Bujar Nishani: Askush nuk më sqaron pse nuk u bënë zgjedhjet në Kavajë

Presidenti në detyrë Bujar Nishani dekretoi 7 majin si datë të mbajtjes së zgjedhjeve bashkiake në Kavajë, por situata duket se është në ngërç.

Në një prononcim Express gjatë vizitës në Kosovë, kreu i shtetit thotë se nuk mund të njoftohej presidenti për një vendim të KZAZ-së së Kavajës.

Sipas tij, presidenti njoftohet kur ka një vendim të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për procesin zgjedhor në Kavajë, vendim i cili ende nuk është marrë.

Kreu i shtetit thotë se ‘fati’ i zgjedhjeve të Kavajës duhej t’i ishte adresuar edhe nga Këshilli i Ministrave, apo nga një vendim i Kolegjit Zgjedhor, por në asnjë rast nga një Komision Zonal i Administrimit Zgjedhor.

Nishani thotë se KQZ e ka njoftuar se zgjedhjet në Kavajë nuk u zhvilluan për shkak se cenohej siguria kombëtare. Një situatë që sipas tij nuk qëndron, pasi në të kundërt, pra nëse ky argument do të ishte i vërtetë, Presidenti do duhej të thërriste Këshillin e Sigurisë Kombëtare.

“Nuk mund të lihet vendimi në duart e presidentit për sa kohë nuk ka një vendim zyrtar nga institucionet përgjegjëse për procesin zgjedhor”, – u shpreh Nishani duke ju referuar datës së re për mbajtjen e zgjedhjeve në Kavajë, pas ‘djegies’ së 7 majit.

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Bujar Nishani: Askush nuk më sqaron pse nuk u bënë zgjedhjet në Kavajë”

 1. Gjymi says:

  Prit gomar te bij bar. Prit prit prit

  1. Kujtimi says:

   Cfar te sqaroin ty o Kapter Jari
   O Sakat nuk e nje veten sa peshon
   A e di qe je kot
   A e di qe do jesh presidenti me I pa vlere
   JE presidenti qe do mbaesh mend per keq
   Ti ke punuar shum keq per SHQIPERIN
   JE I baraabarte me Sali Banditin dhe Luli karagjozi

 2. DETARI [email protected] says:

  ik mor loqe ,se na e shpife kaq kohe…….

 3. Populli says:

  Kjo tregon se je shume i rendesishem.😂😂😂😂😂

 4. Apo jo? says:

  Sepse u terhoqen kandidatet.
  Ja e shikon, te nxorra nga erresira e paditurise.

 5. Sala says:

  Po ky ore?!
  Në autobuz,ky!😀

 6. tomsojeri says:

  Shyqyr qe na u hoqe qafe or karagjoz i shitur qe spo di tani si ta rotullosh mullirin ! Le vulen e historis tende dhe je pjes e ksaj amullie berishiane antishqiptare ! Vec te keqia do te kujtojm nga ty o njoll e zez historie …….

 7. vaso says:

  Per tenjejten arsye do shtyhet dhe 18 qershori.

  1. ABC says:

   Nuk ta vari njeri vaso.

 8. Doni says:

  PER KETE PUNE PSE SU BENE ZGJEDHJET NE KAVAJE TA JEP PERGJIGJEN ME TE MIRE PADRONI JOT SALI BERISHA SEPSE AI TA KA SYGJERUAR APO JO… JE I VONUAR PER KETE PYETJE.

 9. shefajete e te shkuara se perndia ta di hallin ik foli peles se te vajti vone se do behen merak nga shtepiase gjysem njeriu je he rrofsh sa kaposhi i detit

 10. fteri says:

  Ore ushtar me paime i S.Berishës që kryen edhe detyrën Presidentit vendit ,nuk pqaske veshë ose ti kan paralizuar ,akoma nuk i ke dëgjuar britmat ,kërcënimet ,dhe ultimetumt që dalin nga goja e LBashës dhe S.Berishës nga Cadra e krimit se i ke afër dhe dëgjohen edhe te universiteti .Ata kërcënuan se do të mosbindje civile ,do të shpartallojmë QV -të ,asnjë votim dhe ti si president nuk u kujtove o fakir ,se kush duhet të penalizohet ligjerisht ,saliu apo Luli ????

 11. Lymi says:

  Ky eshte me te vertete me te ardhur keq, shko more palo president. Eshte 11 Maj sot or ti shoq, aq vulehumbur je mor i shkrete.

 12. PE says:

  O z. president sa eshte data sot. Paske humbur noconin kohe.Po na ben dhe budallain, vazhdo tallu dhe per pak kohe sa te qerrohesh.

 13. Ballabani brenda cadres says:

  I mencem palo presidenti jo imi ama!
  Ka kater pese dite,qe nuk jane kryer sipas dekretit zgjedhjet ne Kavaje,por ketij i duhej te vinte ne Kosove te thoshte keto fjale.
  O kungull pa fara,ti duhej te prononcoheshe menjehere qe kur PS-ja dhe kandidati bene terheqjen nga kandidimi.Kishe te drejten te kerkoje sqarimet e duhura,kishe mundesine te therrisje Visho Ajazin e ti kerkoje sqarime per informatat qe kishte per situaten e sigurise Kombetare.Ti e mblodhe Keshillin e sigurise kombetare per kanabisin me nje leter te Like floririt e perse nuk e mblodhe per kete rast.A e degjove ministrin e brendshem i cili publikisht deklaroi se kishte skenare destabilizues?A e thire e te kerkoje sqarime plotresuese?
  Po ik o sakat nga mend se nga trupi nuk eshte faji yt,shyqyr qe po te mbaron mandati e te qerohesh nje ore eme pare…

 14. demi says:

  TI nuk e mer vesh idjot , qe nuk te dhjet me njeri se kemi president ILIR METEN , ik pirdhu tek saliu degjo pordhet e saliut e mbai er si gjithmon legen.

 15. Cudia says:

  Me mire qe nuk di gje se ne te kunderten do ngeleshe pa gjume. Na duhesh per te ruajtur pulat me pas…

 16. grag says:

  Ky Luli megjithse shume negativ( ndoshta marionet ruse) por eshte BK (etike K. M). pse? Po ja u fut te gjitheve: Se paria Sales (qe perdori tre here ne krimet e Gerdecit, 21 janarin dhe rrugene kombit) ku me lezet po e zhvesh nga imuniteti, po ja fut B. Nishanit ne ambicien tij per marre kreun e PD: Sepses mbas 18, Pd kthehet si bicim shoqate, me autoritet te renuar., po j afut te i gjithe deputeteve egzistues dhe atyre pretendues. Sepse nuk eshte pjemarrese ne zgjedhje. Po ja fut gjithe PD, sepses po e zhduke si parti. (nje parti qe nuk merr pjese ne zgjedhje kunder te keqes, eshte e mbaruar. Te gjitha keto per te shpetuar bythene vete nga post vetingu. (gjyqi i mbyllur me raporte mjeksore!!)

 17. ABC says:

  Prap se prapi kapter mbete o Jaro. Askush nuk ta var.

 18. mergim tari says:

  Per arsye qe ne Kavaje te mos shpikej “turizmi PD-isto terrorist “.
  Nje Nate perpara ishin mbushur hotelet ne Kavaje mbi kapacitet.
  Besoj se tani je I qarte Jaro ëëëëëë?

 19. Alban Dega says:

  TI KUPTON DHE ZBATON VETEM URDHERAT
  E SALI KADAFIT!

  Nuk ke faj…. Jeton ne Planentin Karaosmani domethene edhe me i zi se osmanet vet!
  Lanet ore president lanet i SHQUP-it!
  Si nuk u bere qofte edhe per nje minute
  President i Shqiperise more jashteqitje e Sali Karaxhicit!

 20. Beni says:

  Yyyyyyyyy President kolera.
  Zhdukuuuuuuu o qelbesire me gjithe
  Odete, Flor, ols, ledio e Tosum Baç.
  Sakat i dreqit, kancer familjarisht

 21. Semanjaku says:

  Je kot, prandaj nuk ta var njeri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *