Prokuroria kundër policisë: Lironi Kastriot Myftarajn

Prokuroria ka urdhëruar sot lirimin e Kastiot Myftarajt pas arrestimit të tij nga Policia e Shtetit.

Sipas prokurorëve, shkrimi i Myftarajt ku bënte thirrje për vrasjen e ambasadores së BE, Romana Vlahutin, nuk ka elementë të veprës penale.

Myftaraj shkruante se znj.Vlahutin është pjesë e tezës për Jugosllavinë e Re dhe ndër të tjera thoshte se “çdo shqiptar që do atdheun e vet mund ta vrasë Romanën dhe ky do të ishte një akt antiterrorist, jo terrorist”.

Njoftimi i policisë

“Ne date 09.05.2017 Strukturat përgjegjëse ne Policinë e Shtetit ne bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës se Rrethit gjyqësor Tirane arrestuan shtetasin Kastriot Myftaraj, 51 vjeç banues në Tiranë, me profesion gazetar e jurist.

Myftaraj ka botuar në media një shkrim ku bën thirrje te hapura për te kryer vepra te dhunshme kundër rendit kushtetues.

Ai akuzohet për thirrje publike për veprime te dhunshme, mbi bazën e nenit 223 te Kodit Penal “Thirrjet e bëra publikisht për të kryer vepra të dhunshme kundër rendit kushtetues, dënohen me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet”.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Prokuroria kundër policisë: Lironi Kastriot Myftarajn”

 1. Fiamuri Arberit says:

  Prokuroria ka te drejte. Kush nuk e beson, ta lexoje shkrimin e z. Myftaraj qe te bindet se ne shkrimin e tij nuk ben thirrje per vrasjen e ambasadores Vlahutin.

 2. kozmo says:

  Dha urdher Berisha,llalla eshte gati per ta liruar.Ja perse nuk e duan wetingun .

 3. L leshi says:

  Tiku i dhalltit nuk e njeh kushtetuten , ose eshte i zhytur me krimin dhe vete….eshte bere Shqiperia si shtet lakrash me keta palo prokurore e gjyqtare te korruptuar.

 4. endri says:

  hahahaha, gallat shqiptare, keshtu i bie qe ne te flasim per urrejtje te nxisim vrasje dhe po na kapet do themi se edhe Kar Myftari tha dhe e nxorret. Ja pse duhet vetingu.

 5. mirel says:

  Ky duhet te rri ne burg se eshte palo burre qe kerkon te lincoje grate.
  As kanuni nuk e pranon, dhe per me teper i leshon shigjetat ne drejtim te gabuar.
  Nuk ka asgjecte keqe qe per te miren e Shqiperise gjylet te bien ne Parlament dhe te cadra, sidomos aty verdalle ne 13 Maj.
  Do ishte pastrim thelbesor plerash. Clirim kombetar.

 6. fisheku says:

  e drejte………..cdo shqiptar qe do te vriste nga nje prokuror APO gjygjtar te korruptuar do te ishte atdhetar dhe jo kriminel pasi ai i do te miren shqiperise dhe shqiptareve. Reformen e drejtesise e bejme edhe ne kete menyre nuk ka ndonje gje te keqe te besh thirrje per vetegjykim 🙂 pastaj nuk na duhen as votat e politikes. kesaj i themi ne drejtesi APO jo te nderuar (nga xhepi) prokurore

 7. valentina says:

  O ED RAMA boni thirrje shqipetareve te ngrihen kunder ketyre graqireve gjykates dhe prokurore tia shkerdhejme ato robt ku ti kene dhe ti nxjerrim zvarre nga prokurorite dhe gjykatat te korruptuarit.

 8. Petrit Shkembi says:

  Në fakt duhet të arrestohet Tiku jo Kaçi!

  Po ashtu te arrestohet Basha, Salehu dhe Shkerdheni!!’

 9. KF says:

  Shume mire ka vepruar Prokuroria, si mund te rrembehet nje person ne mes te nates ne shtepi pa urdher nga Prokuroria apo Gjykata?!

 10. Jevi says:

  Prokuroria ka te drejte ,se vetem keshtu mund te mbroj Berishen e Bashen per kercenimet e perditeshme kunder rendit kushtetues.

 11. shabani says:

  Kaci paske qene llum fare ça kushtetute kari ka vendi qe ka masakruan gjithe popullin shqiptar vjedhur vrare dhe syrgjynosur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *