Monika Kryemadhi: Me Bashën as unë nuk hyj në zgjedhje, të kthehet Berisha…

Zv.kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e cilëson qesharake kërkesën e Lulzim Bashës për dorëheqjen e Edi Ramës dhe emërimin e një kryeministri teknik.

E ftuar në “5 pyetjet nga Babaramo”, Kryemadhi tha se Rama është kryeministri i zgjedhur nga një Parlament legjitim dhe i votëbesuar nga qytetarët në zgjedhjet e qershorit 2013.

Ajo tha me ironi se kërkesa e Bashës është njësoj sikur ajo të kërkojë largimin e tij dhe rikthimin e Berishës, ose ndryshe nuk do të hyjë në zgjedhje.

“Mua më duket qesharake. Dhe unë them që Basha të ikë nga PD dhe të vijë Sali Berisha, se unë s’hyj në zgjedhje. Edi Rama dhe Ilir Meta u votuan për të qeverisur në 21013-ën deri në qershor 2017. Basha ka pasur në tryezë shumë propozime siç janë mandatet e LSI për të qeverisur. Këto janë argumentime që prodhojnë konflikt. Rama është kryeministri i vendit dhe i dalë nga një Parlament legjitim”, tha Kryemadhi.

A duhet ketë ketë zgjedhje në 18 qershor?

Po të flasësh me qytetarësh do dëgjosh dhimbje e trishtim. 18 qershori është një datë e dekretuar nga Presidenti, nga njëra anë kemi një qëndrim ultimativ dhe nga anë tjetër një qëndrim arrogant që unë s’ju pyes për asgjë. Shkaktare të kësaj situate janë dy partitë e vjetra. Të dyja palët duhet të lëshojnë në qëndrimet e tyre. Kemi një çadër prej 75 a 76 ditësh dhe nga ana tjetër një qeveri indiferente ndaj disa problematikave që qëndrojnë. pra, për të pasur zgjedhje të lira dhe të ndershme. Zgjedhjet e 18 qershorit kanë një rëndësi shumë të madhe. Ne akoma diskutojmë çështjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme pas 27 vitesh tranzicion. Gjë që është shumë dëshpëruese. Demokracia është baza kryesore me të cilën zhvillohet e gjithë shoqëria.

Basha kërkon qeveri teknike, që Rama të lerë postin e kryeministrit, ju duket e arsyeshme?

Mua më duket qesharake. Dhe unë them që Basha të ikë nga PD dhe të vijë Sali Berisha, se unë s’hyj në zgjedhje. Edi Rama dhe Ilir Meta u votuan për të qeverisur në 21013-ën deri në qershor 2017. Basha ka pasur në tryezë shumë propozime siç janë mandatet e LSI për të qeverisur. Këto janë argumentime që prodhojnë konflikt. Rama është kryeministri i vendit dhe i dalë nga një Parlament legjitim.

Opozita thotë se do bllokojë zgjedhjet e 18 qershorit…

Nuk mund t’i bllokojnë. S’mund të pengojnë vullnetin e qytetarëve.

Ç’duhet të bëjnë?

Demokratët të marrin pjesë në zgjedhje, të shkojnë të votojnë në 18 qershor. Nëse nuk duan Edi Ramën kryeministër, të vijnë dhe të votojnë LSI-në.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Monika Kryemadhi: Me Bashën as unë nuk hyj në zgjedhje, të kthehet Berisha…”

 1. EKZEKUTUSI says:

  Monika(Mouni)..Me ke Impresionuar shume nga Komentete e tua, sa qe nuk mundem pa bere edhe une “Kokepalari” komentin time
  1-Ilir Floriri, qe para disa ditesh na Mallengjeve me “Puthjen” e pare te Dhuruar prej tije eshte jo me i mire se Bashsha apo Berisha..Nje Mute jane qe te Tre…dhe e di se ku Bashkohen:JANE QE TE TRE POLITIKANE QE JANE NE NJE LINJE ME SERBET…Berisha Dhenderr Serbe-Lulici Bashovici dale nga “Shtrati i Ngrohte” i Argita Mallzezit Mbese Serbe, si dhe Ilir Metovici eshte Inicusi iShkolles SERBE ne Libofshe te Fierit SAKNADAL…pra qe te Tre jane PER NE LITARE DHE NE MESE TE TIRANES…
  2-Pa Dyshim kur lexon keto Rreshta ti do te me Shashe dhe jo..si Politikane qe je ti ke nje “Kulture” Politike qe i ke Habitur te gjithe ne Shqiperi KUR DEKLARON SE TE VARFERIT JANE ME TE LUMTUR SE TE PASURTI…akoma edhe ne Afrike nuk gjen Shprehje te tilla nga Politikane te Rrangut si ju… pra une “Fshatari” me Plote te Drejte do tju Quaja INJORANTE E PJELLES SE POLITIKES NE SHQIPERI..por ja qe s´kemi se c´bejme ku vetem nje Monika kemi…ja na “rruac”…
  3-Ajo qe doja tju Pesja moj Zonje eshte:PSE U DASHKA QE QYTETARET SHQIPETARE te Votojne LIS-in, dhe jo PS-ne??Apo se ju jeni Gruaja e Ilir Floririt,ja na u bere edhe zv-Ndese e Lisit–PRA QE TE VINI JU NE PUSHTET , qe e shitet “Bythen” nje here me PD-ne, pastaj me PS-ne..dhe tani po kerkoni te beni Vende ne “Kolltukun e Pushtetit”…
  4-Zgjedhja e Ilir Metes ne KRYE-te Vendit,eshte nje pazarllek i Ndyre Politike, qe Shqipetaret e “Kallepit time”, nuk Pajtohen prandaj Monika Kryemadhi,nuk eshte me Mire te mbyllesh ne Kafazin Presidencja, perapara se te na beshe Propagande per LIS-in, qe nuk eshte me e mire se PD-ja??nUK NA THUA :Pse na kerkove vendin e Zv-Kryetarit te LIS-it?? pra Dinastia-Mafjoze Pol,itike qe eshte Vendosur ne Shqiperi na beri peshqesh Moniken, qe Enderon te behet Kry-Ministre dhe Presidente rrotacjon Politike i kryesuar nga Hajdut te paskrupull qe e bejne te Zezen te Bardhe sikurese eshte Ilir Floriri…ik o Munikka..ik..dhe na lere Rehat…hajde qe na “Rruac” ti dhe Likja..Likja e ka Dosjen te Berisha, dhe do apo s´do do te beje si te thoj Doktorr-Alamudhi…lol

  1. Justini says:

   Ore EKZEKUTUSI,qe nuk di as ta shkruash pseudonimin qe ke vene ketu.Une edhe pse jam Demokrat dhe po keshtu do te mbetem,nje gje jam dakort me kete zonjen; ai qe eshte zgjedhur nga populli te drejtoje,ai duhet te drejtoje deri ne fund te mandatit.Une nuk kam qene kurre dakort,qe nje force politike te beje revolta per te nderprere mandatin e nje qeverie te dale nga votat e popullit.Po keshtu kam kritikuar me egersi Socialistat e mutit,kur bene revolte ne 21 Janar.Duhet te mesohen keta palo politikane,qe vetem populli e hedh poshte nje qeveri,dhe kjo ndodh me Vote,o malukat.Nese ky popull nuk di se ke voton,atehere mire ti behet le te vuaje,jo aq,po edhe ate qe kane para Edi dhe Luli tjau fuse aty ku nuk mban.Uroj qe te postohet ky shkrimi im qe ta lexosh.

 2. kombi says:

  Ha ha ha, kjo e gjeti zgjidhjen, te votojne LSI.
  Ata nuk duan asnje. Duan vetem ti shpetojne wetingut. Per ti shpetuar vetingut, po japin dorheqje, nderkoh luajne rolin e te ndershmit. qe do te shpetojne Shqiperine, GOMARLLEQET E TYRE NUK I BESON ASKUSH.

 3. Askushi says:

  Il moj koklop. Na ben moral ti se kush eshte me i mire? Ptu far e keqe.

 4. emigranti says:

  o monika e kete kote sepse te dy ne nje kazan zjejne basha nuk ben asnje veprim pa marre mendimin e saliut keshtu qe del qe pd duhet njerre jashte ligjit si parti destabilizuese, hajdutesh, kriminelash.

 5. pe says:

  Prandaj jeni force e pare domethene.

 6. Dridhe Like says:

  kjo eshte idiote fare!
  do ta zere belaja Liken me kete, se flet si fshatare e ’70
  ku i ke fsheh miliarda evrot o Mona Likja

 7. shushica says:

  Demokratet e moderuar do te votojne Topin dhe Bojaxhiun …Jam i sigurte qe Shqiperia ne 18 qershor do te kete nje opozite te re me 40…50 deputete…Vetem se Bojaxhiu dhe Topi duhet te bejne disa levizje te forta ,nje program liberal demokrat ,aleance pasgjedhore ,bashkimin e partive dhe promovimin e nje personaliteti te pakonsumuar per kryeminister.. nga bota intelektuale ose e biznesit..

 8. Kanina e Ismailit says:

  Tallu moj Mutnika gjersa SHqiptaret te ngrihen nga gjumi letargjik!
  E po e do, Soji-Sojin ske ci ben…Harron mutnika sa djem nenash SHqiptare ka futur ne dhe SALI SERBI…!
  Mjere vatani ,
  mjere mileti,
  mjere moj Mutnike,
  mjer moje cte gjeti!

 9. Koli says:

  Normal qe te kthehet Berisha, se me ate matrapazin keni ndare leket ju. Ai ta shpetoi dhe burrin nga burgu, ate plehren qe numronte leket me gishtat me peshtyme e me yndyre, e tani vajten e bene dhe president. Nga hale ate presidencen tani e kthyen ne pellg felliqesie e matrapazlliku. Na duket Jari si rob zoti ne krahasim me ate ndyrsiren tat.

  P.S. boll i shtove kaucuk turinjve se po te shperthen nga poret. Te bukur nuk te ben dot as shkenca e as ai kasapi i lagjes ku ke bere turinjte.

 10. Moni says:

  Kjo qe vazhdon aktivitetin politik te LSI ,eshte ne konflikt interessi me postin qe mban burri i saj.Kjo tregon se ajo eshte e pangopur,ne vend qe ti rrije ne krah burrit.Cfare them che une ! Ajo ka kaluar kushedi ne sa duar,ashtu si Likja qe ka kaluar vocrrake neper duar e pastaj i ka bere deputete.familje e degjeneruar.

 11. spata says:

  Monika .Mos e dhi kete muhabet .Te rroje Ilir Floriri qe by.. jote per 5 vjete do te futuroje ne gjithe vendet e botes si “Zonja e Pare “

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *