Shpërthen Kotzias: Nuk do të pranojmë nga askush të ndryshojë kufijtë dhe kush luan me zjarrin, digjet

“Nuk do të pranojmë nga askush të ndryshojë kufijtë dhe kush luan me zjarrin, digjet”. Ky është mesazhi kryesor që ka çuar ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, nëpërmjet intervistës së tij të fundit në gazetën e së dielës, “Real News”, dhe që u drejtohet Ankarasë, Tiranës dhe Shkupit.

Në lidhje me Shqipërinë, Kotzias thekson se disa ëndërrojnë madhështi të rreme, të cilën nuk mund ta lejojë BE-ja dhe Greqia. Ai kujton se “Shqipëria u anëtarësua në NATO dhe rruga e saj europiane u hap me mbështetjen e Greqisë, e madje pa këmbim, diçka që sipas tij ishte gabim”.

Ndërkohë thekson gjithashtu se rruga e vendit fqinj në BE “kalon nëpërmjet reformës gjyqësore, luftës kundër krimit të organizuar dhe trafikut të drogës, si dhe mbrojtjes së minoritetit kombëtar grek”.

Në fund, Kotzias shton se “kjo është rruga e stabilitetit dhe se tejkalimi i çdo paqëndrueshmërie brenda Shqipërisë kërkon konsolidimin e mëtejshëm të demokracisë dhe kulturën e kompromisit”.

I pyetur sesi iu përgjigjet deklaratave të Edi Ramës, se Greqia është një nga vendet që merr pjesë në destabilitetin e Shqipërisë, Kotzias përgjigjet se nuk ka dëgjuar nga udhëheqja shqiptare diçka të tillë dhe se askush në Tiranë nuk mund ta thotë këtë.

Për sa i pëkret Shkupit, Kotzias shpreh shqetësimin e mungesës së kësaj kulture të mirëkuptimit dhe kompromiseve brenda vendit, duke theksuar se dëshira e Athinës është që të funksionojë demokracia dhe shteti ligjor, të cilat shihen nga Greqia si një faktor stabiliteti politik në rajon.

Ndërsa duke iu drejtuar Turqisë, ai thekson se “Greqia nuk është një vend i shkatërruar dhe as një shënjestër e lehtë”, ndaj dhe i fton fqinjët lindorë “të mos vënë më në pikëpyetje të drejtën dhe traktatet ndërkombëtare, të pranojnë realitetin dhe t’i rikthehen një dialogu produktiv”.

I pyetur sesi duhet të reagojë diplomacia greke në këtë situatë, Kotzias thekson se është e nevojshme të flasë pak, të mendojë shumë, të studiojë, të planifikojë me qetësi dhe të promovojë me durim zgjidhjet e kërkuara./TCH/

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Shpërthen Kotzias: Nuk do të pranojmë nga askush të ndryshojë kufijtë dhe kush luan me zjarrin, digjet”

 1. Ti o greku kolonjarit i ke ngrene toçin e [email protected] says:

  Nqs kerkoni nga te tjeret te respektojne kufinjte,të paret ju duhet te hiqni dore nga synimet shoviniste qe keni ndaj Shqiperise

  1. a says:

   Ku e pe kete “synim” o toc i karit, perallat e Ramyt dhe te Koqe Zinjve beson, qe krijojne nje “armik imagjinar” qe te kene me se te merren.

   1. Ti o greku kolonjarit i ke ngrene toçin e [email protected] says:

    E pashe tek mami Frankos kur i rrasa [email protected]
    Ne epsh e siper filloi therriste
    ohhhh ohhhh ‘vorio epir’ baby ‘vorio epir’… jepi me forte,me forte
    dhe ne fund e mori ‘vorio epirin’ por jo deri mbi Shkumbin por deri ne Tropoje,dhe ra rehat

 2. EKZEKUTUSI says:

  Kocias!..ore pse nuk Shikoni Punen tuaj ju por “Kruheni” sa Majtas Djathtas??..Po jemi shume Dakorde me ato qe Citoni..”Ju vete do te digjeni “, se po Kruheni..a…po…..Dukes se u Kruhet se filluat te Kujtoni GJENOCIDIN qe bete kunder Popullsise Came…prandaj keni Frike nga BASHKIMI I SHQIPETAREVE::sHUME vONE Z:kOCIAS..SHQIPERIA ETNIKE ESHTE E BASHKUAR, KETE JA BENE TE MUNDUR GJOGRAFIA, Shqipetaret MBLIDHEN NE N JE PIKE:::Ne Vloren Historike qe Shpalli Shtetin ETNIK SHQIPETARE,..dhe Degjo:Mos u Kruani se PO MORI TURKU YRYSH…Ju hodhi te gjitheve ne Dete..(Pa keqkuptime jo se kame simpati per Turqit)…Ju ne asnje Beteje nuk keni FITUAR me Turqit..Ju keni Therur Vetem Shqipetaret -Came te pa-mbrojtur..dhe te pa-armatosur..thjeshte bete Spastrim ETNIK….me Shtetin Shqipetare te Hoxhes me 1949-ten LATE KOCKAT ne Malet Shqipetare..si..si..??A….edhe athere me te Medhenje dhe me Ushtri shume me te madhe i Rate Shqiperise…por Moret Hune ne Bythet…”Falem” sa Vulgare qe jeme ..po Ja qe nuk kame “Edukaten” tuaj te Poshtersise dhe “Dinakrise”…thjeshte Shqipetare i pagdhendur..
  Dhe degjo @kOCIAS: edhe Sada Huseini KESHTU DEKLAROJ:Trupat Amerikane do ti kthjejme ne “Teneqe” por ja ku e pame se ne Teneqe Katandisi Sadami…SHKURT MOS U KRUANI DHE MOS KERCENONI SHQIPETARET SE SHIPERINE NUK E NADJNE KUFIJE ME TROJET SHQIPETARE QE KANE ZAPTUAR PA TE DREJTE GJITONET TANE..si Zoterote:::Dhen mpas qe katurjese , meta na milas gia tin Alvaniko ETHNOS???(Nuk shkon dhe te Peshurresh,pastaj na fole per Shqiperine ETNIKE)…SHQIPETARE BASHKOHUINI…Boshti Slavo-Greko-Ortodokse eshte Ngritur Kunder Kombit Shqipetare:::Dhe Greqia eshte ne Krye te ketij BOSHTI..lol

  1. a says:

   Llogjika e Kocias nuk munde te Kuptohet nga nje Milet Mjeran Arnaut, qe eshte brumosur per 50 vjete me Komunizem, Komplote, Diktatur, Propagant Gebeliste…..Ne kemi Mentalitet te Paster Turku, qe nuk mund te kuptoj dhe aplikoj Parimet e Evropes.

   1. hahaha says:

    Nuk ka me turq se “greket” ne te gjitha drejtimet vetem nje debil aoo hajvan nuk e shikon kete te vertete ose nje militant si puna jote more tru kkkk

 3. xxxx says:

  Bla bla bla brekdhjeresh qe e kane lepurin ne bark cirre e bertasin nga frika sepse e dine shume mire qe i jane dikujt borxh

 4. undefined says:

  Nuk ju pyet njeri per kufijt ju more thes m…po u vendos ajo pune ka marre fund doni apo jo ju hibridet jevgjite te Egjeut ju jeni te fundit qe mund te hani m…per kete ceshtje ju jeni nje Shtet i bere me troje te huaja prandaj qepeni ate hale anadollake

 5. Pjeter_gjini says:

  O. Greke pegjigjuni per çamerine. Dhe lironi toka tona qe i keni ne okupim nje here

  1. a says:

   Kur te kuptosh qe ajo eshte Thesproti me 3 mije vjet Histori dhe Jo Camurja, atehere do te jeni te Mirpritur Prefekturen e Thesprotin te Rajonit te Epirit te Ellades.

   1. tt says:

    Historia 3 mije vjecare nuk as me te vogken lidhje me keta jevgjite te zinj nga Ponti qe jane vendosur aty ne tokat shqiptare ne tokat e atyre shqiptareve qe u krye gjenocit dhe qe i shperngulen ne Turqi nga Qeveria e nje Shteti te ngritur mbi Mite e Perralla Mashtrime e Genjeshtrs more kapsoll

  2. enter'" says:

   Ato toka nuk jane te okupuara, ju I late, iket sepse u bashkuat me pushtuesit, nderruat fene, nderruat kombesine. Pike.
   Ju greku ju dha buke dhe ju I futet thiken pas shpine

   1. Apostol Mano says:

    Po ato toka qe lane greket andej nga anatolia,mire tju behet?
    Vete iken nuk iu tha njeri ikni bile qeveria qemaliste ju lut te rrinin po ata s’deshen.Tani greket kerkojne pronat e tyre ne Turqi dhe turku s’ja u njeh!
    A te duket e drejte kjo?

   2. u dhim tu qesh says:

    Mos harro edhe palloshin qe i dhame sat’eme 😀 😀 😀

 6. KORÇARI says:

  Ky duket që nuk është fare as Politikan i zgjuar dhe as Dipllomat finok, sepse po të ishte sadopak duhet të kishte kuptuar që ËSHTË NË INTERESIN E GREQISË QË TË BASHKËPUNOJË ME SHQIPËRINË DHE GJITHË FAKTOEIN SHQIPTAR KUDO AI NDODHET, Po e shpjegoj përse,
  1 – Nqs Shqipëria bën aleancë strategjike me Turqinë e humbur del Greqia
  2- Nqs Shqipëria arrin të formojë atë që këta e quajnë Shqipëri e Madhe atëhere forcohet shumë si Shtet dhe Greqia duhet ta shikojë me shumë seriozitet.
  Pra përfundimi është që , Nqs Shqipëria formohet e Madhe dhe plus kësaj lidh dhe një Aleancë Ushtarake dhe Strategjike me Turqinë , atëhere Greqia futet në Rreth , Prandaj Interesi i Greqisë është që Të BËJË ALEANCË STRATEGJIKE ME SHQIPËRINË QË TË KETË SHPATULLAT E MBROJTURA SI NGA FENOMENI I PANSLLAVIZMIT ASHTU DHE NGA FENOMENI I PANOTOMANIZMIT.

  1. a says:

   Veshtire te besh aleanca me 70% Islamikesh te Pa Bese Arnaut.

   1. Per PABESI njihen greket ne te gjithe Globin me FIRME E VULE

 7. Alban Hamzai says:

  Pjesa poturake shqiptare! Rroni me realitetin ! Nje nga te paktat vende qe kane ndihmuar Shqiperine eshte Greqia .Dhe kjo duke filluar nga viti 1991 kur Greqia priti rreth 30% te popullsise se Shqiperise dhe sot rrojne per bukuri ne Greqi ! (Ne ato vite Italia mbyti shqiptaret ne det ,vendet I ish Jugosllavise kishin rreshtuar armet ne kufi .) .Thojani keto fjale qe shkruani kunder Greqise emigranteve shqiptare qe rrojne e mbreterrojne ne Greqi dhe ata do tju mbysin me peshtyme . Greqia eshte investitori me I madh I huaj ne Shqiperi (Baba Turku ka ndertuar vetem disa xhami ku mbreteron xhihadizmi). Vetem me perkrahjen e Greqise ,Shqiperia u fut ne NATO ,po te vendoste veton Greqia atehere Shqiperia nuk futej . Vetem me perkrahjen e Greqise,Shqiperia do te futet ne BE. Por jane drejtuesit shqiptare qe nuk duan qe Shqiperia te futet ne BE duke e kthyer vendin ne WC e Evropes: Droge, Kriminele deri ne Parlament ,Islamike qe ndikojne deri ne politiken e vendit , Prostituta anembane vendit dhe Evropes , 542 shqiptare qe jane vetevrare (vdekur ose plagosur) vetem ne vitin 2016 , Mbushur burgjet e BE dhe Shqiperise me shqiptare qe vrasin,perdhunojne ,vjedhin , Dhjetra mije shqiptare qe vazhdojne te largohen cdo vit nga Shqiperia (si Sirianet ku behet lufte) , Shtetet me me pastabilitet jane Shqiperia ,Kosova ,FYROM -pra aty ku jane shqiptaret .Pra te dashur komentues ne nje shtet te tille rroni .Ne qofte se ju pelqen ky shtet eshte e drejta juaj .Por pjesa europiane e shqiptareve duhet te hapin syte e mendjen ,qe femijte e tyre mos te rrojne mes droges e krimit ne Shqiperine e sotme te sulltanit te vogel gjatosh ,I cili zbaton mesimet e sulltanit te madh baba .Ju lutem botoni komentin tim!

  1. Marko Bocari says:

   GREKOMANET

   C’jane GREKOMANET :
   GREKOMANET jane grek-dashes te indoktrinuar, pa vision te qarte dhe ne injorance totale fetare. Dihet qe feja dhe besimi nuk kane kombesi.Kjo specie njerezore (qe nuk eshte vetem dukuri ndermjet shqiptaresh,ka edhe sllave,rumune etj qe bejne te njejten gje) ben nje “ngaterrese qesharake”, barazimin e Helenizmit me Grekizmin! Ka nje celes te vogel,te cilin duhet ta zbulojne te gjithe ateiste apo besimtare,kristiane apo myslimane! Celesi eshte NDRYSHIMI THELBESOR midis helenizmit dhe grekizmit! Mund te kete shume simpatizante te helenizmit ne bote,por shume pak ose aspak te grekizmit!Nese shqiptaret do e kuptojne kete,gjerat do jene shume te thjeshta dhe te kuptueshme!Nuk behet fjale per shqiptaret orthodhokse fanoliste,ata kane mbi 100 vjet qe e kane kuptuar.Por per shqiptaret grekomane (qofte edhe te pakte)!Per greket s’na intereson se c’bejne.
   Pra c’jane keta grekomanet!?
   Greko-mania eshte semundje mendore si psh klepto-mania.Kjo e fundit eshte fiksimi mendor per te vjedhur sende,thjesht si manjak i semure,edhe nese sendet qe vjedh nuk te duhen fare! Greko-mania ka po te njejtat paraqitje dhe simptoma,manjaket e semure menderisht i ngjiten si vemje grekizmit,pa qene fare e nevojshme e aq me teper e vlefshme! FIKSIM,njerez te semure,qesharake e trupeshke!Justifikimi i ketyre gjynafqareve ( si puna e atij budallait qe thote se eshte i zgjuari i mehalles), eshte se grekizmi eshte dicka e kultures siperore,eshte e lashte,e ndritur!Ketu kemi “ngaterrese” te Helenizmit me Grekizmin!Kjo vjen nga INJORANCA (padija) e ketyre gaztoreve,sepse bejne nje ngaterrese fillestare dhe te thjeshte!E kjo eshte se Grekizmi dhe Helenizmi,qe ne thelb te tyre, jane dy gjera krejt te ndryshme! Madje jane ne KUNDERSHTIM ideor te plote! Thelbi i helenizmit eshte politeizmi,universializmi dhe demokracia,ndersa thelbi i grekizmit eshte monoteizmi,nacionalizmi dhe autokracia! Perpjekja e metejshme qe behet nga grekistet,eshte qe keto dy kundershtesa ideore,te paraqiten si vazhdimesi e njera -tjetres dhe te “martohen” midis tyre!Kjo eshte krejt qesharake,sepse edhe nje bebush e kupton qe te kundertat KURRE nuk jane vazhdim i njera tjetres,por vec mund ti zene vendin njera tjetres! Keto jane gjera te ditura dhe te thena (madje edhe ne Greqi),por natyrisht per njerezit mendje-hapur jo per trupeshket! Neogreket e sotem i perkasin grekizmit dhe asnje lidhje nuk kane me helenizmin as nga pikepamja racore,as nga pikepamja gjeografike e aq me pak nga pikepamja kulturore!
   Semundja e grekomanizmit do mjek dhe mjekim!Keshillohet autoqefali reale e kishes shqiptare dhe dije!
   Etniki Sineidisi (ndergjejia kombetare)
   Per te kuptuar menyren e te menduarit dhe te konceptimit ne popullsite qe banojne sot ne Greqine e Re duhet te dime edhe se si i kuptojne dhe vleresojne koceptet popullsia e sotme “neo-greke” atje :
   C’ESHTE ETNIKH SINEIDISI (ndergjegjia kombetare)
   Ελληνική εθνική συνείδηση είναι η ψευδαίσθηση τού ρωμιού, ότι κατάγεται από τούς αρχαίους έλληνες.
   Ndergjegjia kombetare greke eshte ndjesia e genjeshtert e romejve,se jane te prejardhur nga helenet e lashte.
   (shenim: romej jane gjithe popullsite kristian orthodhokse,pa dallim kombesie,gjuhe dhe prejardhje, ne ish-Perandorine Otomane)

 8. preshevali says:

  Ta dëgjoni Koçeashin se nga përvoja flet, u përvëluan dy herë nga Osmanlia;
  1 Megali idea dhe
  2. Idea Makarios.

 9. albaniafirst says:

  Alban Hamzai, faleminderit qe na kujton se c’kane bere greket per ne ne 91. Eshte e vertete se greket e thjeshte I priten mire shqiptaret qe iknin nga ferri komunist. Nga ana tjeter ka patur edhe greke qe mbasi I perdornin shqiptaret per punet e stines, kur vinte puna e pageses, lajmeronin policine qe vinte e I dergonte matane kufirit. Sidoqofte, keta ishin nje pakice, mbasi shumica e grekeve ishin miqesor me shqiptaret. Ne te kunderten, qeverite greke I kane perdorur emigrantet tane (ato me letra apo pa letra) per ti bere presion qeverise shqiptare. Kujtojme Operacionet famekeqe “fshesa”. Te perdoresh fatkeqe te pafajshem per interest e tua politike eshte paburreri. Deri tani folem per palen greke. Le te kthehemi per palen tone; c’kemi bere ne per greket:
  Greqia u be shtet I pavarur fale luftetareve shqiptare. Te gjithe heronjte e pamvaresise greke, pa perjashtim, jane shqiptare. Pra ai shtet qe eshte perdorur random nga greket per te perzene shqiptaret, u ndertua po nga shqiptaret.
  Ne kurre nuk I kemi perbuzur apo keqtrajtuar minoritetin grek ne Shqiperi. Nje nga shoket e mij me te vjeter, eshte grek minoritar. Kemi qene e do jemi deri ne fund miq e shoke qe I jemi gjendur e do ti gjendemi njeri tjetrit ne te mire apo te keq.
  Gjate luftes civile greke, ato greke qe shpernguleshin prej vatrave te tyre dhe kalonin kufirin, shqiptaret I kane pritur e ndare me to edhe kafshaten e gojes. Duhet thene se ne ne ate kohe, sapo kishim dale nga Lufta e Dyte Boterore dhe njerezit ishin tmerresisht te varfer. Pamvaresisht ng keto kushte ekonomike, ne I pritem me dashuri e respect te ikurit nga lufta.
  Ne vitet 70-te, kur Greqia donte te hiqte bazat ushtarake amerikane, ekonomia greke kaloi nje periudhe te veshtire dhe qeveria greke e asaj kohe deklaroi se kishin vetem disa dite buke ne vend. Merhumi jone, Enver, devijoi anijet me grure qe u ankoruan ne portet greke ne vend qe te vinin ne Durres. Me kujtohet qe ne kembim te grurit, greket I mbushen anijet me agrume. Ishte hera e pare qe shikoja agrume te asaj cilesie te larte per te cilat Greqia eshte e famshme.
  Kurre qeverite shqiptare te cdo ngjyre nuk kane pretenduar per territore ne Greqi dhe nuk kane lejuar askend te beje deklarata aneksioniste. Ne te kunderten, Agimi Arte, kjo parti fashiste ben perdite deklarata antishqiptare ne pacavuren e saj qe e quan gazete.
  Perzenia e qindar mijerave shqiptareve per ne Turqi dhe Shqiperi, menjehere pas Luftes ishte nje tjeter pabesi e Greqise

 10. deti says:

  kotzias i greqise e ka mizenm ne koken e tije.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *