Mediat greke/ Athina, frikë nga “Shqipëria e Madhe”

Zhvillimet e fundit në rajon, situata në Maqedoni dhe deklaratat mbi bashkimin e mundshëm të Shqipërisë me Kosovën, kanë rizgjuar në Athinë frikën nga makthi i “Shqipërisë së madh”.

Një nga gazetat kryesore greke, “Idisis”, i ka kushtuar ballinën e të shtunës kësaj teme, nën titullin “Shqetësim i madh nga Shqipëria e Madhe”.

Sipas gazetës greke, është çështje kohe shpërthimi i konfliktit ndëretnik në Maqedoni, çka në mënyrë të pashmangshme do të shpjerë në ndarjen e vendit.

Ky zhvillim, sipas analistëve grekë, shënon hapin e parë që të bëhet realitet “ëndrra e ithtarëve të ‘Shqipërisë së Madhe’ në Tiranë, por edhe në Prishtinë dhe në Ankara.

E përditshmja athinase citon burime diplomatike greke, por edhe europiane, sipas të cilave, krahas inicimit të Shqipërisë së Madhe, do të fillojnë përpjekjet edhe për “Bullgarinë e Madhe” dhe “Serbinë e Madhe”.

Athina nuk dëshiron as Serbinë e Madhe, as Bullgarinë e Madhe, por sidomos nuk dëshiron në lufijtë e saj veriorë një Shqipëri të Madhe, e cila do të bëjë aleancë me Turqinë dhe do të jetë një kërcënim konstant për Greqinë, nënvizon gazeta greke.

Më tej gazeta vë në dukje se Athina insiston në mosndryshimin e kufijve, duke cituar edhe një deklaratë të ditëve të fundit, të ministrit të jashtëm, Nikos Kotzias.

“Kërkohet respekt i madh ndaj kufijve. Greqia është në mënyrë të qëndrueshme në favor të stabilitetit të rajonit tonë”, deklaroi Kotzias, në një deklaratë që media greke e interpretoi si një mesazh për fuqitë e mëdha dhe ato forca në rajon që synojnë zhvillime të kundërta.

Sipas shtypit grek, zhvillimet e fundit në rajon dhe shqetësimet e Athinës janë diskutuar edhe në një takim midis kryeministrit Tsipras dhe kancelares gjermane, Angela Merkel. Aleksis Tsipras në ditët e ardhshme do të marrë inciativa për stabilitetin në rajon, inciativa që kanë edhe pajtimin e Berlinit, nënvizojnë mediat greke./ora news/

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Mediat greke/ Athina, frikë nga “Shqipëria e Madhe””

 1. AC/DC says:

  Aq kryesore eshte kjo gazeta sa eshte edhe Rama lider global! Nxirrni nje lajm per te qene se e bete kete popull budalla( me bark bosh dhe by… perjashte) me budalla akoma !

 2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  popopo,sot eshte shpallur dite zie ne Greqi nga kjo e keqe e madhe: ”megali alvania” me 2milione sunite,shiite,turkocame,kosovare,shpellare e mujahedine…………!!!!
  big alvania me xhuxha turkoshake ku burri nuk i kalon te 1.5mtr dhe 65 killa……….!!
  allah uakbar,”trima” te medhenj keta sunita,kujtoj ketu kur i kapen ushtaret skopianoi ne ngjarjen e fundit se armatosur,ata dilnin si lepuj te dhjere duke tundur kolokarto te bardha neper duar………….

  https://www.youtube.com/watch?v=PZoyt2QYJck

  1. Dule Gabeli says:

   Pirdh ti,po mamin ta qine Shqiptaret dhe ti flet Shqipen e bukur.Sado ti shash sperma jone te nxorri ne jete.

  2. ..... says:

   Sllavet e Maqedonise e pane p…e sateme me 2001 kur shqiptaret i vune prrpara si lopet te mos kishte qene SHBA do ta kishin mbajtur frymen ne Selanik more @Pambuk more tru m….

  3. @@ says:

   “Greket” 2 metrosha dhe 90 kilesh hahahahahahahahaha o O.Pamuk ik te te q…trute more kapsoll i forumit vetem ju jevgjitet e keni te ndaluar te folni per “gjatesi e peshe” 1.50 te gjate 30 kile dhe te zinj dhe hunden si bisht tigani syte si pordhe e buzet si arabe hahahahaha folni ju gene te zkaduara orjentale shqiptareve te Msqedonise e Kosoves e vini ju jevgjitet “greke” deri tek kkk

 3. Zigur Qarri says:

  Kur…”Athina insiston në mosndryshimin e kufijve”,…eshte deklarate qe vlen vetem per fqinjet,
  por jo per Greqine,ndryshe nuk ka se si shpjegohet armatimi gjigand i ketij Shteti ekonomikisht
  prane kolapsit!Lufta ne Qipro si shkak i pretendimeve greke,1997-ta ne Shqiperi shkaktuar po nga
  pretendimet greke,tregojn qarte,qe deklarata e Kotzias eshte nje genjeshter e programuar nga
  Shteti grek,Shtet dhe komb i ngritur mbi baze te miteve,te genjeshtrave dhe nje morali qe prodhon
  prej gati 200 vjetesh vetem antivlera,pashmangerisht drejt shperberjes,per tu ringritur pastaj nga
  helenet e vertete,shqiptaret,qe i kan mbetur besnik Zotit ashtu si i krijoi qe nga fillesa e deri tani.

 4. Kuq e zi says:

  Hahaaaaa
  Greqia donka garantim kufijsh kur ka 20 vjet qe bllokon fyrom me shpresen qe ti vije shkaterrimi
  Nje gje eshte e sigurte greqia ka marre me shume se i takon nga territori i maqedonise ne vitin 1995 ne maqedonine greke nje milion qytetare u deklaruan bullgare
  Pra greqia ka dy rruge ose u leshon bullgareve selanikun ose ndihmon ne ribashkimin e shqiptareve ashtu si po ben ne te vertete gazetat thjeshte bejne diversiv qellimi eshte tjeter
  Problemi i vertete per greket eshte tjeter ose njeh etnite perkatese ose rrezikon te jete nje jugosllavi e dyte

  1. Osman Dule says:

   Pjesa e Thrakes megjithe Selanikun i takojne Turqise

 5. a says:

  Si Greqia “shoviniste” nuk do ndryshim kufinjshe, as Greqi te Madhe (duke perfituar ndopak nga FYROM).
  Po ne “baballaret Patrot” te Kombit na kishin care nje jete “karin” me “Shovinizmin Grek”, kurse tani po shikojme Shqiperine dhe gjithe Fqinjet Shovinista, pervec Greqise.

 6. bulldym cengel says:

  Kini kujdes nga Turqia o greker se ja ka vene syrin Selanikut

  1. a says:

   MOLON-LAVE (lave ne GR=mere ne Al) thoshte Leonidha 2.500 vjet me pare, ate thone edhe Sot Greket, te gjithe Barbareve te Ballkanit qe e kane vene se Sy.

   1. .......!!!!!? says:

    A u qifsh ne bir te sumes ti me gjithe leonidhen o jevg bithqim !!!!

   2. KORÇARI says:

    o a, Qenke [email protected] fare, Leonidha s’ka asnje lidhje me keta Greket e sotem, dhe kjo eshte vertetuar Shkencerisht.
    Ate Molon Lave lere fare, mjer ti qe shikon enderra me sy hapur, o idiot cilet jane barbaret e Ballkanit Shqiptaret ????? apo Greket ?????
    Barbaret e Gadishullit ILIRIK JANE SLLAVET DHE TURQIT , IDIOT E IDIOT

   3. tt says:

    Ore @a clidhje kane selxhuket e Pontit qe zbriten nga Azia ne tokat e Perandorise Bizantine ku edhe u Kristianizuan me Leonidhen e Spartes more kokrra e hajvanit shkoni more b…q…mesoni Historine neper Shkolla e jo ne Bodrumet e Anastas Asfalise kush dreqin i poston keto shkrimet e juaja prej militantesh te perrallave “greke”

  2. miri says:

   o bulldyme gjithmone burat e fisit tate e kane zakone te mburen me ka… e tjerve eshte zgjidhja per ju

   1. kd says:

    Kurse burrat e fisit tend mburren me kkkk e Putinit e te Rusise ku eshte ndryshimi more @miri buce e Anastasit njesoj jeni si ju kurvat 300 dhe keto hajdaret e Erdoganit pune bajgash

 7. pe says:

  Greqia e madhe u be mbi kurrizin e shqiptareve dhe nuk behet fjale per Greqine natyrale, d.m.th. te banuar nga greke. Mos valle ngaterrohet Shqiperia e madhe me ate natyrale , kur dihet qe Shqiperia e tkurrur sot dhe aspak natyrale kufizohet me troje autoktone shqiptare ????? Prandaj u djeg grekerve kjo pune, se cfare i ke bere tjetrit, perpara do ta gjesh ne kete bote.

 8. undefined says:

  Hahahahaha “inisiativa greke” hahahahahaha cfare e genjen mendja keta debila keta nuk dine as vete se ku kane koken por ju genjen mendja se mund te bejn “kompetentin” hahahahaha ikni ore bajga anadollake rrini aty ku jeni se ju jeni vetem per te prishur pune dhe mos na qelbni kendej shikoni borxhin ate beni se nuk ja nevoje njeri per mendimet e juaja prej bakallesh kekysh turqish

 9. xxxx says:

  Per ndryshim e kufijve paskan “harruar” te pyesin Greqine hahahahahahaha keni plot 200 vjet qe ju genjen mendja se jeni dikushi more halldupet e Pontit por harroni qe jeni disa brekedhjere disa qenie koti qe akoma jj mbajn me lemoshe e nuk i hyni ne pune as dreqit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *