VIDEO/ Turqia lëshon raketën e parë me rreze të gjatë veprimi

Turqia kreu testin e parë të raketës me rreze të gjatë veprimi në rajonin e Sinopit.

Ky veprim vjen vetëm pak ditë pas vendimit të SHBA  për të pajisur me armë të rënda kurdët sirianë.

Siç  tha ministri turk i Mbrojtjes Fikri Isik, Turqia duke përfundoi testin e raketës së parë me pseudonimin “Bora”.

Testi u zhvillua në provincën e Sinopit, në rajonin e Detit të Zi.

Raketa ka një rreze veprimi prej 280 kilometrash dhe do të prodhohet nga vetë Turqia, pasi konsiderohet të ketë bërë një progres të madh në këtë drejtim.

SG Turkish Defense Industry në nëntor të vitit 2009 nënshkroi një kontratë me kompaninë turke Roketsan për prodhimin e raketave me rreze të gjatë veprimi.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “VIDEO/ Turqia lëshon raketën e parë me rreze të gjatë veprimi”

 1. xxx says:

  Nashi do dali Kamenos do i thote Turqis mos luani me zjarrin haha

  1. Adriatik says:

   Sa i behet qejfi turkoshqiptareve kur i permend baben e tyre rexhepin.

 2. bylldym cengel says:

  Duhet me pas kujdes nga turku se na e leshon ndonje rakete padashje kendej se jane te pabese
  Une jam grek 24 karatesh meqe ra fjala.

 3. dikur fshatar bregdeti,tani grek prej verteti says:

  Kamenos do kercenoje Shqiperine si koqe gomari qe eshte a thua se rrezikohet prej ?Shqiperise

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *