FOTOT e rralla nga koleksioni i Edith Durham: Shqipëria në vitet 1903-1913

Këto fotografi të rralla janë realizuar nga Edith Durham dhe datojnë në vitet 1903-1913.

Në këto pamje të rralla shfaqen Mirdita, Prizreni, Kryq në Vukel të Kelmendit 1908. Burrat e fisit Shkreli në festën e Shën Nikolasit në Bzhetë. Gra të fisit Kastrati. 1908, Shkodër, gra sllave në fshatin Vrakë. 1913, Kalaja e Beratit 1904. Dervishët e teqesë në Përmet. 1904, Durham me malësorë 1913. Kruja, 1923. Transporti i kuajve nëpër Drin, 1908.

Ajo i realizojë këtë fotografi gjatë ushëtimeve që krye në Ballkan dhe gjatë qëndrimit në Shqipëri.

Koleksioni i saj është mbledhur nga studiuesi, albanologu Robert Elsie.

“Në verën e vitit 1908 Edith bëri një udhëtim tjetër në Malin e Zi, prej aty në Shkodër dhe pastaj përmes malësisë së veriut deri në Kosovë, udhëtim ky i përshkruar në librin e saj më të njohur High Albania, Londër 1909, ribotim 2015, shqip Shqipëria e Epërme, Tiranë 2012.

Edhe sot e kësaj dite shumë lexues janë të mendimit se ky është libri më i këndshëm në gjuhën angleze i shkruar ndonjë here për Shqipërinë.Me kalimin e kohës, Edith Durham bëri mjaft emër ndër shqiptarët e veriut për interesin e treguar dhe mbështetjen e saj për çështjen shqiptare dhe shumë shpejt ajo filloi të njihej në malet e veriut si kraljica e malesorëvet. Madje tek-tuk ndër shqiptarët u përhapën edhe fjalë se ajo ishte motra e mbretit të Anglisë” shkruan Robert Elsie.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/ranporti-i-kuajve-neper-Drin.-1908-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/ranporti-i-kuajve-neper-Drin.-1908-600x500.jpg","attachment_id":"680415"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Prizreni-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Prizreni-600x500.jpg","attachment_id":"680414"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Nje-virgjereshe-e-betuar-47-vjece-nga-Rapsha-e-Hotit.-1908-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Nje-virgjereshe-e-betuar-47-vjece-nga-Rapsha-e-Hotit.-1908-600x500.jpg","attachment_id":"680413"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Mirdita-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Mirdita-600x500.jpg","attachment_id":"680412"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Shpend-Deli-me-burrat-e-tij-refugjate-ne-Vuthaj-te-Malit-te-Zi.-1913-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Shpend-Deli-me-burrat-e-tij-refugjate-ne-Vuthaj-te-Malit-te-Zi.-1913-600x500.jpg","attachment_id":"680419"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Shkoder-gra-sllave-ne-fshatin-Vrake.-1913-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Shkoder-gra-sllave-ne-fshatin-Vrake.-1913-600x500.jpg","attachment_id":"680418"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Selce.-Nje-virgjereshe-e-betuar-e-rrethuar-nga-burra-te-fisit-Kelmendi-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Selce.-Nje-virgjereshe-e-betuar-e-rrethuar-nga-burra-te-fisit-Kelmendi-600x500.jpg","attachment_id":"680417"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Ren-Vula-nje-djale-mysliman-nga-Gjakova-duke-mbajtur-kalin-guida-e-Edith-Durham-dhe-burri-me-mustaqe-Mark-Shantoja-katolik-nga-Shkodra-ne-Kosove.1908-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Ren-Vula-nje-djale-mysliman-nga-Gjakova-duke-mbajtur-kalin-guida-e-Edith-Durham-dhe-burri-me-mustaqe-Mark-Shantoja-katolik-nga-Shkodra-ne-Kosove.1908-600x500.jpg","attachment_id":"680416"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Kryq-ne-Vukel-te-Kelmendit.-1908-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Kryq-ne-Vukel-te-Kelmendit.-1908-600x500.jpg","attachment_id":"680411"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Kruja-1923-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Kruja-1923-600x500.jpg","attachment_id":"680410"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Kalaja-e-Beratit-1904-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Kalaja-e-Beratit-1904-600x500.jpg","attachment_id":"680409"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Gra-te-fisit-Kastrati.-1908-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Gra-te-fisit-Kastrati.-1908-600x500.jpg","attachment_id":"680408"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Durham-me-malesore-1913-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Durham-me-malesore-1913-600x500.jpg","attachment_id":"680407"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Dervishet-e-teqese-ne-Permet-1904-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Dervishet-e-teqese-ne-Permet-1904-600x500.jpg","attachment_id":"680406"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Burrat-e-fisit-Shkreli-ne-festen-e-Shen-Nikolasit-ne-Bzhete-600x500-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/Burrat-e-fisit-Shkreli-ne-festen-e-Shen-Nikolasit-ne-Bzhete-600x500.jpg","attachment_id":"680405"}]

6 komente në “FOTOT e rralla nga koleksioni i Edith Durham: Shqipëria në vitet 1903-1913”

 1. Voskopojari says:

  Po cfarw lesh Elsie… Keto foto njihen dhe ju beni sikur ka zbuluar Ameriken? Ky keto foto i perdor jashte per ndonjw titull ose liber…

 2. matheu says:

  c komb pordhacesh! shifeni ate jezu krishtin e kryqzu si e kan paraqit! alla shqiptarce mo!
  gjith bota e ka bo Jezu Krishtin ne kryq te kryqzu,te var,te gjithvujtshem,kurse kta bythpalare me qeleshe si klluf cari,e kan vendos Jezu Krishtin permbi kryq,te ulur gati kembkryq ne kryq a thu se osht tu pi kafe dhe jo duke lengu…

  1. temp says:

   Mendimi jot nuk ndryshon nga ai i fundamentalisteve saudite per islamin. Dhe per sauditet grate duhet te jene te mbuluar nga koka deri ne kembe nese jane myslymane. Shprehja artistike ka forma te ndryshme. Mua me duket se i pershtatet shprehjeve artistike popullore te veriut te Shqiperise. Feja gjithashtu eshte me tolerante atehere kur merr pjese nga folklori i nje vendi, dmth. shkrihet me te. Inferioriteti qe lexohet ne shkrimin tend per sa i perket perkatesise dhe tradites shqiptare eshte per te ardhur keq.

 3. katarakti says:

  Foto qe deshmojne prapambetjen dhe varferine e pafund te shqiptareve ne prag te pavaresise.

 4. Alban says:

  Ah pa pa era cyvylizim. Nigjoj shpesh qy ka nga ata katnar qe thone kena pas qene mire ne kohe te puerdhes, dhe kur sheh keto foto bindesh plotesisht. Oh qejf o qejf, ku fshatari hante morrat e vet. Vetem ne kohe te Komunizmit Shqiperia doli nga sketerri ku ishte e u be nje vend normal, po gomarin dhe me tagji ta ushqesh e merr mallin per gjemba.

 5. PANO HALLKO says:

  KY VEND DO FILLOJE TE VIJE ERE SHTET, KUR TE KETE NGRITUR DY MONUMENTE:-1-TE EDIT DURHAMIT; 2-TE ARISTIDH KOLES…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *