Meta mesazh Ramës dhe Bashës: Nevojitet një qasje më evropiane për daljen nga ngërçi politik

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta priti sot Nën-Sekretarin e Shtetit për Politikën e Jashtme dhe Bashkëpunimin Ndërkombëtar të Italisë, z. Vincenzo Amendola, me të cilin biseduan për zhvillimet e fundit politike në vend dhe marrëdhëniet dypalëshe.

Presidenti i ri,  Ilir Meta tha se asnjëherë nuk është vonë për zgjidhje të përgjegjshme dhe gjithëpërfshirëse që i shërben stabilitetit të vendit dhe hapjes sa më shpejt të negociatave me Bashkimin Evropian.

Më tej Meta theksoi se zhvillimi demokratik, ekonomik e social i Shqipërisë nuk duhet të cenohet prej mungesës së dialogut dhe përgjegjshmërisë politike, ndaj nevojitet një qasje më evropiane për daljen nga ngërçi aktual politik.

Ndërsa nën-Sekretari i Shtetit z. Amendola e uroi z. Meta në emër të qeverisë italiane për zgjedhjen e tij në postin e Presidentit të Republikës duke nënvizuar se “Italia është shumë e lumtur me zgjedhjen tuaj në krye të shtetit.” Në këtë kuadër, z. Amendola theksoi se Shqipëria mund të mbështetet gjithnjë tek përkrahja e Italisë, si një partner tradicional i qëndrueshëm.

Gjithashtu Meta shprehu mirënjohjen për partneritetin e shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Italisë dhe vuri në dukje se një Itali e fortë i shërben edhe zhvillimit të Shqipërisë dhe rajonit të Ballkanit.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Meta mesazh Ramës dhe Bashës: Nevojitet një qasje më evropiane për daljen nga ngërçi politik”

 1. I pa pune 27 vjet says:

  IDJOT ,OIDJOTIT IDJOTIN PREJ IDJOTIT O IDJOT

 2. AMY says:

  meta do bej mire ti pervishet bashes dhe berishes ish partnereve te tije ne pushtet, ata nuk pranojne dialog, jo Rama, perse i fut ne nje thes te dy palet ? ne e shikojme se cfare ata bejne, dhe duan te bejne > ata nuk duan zgjedhje, nuk duan parlament, ata duan lufte civile ne shqiperi qe te shpetojne kokat e tyre kriminale, dhe Meta ju kerkon paleve dialog ? kerkoji ule bashen dhe berishen dhe beje ti dialogun ? kush eshte qe nuk paranon ofertat qe i jane bere ? Rama ? na cudite ti Mete, qe asnjehere nuk do te ndash shapin nga sheqeri ? Populli kupton shume me shume se cfare ju politikane mendoni , ne do shkojme ne zgjedhje do te votome me pd pa pd nuk ka rendesi, ata po e zgjedhin vete rrugen e tyre,

 3. besim qetesi dhe dashuri says:

  Rrofsh o Novruz.Po iku PD , kush do te mbeshtese me ty dhe Partine e Leshit per koalicionin e ardshem.

  1. Kujtimi says:

   Meta ndai mir gjerat
   Gjith politika shqipetare duhet ti kundervihen me forc dyshes Basha Berisha qe duan te shkateroin shqiperin per iteresat e tyre te mbrapshta

  2. Kujtimi says:

   Meta ndai mir gjerat
   Gjith politika shqipetare duhet ti kundervihen me forc dyshes Basha Berisha qe duan te shkateroin shqiperin per iteresat e tyre te mbrapshta
   DRIDHE LIKE FLORIRI DRIDHE

 4. naivi says:

  ça asht kjo foto mo, sikur me qen gay ?!!!

 5. iliri says:

  Me qasje Europia…ha…ha….!! Krye hajduti!

 6. Shpetim says:

  Njeri me palaco nuk kam pare. Kerkon te haje me dy luge. Ky eshte me keq se S.Berisha. Me vjen turp qe PS ka zgjedhur nji hajdut president. PD c’far s’po ben per te destabilizuar vendit, ty toci, Uriahip (I.Meta) kerkon akoma bisedime. Per mendimin tim ka ardhur koha qe Kryeministri E.Rame, te mos toleroje me. Perderisa PD nuk esahte pjese e zgjedhjeve, gjate fushates elektorale c’do demostrim apo dhune qe te kryhet nga ana e PD te veproje ligji. Dhune shteit duhet ti pergjigjet me ligj dhe per kete , qeveria duhet te marre keto masat:
  – Te hiqet cadra, e cila eshte bere nji vend haleje ku hane e pijne 100-200 veta cdo dite.
  – Prokurori i Pergjithshem duhet te arrestoje drejtuesit e PD ne se do provokojne trazira. Deri tani ky institucion ka heshtur, i cili ka bekimin e I.Metes. Nese prokuroria hesht ndaj veprimeve te dhunshme te shkerkohet nga nji mbledhje e jashtzakonshme e Parlamentit dhe ta arrestoje ate.
  -Policia te veproje pa hezitimne zbatim te ligjit ndaj tere atyr qe ngjallin trubullira.
  Populli ti veje mire gishtin kokes, te distancohet ndaj veprimeve te dunshme dhe te votoje per ate qe deshiron.
  -Ekziston nji teori konspiracioni. Votuesit duhet te jene te kujdeseshem sepse PD+LSI po i ngrejne kurth PS ku me urdher tere militantet e PD te votojne per LSI, vetem e vetem te mos miratohet vetingu, nga i cili keta hajdute e kriminele nuk do ti shpetojne drejtesise.

 7. Toni says:

  Nga nje president gomar dhe pa pike personaliteti kaluam ne nje president kryehajdut qe u kap si miu ne cark duke vjedhur dhe tani na ben pastertorin dhe moralistin. Te mjeret ne.

 8. dhembeli says:

  Per cfare dialogu e ke fjalen zoterote! Ishe i pari qe kerkove qeveri stabiliteti . Ate po kerkon akoma Basha.
  Ne nje fshat nuk donin kryeplakun e fshatit disa njeres e benin zhurme ne fshat. Doli njeri e tha do veme filanin, jo ore thane te tjeret ju e njini ate nuk eshte ai per Kryeplak(duhet te ishte njeri me begraund e ipa perfolur shembull) . Por buri i mencur nguli kembe. E vendosen Kryeplakun. Ai ishte Bari ( te me falin barinjte e nderuar) shkonte ne mal,vulen e mbante gruaja me vete ,kur njerezit donin te vulosnin dicka shkonin dhe e gjenin neper ara.Fshataret u binden kush duhet ta drejtonte fshatin dhe zgjodhen njeriun e duhur.

 9. dhembeli says:

  Komenti tim me lart. Fshataret kur u zgjoth Mitrua e uruan qe u be kryetar. Fshatar i mencur i tha. Urime Mitro. tani ngeli puna ne doren tende ne dac pirdhe ne dac fende.
  Ne kete pike e shpure derexhene.

 10. J says:

  Katunet e skraparit janë zemra e Evropës.

 11. Lyl Ko...q...a says:

  Ka me qasje evropiane se ajo qe po ben kryeminstri Edi ?
  Po ti dukesh se akome je simpatizante i ish coalition tend
  Me vetingun do te vij edhe ty radha te thiresh si i pandehur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *