Paralajmëron dështimin e negociatave, Basha: Do i kërkojmë Kolegjit të rrëzojë 18 Qershorin (dhe një thirrje për Gjin Gjonin)

Lulzim Basha ka paralajmëruar se do të ankimojë në Kolegjin Zgjedhor, listat e kandidatëve për deputetë të depozituara nga partitë në KQZ, pasi sipas liderit të PD janë të paligjshme, pasi u pranuan pasi kishte skaduar afati ligjor. Basha tha se ligjërisht 18 qershori ka rënë.

Kryetari i opozitës deklaroi se nëse Kolegji Zgjedhor nuk hedh poshtë listat e zgjedhësve, atëherë kushtetua e vjetër do të merret përpara nga vullneti i qytetarëve.

Kolegji zgjedhor do ballafaqohet me kërkesën për të hedhur poshtë 18 qershorin dhe listat e paligjshme.

Nëse Kolegji vendos të thotë se bëjnë 49 dhe jo 50, atëherë kushtetuta do të merret përpara nga bashkimi i shqiptarëve për Republikën e re.

Nëse kolegji zgjedhor, pas presioneve vendos të mashtrojë shqiptarët, atëherë ligji zgjedhor dhe kushtetuta e vjetër do të merret përpara nga bashkimi i shqiptarëve.

Procesi i zgjedhjeve të 18 qershori dështoi edhe ligjerisht.

Çdo listë e dorësuar në KQZ është e jashtëligjshme, procesi është në kolaps ligjor.

Data ligjore zyrtare për zgjedhjet ka skaduar. Shpresojnë se me presionë ndaj kolegjit zgjedhor të mashtrojnë qytetarët”, tha ai.

Basha insistoi edhe njëherë në kërkesën për qeveri teknike dhe paralajmëroi sërish dështimin e negociatave për gjetjen e një zgjidhje.

Jemi në këmbë dhe në këmbë do të qëndrojmë deri sa të garantohen zgjedhjet e lira dhe të ndershme përmes një qeverie teknike që do të luftojë drogën dhe votën e lirë.

Edi Rama është pengesa e vetme drejt këtij hapi historik.  

Nuk ka negociator në botë ta bëjë Ramën të pranojë drogën dhe të pranojë përgjegjësinë t’i hapë rrugë zgjedhjeve të lira e të ndershme.

Jam i gatshëm të marr përgjegjësitë e mija për dialog.

Pas dy takimeve shterpë, nuk kam dyshim që Rama do i bindet forcës së arsyes”, tha Basha.

Basha sulmoi edhe ambasadorët, të cilët sipas tij janë bashkëfajtorë me Ramën, pasi nuk kanë raportuar drogën dhe krimin.

Zyrtarët e korruptuar në Tiranë nuk raportonin drogën dhe kriminelet edhe kur ata gjakosnin qytetarët në ambientet e komisariateve.

Zyrtaret ndërkombëtarë janë bashkëfajtorë bashkë me Ramën dhe nuk dalin dot nga rrethi vicioz i Ramës. Zyrtarët e huaj kanë vepruar në interes të xhepave të tyre të korruptuar dhe jo të aleatëve tane SHBA-BE”, tha Basha

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Paralajmëron dështimin e negociatave, Basha: Do i kërkojmë Kolegjit të rrëzojë 18 Qershorin (dhe një thirrje për Gjin Gjonin)”

 1. Mirush says:

  Ku i ke faktet mor shkerdhate. Te shkerdhefshin bijte e nenave ne 18 Qershor!

  1. Kujtimi says:

   Vetem Basha na wrnka i ndershem ne kete Bot
   KY plere ARON sa ka vjedhur
   ARON ata qe vravi ne cadra bashk me Sali Banditin
   ARON sa vota ka vjedhur bshk me Sali kermen
   ARON. sa deme I kan sjell ketij vendi
   Ky eshte nje LANGARAQ MASHTRUS GENJESHTAR
   NJE njeri I pafytyre
   Atje ne cader te marte ZOTI
   NUK I DUHESH SHQIPERIS

  2. Kujtimi says:

   Vetem Basha na qrnka i ndershem ne kete Bot
   KY plere ARON sa ka vjedhur
   ARON ata qe vravi ne cadra bashk me Sali Banditin
   ARON sa vota ka vjedhur bshk me Sali kermen
   ARON. sa deme I kan sjell ketij vendi
   Ky eshte nje LANGARAQ MASHTRUS GENJESHTAR
   NJE njeri I pafytyre
   Atje ne cader te marte ZOTI
   NUK I DUHESH SHQIPERIS o Hajdut

   1. lloqelloqe says:

    Kujtim djali: shkruhet e thuhet Harron jo Aron – lexo ndonje liber gramatike/drejteshkrimi se te rritet vlera e komentit.
    Gjuha shqipe ka germen H – mesohu ta perdoresh.

  3. €piriiiiii says:

   Ore Popull Kot Çouni fhe digjini te gjalle aty ne çadren e arixhinjve ku rrine.

   1. lloqelloqe says:

    $piriiiiii: shkruhet e thuhet Çohuni jo Çouni – lexo ndonje liber gramatike/drejteshkrimi se te rritet vlera e komentit.
    Gjuha shqipe ka germen h – mesohu ta perdoresh.

  4. Dulla says:

   Sikur ke filluar ta dredhesh pak e e.Ne fillim flisje me gjuhen e forces😭 Dhe tani me forcen e arsyes😝.Qin Qoni nuk ju shpeton dot ka hallet e veta i shkreti.

 2. lond says:

  Te shkerdhefsha fytyren o flliqsir preshin kemi per ta fut.

 3. WEB1 says:

  He mor edo !bumerang direkt e ne surrat ,vazhdo ,vazhdo te shtysh regjistrimet e partive ne zgjedhje per te futur PD ,,se lulushka ta quan te paligjshme .Pervish menget o budall se do ta permbysin 18 qershorin dhe da ta quajne nul ,mbro zgjedhjet ,mbro kutite e votimit ,mbro procesin zgjedhor edhe me forcat e policise .Ti loz me zgjedhjet ,ata lozin per jeten e tyre ,,nuk me duket se jane te dyja ne te njejten peshore.Edhe i derguari i merkelit do deshtoje ,po sot ,brenda dites ,keshtu qe pergatitu dhe nxirr ne tavoline nje plan se me keta vetem druri ka vlere

  1. Sefer Loku says:

   100% dakort. Rama eshte I dobet, frikacak. Te mos kishte mbeshtetjen e nderkombetareve tani do kishte ikur me vrap. Nuk besoj se do e fitoje burrnine brenda nates por qofsha gabim.

 4. NjeQytetarOptimist says:

  Te gjykatesi yt I korruptuar do varesh ajo dihej.. Prandaj po e shkrin partine per te mbajtur Gjon Gjinra si kamikaze.. Derisa ta shqyrtoje Gjin Gjoni dhe ti marri kush mendim, ti fillo nderto Republiken e Re me LEGO..

 5. shqip says:

  E vetmja gje e paligjishme eshte Q..adra dhe pedja. Tani edhe shpellar edhe i zgjuar sikur nuk shkojne. O Trap ! E pe qe me Force nuk ja dole , tani kerkon te interpretosh ligjin. Ju shpellaret s’keni tru per te Tilla kalkolime. Ghithnje jeni ngaterruar me numrat. Helbete, kur ne Q…ader mezi mblidhen 40te hajdute, ju thoni populli. Edhe sikur Rama te thote ; na merri çelsat dhe beji ti zgjedhjet , ju prape i humbisni. Eshte e vetmja gje qe e keni kuptuar. Po ne me ty nuk Kemi me asnje peng o Lyl idioti . Tani e Kemi me Ramen . Eshte koha qe te provoje se e ka seriozisht te berit shtet. Dhe shteti fillon pas 19 / 6.

 6. mimi says:

  Basha muk don as kyetar dhe asnje ne pushtet .

  Basha don vetem te likujdohet me tutorin dhe te gezoje parate e vjedhura.

 7. shkumbini says:

  Ti do vesh ne gop te Aureles dhe Sala ne gop te Lirise.
  Mbajeni mend o shkerdhata qe po merrni ne qafe kete vend qe meriton shume e me shume.

 8. gjini says:

  N.Q.S xhaxhi gjin gjoni na paska pasur dhe na ka ne dore ne shqiptareve.

  Rropt Rames dhe rilindjes.

 9. Vellezer Shqiptare, kujdes ne 13 Maj says:

  Nga nje burim teper i besuar afer kreut te PD, mesohet qe data 13 Maj do te jete edhe data e daljes se PD nga cadra. Udhezimet qe u jane dhene formacioneve qe po trajnohen nga Brandon, parashikojne organizimin e nje revolte “spontane” qe do te kulmoje me djegien e cadres nga persona te maskuar, pjese e ketyre strukturave prane PD dhe faji per kete do t’i lihet provokimit nga ana e Policise. Te gjithe pjesetaret e formacionit paramilitar “Azem Hajdari” qe po trajnohen do te vishen me uniforme dhe do te kene kapuce qe do te perdoren si maska ne momentin e shperthimit te perplasjes. Uniformat dhe kapucet do te pamundesojne identifikimin individual te autoreve te zjarrvenies se cadres. Skenari parashikon edhe intoksikim nga tymi i zjarrit i te mbledhurve te zakonshem te cadres duke paraqitur dramatikisht “perpjekjen” e policise diktatoriale per te “vrare” protestuesit. Shume njerez do te shtrihen ne toke duke demonstruar veshtiresi ne frymemarrje dhe te gjitha shenjat e helmimit nga tymi. Njerezit jane siguruar qe nuk do te kete viktima dhe vetem sa do te kolliten ca, por Zoti i ruajte sepse vetem kesaj nuk i dihet. Ky eshte skenari i parashikuar, por gjerat mund te dalin jashte kontrollit sepse vetem zjarrin nuk e kontrollon dot njeri, askush nuk e di se si mund te shembet ajo strukture e cadres nen efektin e zjarrit dhe c’deme te paparashikuara mund te beje. Kuptohet qe 21 Janari me mendesine e cmendurise se Sali Berishes e shlyen vetem nje 21 Janar i dyte ne krahun tjeter ku me pas te dy palet te ulen dhe te amnistojne veprimet e njeri-tjetrit ne kuadrin e rivendosjes se paqes sociale. Zjarrvenia e cadres mund te kete edhe viktima reale (Zoti te mbaje doren) qe do t’i atribuohen natyrisht policise. Transmetimi televiziv brenda cadres do te nderpritet ne momentin e zjarrvenies per t’u rilidhur me transmetimin direkt te “viktimave”, te cilat po e perseris qe udhezimet jane qe do te jene gjoja viktima, por qe duke ditur qe barbaria e Berishes nuk ka limit, askush nuk mund te parashikoje detajet. E gjitha do te ndodhe ne momentin kur policia do te jete e fokusuar ne perplasjen e rreshtave te para te protestuesve me policine dhe asnjeri nuk do te kete vemendjen se c’ndodh ne cader. Ftoj policine e shtetit te marre masat te ruaje cadren dhe te dokumentoje cdo minute te veprimeve qe ndodhin brenda ne cader dhe rreth saj. Nderkohe kujdes i vecante te tregohet per individet e veshur me uniforme me qellim neutralizimin e tyre (natyrisht jo vrasjen) ne momentin qe vene kapucet ne koke per te parandaluar te keqen. Mediat audiovizuale kane per detyrim patriotik te mos shkepusin vemendjen per cfare ndodh ne cader sepse e perseris faji per zjarrvenien do t’i vishet qeverise. Edhe ata naive qe mund t’u bjere per hise te behen viktima te cadres jane shqptare dhe nuk e meritojne te flijohen per nje kriminel vrases dhe hajdut si Sali Berisha.

  1. Sefer Loku says:

   Plotesisht e besueshme. Shpresoj qe operacionin e policise te mos e drejtoje ndonje axhami naiv. Gjithashtu shpresoj te kete camera per te filmuar cdo cep te bulevardit nga ana e kryeministrise.

 10. valentina says:

  o bythqire hollande po cfare meraku te ze ty per zgjedhjet duke e ditur qe ju bythqirat nuk merrni pjes i ke care trapin SHqipetareve droga droga duke e ditur qe droge eshte e gjithe bota jo droge si kjo e jona se kjo eshte lule para atyre drogave qe prodhohen ne bote qe po ta provoje gruaja jote behet plotsisht zombi se nje ngjashmeri te tille e ka pa e provuar.Cfare mendon ti more bythqir se i beson Europa dhe SHqipetaret nje njeri qe ka vrare_vjedhur_dhe shitur vendin etij?Pregatitu per fundin e tmerrshem qe te pret lere drogen dhe krimin se je ti ai qe te flasesh keshtu pra beje bythen gati.

 11. Fieri says:

  O injorant me tru te mpira! Kur ti nuk beson te kolegji zgjedhor pse e con kerkesen per shqyrtim ? Po kaq idiot je sa te jane pure triute. Po pse je kaq i trash ,o derdimen. Po nuk e rrezoi ne nuk pyesim ? A e kuptoni se ku jeni ? C’do gje eshte e drejte se thoni Ju ? JU qofshi qe pellisni c’do dite………. Jeni bere si jje i ri . Vajza qe donte e peshtyu ne fyture si je i pa deshiruar. Perseri ai e gacmonte. Vajza u ankua ne polici. E thirri policia djalin dhe midis te tjerave e pyeti se ku bazohej ai qe vajza e donte. Djali u pergjegj seriz: Jam i bindur qe me do se nje dite me peshtyti ne fytyre………. Edhe ju. Jo vetem populli,por edhe nderkombetaret po u peshtyjne ne fytyre e ju kujtoni se u lavderojne per ato qe thoni e per ato qe beni…. IDIOTIZMI NUK PASKERKA FUND.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *