INTERVISTA/ Rrëfimi i jashtëzakonshëm i ish-ministrit grek, të pathënat për Shqipërinë, Kosovën dhe mitin e “vëllazërisë serbo-greke”

Theodoros Pangalos (Në Greqisht: Θεόδωρος Πάγκαλος, lindi në 17 Gusht të vitit 1938) është një politikan Grek dhe një anëtar kryesor udhëheqës i Lëvizjes Socialiste Panhelenike (PASOK).

Ai ka qenë zëvendëskryeministër i Greqisë, përgjegjës për koordinimin e Këshillit të Qeverisë për Punët e jashtme dhe ato të Mbrojtjes (KYSEA) dhe Komitetit të ri të Politikave Ekonomike dhe Sociale nga viti 2009, deri në vitin 2012.

Ai u bë anëtar i Partisë Komuniste të Greqisë, duke u rritur në Komitetin Qendror, përpara se t’i bashkohej përfundimisht partisë socialiste PASOK gjatë Metapolitefsi-t.

Ai u zgjodh për herë të parë si anëtar parlamenti në vitin 1981 në zgjedhjet e përgjithshme me partinë PASOK dhe është rizgjedhur vazhdimisht që atëherë.

Monumenti në kampusin MCAST në Mosta të Maltës u inaugurua në vitin 1997 nga Pangalos, ndërkohë që ai ishte Ministër i Punëve të Jashtme.

Në vitin 1996 ai u emërua si Ministër i Punëve të Jashtme dhe e mbajti këtë post deri në vitin 1999 kur dha dorëheqjen, si pasojë e skandalit në të cilin u përfshi lideri kombëtar Kurd Abdullah Öcalan: i ndihmuar prej anëtarëve individualë të agjencive të inteligjencës Greke Öcalan hyri në Greqi ilegalisht e më pas u dëbua për në Kenia, ku u kap prej agjentëve Turq, pasi u largua nga ambasada Greke e Nairobit.

Intervista e plotë

… Shkova në Shqipëri, me ndihmën e Kryepeshkopit Anastas të Tiranës, dhe bëmë një shfaqje me muzikë greke dhe shqiptare.

Pati sukses të madh. Atje takova njerëz të ndryshëm, takova për shembull dhe Presidentin, i cili më kishte ftuar. Takova dhe kryeministrin dhe folëm kokë më kokë për shumë kohë.

U mundua të më mbushte mendjen për sinqeritetin e tij, për dashurinë e tij ndaj Greqisë dhe për nevojën që ai shihte për një afrim të mëtejshëm midis dy vendeve.

Kam përshtypjen se nuk kemi bërë atë që duhet të bënim për Shqipërinë! Nuk ekzistojnë pengesa me Shqipërinë, nuk është si çështja e Shkupit, të cilën ne nuk mund as ta përmendim.

Mund të bisedojmë me shqiptarët dhe të përgatisim një paketë më gjërat që kërkon Rama dhe ta shohim këtë çështje të marrëdhënies me Shqipërinë. Nuk mendoj se populli grek? (ndoshta nënkupton shqiptar!) në këto çaste do të mbështeste çfarëdo plani, megjithëse të çmendur ekzistojnë sigurisht në çdo vend, diçka që të kishte të bënte më Shqipërinë e Madhe që përfshin Epirin dhe Thesalinë siç thonë disa.

Natyrisht ka dhe njerëz të tillë por ata janë krejtësisht të veçuar. Pjesa më e madhe kërkon marrëdhënie të mira me Greqinë në të cilën shkojnë e vijnë. Mos harroni se në Greqi jetojnë pothuaj 800 mijë shqiptarë dhe në dy vitet e fundit janë kurorëzuar rreth 50 mijë martesa të përziera.

Unë kërkoj që ne të luajmë njëfarë roli, dhe këtë rol duhet ta luajë qeveria.

Duhet fillimisht të çlirohemi nga këndvështrimet e mitet e vjetra, siç është vëllazëria jonë me serbët. Serbët nuk janë as vëllezërit tanë as hiçgjë, janë njerëz të zakonshëm që kanë një shtet. Ky shtet herë bën gjëra të mira herë të gabuara. Kanë bërë dhe kanë projektuar gjakderdhje. Gjithnjë kanë dashur Kavallën, që ishte një pretekst për të justifikuar daljen e tyre në Mesdhe. Pra të mos kemi të ide të tilla. Mirë është të kemi marrëdhënie të mira dhe me serbët, dhe të luajmë dhe me Crvena Zvezdën tani që morëm dhe kampionatin, Olympiakos domethënë, por vetëm kaq!

Se përndryshe ç’kuptim ka të shmangesh nga njohja e Kosovës? Diçka për punën e njohjes së Kosovës: Kosova ka 80% shqiptarë dhe 20% serbë! Është e natyrshme që nuk mund të qeverisin serbët!!! Do të qeverisin shqiptarët! Ky është vullneti i popullit dhe na pëlqen apo jo neve, nuk ka asnjë rëndësi. Nga ana tjetër shqiptarët e kanë zgjidhur këtë çështje dhe me anëtarësimin në NATO.

Prandaj dhe ne duhet të bëjmë njohjen e Kosovës, ashtu siç është dhe paralelisht të të merremi vesh me shqiptarët për të gjithë çështjet e tjera sepse kjo vërtet që është një teme madhore. Dhe në qoftë se ecim në këtë drejtim dhe sllavofolësit e Republikës së Shkupit do të kuptojnë që nuk është e drejtë të merren me punë emrash si Aleksandri i Madh apo Bucefail.

Dhe në qoftë se i referohemi asaj historie, me shumë mundësi flasim për një kohë në të cilën nuk ekzistonin as grekë, as shqiptarë dhe aq më pak sllavë dhe gjithë ky muhabet është pa kuptim! Dhe nëse dikush mund të ketë pretendime për prejardhjen e Aleksandrit të Madh, këta janë shqiptarët sepse e ëma, Olimpia ishte ilire! Prej andej i njihte dhe ilaçet e helmet. Dhe kur Filipi bëri fëmijë me një vajzë të re dhe kërcënonte kësisoj trashëgiminë e Aleksandrit, Olimpia e hoqi qafe të shoqin.

Intervistuesi: Ajo që ne grekët shpeshherë nuk e mbajmë parasysh, është se sa të lidhur jemi me zhvillimet ballkanike, e kemi pak të shtrembëruar perspektivën.

Thedoros Pangalos: Po po absolutisht. Mendoj se është çështje kompleksi…themi për shembull “una faccia, una razza” për italianët me të cilët nuk kemi absolutisht asnjë lidhje, as prejardhje të përbashkët, as lidhje qytetërimi!  “Una faccia, una razza” ne jemi me shqiptarët, me shkupjanet, me këta!

Intervistuesi: Se nuk na pëlqen kjo, se duam të jemi evropianë.

Theodoros Pangalos: Nuk na pëlqen por…dhe e kemi këtë lidhje dhe me turqit! Janë miliona vajzat greke që kanë humbur identitetin dhe fenë sepse turqit i rrëmbenin me dhunë. Dhe njëra nga sulltaneshat më të mëdha të Turqisë ishte nga Qefalonia, mendoj…/konica.al

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “INTERVISTA/ Rrëfimi i jashtëzakonshëm i ish-ministrit grek, të pathënat për Shqipërinë, Kosovën dhe mitin e “vëllazërisë serbo-greke””

 1. J.D. says:

  nje sugjerim miqsor me moderatoret e Tema-s

  ju lutem mos vini tituj bombastike per ca intervista normale..
  .
  ne dakort Pangalos eshte nje nga shqiptaret me te mire qe ka Greqia..por mos harroni se jane me te shumte
  greket shqiptarofagos-it sidomos ne washington dhe bruksel..
  .
  nqs do bindeni lehte lexoni me poshte:

  Historia 200 vjecare e perplasjeve fetare Shqiperi Greqi duke perfshire dhe ditet e sotme eshte invazioni me cdo kusht i vorio-epirit .Deri tani ky invazion ka patur sukses POLITIK-FETAR-EKONOMIK..Kisha greke
  me “komandant” AMERIKANIN ME ORIGJINE SHQIPTARE Nikolas Geixh,’
  me “komisar” Janullatos”
  me kellefin nje perdorimsh Sali Qenef Berishen dhe deri diku vasalet meta-basha-rama-nano pothuajse i kane vene PIKETAT E VORIO EPIRIT.
  MATERIALI I MEPOSHTEM DUHET TE JETE KEMBANE ALARMI PER VOTIMET VENDORE SIDOMOS NE VIJEN IMAGJIANRE TE VORIO EPIRIT PER TE CILEN PO FUTET DHE KALI TROJES NE KETO VOTIME:

  Ish-kongresmeni amerikan dhe kryetar i Ligës Qytetare shqiptare amerikane akuzon kryetarin e PD-së

  Dioguardi: SERBerisha na tradhtoi

  “Të takosh Geixh është njëlloj sikur t’i kërkosh avantazh politik Milosheviçit”

  TIRANË – SRBBerisha duhet të bëjë publike se çfarë ka folur me Nikolas Geixh. Kështu u shpreh dje në një intervistë për ish-kongresmeni amerikan Xhozef Dioguardi, i cili është presidenti i “Liga qytetare amerikane-shqiptare”. Dioguardi njihet si një prej mbështetësve kryesorë të SERBerishës në lobin shqiptar në SHBA, por duket se takimi i para dy ditëve mes Berishës dhe Geixh ka ngjallur revoltën e Dioguardit. “SRBBerisha ka tradhtuar interesat e shqiptarëve të Amerikës dhe ato të Shqipërisë që është takuar me armikun e shqiptarëve Nikolas Geixh”, -u shpreh dje Dioguardi.

  Zoti Dioguardi, Nikolas Geixh deri para pak ditësh nuk ka qenë i mirëpritur në Shqipëri për shkak të shpalljes së tij “non grata” nga qeveria e zotit Berisha më 1994, por ai ka zhvilluar një takim edhe me zotin SERBerisha, ku nuk dihet se për çfarë është folur, por në një deklaratë të SRBBerishës lihet të kuptohet se Geixhi ka ndryshuar. Cili është komenti juaj për këtë takim?

  Jam shumë i shokuar dhe i hidhëruar që zoti SRBerisha ka takuar zotin Geixh, i cili përfaqëson pjesën më radikale të lobit grek në Amerikë. Dhe dua t’u kujtoj një artikull që ka shkruar Geixh në gazetën “Nju Jork Times” në tetor të vitit 1994 ku ai akuzon Sali Berishën që është përpjekur për të fituar Shqipërinë e Madhe dhe ai sulmon qeverinë demokratike drejtuar në atë kohë nga SRBerisha, ku shkruan se doktor SERBerisha fliste shumë keq për minoritetin grek. Ai pretendonte se minoriteti grek përbëhej nga 450 mijë njerëz, kur dihet se janë vetëm 58 mijë banorë sipas statistikave të asaj kohe të OSBE-së. Dua t’ju bëj të ditur që zoti Geixh ka akuzuar qeverinë shqiptare për diskriminim të të drejtave të minoritetit grek, ai ka mbështetur përfaqësuesit e “Omonia”-s në ’94 kur ushtarët shqiptarë u vranë dhe u sulmuan dhe për këtë arsye doktorSRBerisha kërkoi që Geixh të largohej menjëherë nga Shqipëria duke e quajtur atë një armik të popullit shqiptar dhe i kërkoi që të mos shkelte më këtu derisa të mbarojë mandati i qeverisjes demokratike. Çfarë ka ndodhur për të ndryshuar situatën, Geixh është akoma problem shumë i madh për Shqipërinë dhe popullin shqiptar, përveç Serbisë. Në fakt është lobi grek në kërkim të lobit serb dhe maqedonas në Uashington.
  Ne dimë se kush e mbron SHBA-në, janë shqiptarët dhe jo grekët, ne dimë kush i mbron shqiptarët, ata janë amerikanët dhe jo grekët, tani zoti SRBerisha nuk mund të ndryshojë mendje. Por ai e bëri, nuk arrij ta kuptoj këtë veprim të SRBerishës. Shqiptarët në Amerikë mendojnë se ai i ka tradhtuar, por Sali Berisha ka tradhtuar…..VIJON..

  1. Qinami says:

   Paskan bo kokrren e qefit sulltant me femna greke mer .Haa

  2. qemal shoferi says:

   Mendoj qe eshte kriuar nje kategori gazetaresh qe vetem emrin kane gazetare,te ndare ne kampe,ps, pd etj nuk bejne asgje vetem punojne kunder shqipetareve e shqiperise, shajne ,shpifine, e pislliqe te tjera per te mrojtur partit e tyre,dhe keshtu bejne punen e atyre qe nuk i duan shqipetaret.A e dini ju te dashur gazetare,shkrimtare ,kritike eanaliste qe po flisni shani kunder njeri tjetrit e ju jeni shqipetar,p.sh.: me gjithese ai qe ka shkruar kunder zonj. vllahutin e ka egzagjerur,besoj qe nuk nevojen te mbrohet nga asnje aq me teper nga ISMAIL KADARE, mbroni njeri tjetrin mbroni shqipetaret sepse nuk na mbron asnje neve,edhe kur ndokush mbron vetem nje ane punon kundra shqipetarve,bashkohuni te gjithe me te vetmen ide (mbrojtien e shqipetareve).Ekeni vene re qe nuk ekam perdorur termin shqiperi;sepse abuzohet me kete term shqiperia nuk mund te jete mire e shqipetaret keq. Ndersa kur shqipetaret te jene mire edhe shqiperia do te jete mire.Behet fjale per disa mendime personale

 2. mikel says:

  dalngadale,,,, kjo tregon se po bojme shtet ,dhe po fillojne edhe te kene respektin e duhur

 3. mirel says:

  Dha dha Pangalos, e nxori koken.
  Ja pra s’ behet gjaku uje.
  Vetem ka nje problem te vogel.
  Greket e kuptojne qe rreziku shqipetar eshte qesharak se shqipot mezi mbajne te mberthyera breket e tyre, qejujy ul Ramuti e Berisha sa here duan, hileja eshte qe duke pranuar mosekzistencen e grekerve ne lashtesi, gje qe nuk ke ci ben dot, perpiqet te fuse ne nje thes dhe shqiptaret, ose me sakte te maskohen nen hijen e shqiptareve, se vetem duke ngritur flamurin shqiptar mund ti sigurosh rrenjet e lashta te historise.
  Problemi eshte qe ne me italianet kemi lidhje. Una faca una rraca.
  Greket jevgjite nuk jane rraca jone.
  Po nuk diskutohet Pangalis nuk e thote troc.
  E le te kuptoje qe camet nuk do i marin pronat e tyre, pavaresisht se jane toka shqiptare, duke i lene dhe grekerve te kuptojne qe eshte me mire te mos i trazojne gjerat me shume , se mire jane keshtu si jane.

 4. Dino says:

  KA QENE NJE NGA MINISTRAT ME SHEMBELLOR DHE KORREKT PER GREQINE.KA MBAJTUR GJITHMONE NJE QENDRM MJAFT TE MIRE NE DREJTIM TE CESHTJEVE SHQIPTARE NE TELEVIZION GREK PARIMOR SHUM BABAXHAN.

 5. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  Pagalos nuk flet per turkoshaket e Zike camit por per aderfia-t orth/xe shqiptare dhe katolike.

  1. mirel says:

   Shko mor jevg muti. Dhe gjuhen e keni te shemtuar si origjinen dhe surratin e arixhiut.
   Qe kur nxirni tingullin dukeni te neveritshem

   1. a says:

    O Mutel karagjozi, te pelqen apo Jo gjuha dhe Historia Greke, studjohen ne te gjitha gjimnazet dhe Universitetet e Botes, mos haro qe dhe ne Tirane eshte dega e Gjuhes dhe Filologjis Greke (mesuesit e te ciles paguhen nga shteti Shqipetar).
    TGF ka shume te drejte, ne Revolucionin Grek luftonin Turk-Alvani kunder Greko-Arvanitasve, masakrat qe kane bere Turko-Alvani-Camides kunder Arvanitasve jane te pa Shembullta.
    Prandaj eshte nje diferenc e Madhe Kulturore dhe Fetare ndermjet dy paleve. Nuk munde te barazosh nje Mjekrosh, Trecereksh, Islamik “Shqipetar” me nje Orthodhks ose Katholikos, pa c’ka flasin qe te dy shqip.

 6. EMIGRANTI says:

  Keto thenie te Pangallosit le t’i lexojne disa shqiptare qe e heqin dhe veheten historiane , te cilet par ca kohesh e trajtonin Pangallon si armik te shqiptareve Po te lexoni shkrime te tjera te tij do gjeni se Pangallo eshte shume me Shqiptar te tjere qe jane ne Shqiperi dhe patriotizohen per Sqiperine vetem se e mjelni ate

 7. Kuq e zi says:

  I nderuar pangalos
  Hera e pare qe degjoj dicka te tille nga nje politikan grek
  Ju quani vellezer serbet sepse bashke gostitet ne trojet shqiptare sot duket si dramatike thene keshtu por ky eshte raliteti
  Duhet te korigjoni politiken e kishes kombtare greke ne e dime mire kush e krijoi dhe cili ishte qellimi i saj
  Sa per kufirin shqiptaro-grek
  Shqiptaret para se te krijonin shqiperine ata themeluan greqine pra nyk ben problem per ne nqs shqiptaret banojne etnikisht ne greqi me kusht qe tu njihet perkatesia etnike duke rikthyer dhe camet ne tokat e tyre
  Qe shqiptaret jane vellezer me turqit sepse myslimane e keni thene ju, ne kurre … ashtu si nuk pranojme qe greket jane vellezer me serbet
  Dhe dicka tjeter nqs faktori shqiptar ne greqi dhe turqi do kishte te drejtat e duhura paqa me tyre do ishte shume e larte dhe jo si sot
  Z.pangalos greqia eshte nje shekull me e vjeter si shtet krahasim me shqiperine dhe ishte ajo qe zgjodhi aleancat ne spatem mundesi zgjedhje i takon po greqise ti korigjoje kto aleate

 8. kodrasadikitk says:

  Te besojme e te shpresojme dhe te perafrohemi me Arvanitasit e vertete ne menyre qe te del haptazi prejardhja e tyre shqiptare.Nese arrihet kjo Arvanitasit masovikisht te kerkojne hapjen e shkollave shqipe atje e me kete edhe marrdhenjet shqiptaro-greke do te ishin shum te relaksuara dhe shum te mira .Kjo do te ishte normale sepse Arvanitasit-shqiptaret e bene kete shtet dhe kuptohet se me teper se gjysma e asaj popullsije jan Arvanitas-Shqiptare ….

 9. Arben says:

  Pangalos nuk mund te fliste ndryshe ka zera ne Greqi kohet e fundit si Pangalos dhe te tjere qe duan apo sduan populli Grek realiteti nuk mund ta ndryshoj, ne duhet te ecim ne kete rruge, fuqezimi i shtetit, historia eshte aty, e shkruar por edhe shume e manipuluar per arsye politike por nuk mund te fshihet. Greket e kane kuptuar gabimet e tyre, historine false te krijuar, ata e dine prejardhjen e tyre qe shumica nuk ka lidhje me Greket e lashte, Una faca una raca, shikoj si jane dhe “Leonida” do thoshte gabel jo Grek rome, me pak fjale jane si Turq perafersojne me shume. Kurse pjesa tjeter e bardhe eshte Arvanitase ( 15 perqind Shqiptare) Greke dhe sllave , Po te lexosh Paparigopuls ne nje studim te kryer se fundmi nga nje grup shkencetaresh dhe te huaj te kryesuar nga Grek lidhur me ADN e banoreve te Peloponezit konstantuan se asnje ska lidhje me Greket e Lashte. Ata ishin Arvanitas pra Shqiptare. Dhe Dicka per Minoritaret ne Shqiperi qe mendojne se jane Grek le te kryjne nje ADN dhe te flasin me fakte, ne jemi illire, mysliman ska rendesi, une jam mysliman, neser e ndryshoj fene, dhe jam kristian por nuk behem Grek, flase nje gjuhe te huaj por nuk behem Anglez, por te gjitha keto mund ti arrij, por ate qe nuk mundem te nderroj eshte ADN ime .
  Dhe harrojeni ju qe ne jemi turq as nje gje nuk na lidh , feja eshte e ndryshueshme, gjuha eshte e ndryshueshme, ADN cfare ti bejme. Europjanet, akademiket e vertete mund te hedhin me shume drite ne gjithe kete situate edhe per camet ka zera ne Greqi qe tani per tani e pranojne te japin nje deshperblim dhe ta mbyllin kete teme, Eshte fillimi me fakte me durim ka ardhur koha e te drejtes Shqiptare te ne perkembur nga padrejtesite dhe Pangalosi e thote ne nje menyre qe le shume per te nenkuptuar.

  1. trimi says:

   Arben I ben nje argumentim te shkelqyer me pak fjale I permbledh te gjitha bravo, po janullatosi cdo thoshte?

 10. pse jo says:

  Me vjem cudi me disa komentues se nuk din as nga historia e as nuk njohin politikanet e ballkanit dhe as politikate tyre.
  1. Thodhoros Pangalos eshte lindur ne nje fshat arvanitas dhe eshte me preardhie arvanitase [shqiptare] nga nje familje qe ka luajtur rol ne politiken greke.
  2. Pangalos thot nje te vertet e bazuar mbi histori se ne keto toka kane qen edhe do ngelen pellazket sa per sllavet zbrit nga malet e rusise edhe erdhen e vendosen keto ane qe te afroheshin me shume me detin dhe kulturen e ilireve dhe grekve.
  3. Tani sa per faktin qe pse greket duhet te jen me afer me shqiptaret dhe jo me sllavet eshte llogjike se si iliret edhe greket e kan preardhjen nga pellazket kjo tretrgon se ne kemi qen nje popull.
  4. Deri para pushtimit otoman shqiperia dhe greqia kishin mardhenie shume te mira me njeri tjeterin se benin pjes ne perandorin e byzanteve ishin nje perandori.
  5. Pas pushtimit otoman si ne shqiperi ashtu edhe ne greqi edhe jo vetem po kudo qe shkeli kemba e ushtris otomane ne keto shtete u futen lloje e soje popujesh edhe vec kesaj otomanet u munduan ti poshteronin keta popuj duke futur kulturen e tyre dhe gjuhen e tyre qe e kishte preardhjen nga mongolet.
  6. Ndaj edhe sot ballkani e te gjitha vendet ku shkelen otomanet jane ne trazira e tranzacione te ndryshme, ndryshe nga popujt e tjer te europes ke nuk shkelen dote turqit.
  ILIR + HELLEN = PELLAZGE

 11. "greqia"eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar says:

  “shteti “artificial “grek”po e kupton shum mir qe nuk ka te bej me lashtesin. Kush ka pak njohuri nga historia e kupton kush eshte ” greqia .Eshte krijuar nga fuqit e medha ne vitin 1821.

  1. a says:

   O ISIS, ne qofte se ka vend ne Bote qe eshte Shtet Komb i Konsoliduar me Histori mije vjecare eshte Vetem Greqia (per barbaret, ose Helenet), sa per Pellazgo-Iliro-Albanezo-Shqipetaret, nuk behet fjale as per Komb as per vazhdueshmeri Identiteti.
   – Hellada (emer me Histori 4 mije vjecare),
   – emer qe mbajne me krenari Helenet e sotem, dhe jo si Pellazgo-Iliro-Alvano-Shqipetaret
   – Helenet e sotem kane trasheguar te njejtin Alfabet, Gramatik, Sindakt, Gjuhe, … Toponime, emra njerzish…me te njejtat para 4 mije vitesh.
   – Toponimet e Helades jane mije vjecare kurse te Shqiperise !!!!

   1. armand says:

    Po para 4 mije vjeteve ?
    Lexo pak Louis Benlow,
    “Greqia para grekeve” mbase e kupton qe jeta ne keto troje eshte me è lashte se hellada.

 12. Pellazgos says:

  Nuk behet kurre Albanistani state sa te jete armiku i Jeorgios Kastriotis Erdogani dhe 98% te Kosovos Islamiste dhe pjesa dermuese e “Shqipetareve”islamike qe jane bere Edvina,Eduarda,Elvira,Ervina,Elvisa.

  1. Iliri says:

   o te qq….. mamin ja keni bere ndonje statuje Jeorgeyos Kastriotis ne Greqi apo e keni lene per me vone?!

 13. Pellazgian says:

  Una raca. Una faca.
  Romaket
  Greket
  Iliret
  Trojanet ( turqit )

 14. Kuq e zi says:

  Kjo kthese e politikes greke eshte nga zori
  Serbia
  Maqedonia
  Mali zi
  Greqia
  Keta shtete coptuan trojet shqiptare per te kthyer keta troje serbia pro ruse u bombardua mali i zi u detyrua te futej ne nato qe te shpetonte maqedonia rrezikon shperberjen per kete arsye
  Pra te gjithe po perballen me krimin qe bene tani greqia normal qe mendon qe radhen e ka ajo
  Sesi do zgjidhet problemi kjo varet nga greqia

  1. bylldym cengel says:

   Kthesa e politikes greke po ndodh sepse greku e ndjen perhere e me shume rrezikun qe i afrohet prej Turqise.

 15. "greqia"eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar says:

  Ju ardhacaket e ardhur nga azia nuk keni njohuri nga historia. Jeni njerez te importuar ne trojet shqiptare. Pranoni realitetin,BOLL U MORI KISHA NE QAF . Me pak fjale nuk keni te beni me greket e lasht. Shikoni cfare po bejne sot fuqit e medha ,shkatrrojne shtete dhe krijojne shtete te reja.Keshtu u krijuat dhe ju.

 16. Tema says:

  Nga Greqia kemi 20%te popullsise orthodokse, dhe 252 km² det me pak. emigrantet tane te ata vriten, masakrohen, perdhunohen.Kjo eshte Greqia qe perbehet aktualisht.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *