Peleshi: Nuk e kuptoj Bashën, një Republikë e Re s’mund të dalë nga mosbindja civile

Zëvendës kryeministri Niko Peleshi ka komentuar nga Korça protestën e opozitës më 13 maj në Tiranë.

Peleshi u shpreh se protesta duhet të jetë brenda normave Kushtetuese, ndërsa sipas tij mjeti i vetëm që partitë të vijnë në pushtet janë zgjedhjet.

Ai tha ndër të tjera se Republika e Re për të cilën flet kryedemokrati Lulzim Basha nuk mund të dalë përmes mosbindjes civile.

Protesta duhet të jetë brenda normave kushtetuese. Nuk e di çfarë do të thotë Lulzim Basha me ‘Republikë e Re’.

Një qasje e re politike vjen dhe mandatohet nga populli dhe mjeti i vetëm që partitë të vijnë në pushtet janë zgjedhjet. Një Republikë e Re nuk mund të dalë nga mosbindja civile.

Duhet të ngrihemi në nivelin e përgjegjësisë historike dhe të kemi kujdes me mesazhet që i japim popullit”- tha Niko Peleshi.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Peleshi: Nuk e kuptoj Bashën, një Republikë e Re s’mund të dalë nga mosbindja civile”

 1. "Juristi" says:

  Ne nje shtet ligjor, mosbindja civile eshte shkelje e lighit.
  Kush shkel ligjin, denohet.
  Basha eshte jurist por ndoshta e ka harruar, helbete, 3 muaj ne çader edhe ndodh qe e harron profesionin.

 2. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

  Vetem nje ndarje e vatanit ne dy lande njerit muslimon dhe tjetrit kristian mund te sos gjendjen.
  Nuk mund te jetojne paqsisht kristianet shqiptare me muslimonet arabe,nuk kane jetuar kurre.
  Qe nga dita[”mallkue kioft” kur thoshte edhe MIGJENI] qe shkelen njethundraket turq ne token e Arberit cdo gje eshte katastrepsur,madje as bar nuk bin………….ka shkuar muti ne gju,bie ere turku gjthndej.
  Kshq, eshte e drejta e araboshqipfolesve te krijojne ”republikobourdhelon e tyre”!
  Duke lene normalisht shqitaret e vertete[kristianet] te qete ne token e tyre auoktone duke vazhduar gjuhen,besimin dhe kulturen e te pareve te tyre G.Kastriotit,Buzukut,Nolit,RILINDESAVE,Terezas etj………..pra nga Skoumpini ne Jug e der ne Monastiri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *