Nikoll Lesi: Rama dhe Basha po shkojnë drejt një përplasje finale, me koka njerëzish. Duhen ndalur!

Nga Nikoll Lesi

Eshtë thënë nga Edi Rama se dita e hënë, datë 8 maj, do jetë dita e fundit e shpresës për marrëveshje, në pamundësi për më tej sepse nuk pret KQZ për fletët e votimit të cilat do shtypen në Greqi për datën 18 qershor.

Lulzim Basha i ka kthyer përgjigje takimit të pritshëm, por jo të ndodhshëm, se ” duam qeveri teknike”.

Edi Rama deklaron se as që flitet për qeveri teknike, por hajdeni e merreni zëvëndësin tim dhe nja tre zv/ministra, të cilët nuk kanë as vulë e as nishan.

Basha prapë reagon se “takohemi ditën e shtunë me mbi 200 mijë demonstrues para zyrave tuaja”. Pra “bashkëbisedim” me turma dhe jo në tryezë dialogu.

Asnjë shpresë për takim, natyrisht për zgjidhje, edhe sot. Mazhoranca po shkon për herë të parë në këto 27 vite pluralizëm pa opozitën në zgjedhje.

Opozita bërtet dhe shtrëngon dhëmbët duke thënë se zgjedhje pa opozitën nuk ka, bile as votime nuk do lejohen me 18 qershor. Siç ndodhi në Kavajë.

Me një pasion çmendurie dhe dëshire aventureske, por  të paprovuar të ndonjëherë, ata të dy, Edi Rama dhe Lulzim Basha, po shkojnë drejt një ndeshje finale.

Jo me zgjedhje, jo me vota, por me provë muskujsh.

Dhe do ta bëjnë këtë duel fizik turmash, natyrisht me kokat e njerëzve. Jo me të tyret!

Ndalini këta të dy, të cilët po shkojnë me turravrap drejt përplasjes!

Do jetë tepër vonë kur zgjidhja e cila do vijë, gjithsesi, pas tymit dhe shkatërrimit!

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Nikoll Lesi: Rama dhe Basha po shkojnë drejt një përplasje finale, me koka njerëzish. Duhen ndalur!”

 1. toni says:

  Kshu eshte kur populli behet dele dhe shkon mbrapa ketyre loqeve. Nqse duan me perplas kokat, shkofshin ne te semes po te kene qejf.

  1. Kujtimi says:

   Ky Lesi eshte nje GOMAR qe nuk ka shok
   Cthot njehere nuk thot eren tjeter
   Aroi kur Berisha ja vuri zjar

   1. Salikrimineli says:

    Po kur qenka bere gomar ky Lesi.Kur kam qene une i vogel Lesi ishte qen.

 2. eli-tiv says:

  …saliu kur ishte ne pushtet…thoshte – une edhe gurin edhe arren-….Rama eshte k/m….e lulezim eshte nen sali…..Mos bashko kurre lulezimin me Edin….se zvogelon shume lulezimin…..Ne fund qeveria e konsoliduar e dale nga 1-milion votues..ka pergjegjesine perball 1-milion votuesishe jo para nje cadre idiote e ngritur nga ata qe vrane ne gedec e 21-janar…Budallalleqe mos shkruani me….

 3. PLAKU says:

  Keshtu si e kupton ti as mish e as peshk ,po ,por nuk te takon te vesh barazine por llogjiken dhe ligjin ,sepse je gazetar i vjeter ,publiçist dhe aq me teper deputet per shume legjislatura .Ke qene nder te paret per sistem demokratik ,dhe loja ne demokraci i nenshtrohet rregullave dhe jo anarkise ,ti nuk duhet te jesh spektator ne rastin konkret ,bile je po aq edhe pergjegjes ,kujt j’a kerkon ti ndali ,mua ,nje çobani ,nje qytetari te thjeshte ,? Fituat leke e nam pa kufi nepermjet abuzimesh dhe krah ferkimesh te tilla dhe akoma doni te luani “spektatorin” apo te pa aneshmin ,referoju rregullave dhe ligjit jo kulisave

 4. Ledio says:

  Po ti legen burr me ke je? Me spiunin e Serbeve qe ben thirrje per dhune edhe e do pushtetin ne tavoline , apo me ate qe thjesht do zbatimin e ligjit edhe ndryshimin e pushtetit vetem nepermjet votes se lire? Po te ishte Serbi Sali ne pushtet e di vete ti cfare do bente ne keto momente . Ndaleni kelliren Sali nga keto marrezira sa ka ende kohe, edhe nqs Edi ka gabime me vote edhe me ane te ligjit te shkoj edhe ai ne te semes, por jo me dhune si mjeti i pare edhe i fundit per te ardhur ne pushtet banda e Serbeve brenda PD.

 5. Beni says:

  Ore kur e duan kaq shum sherrin pse basha nuk e fton ramen ne nje ndeshje boksi midis te dyve dhe populli te rri ti shohi ne vend qe te perdorin njerezit dhe keta te rrine dhe te shohin. Kaq shum po na urrejne sa mezi presin te na shohin duke u vrar me njeri tjetrin?

 6. kombi says:

  Nje nga gazetaret me te ndyre, idioti me i madh.Shkrimet e ketij gomari nuk Lexohen

 7. qeni me emrin Les says:

  Te ndalet Sali me Bashen o Les kurva sepse ata po bejne thirrje per dhune.

 8. Fieri says:

  Ne qoftese ka me te vertet trushkulur qe duane te vriten per njerin apo tjetrin , vafshin jo te semes se nenat nuk kane faje,por shkofshin ne halete. Madje edhe nenat te mos vishen me te zeza ,nerastese u kane bere thirrje qe te mos shkojne prapa atyre,sidomos Saliut e Lulit qe duane pushtet me dhune e jo me vote. Populli eshte ne te drejten e tij.Kur them populli qofshin socialist e demokrat,balliste e zogiste ,me 18 qershor te votojne per ate parti qe u do qefi .Te shkojne e te votojne sepse ate date e ka dekretuar prsidenti brenda ligjeve qe i kane votuar ne parlament si te majtet dhe te djathtet. Kush kerkon qe te shkeli ligjet t’u gjendet vendi. Shteti te zbatoj ligjet sipa rregullave. Kush kerkon te leri koken le ta leri. Ashtu marrshoi edhe trimi Leka Zogu qe te perleshej me komisionin qendror per referendumin,por Leka shkoi kaluar ne vile ,ndersa djemte u vrane . Nenat qanin e ulurinin ,Leka e kishte mendjen te froni………… A u vra Leka ? Jo. U vra populli i theshte. Ndaj zotrinj idhetare te PD,te Saliut apo LUlit,lereni popullin te votoi sipas dekretit te presidentit. Pse nuk i do qefi Saliut e LUlit sepse e ndjene humbjen dhe burgn do vriteni JU? PO ato gra te Pd -se qe kundershtojne keto veprime pse nuk i degjoni ? Po nderkombetaret ,per te cilet e shqyeni gojen vesh me vesh ,kur eshte ne interesin e Saliut e Lulit nuk i shani ? A nuk e kuptoni se jeni ne rruge te gabuar? A nuk e provoi Saliu ne 1997,1998 e nuk ia arriti qellimit me ane te forces? A nuk eshte PD me Saliunne krye qe vodhi zgjedhjet e 1996-tes. 2009-ntes e 2011-tes? E harruate Ruzhdien? PO ti ,o Nard Ndoka ,e harrove se c’bere kundra Saliut se te vodhi votat …… PO to ,o SHehi,ti o teoricien i madh e harrove se Saliu te perzuri me shkelma bytheve? Si e shet bythen per nje teke raki? Nuk po them per Fatmir Mediun se ai ka shume gjynahe per te lare ,e ishalla nuk fiton si deputet ,te behet dhe vetingu e ta shohi se sa i ka vlejtur lekura. Saliu nuk do ta qasi ne shtepi ,ashtu si Tuc Maku qe nuk qasi Vaten,kur vrau Murrashin…….. Do ti thote se une nuk kam njohur baxhanakun e nga te kam njohur ty,por ik e pidhu ku te duash…. Koha i ka provuar te gjitha,ndaj mendohuni mire para se ti bini ne qafe popullit. Ejani ta rrezojme qeverine me vote e jo me dhune ne se doni te behemi si Europa…..

 9. lori says:

  Kush mund ta detyroj popullin te mos votoj.Kush e privon nga kjo e drejte themelore e cdo shtetasi?Mendoj se vetem hajdutat ,nashtruesat,injorantet,spiunet e antishqiptaret perfaqsuesit e te cileve nuk votojne VETINGUN

 10. qorri says:

  Ai masteri qe bere ne angli nuk te paska sherbyer as per te fshire qyrrat mor kellire e gazetarise shqiptare, shko fshi bythen mor koqe

 11. shqiptar i vertet,jo lesi apo le-shi says:

  Nikoll Leshi mund te quhet fare mire nje njeri qe shkruan me te tille llogjike .
  Ku e ka pare ky matrapaz mediatik qe nje qeveri qe ka shumice te theksuar ne Parlament u dashka te japi dorheqje se e kerkon nje minorance jashte parlamentit ?!!!
  Vetem ne Shqiperi, e nga njeres te inkriminuar e te shitur ,mundet te degjosh te tilla deshira

 12. Arti says:

  Z Lesi edhe po pati perplasje nje nder shkaktaret kryesore eshte media e korruptuar dhe joprefesioniste si ajo e juaja qe per arsye personale dhe meskine I shisni popullit nje realitet të paqene…? Ai vende ka nje qeveri qe nuk eshte ne krize jane ca zgjedhje qe të gjithe duhet të marrin pjese dhe ata qe nuk marrin pjese veteperjashtohen kjo eshte çfare duhet qe ju ti tregoni popullit, çeshtja qe Pd dhe lesi ngrejn jane çeshtje qe zgjedhjet I zgjidhin duke hequr qeverin e hashashit sipas lesit dhe vendosur qeverine e vrasesve si ajo e 21 janarit por nqs populli e voton eshte legjitime dhe demokratike.

 13. Zihnitelha says:

  Ti kepervoje me salen se ta ndreqi qefin nje here ne 97-en pas bithes qendroi se o do te hashe ndonje shkelm koqeve ose ndonje mut….hajde botues dhe politikan hajde….!!!!

 14. dori says:

  Je bo tamom si komentator futbolli, nderkohe qe minimalisht duhet te japesh opinionin tend si njeri i letrave por edhe i politikes. Apo pret qe te te vajisin motorin qe te punosh?

 15. TOPLECI says:

  Shko rregulloji Ti more Nikoll pasi ke eksperience qe kur Sala te dogji Gazeten dhe sot e ke bere mik dhe i shkon prapa.

 16. Gjinika says:

  Z. Nikolle mos lesho bomba timuse ,qe ne se neser ndoth gje te dalesh si parashikus izoti per ngjarjet. Se pari duke qene se je marre per nje kohe te gjate me politike, po edhe si gazetar i vjeter dhe me eksperjence, duhet te japesh mendimin tend se kush e ka gabim dhe kush duhet te terhiqet nga kjo rruge, jo te vesh shenja barazimi. . Qe Basha do te perserit aventuren e tutorit te tij ,ate te vitit 1997 kete e dine te gjithe, ashtu sic dine se jane ditet e fundit te tyre per tu paraqitur para drejtesise per ato qe kane i kane bere ketij vendi. Ti me mire se kushdo tjeter i di rezultatet e ketij qendrimi te P.D , apo i harrove djegjet, rrahjet dhe raprezaljet qe i bene Gazetes Koha Jone. Eshte po ai njeri qe komandon edhe sot, por me gojen e nje tjetri. Ti lartesohesh ne qofte se do te mbash ate qendrim qe ke mbajtur kur themelove gazeten K.Jone, gjithmone te drejten per te miren e vendit, jo te dridhni nga ju japin me shume.

 17. ppe says:

  O lesh , Rama e tregoi ndjenjen qytetare se osht cun Tirone , po Lulushi do me lujt me koka njerzish, po ty te intereson te barazosh driten me erresiren, eshte dobesi klanore. Ju bashkon “burrnia ” e leshit , qe vetem norma sociale nuk njeh, e shihni si te perdhosni jeten e te tjereve ne emer te te fortit.

 18. Studentet says:

  Ore bythelepires,nje pjese e fait Ju bie edhe juve bythelepiresve te Saliut qe u shkerdheu me te gjitha mbetet dhe akoma i lepiheni atij shpellari. Sic duket,ceshtje genesh

 19. mira says:

  Fallxhorja- cope muti kujton se po tremb dynjane. Le tja mbaje bytha lulushit dhe salushit se deren e burgut e kane me kohe gati por si duket do kene edhe jne gje tjeter gati. Piktori do qerohet vetem mbasi te jene qeruar krimbat e tjere para tij. Ndryshe nuk ka derman ky popull. revolucion nuk behet dot qe te qerohen te gjithe ne nje kohe.

 20. idlir says:

  Nuk e kuptoj Nikolle Lesi ku bazohesh per te vene ne te njejtin nivel Edi Ramen me Lulzim Bashen. Lulzim Basha ben nje politike denigrimi duke shpifur vashdimisht dhe duke delegjitimuar pa pasur asnje argument .
  Historite e shtetit narkoman nuk ka shqiptar te mos e dij qe kane ekzistuar ketu e njezet vjet. Dhe per me teper nuk ka shqiptar qe nuk e di qe kjo eshte e vetmja qeveri qe vuri dore mbi trafikantet dhe parcelat.
  Partia demokratike humbi dy here zgjedhjet ne menyre te paster .
  Edhe atehere kur “fitoi” vodhi voten. Kjo nuk mjafton qe ti vere gishtin kokes dhe te ndryshoje politike por vazhdon te shpresoje te arrije fitoren duke fallsifikuar. Kjo per mua eshte nje pafytyresi nga e cila duhet te marrim distance. Une nuk do votoj per partine socialiste kur te jete votimi por do votoj vetem per tu treguar femijeve te mi qe politika e rrugacerise e 25 viteve te fundit mund edhe te perfundoje …ishallah

 21. Atdhetari says:

  Mendoja se tjeter gje do te thoshte ky lehesi, por u befasova.
  Komentatore! U falenderoj per qendrimin real dhe kritik ndaj ketij palo gazetari dhe ish depyyyyyteti.
  Pa asnje te drejte legjitime lyli dhe salihi kerkojne koken e Edi Rames, dhe i kane zene pusine si cubat e dy here ne dite (para dhe pas dite) therrasin si te cmendur: dorezo qeverine, largohu, vrit veten ose do te hedhim ne ane, do te marrim zvarre. Nuk te leme te besh zgjedhje pa pd (mavrine).
  Vetem nje njeri i cmendur mund te beje thirrje te tilla. Ka dy muaj e me shume, more lehes, qe lyli dhe salihi (jo pd, jo deputete apo personalitete te tjere te pd) e kerkojne kete gje, sa qe lane nam edhe me te huajet, pa lere me ne, dhe ti i barazon te dy, pa bere as diferencen me te vogel. Keshtu do te behemi pjese e familjes evropiane, duke vrare njeri-tjetrin? Ai qe kerkon koken e tjetrit, hengert koken e tij, kushdo qofte! Si nuk e kuptojne njerezit qe lyli eshte budalla dhe aventurier?

 22. Z.LESI cilin nga keta te dy vleresojne nderkombetaret deri tani RAMEN apo SALIUN me LULIN.

 23. Z.LESI cilin nga keta te dy nga nderkombetaret e vleresojne RAMEN Apo Saliun Me Lulin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *