FOTOT e rralla: Durrësi në vitin 1914

Të gjitha pajmet e rralla i përkasin 6-mujorit të parë të vitit 1914 ku spikasin edhe ato të dom Nikollë Kaçorrit dhe funerali i kolonelit Tomson, si dhe fotot e trazirave të asaj periudhe.

Diplomati dhe politikani italian, Antonino Paternò-Kastelo, Markezi i gjashtë i San Xhulianos (Antonino Paternò-Castello, Marchese di San Giuliano, 1852-1914), lindi në Katania të Siçilisë. Studioi për drejtësi dhe u zgjodh deputet në parlamentin italian. Nga dhjetori 1905 deri në shkurt 1906 ishte Ministër i Punëve të Jashtme të Italisë. Në periudhën 1906-1910 ishte Ambasador në Francë dhe në Britaninë e Madhe, kurse në prill të vitit 1910 u kthye në Romë. Nga kjo kohë deri në vdekjen e tij, në tetor të vitit 1914, ishte përsëri Ministri i Punëve të Jashtme.

Markezi i San Xhulianos kishte një interes të theksuar për Shqipërinë, – kuptohet në mbështetjen e interesave italiane në vend,-  dhe mbështeti fuqimisht pavarësinë e vendit në vitin 1912. Mirëpriti Princ Vidin si Mbret i Shqipërisë dhe vëzhgoi nga afër ngjarjet e turbullta të pranverës së vitit 1914. Markezi ishte edhe mbledhës i pasionuar i fotografive dhe kartolinave. Shumica e fotografive të këtij koleksioni janë kartolina që ai ia dërgoi njërën pas tjetrës nuses së të birit të vdekur, Maria Paternò-Castello, Marchesa di Capizzi (1881-1936), e cila për fat i ruajti.

Në fund të viteve ‘70 koleksioni u zbulua në tregun e pleshtave të Palermos dhe u ble nga diplomati italian Ferdinando Saleo (l. 1936). Ky koleksion u botua nga profesori Giuseppe Giarrizzo (l. 1927) i Universitetit të Katanias në vëllimin “Diario fotografico del Marchese di San Giuliano”, Palermo 1984, dhe nga vetë Saleo në librin “Albania: un regno per sei mesi”, Palermo 2000 (Shqipëria: gjashtë muaj mbretëri, Tiranë 2000). Ky koleksion përbën një dokumentacion të pakrahasueshëm për Shqipërinë gjatë sundimit të shkurtër të Princ Vidit.

 

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi9.jpg","attachment_id":"680912"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi8.jpg","attachment_id":"680911"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi6.jpg","attachment_id":"680909"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi5.jpg","attachment_id":"680908"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi4.jpg","attachment_id":"680907"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi3.jpg","attachment_id":"680906"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi2.jpg","attachment_id":"680905"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi1.jpg","attachment_id":"680903"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi.jpg","attachment_id":"680902"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi13-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi13.jpg","attachment_id":"680916"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi12.jpg","attachment_id":"680915"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi10.jpg","attachment_id":"680913"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/05\/durresi7.jpg","attachment_id":"680910"}]

3 komente në “FOTOT e rralla: Durrësi në vitin 1914”

 1. kurraci says:

  varka dhe skafe paska pas edhe atehere..
  sic duket profesjoni shqiptar I skafizmit nuk e ka zanafillen ne vlon por n durres..

 2. nusja e malokut says:

  I ferges me gjiz ne i teke raki m Dhirraqo plako.

 3. asd says:

  Ka nje gje qe eshte gjithnje e pandryshueshme ne cdo kohe; Fytyra shqiptarit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *