Rama i vendosur përfundimisht: Në zgjedhje edhe pa PD e mbyllur në bunkerin e plasmasit, destabilitet nga dy mendje të çoroditura që po na ndajnë nga bota

Kryeministri Edi Rama në komunikimin javor ka deklaruar se fija e shpresës që PD të kthehet në rrugën e arsyes është një shpresë e padukshme.

Shefi i qeverisë deklaroi se dy njerëz po sakrifikojnë Partinë Demokratike për interest personale.

“Destabiliteti, qëndron nga dy mendjet e çartura që i friksohen drejtësisë.

Dy njerëz po sakrifikojnë një parti historike për  interest e tyre personale.
Lideri i vjetër dhe hakmarrës, që I friksohet drejtrësisë  dhe kryetari i ri, kopjon të vjetrin por lider nuk bëhet.
PD nuk e merr dot peng Shqipërinë.

Në mungesë të PD-së më 18 qershor ne do të respektojmë këdo që do të presë në Shqipërinë e tij rilindjen,” shprehet Rama.

​Sot është dita kur po shkon drejt përfundimit një proces i vështirë, përgatitjet për zgjedhjet e 18 qershorit, një proces i vështirësuar nga PD, një parti e cila lindi 27 vjet më parë si mishërimi i aspiratës kombëtare për “Shqipërinë si gjithë Europa, ndërsa sot është kthyer në një bunker plastmasi.

Ju e dini se sot duhet të zhvilloheshin zgjedhjet për Bashkinë e Kavajës.

Ne u tërhoqëm për të shmangur derdhjet rrugës të Kavajës dhe për t’i krijuar PD mundësinë e fundit për përfshirjen me dinjitet në zgjedhjet e 18 qershorit.

Kurrë gjatë 15 proceseve zgjedhore gjatë pluralizimit opozita nuk ka pasur mundësinë që ka pasur sot, për t’u bërë pjesë e qeverisë nga fillimi në fund të fushatës zgjedhore, për të monitoruar procesin. Sot mund të jetë dhe mund të japë një kontribut konkret për përmirësimin e standardeve zgjedhore të këtij vendi.

Por deri tani PD nuk ka dëgjuar të punojë me ne për të mirën e Shqipërisë dhe zor se do ta bëjë detyrën e saj. Fatkeqësisht, kohën e fituar nga tërheqja jonë nga Kavaja, PD nuk e shfrytëzoi për të mbyllur laboratorin e krizës artificiale në Bulevard.

E humbi këtë kohë të çmuar në mënyrë abuzive duke festuar një fitore imagjinare. Me shumë keqardhje, fija e shpresës që PD të kthehet në rrugën e arsyes, të çbllokojë Vettingu, të votojë reformën zgjedhore, të zgjedhë zv/kryeministrin dhe tre zv/ministra, është një fije shpresë tanimë e padukshme.

Pretendimi se në zgjedhje do të shkojmë pa PD-në, po merre formë përfundimtare për shkak të verbërisë së liderit të vjetër dhe kryetarit të ri që imiton të vjetrin dhe lider nuk do mund të bëhet dot.

Është për të ardhur keq që dëshira, përpjekja dhe durimi im nuk mjaftoi se frikën nga drejtësia dhe humbja për këto zgjedhje s’ja heqim dot dy njerëzve që po sakrifikojnë partinë.

As qeverinë s’ja japim dot në tavolinë që të mos hedhin në erë PD, as zgjedhjet nuk ua shtyjmë dot se kështu ua thotë mendja atyre që të mos destabilizojnë Shqipërinë.

As shqiptarët si lëmë në mëshirën e një lufte qorre për pushtet duke i hequr të drejtën të zgjedhin ata vetë qeverinë dhe opozitën për 4 vitet e ardhshme. Zgjedhjet janë të popullit, jo të shërbëtorëve të tyre në qeveri apo në opozitë.

Në mos ndodhtë mrekullia në orët e mbetura, ne nesër do nisemi drejt 18 qershorit pa PD, e cila do ta ketë shumë të qartë se Shqipërinë peng se merr dot kurrë dhe se bën dot një vatër të  re gjullurdie ne rajonin e trazuar nga ndërhyrjet e aktorëve të tjerë kundër BE dhe NATO-s.

Destabilizimin që ënderron për turpin e saj më të madh, nën ndikimin e dy mendjeve të cartura që i friken drejtësisë dhe zgjedhjeve, nuk e realizon dot në asnjë mënyrë, drejtësine e re dhe rrugën për Shqipërinë që duam me shtet, punë, mirëqenie, dhe vendosmëri për t’u anëtarësuar në familjen evropiane duke filluar nga zbatimi i veingut, s’e bllokon do më përtej 18 qershorit.

Nesër ne nisim rrugën drejt 18 qershorit pa Partinë Demokratike“, u shpreh mes të tjerash Rama në komunikimin e tij javor.

Kryeministri Edi Rama i është drejtuar me një thirrje shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit dhe të gjithë votuesve të PD-së.

Kryeministri fillimisht ka ftuar të gjithë simpatizantët e PD-së që të mos rrinë pa votuar në 18 qershor, pasi vetëm kështu, ata do të bëhen pjesë e një Shqipërie që ecën drejt integrimit europian dhe një zbatimit të reformës në drejtësi.

Kreu i qeverisë i ka bërë thirrje edhe emigrantëve shqiptarë, që në pamundësi për të ardhur dhe hedhur votën në 18 qershor, të marrin në telefon të afërmit e tyre dhe ti kërkojnë që të votojnë për Shqipërinë si gjithë Europa.

“Thirrja ime sot për cdonjërin prej jush që duan Sghqipërinë, është që ta mbrojmë atë me votën tonë, që ose të ndahemi nga e shkuara dhe ta bëjmë Sghqipërinë si gjithë Europa, ose të mbesim mbrapa.

U bëj thirrje atyre që janë jashtë, që nëse nuk vini dot në 18 qershor nuk vini dot në vend, të paktën ngrini telefonin dhe bëni 10 vota në Shqipëri, duke ju thënë se sot nuk është më beteja për zgjedhjet e radhës, por vetëvendosja për Shqipërinë e një gjenerate tjetër.”-tha Rama.

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Rama i vendosur përfundimisht: Në zgjedhje edhe pa PD e mbyllur në bunkerin e plasmasit, destabilitet nga dy mendje të çoroditura që po na ndajnë nga bota”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  RAM,nese akoma vesh pantollon sillu si burr shteti dhe zbato ligjin apo voten e atyre qe shpresojne te besh shtet,ndryshe jep doreheqjen.
  Me korraket sunit nuk ke pse te besh pazare,ata leri te merren me Allahun…………..

  1. Kujtimi says:

   ROFTE SHQIPERIA E LIR
   PA SALIUN DHE LULIN SHQIPERIA DO JET SHUM HERE ME MIRE
   PD LE TE LEH QE NGA CADRA
   NE CDO RAST TE KEQ SHTETI DUHET TE VEPROI
   LIGJI NJELLOJ PER TE GJITH NJELLOJ

  2. Fuck it says:

   PD ska qene asnjehere historike. Parti e vrasesve Ish komuniste, vetem renoje dhimbje dhe shkaterim ka sjelle kjo bande me ne krye krye vrasesin spiunin e udb.se penicilina. Ska vdekur Shqiperia per opozite; kta kriminele kane djegur te ardhmen e qindra mijera njerezve . Sot Shqiperia do te ishte ne Europe si gjithe vendet e lindjes nqs keta kriminele nuk da ta kishin mbajtur peng.

  3. himarjoti nga Vunoj says:

   O.Pamuk tgfs Pisoglendi,Rama eshte kapedan me fustanelle e jatagan,por dhe me mendjen e urte si kuvendaret e Himares! Ai do ja u shqyeje bythen grekomaneve si ty,prandaj prit rradhen,sa te mbarojme pune me serbozinjte e Saliut! Ne cdo rast ta kesh te sigurte,bytha jote do shqyhet e syte do te te ndrisin!

  4. Qetesi dashuri Besim says:

   Edhe Erdogani kupton cfare eshte ligji, kurse ky eshte ligjii vete.

 2. lindi says:

  suksese suksese suksese SHQIPERISE DHE POPULLIT SHQIPTAR

  1. like says:

   Po ju kapi Sala edhe nje here juve, pa jua tregojme ne suksesin tuaj!

 3. Labi says:

  Vazhdo Edi Rama sic e ke zene .. po fillo te pergatisesh leberit per planim B se maloket e e kane pabesine ne gjak.

  1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

   ku e ka ”besen” labi se gjoxin e ka grop…!!??
   nder shekuj ballist,hajdut e grabites rruge[’97 vec labe] kane vec nje identitet: LABE[te kuptohemi,vetem muslims]!

   1. u dhim tu qesh says:

    Pyet tet’eme dhe ta tregon se ku e ka labi 😀 😀 😀

  2. Mallakastra says:

   U hengsh m.. leberve dhe u rruajtsh koq… malesoreve o miush i vogel
   Si thua, do tu jape buke me margarine Gjermani javen qe vjen mo qirjes Eladhabyrhas?

 4. Deni says:

  Ashtu i vendosur ishe dhe per Kavajen, po u terhoqe per nje ore …

 5. kalciani says:

  Ku eshte ndryshimi mes atyre qe thone vritni dhe hidhni ne ere qendrat e votimit ne France dhe ketyre bajgave tona qe thone sulmoni qendrat e votimit diten e zgjedhjeve ne Shqiperi.Ne se Prokurori i Pergjithshem, ose hale prokurori qe kemi do vazhdoje te futi koken ne bythe,ne se Sherbimi Inf.Kombetare do te vazhdoje te marri rrogen ne shtet dhe raportoje tek Saliu,duhet ndryshuar kjo situate urgjentisht,duam sduam ,po shkojme drejt perplasjes me 2000 deri 3000 horra te paguar nga Zeni dhe company.Ka ardhur koha ti tregojme vendin placktesve te Shqiperise.

  1. i revoltuari says:

   ndryshimi = 0
   ISIS = PeDe

 6. Zara says:

  Bravo Rama te gjithe shqiptaret jane me ty sot

 7. shefi says:

  Edi, cfare kerkon nga emigrantet? Po te doje voten e tyre, ta kishe bere si gjithe bota:emigrantet votojne aty ku jane. Prandaj ler pallavrat me emigrante!

  1. koment says:

   o shefi, jo per te kundershtuar, por nuk e ka gjithe bota kete qe thua ti. votimi i emigranteve ka patur diskutime ne shume vende te botes sepse banoret qe rrijne ne shqiperi psh, ngrene shqetesimin se pse te votojne ata qe nuk do jetojne ketu per 4 vite? ndersa pasojat e tyre, te qeveritareve qe zgjidhen, i mbajme ne ne kurriz.

   1. arta says:

    Zoti/zonja Koment,
    Jam dakord me ju qe mund te ekzistoje debati “duhet apo nuk te votojne ata qe jane larguar nga shqiperia”. Por pasi vendoset per JO duhet thene cope, ama, “NUK VOTONI DHE PIKE”, sepse eshte qesharake qe per emigrantet kujtohen te gjithe ne kohe fushate e i harrojne per gjithe kohezgjatjen e legjislatures.

 8. jkoreshi says:

  zoti kryeminister faleminderit per fjalen e mencur dhe dinjitoze. ju uroj fushate te mbare te gjitha partive qe nuk ju bashkuan kopese antishqipetare te cadres.

 9. DETARI [email protected] says:

  Edi Rama , Fantastik , Fantastik , Fantastik !
  Jemi me ty ,jemi me shqiptaret qe e duan Shqiperine !

  Je per ne ,si uje i paket !

  Ec perpara,po qe nevoja ,vendos edhe pranga si paradhenie,bota sot eshte 100 % me ty !

  RRofte shqiptaria !

 10. Grand says:

  Rrofte Shqiperia dhe Shqiptaret.
  Qendrese! Prsh dhe resprkt per Demokratet e ndershem qe kane ne zemer Shqiperine dhe Europen! Dilni dhe votoni Europen! Me bese dhe burreri!

 11. ronny says:

  Pa shume komente, leri 2 te ligjte te kafshojne njeri tjetrin,,,, Shqiperia do te behet sepse sot me shume se kurre, cdo shqipetar me mend ne koke, me gjak she shpirt shqiptari e ka te qarte se kush do ti veje minat ketij vendi, dhe pse do tja veje. Jo per ndonje kauze normale qe ne te zhvillohemi dhe te shkojme perpara, por qe dy te marre te jene te paprekur dhe per me keq per ne te jene prape ne krye dhe ta kthejne perseri kete vend te munduar deri ne marrezi, ne nje kazan kaosi dhe paligjshmerie, se vetem ashtu ata mund te ekzistojne.

  Ska dhe sduhet te kete asnje shans per keta kameleone qe per bythen e tyre te neveritshme jane prape gati qe ta kthejne kete vend ne nje kazan plehrash perseri.

 12. por , hm – JO PA “NDIHMEN” TUAJ ZOTI RAMA !

  nganjiher ju shofim edhe juve si nji bashkpuntore i dy antishqipcareve 🙂

  1. Lugati says:

   po pra dy antishqiptare…ishin jashte loje..me levizjen qe boni nkavaje lugati kryeminister i futi nloje prape..dhe tashi boni gam gam te gjithe..keni mor smunjen e spartak ngjeles + erjon braces vetem me llap dini..ja keni kalu sales + lulit per tllap

 13. sherifi says:

  I vendosur deri ne fund per te bere zgjedhje ne 18 Qershor, ke rreth 80 % te votueseve qe duan te mrrin pjese, jane shume pak ata qe duan anarshi.

 14. Albann says:

  hahahaha….Une si ze me bese fjaleve te ketij njeriu…Ishte i vendosur per Saimirin,qe i vendosur per 18prillin, I vendosur per kavajen..I vendosur per…18 qershrin.Po tha fjalen i vendosur ky eshte 100 % e sigurt qe eshte e kunderta….

 15. Che guevara says:

  Te djatht te majte te qendres apo te anes shkoni ne votime.per nje arsye te thjesht,shqiperia eshte nje shtet i pavarur prej 1912 dhe njerezit qe jetojne ne kete toke jane shqipetare.ky shtet u formua per ti dhene te drejten cdo shqipetari per te votuar per cdo te drejt te tyre.prandaj vota eshte e shenjt.me pd apo pa pd,me ps apo pa ps.ne ate kohe u krijua nje shtet per te jetuar punuar e ndertuar te ardhmen e shqipetarve.

 16. Che guevara says:

  Te djatht te majte te qendres apo te anes shkoni ne votime.per nje arsye te thjesht,shqiperia eshte nje shtet i pavarur prej 1912 dhe njerezit qe jetojne ne kete toke jane shqipetare.ky shtet u formua per ti dhene te drejten cdo shqipetari per te votuar per cdo te drejt te tyre.prandaj vota eshte e shenjt.me pd apo pa pd,me ps apo pa ps.ne ate kohe u krijua nje shtet per te jetuar punuar e ndertuar te ardhmen e shqipetarve.

 17. Che guevara says:

  Te djatht te majte te qendres apo te anes shkoni ne votime.per nje arsye te thjesht,shqiperia eshte nje shtet i pavarur prej 1912 dhe njerezit qe jetojne ne kete toke jane shqipetare.ky shtet u formua per ti dhene te drejten cdo shqipetari per te votuar per cdo te drejt te tyre.prandaj vota eshte e shenjt.me pd apo pa pd,me ps apo pa ps.ne ate kohe u krijua nje shtet per te jetuar punuar e ndertuar te ardhmen e shqipetarve.

 18. Che guevara says:

  Te djatht te majte te qendres apo te anes shkoni ne votime.per nje arsye te thjesht,shqiperia eshte nje shtet i pavarur prej 1912 dhe njerezit qe jetojne ne kete toke jane shqipetare.ky shtet u formua per ti dhene te drejten cdo shqipetari per te votuar per cdo te drejt te tyre.prandaj vota eshte e shenjt.me pd apo pa pd,me ps apo pa ps.ne ate kohe u krijua nje shtet per te jetuar punuar e ndertuar te ardhmen e shqipetarve.

 19. emigranti says:

  zoti edi behu gati sepse nga saliu-luli pd-kompani dhe funderinat pritet gjithcka prandaj qe te zbatosh kete vendim duhet pregatitesh per ta pastruar vendin njehere e mire.

 20. Bujar Hasani says:

  E pac hallall ja ashtu as mos u yit fare nga ata morrat
  perpara per nje Shqiperi Shtet ligjor!

 21. Mjeshteri says:

  Qe Sala dhe ordinanca e vet Luli duan te djegin prap Shqiperin nuk eshte lajm o Edi. Ate e dime ne, e di dhe bota. Po vetem me face book nuk i “tokezon” dot vandalet zotrote. Ti dhame votat qe te besh shtet, jo lloqe. E pe anketimin e fundit (Edhe Luli e ka pare) …
  70% e popullit do zgjedhje edhe pa vandalet. Cfare urdheri me te qarte pret zotrote. Behu burre e madero pantallonat qe vesh. Nuk kupton Sala nga fjalet, se e di ce pret nga vetingu …

 22. Mos pjesmarrja e pd ne zgjedhje favorizon frd dhe parti te tjera si ajo e z bojaxhi apo e z.blushi qe Jane parti opozitar.

  pief

 23. Sorkadhja says:

  I deruar z. Rama ju uroj shendet , lumturi dhe vendosmeri ne te drejten e Shqiperise. çdo komentues mendon si di ai, dikush majtas tjetri djathtas, disa kot disa plot. Nuk di nese do e lexosh kete mesazh, por po e lexove une po te isha prane jush do tju keshilloja: Duket qarte qe saliu e co nuk heqin dore nga shkaterimi i shqiperise, e bene ne 97, e beri ne 98 e ka bere çdo vit me forma nga me te djallezuarat, shiti territore vrau njerez, etj. etj. qe ju dhe shqiptaret edhe bota i di. Tashti, Saliu dhe Co duan prap nje gje te tille dhe e mendojne me keto zgjedhje, une per kete rast duke e ditur se cilin kemi perballe do veproja: Do e lija qe turma e tij te vazhdonte drejt demtimit te objekteve, por sa te fillonte dhuna me e vogel do te beja arrestimin e saliut, lulit, dhe ata perqark si paloker, bumçer, ristaner, flamurat, strazimirat e ndonje tjeter. Ndersa me televizor, radio e megafone do te beja thirje me njerez te ndryshem neper qytete qe te mos genjehen nga fjalet e budallenjve etj. Me arrestimin e ketyre dhjete vetave, kuptohet zemerimi i turmes, sepse ata jane militante me pagese, por dhe disa prej tyre fugonet duhet ti veme ne sherbim per ti “strehuar”: Nje dite, dy dhe ja tre dite do behet kjo zhurme , pastaj bien ne ujdi. Pra le te behet edhe kjo “dasme” qe deshiron PD-ja, por jo te behet martesa, krushqit te mos lejohen te vijne ne oborrin e dasmes, por tu behet prita e merituar per saliun, lulin e Co menjihere sa te hypin ne kuaj apo karroca. Me tej di vete se si do sillesh. Ka shume emigrante qe do vijne nje dite perpara per te marre pjese ne votime, qe te shporret saliu dhe co dhe Shqiperia te filloje vertet me nje republike demokratike. Populli eshte me ju e drejta eshte me ju. Sa i perket disa komentuesve qe nje e dy na prrallisin me “sunite”, pa sunite, dhe flasin si tju vije ndermend, “roma per toma” mos u a ver veshin , ata jane mercenare shqiptare qe gjoja e heqin veten greke, por jane funderinat e shoqerise qofte shqiptare, greke , sllave etj.
  Sorkadhja

 24. Peco says:

  Keto jane lojra politike. Diten e shtune, ne mitingun permbylles te kesaj fushate, (nje menyre per ti ruajtur ‘nderin’) PD shkreh dhe mbledh cadren, caktohet nje date tjeter per zgjedhje brenda afateve kushtetuese, behet regjistrimi I Partive ne KQZ sipas afateve te reja dhe fillon fushata. Nese te shtunen PD del sizakonisht nga fjala, atehere ne 18 Qershor shkohet ne zgjedhje dhe fati I PD me se fundi sqarohet nje here e mire. Vetvrasja eshte nje fenomen I njohur edhe ne politike.Nese PD kerkon te beje suicide, le ta beje, ne shamite per te fshire lotet i kemi gati.

 25. shoku says:

  Edi, KUJDES ,se sala dhe basha nuk e shesin lire p.d, pa bere rremuje ( ne rastin me te mire), terror dhe vrasje.
  Ne si popull nuk duam me keto situata.
  Dhe mbani mend ç’kane per te punuar.
  Jane mbi 5000 qendra votimi, veshtire se mund te mbahen nen kontroll te gjitha, veshtire ti monitorosh me kamera.
  Sala eshte kampion i te lënit të “DOBIÇIT NE DERE”.
  Shembull kemi 21 janarin.
  Po ju jap nje zgjidhje per te shmangur; SHPALLENI p.d PARTI TERRORISTE DHE NXIRRENI JASHTE LIGJIT.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *