Vërtet mendoni se do ketë një revolucion “Berisha” në Shqipëri? Qeshni me këta mjeranë, se nuk do të keni rast humori më të mirë se ky

Nga Spartak Ngjela

 

Vërtet mendoni se do ketë një revolucion “Berisha” në Shqipëri?

Për këtë duhet të qeshni…

I.

Pyetja është kjo:

Kush, ku dhe pse?

Dhe përgjigjia është: askush, askund dhe për asgjë.

Kotësia e Berishës si lider ka një histori të gjatë dhe ka qënë dhe është ende një marrëzi e cila tani, pasi i dha diçka të paligjshme, e ka vënë me shpatulla për muri që ta asgjësojë, me gjithë Lulzim përrallën.

Kanë vjedhur, dhe i kanë kapur – kjo është çështja.

Saliu është në fundin e tij. I korruptuar, i bashkuar me kundërshtarët shekullore të Shqipërisë, dhe antiamerikan.

Ka humbur me gjithsejt.

Le të sokëllijë: nuk tremb dot askënd.

Në fakt, Saliu mendon se tremb Ramën, ngaqë i kanë thënë se ai është frikacak.

Po ta zëmë se Rama është frikacak: po Amerika?

Këtu fillon hiçi Berishën i pritjes, se nuk ka fare Ramë, Sali, ka Amerikë.

Nëse një frikacak gjendet midis dy frikërave, nuk fiton frika më e vogël, fiton frika më e madhe.

Nëse ka Amerikën me vetë, Rama nuk ka marrë frikën, por kurajën me vete.

Po Saliu që ka Amerikën kundër? Këtu duhet të qeshim, sepse frika e Saliut është proverbiale.

Ja këtu dolëm më në fund taman në temë: kërcënimet e Saliut nuk kanë burim forcën, por dobësinë. I forti nuk e paralajmëron kurë të dobtin që dëshiron të eliminojë, por e asgjëson pa folur fare.

I dobti, si rregull që është edhe idiot, kërcënon me fjalë të fortin.

Po kë po kërcënon sot Lulzimi me metodën e dobësisë Berisha?

Siç duket Amerikën. Por mu këtu fillon komedia: një grup mesjetarësh, hipur në një anije me vela, me shigjeta dhe me ushta, po sulmojnë Amerikën. Njëlloj si filmi i famshëm anglez me aktorin e madh komik Peter Seller.

II.

Kjo kohë në fakt është e mbushur me komedi; por esencialisht kjo komedi që po zgjat në Shqipëri është në të vërtetë halli i madh i korrupsionit shqiptar: ish ministra e ish kryeministra; gjyqtarë dhe prokurorë, kryetarë bashkish e kryetarë komunash – që të gjithë në hallin e rëndë që i kapi. Por, jo nga rasti: në fakt i ka kapur rrjeta amerikane.

Nuk çahet dot ajo rrjetë, Sali! Mos u lodh kot me klithma asgjëje që prodhojnë vetëm komedi. Se, po të të donin në zgjedhje, të kishin futur më forcë amerikanët, Sali. Nuk e pe, o Sali ziu që nuk bënë asnjë demarsh force amerikanët që ti të hyjë në zgjedhje?

Çfarë revolucioni do të bëjë Saliu; mos ndoshta revolucionin e Mafies së identifikuar nga antikrimi?

Turp i madh. Brezat do të qeshin me këtë derëzi e punëzi që nuk pati mundësi të vidhte fshehtas, dhe u lodh kot së koti dhe fare kot që të ruante gjënë e vjedhur me një revolucion virtual.

lll.

Po ç’është në fakt ky revolucion Berishian?

Historianët e mëdhenj në kanë thënë se, që të bëhej Revolucioni francez duhej që:

Të kishte një Volter që ta ideonte; duhej të kishte një Ruso që ta trajtonte moralisht; duhej që të kishte një Kondorsé që ta strukturonte – por, ama, duhej të kish edhe një Danton që të dinte ta bënte.

Humori është se, këtu në Shqipëri, sot i bie që Volter të jetë Saliu, me frazën e tij të këputur që nuk thotë dot asgjë; Rusoi kushedi ku ndodhet në ndonjë mejhane duke pirë; kurse Danton i takon të jetë Lulzmi me zë të ngjirur që nuk di të artikulojë asnjë ide.

Qeshni me këta mjeranë, se nuk do të keni rast humori më të mirë se ky. Është “revolucioni” neo-bashibuzuk në Shqipëri.

Qeshni sa herë që ta mendoni!

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Vërtet mendoni se do ketë një revolucion “Berisha” në Shqipëri? Qeshni me këta mjeranë, se nuk do të keni rast humori më të mirë se ky”

 1. Alban Dega says:

  From: Alban Dega
  Date: February 20,2017 at 8:25:04 AM EDTm

  LULEZIM BASHA + … NE PRANGA!

  Thirrjet per dhune e guerilje jane akte
  terrori

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pasi u zgerlaq edhe nga Opinion i Klanit te Klanit te Vicidolit , dje dhe sot, lideri de jure i SHQUP-it, Lulezim Basha hoqi edhe maskat e fundit te demokracise se rreme e te degjeneruar prej ” bandes se gangstereve” te Sali Berishes, Fatmir Mediut, Flamur Noke Stanishicit…. dhe korporates se Krimit.
  Dje ai deklaroi hapur e pa maska se krejt protestat dhe potera e Korporates se krimit te organizuar te Sali Berishes nuk jane zgjedhjet e lira por parandalimi i 7 ligjeve te Vetingut dhe rrenimi i Reformes ne Drejtesi.
  Sot qehajai i Berishes ne krye te PD-se se Berishes shkoi edhe me tej.
  Me nje gjuhe qe te kujton me teper thirrjet e Fidel Kastros dhe Chegevares, ISIS-it e Eskobarit ai Iu drejtua “Xhuponeve te zinj ” falangave te murrme ala neonaziste, skuadroneve te vdekjes dhe njesiteve guerile me thirrjet per dhune e terror te hapur kunder nje qeverie dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike!
  Ngrihuni ne kryengritje per permbysjen me dhune te rendit kushtetues te Republikes se Shqiperise eshte thelbi i kushtrimit te Bashes!
  ” Shpojuni gomat e makinave!
  ThyjunI xhamat e dritaret…
  Qelloni me grushta…
  Nxirrini jashte….
  … lufte do te kene!
  Adelante camaradas ! Perpara shoke lufte!
  Eshte thirrje e hapur per guerilje e terror e telallit te Sali Berishes dhe Bandes se tij te Gangstereve!
  Kryekriminelet me te medhenj te Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Fatmir Medihoxha, Flamur Noke UDBa na bejne engjellin e antikrimit.
  Asnje i burgosur per krime te renda dhe i denuar me ndeshkimin maksimal , ate per jete, nuk ka kryer krime aq te renda sa secili prej cetnikeve dhe terroristeve te siperpermendur.
  Krime qe shkojne deri ne terror shteteror sic ishin ato te 28 majit 1996, katrahura me mbi 10 mije viktima e 97-es, nxjerrja ne prite dhe vrasja e Azem Hajdarit, grushti fadhisto- cetnik i shtetit i 14 shtatorit 1998, Gerdeci me qindra viktima, marreveshja Atdheshitese e Otrantos, ekzekutimi pa vendim gjykate e antikushtetues i Sali Bashes i 4 protestuesve te 21 janarit 2011 pikerisht aty ku kercet tallavaja e vallja e vdekjes se mercenareve te tyre!
  Asnje hajdut e bande kusaresh se denuar per vjedhje ne permasa te medha vec e vec e se bashku nuk kane vjedhur e plackitur sa cka vjedhur Banda familjare e politike e Berishajve vetem me Piramidat e Autostraden e Kombit.
  Po milionat e ” sypeshkaqenit” te Berishes dhe Fatmir Mediut ne Gerdec, interkoneksioni energjitik ne Kosoven i Shkerdhenit, tokat e helmuara te Argita Fazlicit e Lulezim Bashicit ne Durres !?
  Po CEZ- i Sali Kadafit dhe Shkelzen Milices!
  Mbi 3 miliarde euro u jane vjedhur ose tjetersuar shqiptareve dhe Shqiperise vetem gjate viteve 2008 – 2013 nga kjo Mafia e Kusarise, Vrastarise dhe Korrupsionit , MKVK, te Sali Berishes.
  E kryebanditet Berisha, Basha… dhe ish ministrat e Brendshem te Republikes se Lazaratit, Lulezim Basha, Bujar Nishani, Flamur Noka kane goje e fytyre bashke me krye… kryebanditin Sali Berisha te na permendin Eskobara e deri edhe mbledhje Keshilli te Sigurise Kombetare per nje cironke te narkotrafikut.
  A e dini si e justifikoi dhe motivoi kete mbledhje Presidenti sakat nga trute e me shume nga shpirti katran i SHQUP-it po ashtu vjedhur nga banda e Berishes!?
  ” Per aresye se Balili dhe narkotrafiku perbejne rrezikshmeri shoqerore” ! Hajde President K… ari hajde me keshilltare koqe kandari.
  Rrezikshmeria shoqerore eshte ceshtje policesh lagjesh, prokuroresh te shkalles se pare!
  Keshilli i Sigurise Kombetare mblidhet vetem per ceshtje qe rrezikojne Sigurine Kombetare dhe ne mbledhje te jashtezakonshme ne gjendje lufte, si kjo qe shpalli sot kryebanditi e kryekrimineli Lulezim Basha.
  Cfare pret kryeprokuhori i Shqiperise Adriatik Palla e banda e tij e horave te Drejtesise !?
  Merret ne pordhet e intrigat e Bandes se Gangstereve te Berishes dhe me gjurme gishtash ne vend qe te urdheroje arrestimin ne flagrance te Lulezim Bashes dhe krejt bandes se Berishes qe fshihen pas tij per
  1- Cenim dhe rrezikim te rendit kushtetues dhe Sigurise kombetare per llogari e ne sherbim te RIA- a ruse, DIA-se serbe dhe agjenturave armike.
  2- Thirrje te hapura publike per dhune e terror kunder qeverise dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike me mbi 1 milione vota.
  3….
  Te arrestohet ne flagrance Lulezim Basha per krimet e renda te tij te se kaluares dhe ato te sotme!
  Sot ai sterderdhi jo kupen, por cisternen e krimeve pa fund te tij kunder shqiptareve e Shqiperise !
  Lulezim + ne pranga! Sot! Neser eshte kurre!

 2. like says:

  Foto e goditur! diçitura: “Pinoku me gomar”.
  historikisht Berisha ka bere disa revolucione, dhe simbas grafikut vijne me renje ne intesitet dhe forcé. Berisha beri revolución ne 91shin me te vrare e shkaterrime ne mbane vendin. qe dhe revolucioni i tij me i madh e popullor
  beri tjeter me 96-97ten. shume here me i dobet ne popullaritet por pat me shume arme (aq sa Nuk edhe diti tiadministroje) mbeti ne balte se kish arme por Nuk kish popull.
  beri revolución pa popull me 98 dhe per qime Nuk shkoi ne burg. ti puthe kembet Fatos nanos se po te ish ndonje tjeter zor se shpetonte.
  me 2003 hoqi dore nga revolucioni dhe u pergatit me marifete. ia doli mbane. po ashtu me marifete ia doli mbane me 2008.
  revolucioni i fundit qe ka marre persiper eshte ky i çadres, qe me falni per shprehjen por ne pamje duket se ka pjerdhur fare si per popullaritet, si per forcé, e si per marifete.
  po e gjeti marifetin, shpetoi prape si me 97. te shofim.

 3. ALBAN DEGA says:

  I VETMI REVOLUCION I SALI BERISHES !

  Ligji jam une i Luigjit te 14 qe Revolucioni francez e ekzekutoi me gijotine !
  Revolucioni Gerdeci qe ktheu permbys nje qyteze te tere dhe varrosur nen rrenojat e tij 26 gra shtatezena, femije e pleq !
  Revolucioni 21 Janari 2011 kur urdheroi pa vendim gjykate dhe ne kundershtim me cdo ligj bashkekohor ekzekutimin e 4 protestuesve paqesore, plagosjen e dhjetra, arrestimin, rrembimin dhe torturimin e qindra te tjereve. Secili prej ketyre krimeve te renda futet ne kategori e e Krimeve kunder Njerezimit, i denje per Gjykaten Nderkombetare te Drejtesise ne Hage !

 4. ak47 says:

  I madh je Avokat, por qelbesira akoma ska ngordhur, duhet rrahur derisa te ngordhe, pastaj ta groposim ose me mire ta mumifikojme qe te mesojne brezat e ardhshem per nje moster sui generis te quajtur Salih Ram Brisha(sic e thone srbet), antikombetar, antishtet dhe antihuman.Bishe me e ndyre se bisha me e keqe.

 5. mandi says:

  JE I MODH!!!!!!PLAKO!!!
  TUNG👏👏👏👏👏👏

 6. Mersin says:

  Ore avokat po shume optomist dukesh. Fjala jote ne vesh te zotit. Por nuk besoj se do te dorzohen lehte.

 7. mirel says:

  Pa he Taku, kush jane mjeranet?

 8. Donela says:

  Njeriu me i urryer i Shqiptareve Sali Krimineli,shikojeni ne foto e te ngjall krupe,neveri,revolucionin e leshit do bejne,po nuk merret pushtet me dhune o te shplafte mortja.

 9. LYL Lyli says:

  shume comedike kjo photo !!!!!!

 10. Albani says:

  Perse PD-ja mbeti pa marre pjese ne zgjedhje!?

  PD-ja e Saliut dhe e Lulit, apo PD-ja e Cadres, mbeti pa marre pjese ne zgjedhje per nje arsye te vetme. Dhe kjo per shkak se Amerika dhe Evropa ia dhjeu (u dogji letrat ne duar) si Saliut edhe Lulit. Luli, duke mos pranuar propozimet e Evropes dhe keshillat e Amerikes, kerkonte qe te linte nje shteg qe perfaqesuesit e Evropes te ngarkuar per negociata, do te merrnin rrigen per tek zyra e Saliut, ku priste me padurim trokitjen e tyre ne deren e zyres se tij. Dhe ketu, mjeshtri dhallezor, do te kundershtonte ne fillim, pastaj mbas “Debateve te zjarrta” do te pranonte propozimet e tyre. Por cfare ndodhi? Ndodhi qe keta as e vershellyen “udheheqesin legjendar dhe historik te PD”, dhe keshtu, ata u kthyen ne vendet e tyre, ndersa Saliu mbeti ne cader. Dhe perseri, udheheqesi historik dhe shkaterruesi legjendar i Shqiperise, do te dilte si shpetimtar dhe zgjidhes i krizes, por i mbeti dopio gjashta ne dore, dhe tani nuk del dot nga Cadra. Dhe kur Saliu me Lulin, kjo me porosi te rusit dhe serbise, dhe me sponsorizimin e tyre, u futen ne Cader, menduan se do te ishte pune nje apo dy jave dhe Rama do te jepte doreheqjen, do pranonte qeverine teknike, dhe Luli me Saliun do te merrnin perseri drejtimin e qeverise shqiptare.
  Por, Kujdes! Partia e dhunshme dhe vrastare (qe nga fillimet e saj dhe deri me sot), mund te provokoje ngjarje tragjike per jeten e njerezve dhe te institucioneve. Nuk eshte cudi, qe ne mes te turmes qe do te marshoje ne daten 13 maj, 2017, te kete edhe ndonje kamikaz, apo edhe vrasje nga brenda turmes, per t’i dhene shkas zemerimit te turmes per te ndermarre veprime te skajshme.
  Po shteti cfare ben me “Marinsin” amerikan, me ate spiunij tjeter te UDB-se Flamur Noka (e ka deklaruar vete), me grumbullimet paramilitare, me kercenimet alla-shkullaku, alla-bushati, alla-spahiu? A organe ligjzbatuese ne Shqiperi? Si mund te llejohet nje i huaj te zhvilloje lirisht veprimtari subversive kunder nje shteti sovran? Po Z. Visho Ajazi cfare ben, apo nuk i ka dale ende pija?
  Populli pret dhe kerkon qe ligji te veproje!

 11. Besoj says:

  O mirel po kaq e kaq e uren Ameriken, apo ke besim ne rusi qe do tju shpetoje…..Uroj qe mos kete shume te tille si puna juaj o derezi.

  1. mirel says:

   Ik er rrote e Takut..je idiot nuk ke c’i ben
   Keni fytyre dhe flisni per Ameriken ju legena qe ju xhiron dhe Taku.
   Amerika ndihmon ata qe kane dinjitet dhe jo letyra qe gajasen nga fjalet e ketij sharlatanit.
   Meqe ka qene dhe Berishjan me pare..

   1. ca po thu o Shabono says:

    Ja na thuaj pra Mirel : KUSH KA DINJITET mor RROT CARI 😛

 12. kozmo says:

  Kjo dyshja ne foto, eshte vetem per te trembur sorrat ,ne arat e misrave.

 13. brian says:

  Po ky trapi ,nuk ben nje dite pushim,
  Vuan nga frika se mos harrohet Ngjela…
  Karnavalet e Tiranes…nje grusht njerezish qe kane uzurpuar shtypin…
  Ky perseritet,e perseritet e perseritet cdo dite….asnjehere dicka te re…
  Avokat ,na je bere si fasulet ne ushtri…

  1. ushtari Saliut says:

   Fasuleve ti u merr te keqen, po ky komandanti yne(yti po e po), qe mos qofte, eshte bere si caji bajat ne gote alumini ushtrie.

 14. WEB1 says:

  As taku nuk po e kap thelbin e problemit,në atë cep ku është futur berisha dhe duke e ditur se çfarë e pret ,jo ambasadorë që nuk i ka pjerdhur deri tani ,po edhe trump në person të paraqitet në tiranë nuk e bën dot të ndryshojë mendjen.Dhe dihet pse ,pa u zgjatur shume .
  Fakti që amerika po dërgon në shqipëri një nga personalitetet më me peshë ,nuk do të thotë që amerikanet nuk po i zë gjumi se berisha nuk futet në zgjedhje,Por me shume ti paraprijnë një katastrofe ,ku një destabilizim shqiptar hap skenarë për nderhyrje te huaja jo perendimore.Shqipëria ka një muaj kohë për të vendosur fatin e saj ,dhe mire është te përfitohet tani ,po që e nevojshme me berishën brenda hekurave edhe para zgjedhjeve ,n.q.s e mbush kupën

 15. luli says:

  Njeri duket si shtriga qe fluturon me fshese me ate hunde a mjeker, tjetri si “njeriu qe qesh”, 2 fytyra qe vetem te ngjallin urrejtje.

 16. prisni se skeni pare gje akoma says:

  Saliu po braktiset si anija qe po mbytet.
  Edhe luli e ka braktisur. Ben dopjo loje me perendimin.
  Saliu eshte koqe.
  Me kujton taktiken qe ndoqi amerika me eskobarin duke i shkermoqur njerezit perreth.
  Kasu salikari, jasu

 17. prisni se skeni pare gje akoma says:

  Kam lexuar shume komente dhe parashikime mbi nje vit te shkuar qe pd do zbrese si force trete dhe lsi e dyta.
  Plane te vjetra??????
  Ndoshta.
  Asgje nuk duket rastesi per mua. Sepse pyes veten, si ka mundesi qe u parashikua kho???
  Pra ishte e planifikuar.
  Sa per ngjelen ja fut kot. Flet ngjela pas ngjalave. Asgje sdi.

 18. Qepa says:

  Lylo!! JASHTË NGA SHQIPÊRIA !
  MOS E ZGJAT, SE DO TË KONFIDKOJNË DHE ATO PARE
  QË KE MARRË PA TË DREJTË ,DHE DO MBETESH PA BREKË NË BYTHË,MU NË MES TË HOLLANDËS!!
  O HOLLANDEZ , 24- KARA…..T!👎👎👎🐴🐴🐴

 19. Asi says:

  Bavo avokat! Je kristal!!
  Ta kanë zilinê!👍🏻👍🏻👍🏻

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *