rrugëzgjidhja e tyre. Pra zgjedhjet e pranuara si rrugëzgjidhje nga të gjitha palët.

Po pra dhe nuk janë bojkotuar asnjëherë…

Nuk janë bojkotuar pikërisht se zgjedhjet janë pranuar nga të gjitha palët. Kurse sot janë ato të cilat kanë vdekur për njërën palë. Dhe pse kanë vdekur zgjedhjet? Kanë vdekur sepse ka vdekur vota e lirë. Opozita në 4 vjeçarin e saj mund të ketë shumë problematika, mund të shtrojë shumë çështje por një është çështja e të gjitha çështjeve; vota e lirë.  Kjo është gjithçka.

Ju jeni shprehur gjithmonë se bojkotimi i zgjedhjeve është vetëvrasje politike, i qëndroni ende?

Bojkotimi i zgjedhjeve, por them zgjedhjeve. Kur them zgjedhjeve, zgjedhjeve, jo farsës. Farsa elektorale është fataliteti më i madh që mund ti ndodhë një vendi. Të qëndrojmë këtu. Opozita sot në këtë narko-republikë, e cila ka Noriegën e vet, ka narko-policinë që e patronoi shpërndarjen e drogës në të katër anët e vendit, dhe faktikisht ata u shkarkuan për tu zevendësuar me zëvendësit e tyre po kaq mëkatarë sa ata, ka armatën e rojeve, të armatosura në mënyrë të paligjshme, që ruanin 24 orë mbi 10 mijë plantacione kanabisi, ka armatën e trafikantëve, të gomoneve, të fabrikave e laboratëve të drogës. Të gjithë i ka kundër opozita, dhe opozita nuk u lëkund asnjëherë në qëndrimin ndaj drogës. Opozita kishte një zgjidhje dhe po e vlerësojnë tani. Mjafton që opozita në vitin 2015 të thoshte shikoni këtë problemin e drogës ne do e zgjidhim me referendum, do pyesim shqiptarët dhe këta s’ishin kundër nesh pastaj. Me një fjalë, ne zgjodhëm zero tolerancën ndaj këtij problemi.

Së dyti, opozita ka bandat e krimit kundër. Edi Rama cfarë ka bërë kësaj radhe. Ka bërë listën e deputetëve. Ka zëvendësuar vrasës me vrasës edhe më të rrezikshëm, ka zëvendësuar  trafikatë me trafikantë edhe më të rrezikshëm, dhe këto do provohen këto do faktohen..

Kur flasim për zgjedhje të lira, nga takimi i parë me z.Basha, z. Rama u shpreh se “do të ketë një monitorim ndërkombëtar aq sa unë nuk e kam  parë në ëndrrat e mia më të bukura, kur ishte z.Berisha kryeminstër”. Ndërkohë nga ana tjetër edhe z. Meta kërkon vëzhgues për të patur monitorim, nuk krijon besim kjo?

Shumë e drejtë pyetja. Në vitin 2000, ka qenë fundi i gushtit ose fillimi i shtatorit, qendra “Xhimi Karter” dhe vetë ish-presidenti Karter erdhën në Shqipëri, kishte një konflikt të madh për zgjedhjet, dhe erdhën në Shqipëri me vullnetin më të hekurt, ata janë vëzhgues ndërkombëtarë shumë të njohur të zgjedhjeve, dhe erdhën në Shqipëri me vullnetin më të hekurt për të vëzhguar zgjedhjet. Pasi u njohën me kushtet këtu, lëshuan një raport, e përhapën kudo, por jo në publik, në të cilën shkruajtën: “Zgjedhjet në Shqipëri janë të vdekura pa u zhvilluar”. Mirëpo ato ishin zgjedhje lokale në vitin 2000. Dhe unë nuk do të kisha të njëjtin qëndrim si  në lokalet dhe në të përgjithshmet. Nëse kthehemi në këtë gjë unë mund të them se në prag të zgjedhjeve lokale unë kam bërë një status në të cilin them se zgjedhjet janë të vdekura. Dhe historia provoi se zgjedhjet ishin masivisht të atakuara.

Pra këtu kemi të bëjmë me zgjidhje që kanë vdekur pa u zhvilluar. Kemi të bëjmë me kushte, zgjedhjet i përcaktojnë bandat. Edi Rama nxori nga burgjet jo një, po një numër të konsiderueshëm vrasësish serial që janë të gjithë të regjistruar, të cilët absolutisht diktojnë në zonat e tyre rezultatin elektoral. Opozita nga ana tjetër përballet me një mal narko-eurosh. Ç’është ky mal narko-euro? Sipas BBC janë 5 mld, të tjerë thonë që arrin në 15 mld, nuk e di sa është, por është e mjaftueshme të blesh votën e një shqiptari qofte edhe me 1 mijë euro …

Dua të qëndrojmë pak, dhe theksoj pjesës së bojkotit ka një kosto apo jo?

Të madhe shumë.

PD dhe opozita çfarë rrezikon me mospjesëmarrjen në zgjedhje? A do e rrezikonte PD një përjashtim nga PPE? 

PD dhe të gjitha partitë opozitare së bashku, mos harro se sot aty në çadër janë të bashkuara të gjitha partitë opozitare parlamentare dhe jashtëparlamentare, përveç krijesave të Edi Ramës. Këtu në Ipad kam unë formularët e firmosur nga punonjës të administratës për X parti, pa emër partie se do i shpërndante Edi Rama do i jepte partive që të regjistrohen. Pra PD ka një alternativë, ka farsën elektorale dhe çimentimin e Noriegës si kryetar i narko-republikës, ka pastaj një qëndrim refuzues ndaj narko-republikës dhe farsës elektorale. Natyrisht vendi është në një krizë shumë të thellë por kriza nuk është nga qëndrimi i opozitës…

Po çfarë rrezikon PD, dhe ka një përgjegjës? 

PD në gjithë përpjekjet e saj i bën vetëm që të marrë pjesë në zgjedhje. Nëse PD gjithë përpjekjet nuk do i bënte për të marrë pjesë në zgjedhje, atëherë ajo do meritonte me të vërtetë çdo ndëshkim, por PD s’po bën asgjë tjetër një sakrificë të paparë deri më sot vetëm për të marrë pjesë në zgjedhje. Kjo është e vërteta

Si do ta komentonit ju takimin mes z.Rama dhe z.Basha? U fol se do të kishte një marrëveshje por nuk u arrit gjë..

Ata që e njohin Edi Ramën, e dinë se Edi Rama dhe marrëveshja janë dy gjëra të kundërta. Edi Rama di marrëveshje vetëm ate që i intereson atij. Unë e kam provuar atë gjatë ndryshimit të Kushtetutës që bëmë, por unë nuk isha maksimalist. Natyrisht ato ndryshime nuk them që nuk i konvenonin PD dhe qeverisë, po i konvenonin po kaq ndoshta pak më shumë dhe  Edi Ramës. Dhe aty ramë dakord se cdo hap tjetër që unë përpiqesha të shtyja për të përmirësuar më tej kushtetutën, ai ishte kategorik. Me Edi Ramën duhet patur një gjë parasysh, se nuk ka kurrë marrëveshje me dialog, sepse ai nuk e njeh dialogun. Ai është një person shumë shumë instabël me këtë. Me këtë nuk dua që nuk duhet ulur, nuk dua të them që duhet injoruar dhe përjashtuar, por gjuha e vetme që ai njeh është gjuha e imponimit nga qytetarët shqiptarët.

Çfarë shihni ju si zgjidhje të krizës?

Unë absolutisht, duke mbështetur çdo perpjekje për dialog, unë personalisht më duhet të them se vetëm revolucioni do mund t’i imponojë Edi Ramës një kthesë “lens non volence”, don apo s’don thotë latini.

Po kur flasim për mosbindje civile, që ju e lakoni shumë z.Berisha? 

Vetëm ajo është, janë 55 e ca forma të mosbindjes civile. Ato do ta detyrojnë Edi Ramën, sepse qytetarët duhet të vendosin. Edi Rama çfarë tregon deri tani? Edi Rama tregon deri tani se është i vendosur të asgjesojë pluralizmin. Nuk ka vepër më kriminale që mund të imagjinohet se sa një kryeministër që thotë unë do shkoj pa opozitën dhe do e krijoj opozitën thotë. E di ç’bëri Ramiz Alia në vitin 1990? Nën shembullin e Millosheviçit, se jugosllavët i kishin, futi dhe shndërroi në subjekte elektorale levat e partisë; gruan, bashkimet profesionale, frontin, rininë e me radhë. Ky është pluralizëm tha. Mirëpo në politologji, në doktrinë, ky quhet pluralizëm burokratik.

Edi Rama i dha LSI-së presidentin për ta mbajtur në opozitë. Pra për të krijuar opozitën e tij. Edi Rama, ka mbush fishat këtu, ka mbush fisha për të krijuar partitë satelito opozitare. Pra tani, pasi e kanabizoi vendin, pasi e shndërroi në narko-republikë, tani po krijon edhe narko-opozitën. Po krijon opozitën e narko-republikës. Janë këto qëndrime, të cilat e bëjnë të pashmangshëm ballafaqimin.

Keni thënë në fjalimet tuaja se nëse ecet me këto ritme, Edi Ramën e pret fataliteti, tingëllon si kërcënim, çfarë do të thotë kjo? 

Jo nuk e kam aty, ai ka një problem ju e dini. Po të hyni të lexoni për historinë e tij. Ky, njerës prej gazetave më të mëdha italiane i ka thënë se jo një herë por disa herë kam bërë tentativë për vetëvrasje. Se kur e lëshojnë nervat atë e lëshojnë atë pastaj. Ky është fatalitet. Ky quhet fatalitet në terma social, dhe kjo absolutisht do t’i ndodhë, ose do ta krrehin!

Në fjalimin tuaj në çadër keni thënë se ka një fund mëshira. Deri kur do ta mëshironi? 

Mëshirë ishte 18 shkurti. E them edhe një herë se 80 ose 100 mijë vetë të atyre që erdhën, erdhën për t’i dhënë duart Edi Ramës. Mëshirë ishte ajo dhe bëmë mirë. Nuk ka provë më të shkëlqyer të vendimit të opozitës për zgjidhje paqësore se sa 78 ditë protestë, të të gjitha përmasave dhe një xham nuk është thyer. Kjo është mëshirë. Se e vërtëta është se nëse situata merret në dorë nga revolucioni, zgjidhja do të jetë shumë e shpejtë.

REMOTE_ADDR:[]

60 komente në “Berisha: Don apo s’don, Rama do tërhiqet. Ose do vrasë veten, ose do ta krrehin…”

 1. Ola says:

  Ike o rangalle se shume te kemi duruar kriminel i lindur .Kur te ikin pushteti nga duart behesh bishe por mos kujto se do te dale gjithnje e jotja se edhe stoma vete gjithnje ne cezme po njhere thyhet qe thefsh qafen.

  1. Edkari says:

   Me mire ta vrase veten vete se te perfundoj si Muamar Kadaffi

  2. Robi says:

   TURP GAZETA QE I JEP HAPESIRA DHE INTERVISTON KETE KRIMINEL, I CILI NE RAST SE DO TE JETONTE NE CDO SHTET NORMAL, DO JEPTE INTERVISTA NGA BURGU.

  3. €piriiiiii says:

   Ska faj Kokrra e Mslokut qe te can ka…. me teorit e tij. Kan faj Shqiptaret qe sja Shqyejne Prapsnicen me Hu pas Kurrizit se keshtu me vota e shkallmuan 1milion her.

  4. Shkodra says:

   Ikja e Edit eshte fakt .ministrat e pushuar ,zgjedhjet e Kavajes te nderprera ,……

 2. Flamuri says:

  Problemi me i madhe je ti.
  Pa ty sot shqipëria do te ishte nje vend shume me i mire
  Turp te keni

 3. Arben says:

  Ky eshte horr dhe bandit. Gazetaret qe I japin hapesire nje horri tqe vjet per vrasje, vetevrasje, shkaterrrim, revolucion etj i mbajne ison . Nga ana tjeter, mire qe na jep keto intervista sepse do ngelen deshmi se si ky palaco tranzicioni dhe fshatari qe su be njehere njeri ka shkaterruar jo vec shtetin sa here ka future duart, por te gjithe levizjen anti-komuniste, partine e tij dhe cdo norme etike ne politike

 4. santiago says:

  cfare proteste eshte ajo more kriminel, edhe une mund te ngre nje cader ne rruge dhe te protestoj per gjashte muaj ,diten dorri ne cader dhe naten do fle ne shtepi.keshtu benio dhe ju

 5. Sheqerja says:

  Nuk e kuptoj si mund te merreni akoma me felliqesira te tilla ju gazetaret ,por nuk keni faj per leke punoni dhe ju,. Ne vend qe ta demaskoni e te kerkoni nga organet kopetente ta arreastojne kete njeri te felliqur qe ncit urrejtjen ne popull , ju i krijoni hapsira gazetareske e publicitet, Haram ju .qofte.

 6. BERISHA says:

  Neqofse ka akoma idiota, pra shqiptar, le ti shkojne Berishes mbrapa bythes 👎

 7. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


  Të shikoj si çirresh
  Vjen vërdallë si zombi
  ti je fatkeqsia
  E mbarë një Kombi.
  Dhe kur të të shoh
  ty të shtrirë në morg
  Unë do shtroj një darkë
  Këtu në Nju Jork.
  Do ngrejmë dolli
  Miqtë e shqiptarët
  Të na ruajë Zoti
  Ne, nga ju të marrët.
  Kush të ndjek më ty
  ty mor sharlatan
  Shan, por thotë Populli
  “I shami të shan”.

  1. pelivan says:

   respekte Gopisti…

   “…Kët’ dhe pjella që e polli
   Mbanë varrit s’o e qas!
   Majtas-djathtas,do thone: “Ngordhi
   Dhe ngordhjen harram e past.!…”

   1. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:

    ✔✔✔

 8. Tirana says:

  Po te vjen mandata, prandaj sheh vetem mandata. Te ka ardhur fataliteti mendor, po ke edhe ca kohe qe te mos dukesh si i tille. Flet me terma revolucioni qe ne boten tende do te thote krim kolektiv si ai qe bere ne 97 kur iu leshove gjysmes se Shqiperise me lende helmuese. Permend jugosllavet se s’te vjen mbare te permendesh serbet, se te zbulohen krimet qe ke bere bashke me ta. Te tmerron inteligjenca e qytetaria e Edi Rames se per ty qytetari eshte hasmeria vicidoliane. Krrupe, krrupe fytyra jote, amalgame krimi e sadizmi brenda llojit tend.

 9. Engjell says:

  Turp te kesh ti gazetar qe lejon te te japi leksione demokracie per voten e lire nje kriminel dhe antishqiptar si ky ndyresira.

 10. arushi says:

  Shpresoj te vdesesh ne burg moj kerme,jashteqitje e kombit ……

 11. ermali says:

  Nuk mundem ta kuptoj se perse ne njerezit e shqiperise tone te dashur e kemi kaq shume te veshtire ta dallojme qe ky njeri eshte problemi me i madh i kombit dhe shtet formimit tone.
  Ky njeri i ben gjerat aq hapur kunder interesit tone kombetare dhe nga ana tjeter ka perseri njerez qe e pelqejne dhe e votojne.
  45 vjet enveri
  27 vjet saliu
  e tmerrshme; qenkemi te dedikuar qe te mbrojme njerez qe na marrin shpirtin dhe na e bejne jeten keq e me keq.

 12. PLAKU says:

  Kush flet ,nje kriminel i cili ç’nuk i beri Shqiperise ,po si mund te harrohet 96 ,po 97 ,98 ,etj etj Te zezat qe i shkaktove ketij vendi me eksodet brenda vendit ,me pronat ,me shkaterrimin total dhe talljes me djersen e ketij populli Ti shkaterrove ekonomine e,administraten ,shkollat shite detin u talle me çdo pike djerse te shqiptareve dhe flet ende e te degjojne .Ti meriton giotinen te kthehet e te te gjejne vendin qe meriton Palo burre

 13. Plepi says:

  Don app sdon Brrisha, Vetingu do behet dhhe pronat do ti merren. Leket do ti merren dhe pordhet dhe rrenat le tja shese kujt te doje maloku

 14. sabriu says:

  ku je avni rustemi esat pasha qe ta puthje para ketij shpellari….

 15. AMSTERDAMI says:

  VAJTE NE PIDH E SHEQERES SAL HALEJA VAJTE.

 16. DANIEL says:

  SI SPJEGOHET, KY NJERI, QE GAZETARI KA MARE NE PYETJE , ESHTE I PRANISHEM DHE STIMULUES I GJITHE RREMUJAVE TE NDODHURA NE VEND ?!

 17. Emiljano says:

  Ske faj ti mor gomar,fajin e kane gazetaret dhe televizionet qe te martin akoma ne interviste ty.Po a degjohet nje i rrjedhur si ky,pse i jepni rendesi akoma nje plaku te keq qe duhet te ishte ne burg nje dhjete here deri tani.injoroheni kte kafshen se i ka ardhur koha e ngordhjes,lereni vetem ne fundin e tij .

 18. Ivan i madh says:

  Kjo eshte nje loje e peshtire dhe e felliqur ku eshte pare qe buca te vrase apo te treheqe zvare kelyshin e saj apo e kunderta kelyshi te shqyejne bucen. Keto qe po them jane te vete tuaja dhe me vidio. As qe i biri i tij Rama qe ne tragjedine e Gerdecit ku u vrane ata mbi 26 vete ai i qendroi prane Berishes dhe i ferkonte shpatullat sikur i kishte ndodhur nje fatkeqesi familjare Berishes e jo tragjedi kombetare.Ne fushaten e 2013 deklaronte e do conte para drejtesise te gjithe vrasesit e hajdutet e Shqiperise me Berishen ne krye. Po me ardhesheme ne pushtet le qe nuk i coi para drejtesise po nuk dorzoi te pakten nje dosje per keta kriminele, tradhetare e hajdute te kapur me ze, figure e fakte. Prandaj mos u shqetesoni o populli asgje skane per ti bere njeri tjetrit vetem do mbrojne njeri tjeterin nga felliqesirat qe kane bere sic mbrojti Berisha, Liken dhe Rama e beri ortak ate qe te mos i dalin pazaret e tyre kur para zgjedhjeve te 2013 Rama dhe Likja pergojonin e shanin njeri tjeterin me liber shtepie si rugace dhe me vone u bene ortake per pushtet, fron e vjedhje. Pra mos beson keta kameleone e te pa pergjegjshem qe kane kapur politiken shqipetare qe po e terheqin drejt humbjes Shqiperine dhe popullin shqipetar per interesat e tyre dhe bandave qe i ndjekin pas.

 19. deti says:

  dokument si deshmitar me te sakt se kjo interviste e berishes nuk besooj se ka per te bere arrestimin e tije te menjehershem.dhe populli ka kohe qe kerkon arrestimin e tije .por te shofim.

 20. xheJ eN Bi says:

  Berishen,nuk do ta treti balta nese nuk do t’ ja heq KARIKEN E KRYEMINISTRIT.
  Jane “armiq” te betuar te njeri tjetrit.
  Rama beri durim “gomari’dhe e mundi pas 23 vjetesh.
  Kurse Berisha e di qe nuk mund ta mundi me mjetet institucionale ,mundohet
  me mjetet e dhunes ,qe ai di ti perdore ne menyre te persosur,por haron se nuk jane me vitet
  kur nuk kishte mjete informacioni,perveç nje tv.shteterore qe eperdorte ai .

  Prandaj nuk do te ike nga kjo bote me kahare.

 21. Vetingu qe ju tmerron. says:

  sa me shum i afrohet fundit aq me shume hakerrehet e ulerin bisha e shpelles .
  kercenon me dhune sepse kerkon nga nderkombetaret IMUNITET per vete e per dy femijet e tije nga drejtesia qe se shpejti do te instalohet ne Shqiperi.

 22. Che guevara says:

  Te qifshin gjithe librin e shpis.faji eshte i popullit qe jane te dobet ne tru e ky plehra i komandon.do lufte po cfare lufte more qen i biri qeneve.vjen nga vicidoli e ben trim ne gjithe shqiperin.po te vish dhe nga hena robte kane per tu shkerdhyr plak shkerdhat pa pik karakteri.

 23. Bora says:

  Saliu kujton se shpetoj nje here ne 97 se e dinte qe Nano nuk i bente dote gje se ishte i perlyer por me Edin nuk i eci de futi dote ne kurth dhe ska rruge tjeter .prandaj kerkon destabilizim po harton nje gje qe kush do ti beje gropen tjetrit bie vete dje keshtu do bien vete ne gracke .kush do le ti shkoj mbrapa dhe te mari ate qe meriton.denimin nga populli jo nga pushtetaret.

 24. EKZEKUTUSI says:

  Sa i Peshtire qe eshte:::dhe si Marrin ne Interviste SPIUNIN e UDB-se dhe Shkaterrimtarin e Shqiperise….
  eshte per te ardhur keq per ata Shqipetare qe i vene Mbrapa ketij Klyshi -Serbe…
  Cadra e Tradhetise u ngrite, qe te mos Thirrej Shkelzen Berisha ne Prokurori…
  Per c´fare Vote te Lire na Flete ky Monster kur ky vete eshte Hajdute Votash..dhe Munde te Flasesh..vetem kur te shikojme ne Votime..DHE SHIKOJME Raportet e Shoqatave Vezhguse…
  Ik o Spiune i Ndyre..TI NUK KISHE SHANSE PER TE FITUAR, deri dje i Luteshe Ilir Floririt, qe te Braktiste Qeverine, qe te Martohej perseri me Juve qe te Qeverisnit…
  ROPTE DHE ATE MBESEN E BUKUR, ….le qe ajo saka lene Trongell pa “Lepire” qe tani…NE LITARE TE PAFSHA KRIMINEL..lol

 25. Moj shqipni e mjera shqipni says:

  Po nuk u ngope mor plak i mjere ! Ik jashte shtetit bej pushime e lexo libra se boll ja more shpirtin ketij populli. Ik, e do zoti mos lindshin kurre njerez si ty.

 26. Flamur says:

  Nonen mu pidh o sali berisha.

 27. Arjan says:

  Pse Nuk mblidhet nje referendum per kete kriminel antishqiptar zoti mero ,Po vazhdoni te botoni shkrimet pa vlere te kermes Sali.

 28. I biri sheqere bushtres says:

  Po qysh nuk doli nje ta qeronte kete felliqsir sebe .Kush do ta qeroj do behet heroi i poullit

 29. Don says:

  Rama po ben nje tolerim te pakuptimte ketij skizofreni. A ka kryesi PS qe ti jape urdher Rames ta arrestoje kete cmendarak se tash shume teper po e durojme kete skizofrenin e Vicidolit. Ky agjent Serbie po destabilizon vendin dhe po nxjere dhe gjuhen e zgerdhihet. Ju lutem shume zoterinj te maxhorances ju keni marre votbesimin e ketij populli. Ju lutem zbatoni ligjet qe keni miratuar vete. Ne rast se nuk arrestohet cmendaraku Berishe atehere skeni te drejte te arrestoni asnje hajdut dhe vrases tjeter. Perpara ligjit te tere jane njelloj.

 30. Lyl koqja says:

  Ik more te qi……te nje gje e eger ishallah te shpetojne te gjithe nga kjo kerme e plakur serbe !!!!!!

 31. tonia says:

  Sali!Dua te te jap nje keshille te mire per ty e per te gjithe ata qe e duan me te vertete Shqiperine.
  Nese ke prova,pa qene nevoja te leshosh “bubullima” ne çdo dalje publike tenden, per narkotrafikun e narkotrafikantet,denoncoi keta kriminele,(qofte edhe Kryeministri nje nga ata) dhe duke pasur parasyshe “zellin” e prokurorise dhe te gjykatave qe I kontrollon ti plotesisht,keta kriminele do te perfundojne atje ku e kane vendin,ne burg.Keshtu do ti besh nje sherbim te ndritur Atdheut e popullit. Por,nese ti vepron sipas thenies se bukur labe “dobiçmadhja perpiqet te te hedhe te sajat”,behu gati ti te shkoshne burg,per mbajtjen “peng” te nje vendi e nje populli te tere me shpifjet e genjeshtrat e tua bajate.Te jeshe I sigurte se po nuk bere kete ,asnjeri me dy pare mend ne koke nuk te beson me.
  Ti, pa permendur ndonje burim te besueshem, thua se Edi Rama I ka shprehur nje gazete italiane tendencen e tij suicidale,duke u perpjekur ta e paraqitesh ate, si te semure psikik..Une do te te kujtonja se I tille je ti.Dihet boterisht qe ti je diagnostikuar e mjekuar si skizofren nga I ndjeri Dr.Ylvi Vehbiu.Kartela e jote mjekesore nuk mbahej, ne ate kohe, ne pavionin e psikiatrise per te te ruajtur ty e figuren tende si mjek,por ne Spitalin Nr.5 te Neurologjise nen kujdesin e mjekut T.T.Dua t’iu kujtoj lexuesve se ne kohen kur ty te thane dhe ti vendose e u bere kryetar I PD dhe President I vendit,ndodhi vjedhja me thyerje me e çuditeshme ne bote e kartotekes se spitalit Nr.5 ku mbahej kartela e jote klinike per te marre e asgjesuar kartelen qe te identifikonte si skizofren.Pra,me afer asaj qe I ndjell Edi Rames,vetvrasja,je ti.Si skizofren paranojak qe je,e ke te qarte fundin tend e kjo eshte normale per te semure te tille,por me vjen keq per popullin qe ka ndjekur pas nje te çmendur ne aventurat delirante politike gjate ketyre 27 vjeteve.
  Duke dashur te tregohesh “erudit” permend , pa vend ,edhe ndonje thenie latine,por ne dialektin e Viçidolit sepse ne latinisht nuk thuhet :”lens no volence”,si e ke shkruajtur ti por “volens nolens” ose “volentis nolentis”.Kete po ta them vetem per te te thene ty e te tjereve qe je vetem nje “karaduz”e jo intelektual I vertete si pretendon te jeshe

 32. Plisi says:

  Kujt po i shet ti moral politik?
  Sot vetem ca mercenare I ke ne anen tuaj!
  Je shume I pa sigurte ne suksesin e “revolucionit” se perndryshe, nuk kishe pritur as tri dite!
  Sherbimet e fshehta perendimore, SHBA, etj, jane duke ju percjellur cdo levizje qe bene t’i dhe lulashi yt
  Ti hiq burre!

 33. malo kembora says:

  na shkoj jeta per lesh me kete qelbesire neper kembe.
  u martuam e u beme me femije e u martuan femijet e u beme me niper e mbesa,
  po shushunja e pa nginjur sali nuk na u shqit, vazhdon te thithi gjak.

  o zot I madh e I vertete qe sa te mira ke bere ne jete,
  po kur bere derre e arine c’deshe qe bere vampir saline.

 34. emigranti says:

  rama beri gabim qe e toleroje keta hajduter- kriminela, tani lavderohen. POLICINE bashke me ushtrine te perdorte per funderinat e shqiperise.

 35. Tirana says:

  Frika e vetme vetëm VETINGU, asgje tjeter me shume se ai, nuk e tremb kete njeri. Prandaj e sulmon Ramen, dhe po terbohet.

 36. BUJARI JU DEGJON says:

  Sali,do t’i hash mutin Edi Rames,por si plak qe je,holloje pak me shurre…
  Gjej ndonje avokat e leri pallavrat,se po te afrohen hekurat,nuk e kupton akoma???
  Me ne fund shqiptaret do shohin ndonje dite te bardhe…

 37. fieraku NGA ferrasi says:

  ATA nuk zihen
  ATA nuk grihen
  ATA vetem shahen
  Dhe kjo su prish Pune
  Cdo gje ne rregull
  Para vetingu vune
  Vendimet e korrupsionit me nuk do gjykohen
  Firma e nishanit te gjithe i gezoi
  Kur kete ligj e dekretoi
  Republika vjeter
  Republika e re
  Dalin qe te dyja nga e njejta hale
  Shoqeria civile Boll i ra legenit
  Por kesaj politike sja ha shkopi qeni.

 38. fieraku NGA ferrasi says:

  ATA nuk zihen
  ATA nuk grihen
  ATA vetem shahen
  Dhe kjo su prish Pune
  Cdo gje ne rregull
  Para vetingu vune
  Vendimet e korrupsionit me nuk do gjykohen
  Firma e nishanit te gjithe i gezoi
  Kur kete ligj e dekretoi
  Republika vjeter
  Republika e re
  Dalin qe te dyja nga e njejta hale
  Shoqeria civile Boll i ra legenit
  Por kesaj politike sja ha shkopin qeni.

 39. Tabakhonja e Palpoces says:

  Si nuk the gjithe keto vite nje fjale te embel,nje buzeqeshje te sinqerte,por vetem vdekje, vrasje,vetvrasje………Te humbte shpirti ashtu sic te ka humbur mor stalinisti i fundit ikesaj bote.

 40. deliri says:

  Mor plak Rama e ka marre pushtetin me votat qe i ka dhene populli, kurse ti historia e ka treguar qe i ke marre me vjedhje, po kjo te habit i ke bere vete keto dhe ja vesh Rames,perse duhej te behej gjithe rremuje, po ti pergjigjen e ketij populli e di shume mire qe e ke kundra, shiko ne rrjetet sociale si te kryqezojne, degjo ne mengjes popullin kur flet, po ke ngrit ca te ngrate dhe te vine nga prapa, ti qe ke vrare njerez ne bulevard, qe bere gerdecin e shume te tjera dhe ke kurajon dhe brockullit, ke dale ne pension rri rehat, leri vendin te rinjeve po atyre nuk ua mban se ti i vret sic ke vrare dhe te tjeret, po mjere ky vend dhe mjere ne qe na re per pjese.

 41. ts says:

  Shum vras mendjen Ermal dhe veshtir te gjej pergjigje cfar ndodh me kte popull, natyrisht ku bej pjes dhe un ! Them se frika na esht rrenjosur thell se kemi hequr nga te gjitha anet ,! Kemi hequr historikisht nga shum armiq te jashtem duke filluar nga komshijt ,qe gjeten teren per te na ushqyer me tradhtar ! Skenderbeu i lavdishem dhe krenaria jon kombetare sakrifikoi mjaft gjak shqiptaresh per te gezuar ate liri 25 vjecare dhe pas vdekjes se tij e paguam shum keq, duke mar ruget e aratis e dihet ku perfunduan ai brez heroik ! Pas tij shqiptaret nuk munden te krijojn shtet e vec me kacakeri maleve, kur njera familje dominonte mbi tjetren duke imponuar me dhun “ligjin” e saj(lexo Eqerem BEj Vloren) Ram ne dor te Ahmet Zogut qe i mblodhi ,krijoj shtet por e dim historin e tij ! I Erdhi radha Enver Hoxhes ku ka merita te jashtzakoneshme per konsolidimin e shtetit me vepra te medha e te papara per kte Komb, por dhuna qe ushtroi me famkeqen “luft klasash” ishte katastrofa shpirterore dhe ndergjegjes per atdhe dashuri ! Percau deri brenda ne familje ,ku spiunimet,per agjitacion e propagand, mbushen burgjet ,dhe internimet qe hanin te pafajshmit per “fajet”e fajtoreve ! Tmerri i nje nate, qe kishe pir me shum se duhej dhe shprehje pakenaqesin se pazari ish bosh, te ndiqte si hije, mos bije ne vesh te ndonje sigurimsi e pastaj ne dor te ndonje hetusi qe te kalonte ne “mulli” te vojit bashk me “berthamen” ,ishte kanceri qe denegroi krenari, dhe dashuri per ate qe e quajm Atdhe ! Shqiptaret perball nje Atdheu pa prona ,nen trysnin e luftes klasave, me hanxharin e agjitacion propagandes ne duart e sigurimsave, fara me e keqe qe mbreteronte neper ruget e Shqiperis ,i tjetersoi dhe krijoi “njeriun e ri” socialist brenda gardhit socialist ! Eksodi i papar vertetoi sa e donin Atdheun shqiptaret e ndertuar nga regjimi i Enver Hoxhes !Nese ne kohen e Skenderbeut shqiptaret moren aratin ti shpetojn hakmarjes se xhon tuqeve kte radh morn ruget te tmeruar nga varferia ,percarja e armiqesia me tyre ! Ram ne duar me te ndyra ,ram ne duar te xhon komunisteve pjell e regjimit te Hoxhes +qe qellimi i tyre te pasurohen e te shesin gjithcka ! Kjo monster qe akoma edht neper kembet e shqiptareve, esht pasqyr e denegrimit shpitrteror te shqiptareve te pa zot te gjejn rugen, por vazhdojn te jen viktima te banditeve qe sic shikon kercenojn hapur tani e mbledhin reth vetes ate mbetje te trasheguar historike ! 39 % e shqiptareve jan jasht Shqiperie ,rekord per frym popullsie Konkluzioni esht i qart ! Kjo far e keqe mashtrusish e kriminelesh po ben cmos te mos ndryshoj asgje nga cfar ndertuan kto 30 vjet dhe po ju hecen se prapaskena esht mjaft e nderthurur se shqiptaret akoma nuk jan zgjuar nga gjumi i harushes e pranojn ti tallin ….

 42. Treviso says:

  Partia Demokratike i ben tegjitha keto manovrime per te marre pjese ne zgjedhje, thote kryekrimineli!!!!!!
  Perpara i bente per te votuar vetingun. A e votuan vetingun? Aq sa kane votuar vetingun po aq do marrin pjese ne zgjedhje.
  Partia Demokratike nuk hyn ne zgjedhje, se hyrja ne zgjedhje eshte shuarja komplet e saje. Per te mos rene ne sy te simpatizanteve tesaje kerkon te maje peng edhe disa aleate se saje.

 43. K0¢eva®i shqiptar says:

  Rama nuk është perfekt por kur krahasoj me Salon është ndryshim sa nata me ditën.
  Salo në burg në pleqëri hiç nuk është mirë 😂.

 44. arti says:

  Mafiosi qe besoj i njeh te gjithe ata te droges shume mire se eshte vete organizori.Pra ky eshte kulmi 90 % e antareve te pd besoj jane kultivuesit e droges por jane te sigurte se kane drejtsine qe i mbrone prandaj kane frike nga vetingu te babziturit.

 45. bibilushi says:

  Po ti e ke shkruar historine tende,si para 90,si mbas 90,tashti problemi eshte si do ta mbyllesh.Historia jote me shumicen e popullit shqiptare eshte e mbyllur,per kete te jesh i sigurte,por ti ke probleme me individe e familje te caktuara,qe pamvarsisht se cfare thua ti dhe si e ben gjumin,nje gje eshte e vertete qe hijet e tyre ty te dalin ne gjume dhe ky eshte shqetesimi me i madh i joti,se i ke lane familjes nje bela te madhe,po ashtu problem i madh i joti per ato qe ke bere eshte dhe drejtesia me te cilen ti do te perballesh,qe me cduket pranveren e ardheshme do filloje te futet ne eficence.Nje gje te kesh te sigurt,qe ti ke kohe qe je abandonuar nga shumica e popullit,kjo ka filluar ne zgjedhjet lokale te 92,referendumi 94,zgjedhjet e 96,ne 97 e mban mend se cfare bere dhe cfare te bene,ne 98 bere dhe nje prove tjeter,dhe perfundove ne cadren e p.d dhe ndejte jo pak,po 7 vjet erdhe si erdhe ne pushtet ne 2005,i more votat ne 2009 sic di ti dhe tashti,me gjithe alibite e krijuara dhe presionet qe beni dhe veprimet qe keni planifikuar,asgje sdo ndodhe,prandaj me qetesi e dashuri,behuni gati per votime ose lereni popullin te votoje ,se asgje nuk ndryshohet me me force,se ske mund me e ndryshu athere kur kishe takat,jo sot.

 46. ATDHEU says:

  Ik mer plak prostitut, nuk tu mbyll ajo buce.

 47. Indrit says:

  Te dal nje hale si sali berisha , nje i korruptuar nje njeri i etur per pushtet e para si ky nuk mund te gjesh te dyte ne asnje shtet, por fajet i ka populli shqiptare qe e la te vidhte votat e pushtetin e pasurit e shqiperise, dhe sot flet serbes serbes dhe eshte i sigurt sepse e di mire qe nuk ka shtet, sepse e ka shkaterruar pikerisht se e dinte se do vinte nje dite, por jo kaq shpejt sa ja solli Rama, i vetmi rrezik per Berishen pikerisht eshte Rama

 48. Peco says:

  Kjo “…ose do vras vehten.” eshte me te vertete shune e bukur. Kam pershtypjen se edhe vet Berisha do shqyhej gazit po ta rilezonte….

 49. h says:

  KRREHIN në çfarë gjuhe është ?
  Mos është gjë slang shpellash ,apo e përdorin ujqërit para se të sulmojnë ?

 50. arturi says:

  Kesaj rradhe Salih Karaxhiçi po e ndjen ndeshkimin e pashmangshem amerikan. Salih po te vjen hakmarrja e Haklajve, nuk ke shpetim! 😉😉😉

 51. Gri says:

  Z. Berisha, a e di se sa here del to ne TV , njerxit merziten shume, nuk behet Shqiperia me Ju, sepse te gjithemendojne se Ti dhr Llulli kene vrare 4 shqiptar, se Yt bir Xeni bashkr ju, F. Medhoxhe Kajollin dhr Aldon keni vrare 26 qytetare nr Gerfece.
  Luli eshte denocues i Uck dhe mashtrues inxhinieri o verdhe. PA JU MENDOJNE SE SHQIPERIA MUND TE FUTEtNE EUROPE. Vetingu problemi real i.juaji.

 52. mirel says:

  Per ate qellim qe ke ti, ti rruash bolet se nuk ke me fuqi ta shkaterrosh kete vend.
  Per ate qe Ramuti e meriton ta heqesh zvarre, e meriton. Por e meriton pse te la ty felliqesire ne politike dhe nuk te burgosi qe ne fillim.
  E meriton se beri aleance me bashkefajtorin tend ne krim Ilir Meten
  E meriton se po e shet Shqiperine me koncesione duke u maskuar si i “miri” ne krahasim me ty.

 53. Albi says:

  Saliu po luan qoke me shqiptaret qe gati 30 vite dhe prap nuk e kuptojne kete shizofren !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *