Lufta e dytë e Saliut me Amerikën

Nga Spartak Ngjela

Historia na ka mësuar një aksiomë: në një luftë fiton gjithmonë ai që di të koordinojë mendjen me forcën.

l.

Kur ke forcë por nuk ke mend, je i humbur.

Kur ke mend por s’ke forcë, të paktën ke mundës i të shpëtosh kokën.

Kur nuk ke as mend dhe as forcë, mendojni vetë se në ç’luftë ke hyrë…

Në këtë gjendje ndodhet Berisha… nuk ka as forcë, dhe as mend për të shpëtuar kokën dhe taborin e korruptuar, e të mos i zhtyste kaq thellë të tjerët – ekipin e korruptuar të ministrave të tij.

Këtyre paratë do t’ua marrin, edhe pronat, edhe pallatet, por mund ta kishin kaluar më lehtë po të mos ishin bashkuar me Moskën, Shkupin dhe Athinën kundër interesit shqiptaro-amerikan.

Il.

Është lufta e dytë Saliut me Amerikën. Për të qeshur është, por e thamë më lart: ka hyrë në luftë pa forcë dhe pa mend.

Të paktën në luftën e parë ishte president dhe kryeministër njëherësh. Po, në këtë luftë të dytë që nuk ka asgjë – ku mendon të shkojë?

Drejt hiçit absolut. Kjo është rruga që ka nisur.

Por, çfarë kërkon të bëjë?

Kërkon destabilizim e Shqipërisë, ashtu sikundër që e kam analizuar dy apo tre herë gjatë këtyre dy muajve të fundit.

Por si do të mund ta arrijë destabilizimin? Me asgjë. Me klithma njerëzish që nuk përfaqësojnë dot asgjë. Dhe kundër Amerikës, me fshehje sikur janë kundër Ramës. Gjëndje gjysmë e marrë, sigurisht.

lll.

Ekspertët amerikanë po qeshin me Berishën ndërkohë, dhe i kërkuan Ramës të tërhiqet nga Kavaja me kandidatin e tij. Por, edhe pse ky nuk donte të tërhiqej se ishte përgatitur t’i thyente njëherë e mirë, e pranoi sugjerimin e aleatëve.

Amerikanët nuk duan të shohin masakrimin e një qyteti të vogël; një ngjarje kjo e cila mund të shkaktonte dramë kombëtare. Kurse Rama kishte menduar t’i ndalonte me 2000 policë dhe trupa speciale që të Shkëmbi i Kavajës. Dhe sigurisht do t’i ndalonte, por ka mundësi që kjo që iu sugjerua, të jetë metodë shumë më e mirë.

Gjithsesi, Rama bëri shumë mirë që iu caktoi tetë majin cakun e fundit që i pret në lidhje me pjesëmarrjen e tyre në zgjedhje.

Koha për Reformën në Drejtësi nuk pret më, as për shqiptarët dhe as për aleatët. Shenjat janë që orientalët do ta paguajnë shumë shtrenjtë pezullimin që i bënë vetingut.

Parlamenti i ri do të jetë i gjithi për Reformën. Ky është pa dyshim suksesi i pritshëm kombëtar.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Lufta e dytë e Saliut me Amerikën”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  islamiku Berisha po tall topet me ju te tredhurit[atheoi] e RILESHIT more Gjel karagjozi……..vazhdo te kakarisesh ti!
  SALIU ne vendin tuaj do tju shtypte kokat ashtu si beri me Nanon, por kur te zgjoheni ju u dogj Instamboul-i!!!

  1. asd says:

   Kur Akrepin e shtyp dhe e mban te zene me nje shkop, ai perdridhet pa pushim dhe do gjoja te pickoje. Keshtu duket, por ne fakt, ai ka marre fund. Ngordhja po vjen.

 2. DITA says:

  VETEM I LEXUAR NUK JE TI MO ZGJATIMI I HAJDARVE TE TERPORDHES SE SALI HALE INCESTIT.KENE NGELUR TE HAXHI QAMILI.KA NJERI TE ME SHPJEGOJE PSE TER HAJDARET E BOTES JANE ME PEDET ?????

 3. TRAPI says:

  SALIU ESHTE EDHE I ZGJUAR PER SH4JTANLLEQE ..KA QENE QEN ME STAZH PARTIJE NE PP..I DI HILET DHE KRIMIN ..KA CA TRIMA QE DO TI SHIHNI ,,,STRESSIN,,PER AMERIKEN TANI DO TE LIDHET ME KIM JONGUN DHE DO TA SHIHNI..NE RAST SE 97 U BE..DO TE BEHEJ S E DO TI JEPTE PARAET E ARMEVE ARAFATIT,,,DO TE HAPESHIN DEPOT ,, DO TE NDIHMOHEJ MILLOSHEVICI…QE TE MINONTE KUFIRIN, DHE SALIU DO TE SHISTE NAFTEN ETJ ETJS APER NJEREZ MBRAPA ..LESHIN E BYTHES KA,,,VETTIGU E DJEG SHUME…DO TE SHKOJE NE IRAN PER STREHIM POLITIK…DHE HAJT TA KAPI USA,,,

 4. Pallatet Agimi says:

  Z. Ngjela!
  Je nje open mind, je nje burre i ditur e shkencetar i vertete i analizes politike. Je nje parashikues i mrekullueshem i vepres qe vjen, e cila rrjedh nga kultura jote, psikollogjija perendimore qe te karakterizon dhe aspiratat tuaja filozofike.
  Eshte fat qe, ne kete mizerabilitet te ndyre ku jane kredhur “analistet” e mjeruar tane, te kesh mundesine te lexosh mendimet tuja plot vlere e kaq te sakta.

 5. BB says:

  Po sipas rregullit Saliut e Lulit duhet ti ndalohet hyrja ne Amerike si elemente destabilizues, antidemikratike dhe aspak miq te Amerikes dhe Europes. Me duket se lepuri fle gjetke. U lodh ky popull .

 6. X says:

  Saliun edhe Lulin e ka trajnu mire UDB-ja, kete mos e harroni..!

 7. mergim tari says:

  Pers Ai perket Kavajes, une do te isha qe marrshimi dhe grumbullimi I çapaçuleve te PD te lejohej. Ai do te fillonte ne 11.00. Ata do te ishin gati “nen arme” qe me nje urdher nga “Lart” te fillonin konfliktin civil me qyetaret e Kavajes.

  Une do te veproja keshtu:
  Zgjedhjet normalisht fillojne ne ora 07.00. Une do te nisja procesin zgjedhor ne Kavaje ashtu sic behet, ne 07.00. Por ne baze te informacioneve qe ishin marre per konflikt civil, per djegien e bashkise, per veprime antikushtetuese, akte terroriste dhe cenim te rendit kushtetues, rreth ores 10.00 do te terhiqja kandidatin dhe do te kerkoja nderprerjen e procesit zgjedhor. Kjo me qellim per te parandaluar aktet terroriste dhe nje gjakderdhje te mundshme.

  Me pas, do te pergtisja dosjen e plote per LULEZIM BASHEN dhe gjithe organizatoret e mitingut te Kavajes. Dosja do te ishte per vepren penale te ndalimit te ushtrimit te se drejtes se POPULLIT per te zgjedhur me vote ne nje rend demokratik. (Per kete veper penale nuk kishte nevoje te mblidhje fakte, sepse ishte pohuar vete nga kreret e PD qe NE KAVAJE NUK DO T LEJOJME TE BEHEN ZGJEDHJE)
  Akuza e dyte penale do te ishte per informacionet ne lidhje me aktet e supozuara sic ishte psh djegia e bashkise. Kjo duhet qe te vertetohej.

  POR EDHE TANI KETO AKUZA MUND TE NGRIHEN, DHE NUK KA ASNJE NDRYSHIM NESE QUHET “E MBETUR NE TENTATIVE”.

  Por qeveria nuk ka qejf ti ngreje asnje akuze te pakten deri pas VETTING-ut. Kerkon ta POSHTEROJE LULEZIMEN DHE SALIUN ne menyren me spektakolare, duke mos i PESHTYRE NE SURRAT per krimet dhe te keqijat qe po i sjellin Shqiperise. Thjesht qeveria po I le zagare te PESHTYJNE VETVEHTEN. Qeveria, duke e ditur qe keta jane ZAGARE QE NUK KAFSHOJNE, i le te lire te LEHIN ne BULEVARD, qe si qen rrugaçë, çdo dite te nxjerrin VETEM PESHTYME dhe JARGE nga çadra e Lirise dhe Saliut.

  TERE KJO PESHTYME DHE KETO JARGE DITORE QE KETA QEN TE TREDHUR NXJERRIN DHE HEDHIN ÇDO DITE NGA ÇADRA, NUK SHKOJNE GJEKUNDI, NUK HELMOJNE ASNJE MENDJE SHQIPTARI. THJESHT JANE JARGE DHE PESHTYME QE U BIE PERSERI MBI SURRATIN E TYRE TE SHPERFYTYRUAR DHE TE TROMAKSUR NGA FRIKA E QELISE, BURGUT, SEKUESTRIMIT TE PASURISE, BURGUT TE FEMIJEVE TE TYRE VRASES DHE HAJDUTE TE PASURISE KOMBETARE. ESHTE PESHTYMA ME E SHPIFUR QË ATA HEDHIN MBI SURRATIN E TYRE PO AQ TE ZI SA KANE EDHE SHPIRTIN. NUK E PASTROJNE DOT SjHPIRTIN, AS ME PESHTYME, AS ME LUTJE. SHPIRTI I TYRE DO TE JETE PERHERE I ZI.

  POR AMA DO TE JETE LIGJI ILACI QE DO TE QETESOJE SHPIRTERAT E ATYRE QE KETA BANDITE, ME EPSHIN E TYRE ANTISHQIPTAR, U NXINE JETEN SHQIPTAREVE TE VERTETE E TE NDERSHEM.

  DHE E DINE QE DERMAN U BEN VETEM LIGJI. DHE AI U PO U DEL NE ENDERRA, I FRIKSHEM, ME PAMJEN E DREJTESISE NE EMER TE POPULLIT, TE TE VRAREVE NE GERDEC, NE 21 JANAR, NE EMER TE REMZI HOXHES, KOSTA TREBICKES, TE MBI 3000 TE VRAREVE NE 1997, NE EMER TE TRADHETISE KOMBETARE TE DHURIMIT TE DETIT GREQISE, TE DHENIES SE NAFTES MILLOSHEVICIT, TE HAJDUTERISE NE RRUGEN E KOMBIT, TE SHKATERRIMIT TE SISTEMIT ENERGJITIK, TE SHKATERIMIT TE PRONAVE TE PRONAREVE TE VERTETE, NE EMER TE ANTI-FASLLIÇVE, POR EDHE NE EMER TE MORALIT FAMILJAR, KUR PER HIR TE PUSHTETIT, QELBESIRAT POLITIKE MOHOJNE EDHE FAMILJARET E TYRE EDHE BAXHANAKET E VRARE.

 8. Elbasanlliu says:

  O Avokati je NJISH……sic thote nji fjale e urte (Truni eshte gje e madhe)….lum kush e ka……nuk ja u mbush dot mendjen Derrave injorante o AVOKAT…..

 9. tole cekrezi says:

  Cdo veprim i Saliut eshte i dekonspiruar qe ne concept. 2-3% te stafit dhe rrugecerve qe I shkojne nga pas jane informatore te cia’s.
  Do ta lene halene te shpezoje nja 50 miljon dollare, per te pare midis te tjerave edhe shtegun e levizjes se financimit.

 10. Lyl Ko....q ...a says:

  Taku do te lutem shume me bej nje nder
  Betohuni se nuk do prishni gojen me njerez te tille per nje muaj deri sa te vijne zgjedhjet
  Ma mbarro kete porosi;
  Te betohem ,per Koke te plakut, qe do ndihemi te gjithe me mire ; sa me shume te shkruajme per plehrat aq me shume u ngrihet vlera
  Lereni te hane m….t dhe do me japesh te drejte
  Te lutem edhe njehere ma mbaro kete porrosi.

 11. Crusader says:

  Ky bicim Avokati, gjithmone flet percart. E cuditshme! Do ta kene demtuar ne hetuesi kur e rrasi brenda Hoxha. Nuk ka fituar asnje gjyq, vecse ka rrjepur e mashtruar ata pak kliente qe e kane besuar. Moralisht eshte nje zero me xhufke, por eshte nje yshtes militantesh qe dikur u perdor nga Saliu, dhe sot po perdoret nga piktori i ripjelles.

 12. loni says:

  Ngjela, shprehja :Perseritja eshte mema e dijes…te eshte bere obsesion.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *