Artan Fuga: Ballafaqimi Lulzim Basha-Edi Rama sipas një përqasjeje menaxheriale

Nga Artan Fuga

Në kushtet kur gjithandej bëhen trajtime ideologjike dhe politike, në kuadrin makrosocial të krizës politike të rëndë që ka kapllosur Shqipërinë, e cila është bërë si një mollë e kuqe me krimbin brenda, ndihet mungesa e një përqasjeje teknike dhe menaxheriale.

Para sesa ta ofroj atë theksoj se unë mbetem i frymëzuar nga ideja e një republike të re që duhet të angazhojë të majtë dhe të djathtë, dhe që Lulzim Basha, miku im, po e artikulon i vetëm, për turpin tonë i vetëm, sepse as në të majtë, por as në të djathtë nuk ka një deputet a politikan që t’ja zerë emrin me gojë kësaj formule politike.

Mua më mjafton kjo, pra vetmia e tij në lidershipin politik, që ta shoh me entuziazëm dhe ta përkrah moralisht atë djalë në këtë pikë. Sikurse kam thënë në librin tim “Rrota e Mundimit” trimi i mirë është i vetmuar, sepse trimi i mirë me shokë shumë nuk është veçse një “kapobandë”, në kuptimin e një “komandanti çete” dhe rob i shokëve të tij.

Në betejën e vërtetë shkohet vetëm, pas beteje, kur fiton bëhesh me shokë shumë.

Por, të kuptohemi, unë republikë të re nuk e dua thjesht për vete, ose për Lulzim Bashën, ose për partitë politike, por për qytetarin. Nëse ka një shans që mundësitë të jepeshin dhe republika e re nuk do të zbatohej si kontratë e re politike e shtetit me qytetarin sovran, do të thërrisja : “Tradhëti”! Dhe nuk do të lija gurë që tradhëtia ta paguante haraçin e vet.

Po propozoj një përqasje menaxheriale sepse shihet që mbi baza politike dhe ideologjike të dy palët në konflikt, pra nga njera anë partia socialiste dhe lidhja socialiste për integrim dhe nga ana tjetër partia demokratike nuk po arrijnë ta zgjidhin krizën politike që po na rrezikon ne qytetarët me kancer gjiri, më falni më keq akoma, me monizëm politik, si i vetmi vend europian, ose në botë, me ndonjë përjashtim, që të bjerë në humnerën e një shekulli prapa. E pafalshme.

Cadra ka tre muaj po nuk e zgjidh problemin. E ka shtruar, por nuk po e zgjidh dot. Mitingjet janë madhështore por nuk duket se po japin rezultatin që ata dëshirojnë. Kryeministri nuk tërhiqet asnjë centimetër. Të huajt nuk u dëgjuan, madje mbi ta u derdh ironia e të dyja palëve. Data e zgjedhjeve po afron. Nesër vjen emisari amerikan dhe ndofta është shansi i fundit të shkojmë drejt një zgjidhjeje të arbitruar.

Republika e vjetër me këtë krizë politike që ka prodhuar, kur ne një muaj para zgjedhjeve kemi si prioritet diskutimesh dhe betejash politike se nëse do të ketë ose jo zgjedhje, po dëshmon se ajo e ka mbushur kupën, ka vrarë veten, po na zë brenda, është bërë qesharake, komike, idiote dhe madje edhe kriminale.

Ne qytetarëve na ka ardhur në majë të hundës me të.

Cfarë është këtu përqasja tekniko-menaxheriale? Ajo ndalet jo te një kuadër i përgjithshëm, por te analiza e lidershipit, pra e dy liderave, duke shtruar pyetjen se sa ajo është në të mirë ose në të keq të karrierës së tyre? Le të thonë sa të duan se nuk kanë hallin e karrierës së tyre personale, një fitore jashtë suksesit personal sigurisht që do të ishte absurde. Perqasja menaxheriale jep rast të kuptohen mundësitë për një zgjidhje nga lidershipi sepse ajo tregon se çfarë fiton dhe çfarë humbet njeri nga dy personat që qendrojnë në krye të ballafaqimit.

Unë po ua them miqësisht, pastaj ata le të bëjnë çfarë të duan me këtë përqasje.

Nëse në 18 qershor shkohet pa pjesëmarrjen e opozitës në zgjedhje Shqipëria shkon drejtpërdrejt në një pushtet të paligjshëm. Na pret shkatërrimi. Unë e kam shumë seriozisht se më i interesuari nga të gjithë që kjo të mos ndodhi është bash Edi Rama. Unë nuk e di se çfarë i thonë miqtë, këshilltarët, kolegët e tij, por nuk më duhet kjo. Fare nuk më duhet! Unë di që nëse kjo ndodh ai nuk fiton asgjë prej kësaj dhe krijon rrezikun maksimal që t’i humbasi të gjitha. Shkon drejt opsionit më të keq të mundshëm menaxherial të një krize, pra shton në maksimum rreziqet dhe minimizon deri në infinit shanset e suksesit të tij personal.

Ai sigurisht do t’i fitojë zgjedhjet, por ato do të jenë po aq zgjedhje saç ishin tridhjet a dyzet vjet më parë kur atë edhe mua na zgjonin në ora gjashtë të mëngjezit sazexhinjtë e lagjes për të na cuar përgjumësh dhe symbyllurazi drejt me pizhama nga shtrati te kutia e votimit.

Lulzim Basha ka të drejtë që i thotë se nuk do të ketë asnjë minutë jetë një pushtet i tillë. Sigurisht kryeministri i asaj here mund të sundojë edhe tridhjet vjet, por problemi është se pushteti i tij nuk do të ketë as legjitimitet, as moral, as efikasitet. Kush e dëshiron një pushtet të tillë! Duhet të jesh i marrë ta pranosh! Mesa di unë në politikën shqiptare aq më pak në krye të saj nuk ka të marrë!

Pra Edi Rama në votime pa opozitën shkon me sukses zero nga ana menaxheriale dhe me shanse dështimi maksimale.

Mirëpo në këto kushte ndodhet edhe Lulzim Basha. Nëse zgjedhjet e paligjshme bëhen, ai detyrohet të kalojë në një opozitë joparlamentare. Jo më republikë të re nuk bën dot, por do të jetë edhe viktima e asaj që i kanë rezervuar politikanët para tij partive joparlamentare. Shanse zero për t’u votuar. Ndërkaq do të ndjejë shumë shpejt se do të ketë vështirësi në fonde. Fatkeqësisht një pjesë e deputetëve aktualë do të shohin punën e tyre. Ata qysh tani nuk po ndihen dhe po presin se cfarë do të ndodhi. Ndërkaq edhe një pjesë e të rinjve megjithë entuziazmin e tyre idealist të mrekullueshëm do të ndihen në karrierën e tyre politike pa perspektivë dhe ka rrezik të lodhen. Rrezku menaxherial ky është. Personeli mund të çedojë. Aq më shumë që Lulzim Basha duhet ta ketë ndjerë mirë se qysh më 19 qershor do të nisin në mos kanë shkuar në mes të rrugës, traktativat për krijimin e partive të reja brenda formacionit të tij. Idealistë ka pak nga ana e tij, arrivistë politikë, ose edhe njerëz që kanë ambicie të drejta në politikë ka shumë në Shqipëri.

Kështu edhe Lulzim Basha shkon drejt 18 qershorit fatkeqësisht nga pikëpamja menaxheriale me një situatë të pakëndshme, pra me rreziqe maksimale dhe shanse suksesi të minimizuara fort.

Duke u mbështetur në raportin evitim rrisqesh – rritje oportunitetesh të dy liderat janë në një situatë mëse larg optimumit modelor. Duke kërkuar maksimumin në pretendimet e tyre rrezikojnë t’i ikin edhe optimumeve në aksionin e tyre politik.

Po aq është me rreziqe maksimale tani që ndonjeri prej tyre të heqi dorë nga këmbënguljet e deritanishme. As Basha nuk heq dot dorë nga kërkesa për qeveri teknike, as Rama nuk heq dot dorë nga karrigia e kryeministrit. Kush e bën këtë jo vetëm që humb direkt zgjedhjet pa u futur akoma në to, por normalisht edhe ikën nga politika. Pra, edhe një tërheqje totale e njerit në favor të tjetrit, nga pikëpamja e teorisë menaxheriale është e pamundur, sepse për secilin është me rrisqe maksimale dhe me oportunitete minimale.

Ndërkohë deri tani dy liderat, personalisht, në sfidën e tyre personale në politikë kanë vepruar duke minimizuar të gjitha rrisqet maksimale dhe kanë pasur avantazhe dhe arritje pra duke i rritur shanset e tyre maksimalisht.

Edi Rama po u tregon votuesve të tij se e meriton me rrezistencën që bën votën e tyre. Po anashkalon problemet që ka vend duke e tërhequr vëmendjen e opinionit te çadra e opozitës. Nuk ka humbur pikët te perëndimorët. Shpreson edhe në fushatën zgjedhore do ta ketë të lehtë para një lkundërshtari të munguar.

Lulzim Basha arriti të bëhet kryetari i padiskutueshëm i demokratëve në partinë e tij dhe të artikulohet në publik si lideri i së djathtës, theu censurën e mediave të kontrolluara nga qeveria, si edhe nisi një fushatë reale tepër të gjetur. Doli e djathta nga rënia që pësoi. Ajo është sot gati të konkurrojë me fytyra dhe personalitete të reja rreth Lulzim Bashës.

Të dy palët pra ja kanë nxjerrë maksimalisht të mirat konjekturës politike të krizës së sotme.

Kanë marrë gjithçka dhe tani rrezikon secili veç e veç ose të dy bashkë të humbasin gjithçka.

Ama kjo ka vlerë deri tani. Pas 18 qershorit të dy kundërshtarët bien në zgjidhjen e keqe menaxheriale.

Eshtë rasti për ta evituar 18 qershorin si ditë e fillimit të një monizmi që edhe pse nuk është dëshira e Edi Ramës, edhe unë i besoj kësaj sepse do të ishte marrëzi nga ana e tij po ta donte, do të ishte përsëri një fakt.

Sa fakte na kanë rënë dhe na bien mbi kurriz pa i dëshiruar! Po analizohen faktet dhe jo dëshirat!

Pra duhet një formulë që të arrijë edhe suksesin e Lulzim Bashës edhe të Edi Ramës!

Përndryshe të gjitha ato që liderat kanë fituar deritani do t’i humbasin ose kanë shanse maksimale t’i humbasin.

Nga ana menaxheriale janë të pozicionuar keq.

Kjo formulë shpëtimi do të përfshinte :

A. Ndryshime strukturore dhe funksionale në qeverinë qendrore.

B. Ndryshime dhe modifikime në kokë të administratës dhe në pushtetet lokale.

C. Ndryshime në ligjin zgjedhor.

Po e përsëris për të tretën herë që është e mundur që brenda këtij kuadri të gjendet zgjidhja ku të dy palët, pra të dy liderat të rrisin në optimum shanset e suksesit dhe të ulin në minimum rrisqet e disfatës totale.

Po e përsëris se ne, një grup universitarësh dhe akademikësh, që prej muajsh e ndjekim me vëmendje dhe me shqetësim krizën ku jemi futur politikisht, e kemi këtë formulë, jemi gati ta përpunojmë përfundimisht brenda një jave dhe t’ua japim forcave politike, të dy, tre, katër apo nuk e di sa liderave kryesorë ose parlamentarëve që të zgjedhin atë që u përshtatet më mirë.

Ftoj qytetarët që nëse arrijnë ta lexojnë këtë analizë të mërzitshme deri në fund ta përhapin, mbështesin, dhe ta zhvillojnë.

REMOTE_ADDR:[]

69 komente në “Artan Fuga: Ballafaqimi Lulzim Basha-Edi Rama sipas një përqasjeje menaxheriale”

 1. Brahoo says:

  Paska ik per LESH edhe Fuga.
  Mbas Rilindjes do kemi Republiken e re, te shokeve Berisha dhe Ruci.

  1. Robi says:

   Mik te mire paske edhe ti, Mik Hajdut 250 milionsh.

   1. Katharina die Große.Madona prej Sauku says:

    Pr Fuga e fugu dhe ky nji llaf ne sherbim te Lulushes.
    Opoziten nuk e ben vetem PD por opoziten e zgjedhin shqiptaret.
    Opoziten me dinjitoze do e bejn FRD e Bamir Topit dhe Sfida Partia e Gjergj Bojaxhiut.
    Lulushja jote more profesor asht msue tu ja fut vezez ne byth e mbasandaj i nxjerr dhe fillon te kakaris si pule duke u krenu se osht produktiv
    Ti je ne sherbim te Lulushit dhe Salushit ore Profeqorr
    Por asht vone se PD e kane privatizu ne B-yçkat njeri i thate dhe tjetri bardhosh me eksperinec hollandeze,per ti shpetue drejtsis.
    Republika e Re me Hajdut,dhe vrases nuk bohet dhe tine njiket gjo e din shum mire or Zotni Fuga .

    1. Novruz Taip Vishanji says:

     AQ MAHNITES ESHTE KY TRAKT

     sa edhe moçoku qe mbaj ne shtepi, pasi e lexova me ze te larte, ma futi nje te gervishur, sa marrezine time (leximi me ze te larte) u pagua me gjak.
     Ky profesori i mendermethenes, qe fundimisht e ka kuptuar falimentimin total te mikut te tij fluturues nga Hollanda, kerkon ti mbushe mendjen nje psikopati me kartele nga Surreli, te çedoje ne dem te shqiptareve, te ligjeve e rregullave aq te trumbetuara nga ky ANALFABET i gjuhes shqipe.
     Kaosi, gjurulldia, krimi e gangsterizmi, ketij dishepulli te munguar, i duken zgjidhja “manaxheriale” me e mundeshme per kete vend, qe s’eshte e nuk ka per te qene kurre i tij, sepse qe kur avet e tij zbriten nga Iskilli i Rumanise, per te terhequr bleresit e pa interesuar, i binin kanaqeve qe ne gjashte te mengjezit, duke turbulluar qetesine publike te çdo stani a kasolleje ku ndalonin te merrnin fryme.
     Aq i talentuar e “shqiptar” eshte ky evgjit endacak, sa edhe KLLAPAT (shih fillimin e traktit) i quan KAPLLA dhe futjen e nje shprehjeje ne KLLAPA e quan KAPLLOSJE !
     Ha me te dhjefsha kulturen e doktoratures tende, or evgjit i Eskillit, qe ndyn jo vetem Tironen !

  2. Robi says:

   Dhe Ristani, i riu qe ka ne krah Lulushi, siç thote dhe ky koqja.

  3. Robi says:

   Ne 1946 lindi ne shqiperi Republika e re, nen drejtimin e partise komuniste shqiptare. Populli shqiptar e dinte me ke kishte te bente, pra zgjodhi nje sistem komunist, arsyet i dini te gjithe ju, si popull i drobitur e teper i varfer i vari shpresat te ata burra, duke u nisur nga fakti qe ata djem bene luften kunder okupatorit nazi-fashist.
   Sot ky tipi qe mbahet si profesor, do te na mbushe mendjen qe Republika e re e Lulushit, eshte ajo per te cilen ka nevoje populli shqiptar sot. Kujtojme pak, ate qe Lulushi ka bere keto 10 vjet ne politike, si minister transporti ka vjedhur nja 300 milion dollare a euro, si minister i jashtem i fali Greqise nje pjese deti, si minister i brendshem ka mbi koshience kater viktima te pafajshme dhe familjaret e tyre, si kryetar bashkie i Tiranes, mbasi manipuloj votimet me ndihmen e Ristanit, e katandisi qytetin si hale, si kryetar i PD-se, sapo mori partine ne dore, emeroj menjehere si zevendes te tij Ristanin qe i kishte dhene fitoren ne Tirane, pra na del edhe hajdut e manipolator votimesh. Ke ka shok Lulushi? E ka nje shok me peshe, Fazlliçin. Ka padron Lulushi? Po, ka SALI QENIN, ne fakt ai vetem zbaton urdherat e familjes Berisha.
   Tani i dashur profesor, populli shqiptar ne 1946 i dha voten Republikes se Re, per motivet qe te gjithe ne i dime, ti duhet ti dish me mire, sepse je edhe profesor. Po sot, pse duhet t’i hapin semaforin jeshil Republikes se Re te Lulushit, qe ti aq shume e do? Qe te ngrene ne sistem, vjedhjen e milionave kur ndertohen rruge? Faljen e detit fqinjeve tane? Vrasjen e qytetareve te varfer kur te protestojne? Vjedhjen e manipolimin e votave? Pranine e Fazlliçit ne mbledhjet e qeverise? Skllaverimin e plote te ketij vendi e populli nga familja Berisha?
   Keto jane te mirat qe ti rufian po i servir popullit shqiptar per Republike te Re, megjithe mikun tend LULUSH?
   O je koqe kandari ose je njeri i lik, po nje gje eshte e sigurt, je budalla i madh, dhe po te them qe po te kisha qene une rektor universiteti, do te kisha perzene me dajak prej kohesh, sepse eshte e paimagjinushme qe ne katedrat e universiteteve te japin leksione budallenj si puna jote, edhe pse ja lepijne nga mengjesi e deri ne darke politikaneve te turnit. Po te kisha qene djali yt, do te te beja hasha. Po te kisha qene gruaja jote, do te isha shkerdhyer me lypsin me te eger te planetit, per te harruar sensin e te vjellit qe shkakton prania jote ne krevat.
   Nje keshille po te jap, merru me punet e tua dhe lere rehat popullin e shkrete ne hallet e veta.

   1. Emigrant i syrgjynosur says:

    Robi
    E ke qare me lot,me shume s’kam cfare te shtoj. Me vjen mire qe shume shqiptare dale ngadale p e kuptojne thellesisht se poltikanet qe vete ata nxjerrin e votojne(dhe ky eshte nje mekat i kombit shqiptar) nuk jane gje tjeter vecse sahanlepiresat e rradhes te njeres apo te tjetres parti. E verteta eshte se Rama ka ndertuar dicka me nje dore dhe ka shkatruar shume me doren tjeter. Edhe ai politikan i korruptuar eshte. Por Europa nuk kane terezi dhe nerva te merren me Shqiperine dhe pranojne Ramen qe ta mabaje pushtetin dhe per 4 vjet te tjera. Me vone me te pare e me te bere. Amerikanet qe insistojne me teper sepse kane ndonje frike se mos Shqiperia rreshket nga ruset. Persa i perket PD ajo tashme duhet te zhduket nga arena politike dhe klasa dirigjente e saj duhet te dale para proceseve gjygjsore per krimet dhe korrupsionin. Ne opozite duhet te dalin partite e vogle te sapo krijuara apo qe do te krijohen dhe shqiptaret tashme duhet te votojne per ta. Te pakten ti provojne. Jam i mendimit qe dhe PS mbas 4 vjetesh duhet te dale ne pension sepse dhe ajo ka bere “zullume” jo te vogla(kujto nanon,Meten and company). Mbas shume vitesh edhe politikanet e rinj qe do te dalin te njejtin rruge do te ndjekin (dhe qofsha gjalle qe ti shikoj). Per fat te keq Shqiperia prodhon vetem klase politike qe vjedh kombin e vet.

   2. loreta e bukur says:

    Robi! Bravo, veçse keta harbuter nuk lexojne me se çfare shkruajne te tjeret. Se po ti lexojne vdesin, u bie te fikte dhe kane vendosur te llapin deri buze varrit. E mira do te ishte qe ti qellonin çdo dite studentet me bajga, por çdo dite dhe ne bulevard, fundja edhe me fekale . Keta jane qelbesira e qelbesirave qe s’duhet te jetojne se e kane qelbur kete dynja. Po ata studente qe marrin mesim nga ky idiot! Po ata student qe marrin mesim nga Artan Fuga, Mark Marku……..Ulurime se si e pranojne brenda ne auditor. Po peshtyjeni se s’u vret njeri sot, peshtyjeni qelbesiren!

  4. Eva says:

   o moj Shqypni e mjera Shqypni……, pata durimin ta lexoja deri ne fund , e sapo volla.

  5. sit back and relaks says:

   Po sikur ti bente Rama Lulit te njejten gje qe po i ben Luli Rames dhe nderkomebtaret te mbanin te njejtit qendrim qe po mbajne si do flisnin tere keta rroçkanaliste? Rroçkanalistet jane hipokritet me te medhenj te shoqerise shqiptare sot per sot ndersa sa per politikanet ata nuk levizin asnje cm nga pozicioni i lashte i kurves. Nuk eshte Rama qe po shkon i vetem ne zgjedhje o pallanalist i dashur, ne demokraci nuk mund ta shpikesh opoziten me zor apo ta detyrosh te shkoje te votoje me zor, ne demokraci i krijohen kushtet gjithkujt te konkuroje dhe Basha dhe kushdo tjeter i ka te gjitha mundesite qe te shkoje e te konkuroje dhe te fitoje po mundi, por nqs nuk do ath nuk ka zot mbi toke ta beje te marri pjese. Rroçkanalisti Fuga e ka shume mire te qarte pse po e ben Basha kete qe po ben, ka disa arsye, e para eshte vetingu qe rrezikon klanin dhe familjen Berisha cka do te thote rrezikon kumbarin qe bekoi si kryetar, por edhe po mos ishte vetingu Basha ka shume gjasa serish do zbatonte te njejten taktike pasi arsyeja e dyte per nga rradha por jo per nga rendesia eshte qe Basha duhet te ruaje vendin si kryetar i PD. Ne rast se futet ne zgjedhje e ka me 1 mije perqind te sigurte qe humbet dhe ne rast humbje duhet te liroje vendin. Por Basha nuk do qe te filloje karrieren ne krye te PD si humbes keshtu qe nuk futet fare ne zgjedhje dhe si rrjedhim as zgjedhje nuk humbet dhe vendin si Kryetar te PD e ruan perballe atyre qe e rrezikojne brenda PD. Pak a shume po zbaton te njejten strategji qe ndoqi Rama pas zgjedhjeve te 2009 te cilat i humbi dhe sipas statutit te PS duhej shkuar ne zgjedhje per kryetarin e ri por Rama akuzoi Saliun per vjedhje dhe me pas historine e dime sesi rrodhi me cadra e krokodile. Basha po ben te njejten gje por vetem se ka zgjedhur rradhen ne te kundert, cadren qe mund ta ngrinte pas humbjes se zgjedhjeve vendosi ta ngreje perpara zgjedhjeve duke shtruar kerkesa qe e di dhe vete qe sja ploteson njeri dhe keshtu justifikon mospjesemarrjen duke ruajtur bythen e tij dhe te Saliut. Rroçkanalisti Fuga i di shume mire te gjitha keto por per arsye se ashtu ja thote truri i vogel, per arsye se shpirtin e ka te vogel, per arsye se ambicjen e ka me te madhe se c’mund ti mbaje stomaku mban kete qendrim qe mban. Kjo qe po ben Fuga duke mashtruar shqiptaret me manipulimet e tij nuk eshte nje gabim i rradhes nga ana e tij por eshte nje faj. Eshte faj pasi njerez me intelektin e tij gjera te tilla i bejne me vetedije te plote e jo nga injoranca. Dhe vjen nje moment qe rroçkanaliste te tille si Fuga behen te peshtire ne publik.

 2. Fredi FR says:

  “Lulzim arriti te behet kryetari i padiskutueshem i demokrateve ne partine e tij”
  hahahahahahahhahahahhahahahahahahhahahahahahhahahahahahahhahaha 😀 😀 😀
  Akademiket duhet te jene ajka dhe maja e kombit,ne dhe keta i kemi karagjoze imagjinoni o njerez se ku jemi si popull ;D 😀 😀

 3. hysen says:

  More ky me nder prof. nuk po e merr vesh se nuk ja pjerdh njeri mendimet e tij? Intelektuale si ky djali i ish ministrit te Enver Hoxhes nuk i duhen demokracise. Ky njeri duhet ta marri vesh njehere e mire se nuk ka nevoje njeri per te.

 4. Rudin says:

  Ti profesor ke rrjedhur, se s’dua te besoj qe te ka mbushur xhepin Basha. Po si mund te behet Republika e Re o profesor, me njerez te vjeter si puna e Bashes, qe ka dhjete vjet ne krye te puneve te ketij vendi, o si minister transporti (ku voshi 1 miliard leke), o si minister i jashtem (ku i fali detin grekerve), o si minsiter i brendshem (ku u vrane tre qytetare mu ne mes te Tiranes, vetem se po protestonin te qete), o si kryetar bashkie (ku tirana u qelb, ku punojes u dhunuan, ku s’beri asgje prej gjeje, edhe pse edhe ate post ia dhuroi berisha duke vjedhur voten), o si kryetar i PD-se, qe po e ben edhe ate te lengoje… edhe une e dua nje republike te re, ndoshta me shume se sa ti o profesor se jam i ri, e dua ta kem te ardhmen ne vendin tim, por jo me njerez te tillem, njerez qe duhet te ishin ne banken e drejtesise e jo te na llomotitin per Republike te re, kur ne fakt jane te krimbur ne para, nga parate e vjedhura prej nesh o profesor. Sa poshte ke rene or profesor. Me vjen shume keq vertet…

 5. Xeni Salisic says:

  Ore ky eshte k9m0let.bole. Republike e re me hajdutin e pulave Basha thote. Ky koqja sla sdon me kuptu qe gjithe kjo zallsmahi bohet vec pet bithen e Shkerdhen Salibllodan Berishovicit. Cja botoni keto pocsqite ketij se vec shkrime djsne e le me analixa. Shihdni qe ne turi si kryetar kooperative.

 6. Inter AMLA says:

  Per fat te mire keto dy perqasje menaxheriale i kemi patur ne Tirane,i pari i Rames qe ndryshoi Tiranen nga nje WC publike ne nje qytet te jetueshem. I dyti i Lulzim Bashes……qe as Luli vete nuk te thote se cfare ka bere 😀

 7. kaqi i zi ,100% antikamunist says:

  Lyli me mire te kishte degjuar qe ne fillim filozofite e nardit se sa degjoi perrallat e anal isteve me republike te re ,demonstrime te dhunes ,revolucion paqesor dhe lloj lloj karlleqesh qe duket ashiqare se jane formuluar pa e njohur realitetin tone. Rama ka mandatin e ligjshem nga 1 milion shqiptare te ndershem te beje shtetin shqiptar funksional dhe natyrisht te perpiqet per mbarevajtjen e gjithe shqiptareve ne ballkan .

 8. kombi says:

  JE I MIREPAGUAR NGA UDHEHEQESIT E “REPUBLIKES SE RE”,PER TE BERE NJE SHKRIM TE TILLE. TANI BEJ XHIRO ME MOTORR DHE MOS U MERR ME POLITIKE SE E MDNDEROSE FARE.

 9. vk says:

  Nuk mund te kete asnje formule zgjidhjeje nga cdo i vetequajtur profesor a i mare,
  vec perballimit ne zgjedhje.Dhe krijimin e respektimin e instuticioneve te pavarura.

 10. ladi says:

  o debil vetem budallalleqe shkruan ti o i ashtuquajtur akademik,o akademik leshi.

 11. timo says:

  artan nuk mund te them se nuk ke te drejt ne disa gjera qe ti shkruan ,por ti nuk mund te jesh kaq naiv sa te mos kuptosh qe ato te cilat ti thua ,miku yt i dashur ka pasur kohen e mjaftueshme per ti shtruar dhe per ti rregulluar aq mire sa dote kishte perkrahje evropiane dhe amerikane ,por kur te gjitha keto kerkohen si kompesim ,per te fituar azilin disa persona te cilet jo vetem i ben keq por shkatruan gjith shqiperin un do te sjell nje shprehje te thjesht popullore .KUR NUK DI FALESH POR KUR I BEN PER TE TREGUAR JE I DESTINUAR TE DENOHESH .pa u zgjatur mr tej tete argumentoj per sherbimet i saliut dhe lulit qe i kan bere shqiperis dhe popullit shqiptar, po ta them qe dhe ti bashk me ta jeni te pa besushem fare dhe eshte me mire qe si intelektual te shtroni problemet qe duhet dhe si duhet se sa te na kaloni si bageti qe s din asgje.

 12. Xeni Salisic says:

  Tak tak Xeni jam. Mi botoni dhe mu mejtimet e moja

 13. Haka Tekizoti says:

  Çështja menaxheriale e Fugës ta mbush mendjen, veçse para kësaj ai duhet të sqarojë lexuesit që i ka ftuar ta lexojnë me këtë shkrim se pse beson te “ky djalë i ri” që ka vrarë në mes të bulevardit baballarët e pafajshëm të ca fëmijëve. Fugës nuk i ka vrarë gjë, prandaj mund të besojë te Republika e re e këtij djalit të ri, po jetimët e të vrarëve pikërisht nga djali i Republikës mos duhet t’i gëzohen mundësisë që t’i vrasë edhe ata? Pra Fuga nuk e kërkon Republikën e re për qytetarët, siç thotë, por ndoshta e do t’i bashkohet bandës së ketij djaloshit të Republikës për të vrarë e vjedhur bashkë, se ky djaloshi, nëmos të vret për të të vjedhur do ta bëjë se s’bën.

 14. Angelo says:

  Ky mender akademik te na tregoje ndonje strategji sesi do ta nxjerre gazetarine shqiptare nga vorbulla e gjobvenies dhe bytblepirjes. Po vihet ne gare me Fahri Ballicin dhe Kokebythen syri.net

 15. nigo says:

  Profesor i PD. Je pozicionuar keq. Ke zjedhur kundershtar politik te Rames, Lulin, qe eshte pupaci i Sales. Je nje banor i hershem i Tiranes dhe me vjen keq qe nuk kupton se kush e ka demtuar dhe demton Shqiperine me injorancen e tij. A pe qytetaret e Tiranes te shtunen se ku ishin? I pe ne miting? A e ke idene se po te kishte konkuruar Luli me kryetarin e bashkise se sotme sa do ishte diferenca? A e di se c`vlera ka Luli ne Tirane dhe ne gjithe Shqiperine? Profesor, je i letuar nga trute. Beson e fshihesh pas Saliut. Saliu i pati fatet e Shqiperise ne dore disa here dhe i dime rezultatet. Tani pervec Saliut-Lulit na eshte shtuar Iliri e ne fund Rama. Me keta do besh Republiken e Re. Ju mungon kultura profesor; s`jetoni me realitetin; perkrahni funderinat politike, qe i kane bere gjemen vendit tim e tendit dhe shpresoni ne ta. Ik or profesor lena te qete me hallin qe na ka zene.

 16. Lilo labia says:

  Gjith hilja e profit qendron ne shikimin e krizes me syza tekniko manaxheriale dhe anashkalon korrnizen kushtetuese , brenda te ciles duhet te gjendet nje zgjidhje.
  Kushtetuten, legjitimitetin, as i permend fare .
  Rama levizi kater ministra , por ne fakt dy ishin targeti opozites: Tahiri dhe Beqja. Qasja e ministrit Xhafa ne menaxhimin e policise eshte me teknije, larg kamerave, showt dhe karagjozllekut te Tahirit.
  Se fundi qeveria nxorri nje vendim per administtaten , burimet materiale dhe njerzore gjate fushates. Ashtu sikunder keshillonte Fuga ne nje shkrim nje muaj me pare.
  Paketa McAllister dhe sidomos oferta e fundit e Rames per Bashen, eshte diku afer konceptit te Fuges per teknicizimin e qeverise ne fushate dhe rritjen e aksesit ne monitorim nga opozita.
  Ne kete hulli mund te merren masa te tjera drejt asnjanesimit te administrates , qendrore dhe lokale, ne fuzhaten elektorale.
  “Rebublika e re” e Lulit eshte nje slogan propagandistik.
  Doni pernjimend Republike te re?
  Ulni briret dhe shtroni bythen ne tryeze, nenshkruani nje Kompromis te Madh Historik per keto pika:
  -Miratim i sistemit zgjedhor mazhoritar rajonal ose sistem propocional kombetar me 100 zona.
  -Zgjedhje e Presidentit nga populli direkt dhe shtimi kompeyencave te tij per Republike gjysempresidnciale
  -Depolitizim i komisioneve te votimit duke hequr dore nga sistemi kontrollit bipartizan
  -Sistem ekektronik votimi
  -Pakt kombetar (mossulmimi) per Integrimin europian, per Administraten, Policine dhe Sherbimin Diplomatik ne termat e organizimit, funksionimit dhe drejtimit teknik te tyre.
  – Krijimi xhandarnerise teritoriale ( kunder krimit, kababisit, mbrojtjes se mjedisit )
  -Krijimi nje ministrie per Emigracionin
  -Perfshirja e emigranteve ne votime dhe me perfaqsues te tyre ne parlament.
  – Miratimi nje strategjie kombetare te pranuar si platforme per te dy palet per Turizmin.
  – Lehtesimi procedurave per Referendume dhe percaktimi tematikave per te cilat vendimarrja duhet te behet me Referendum.
  Futuni ne zgjedhje duke pranuar paketen McAllister plus oferten Rama , miratoni Vetingun dhe fill pas zgjedhjeve hidhni themelet per fillimin e Rrugetimit drejt Republikes se Peste!

 17. valentina says:

  Artan arratia a keni deshire te dini se cfare do te ndodhe mbas 18 Qershorit?do te behet Vetingu dhe Reforma ne drejtesi .A doni te dini se cfare do te ndodhe me opoziten?do te krijohet nje Opozite ere e kryesuar nga demokrati i vertete i PD_se Eduard Slami duke shporrur nga syte e Shqipetareve njeherepergjithmone banden e sali karadzicit si flamur nokavic_gent strazimiric_edi palokic_oerd bylykbashic_genc pollovic genc rulic_artan imamic_ridvan bodevic_jozefina topallic por dhe nje pjese tjeter qe jane copa mishi me dy sy dhe nuk kane kurrfare lidhje me politiken.Dhe pasi te ket ndodhur kjo atehere Edi Rama do te bashkepunoje ngushte me opoziten e re me mendjen qe e ka pastruar SHqiperine nga hajdutet_vrasesit_dhe tradhetaret e kombit.

 18. haxhi kavaja says:

  O Tani , o Rrota e ….., , o Akademik i Vonuar !
  Nje keshille kam shoqerisht, SHKO VIZITOHU TE PSIKIATRI !!!
  Ka dale nje virus kohet e fundit qe shkakton “DIARE NE TRU”,
  Eshte e njejta semundje nga e cila vuan dhe Preci, Fahriu,
  Tani spiuni i OSSH, qe desh u be president, etj.
  Mos u vono, he baboc, !

 19. Plaku Xhuxhumaku says:

  Duke pare komentet mund te themi se shkrimi i Profesor Artan Fuges eshte kuptuar ne thellesi dhe gjeresi. Profesor Fuges i keshilloj te beje edhe nje analize manaxheriale te popullit krenar dhe logjikedashes shqiptar. Besoj se do te arrije konkluzionin qe eshte totalisht i pashprese, prandaj edhe lideret qe prodhon tash 100 vjet jane kryeneçë, ju pelqen vetem vehtja, nuk dine cfare dmth dialog dhe sidomos respekt per oponentin politik.

  I nderuar Prof Fuga, vazhdo te shkruash, edhe pse shumica nuk te lexon, dhe ata qe te lexojne nuk marrin mundimin te kuptojne ndonje gje po mezi presin te vjellin nga lart e nga poshte, sepse mesa duket ne Shqiperi më kollaj arrihet orgazma duke share te tjeret, sesa duke masturbuar.

  1. Tani says:

   Nje profesor qe i ben fresk lolos se Saliut per tu lexuar eshte ne fakt!

  2. Grigor says:

   Edhe ti o Plak?
   Thone qe pleqeria eshte mire te vije nga kembet. Vërtet nuk shetit dot shume, por te pakten njerezit I pretty e I percjell ‘me kokë’ ne shtepi. Kur te vjen pleqeria nga koka, te punojne kembet, por behesh gazi I botes, si ky gjoja-profesori dhe si puna jote o Xhuxhumak.
   Ti e di shume mire se ku I ka rrenjet ajo urrejtje jote e semure, por mundohu ta heqesh sepse te ka zene syte, sa kujton me gjithemend se Lul Basha eshte ai qe ne anglisht I thone.”second coming”.
   Po qysh mor njeri, vetem ti qenke I zgjuar, ndersa te tere keta komentues ketu qenkan budallenj?
   Po nuk do shume shkolle mor njeri, qe te kuptosh se Jo artikull, por ç’paçavure ka shkruar Fuga.
   Mjafton vetem fakti që në qender te atyre qe thote Fuga eshte Lulezim Basha, dhe te gjitha argumentet (po e nderoj me fjalen argumente) bien poshte.
   A thua njerezit mevte mençur ne Shqiperi qenkan Sal Katunari, Lul Shpat Kasapi, Mul Shishtaveci dhe Edi Pathuqi? Po Selami, Patozi, Topalli, Bregu e te tjere qe secilit prej tyre eshte nja 75 here me I mençur se Basha?
   Mos jam me vonesë? Edhe mund te jem me vonesë. Kete e di vetem ti.

   1. Plaku Xhuxhumaku says:

    O Grigor, po pse ti e ke vene ne dyshim ndonjehere koqllekun e popullit shqiptar? Ne qofte keshtu me vjen keq per ty.

    Zogun, Enverin, Saliun, Fatosin dhe se fundi kete palluqen, kush i ka sjelle ne pushtet e i ka mbajtur kalaqafe? Prit edhe ca vjet te tjere dhe te shikojme cfare do te thone komentuesit shume te mencur shqiptare rreth Edvinos, cunit te Tirones, qe do te jete edhe mbret edhe gaztor, edhe te kendoje si gjel, po edhe ta lavderojne se i ben vezet te medha.

  3. Ervini says:

   Ja edhe nje k** tjeter si profesori qe i shikon gjerat ne perspektive. O l*** qe ne momentin qe i thote Lulit, qe nuk ka njohur nje dite pune pervec spiunit dhe ministrit, “miku im qe do na sjelli republiken e re”, ky profesor leshi ka humbur cdo besueshmeri. Si duket po qan hallin se nuk po i del pensioni dhe i duhen ca leke per fundin e kar rieres.

  4. sit back and relaks says:

   Plako, elitat dalin prej popullit, jane investim i popullit, duhet ti sherbejne popullit duke i hapur syte e jo duke i hedhur hi me shume syve. Nqs Luli konsiderohet prej Fuges si fanari ndricues i “republikes se re” ath ose Fuga realisht ka rrjedhur, ose e ka Lulin te aferm te tijin, ose eshte paguar dhe edhe ai si shume analiste eshte pjese e borderose se muzhikeve, ose e ben kete thjesht si inatcor ballkanik. Rama nuk eshte engjell, por ai ose eshte bllofisti me i mire qe ka pare ndonjehere ky vend ose eshte me te vertete ai i kulluari qe kerkon te shfaqet e sido qe te jete ai eshte treguar me i hapur e me fleksibel se gjithe KM e meparshem por edhe se ata qe do vijne pas tij. Rama ka nje mandat kushtetues te fituar me vote te lire e te njohur nderkombetarisht qe te drejtoje kete vend per nje mandat te plote e nuk ka njeri me logjike te pranoje kereksen idiote antikushtetuese te lulit qe nje KM i zgjedhur me vote plebishit te dorehiqet se keshtu i eshte ngrehur (ne kuptim shume figurativ) lulit. Te gjithe ne PD e kane te qarte qe edhe sikur Rama me Lulin te nderrojne vendet neser e Luli te behet KM PD keto zgjedhje nuk i fiton, po nuk i fiton fare, po fare fare. Pra mos na dil ketu e na flet si e ema e zeqos ne maje te thanes duke ironizuar popullin, se nga ky popull kane dale muter por eshte po ky popull qe ka nxjerre xhevahire dhe diamante qe e kane mbajtur gjalle dhe nxjerre nga erresira ne drite. E keta diamante apo xhevhire sot do ti benin mutin ne koke Fuges per pacavuret qe shkruan. Perpara se te jete profesionist i mire duhet te jete nje njeri i mire por qe fatkeqesisht me te tilla shkrime tregon qe vetem njeri i mire nuk eshte.

   1. Plaku Xhuxhumaku says:

    Po deshe, nuk po merrem me gje tjeter, me trego pak diamantet dhe xhevahiret qe ka nxjerre ky popull, pastaj flasim perseri.

 20. i pa besi(Berisha vete) says:

  O Artan Fuga je thjesht nje delenxhi . Turp per studentet qe te kane ty “Profesor”

 21. Besoj says:

  Artikull shume I dobet, I shoqeruar me nje srvilizem klasik dhe shume medioker. Kur nuk vlereson perendimin ke vlereson ky birce “rusin”….si I tile te denigrohet si I tille. Ky eshte nje palaco

 22. akademiku qe e ka surratin si bolja e djathte e Rames ,
  bo mir me msu me Menaxhue Kaptinen e vet ,para se mi qit pordhet nga goja ,
  e jo me pas ,pasi i ka qit e ndjej eren e qelbur qe le ne publik ,
  te kuptoje se cer rrote cari eshte !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 23. BARDHYL MYFTIU says:

  O artan po ta shkruaj me te vogel emrin,nuk arrij te kuptoj se si ka mundesi qe keta ishin ne pushtet 8 vjet dhe e cuan popullin ne varferi totale.Te gjithe akuzat qe bejne per socialistet i kane bere vete dhe duan me llaafe te mbulojne pislleqet e tyre.TI mor artan je dhe akademik qe me siguri te keshe keto mendime qe cfaq ti te bejne te habitesh,vetem nje shembull po te jap.A ka mundesi shkelzen berisha qe me ato aftesit e tija kaq te medha ,per nje konsulence juridike te paguhet 200000 mije euro?Duhet te jeshe shume i sponsorizuar ARTAN qe te shfaqesh ne keto mendime prej ,nuk dua te te ofendoj por e ke ulur vehten shume poshte.Nje qendrim te ulet mbajte dhe me MIRA KAZHANIN qe i thoje blegri se juve ju vijne pas qindra mijra njerez.habitem si ste merre LUL BASHA ne cader se do te vijne per ty qindra mijra njerez.Ti artan bene pjese ne grupin e lubonjes dhe blushit ,ketije te fundit do ti shtoja dhe Hafizin qe nuk moren poste ministeriale dhe lehin sikur i dhimeset fukarai BARDI

 24. Roza Trendafili says:

  TI PROFESOR QE U DALLDISE ME GJITHE KETE ANALIZE TE THELLE DERI NE DETAJE E “SHKENCORE” DERI NE SIPERFAQE, NA E MBUSHE MENDJEN JO VETEM NEVE QE TI NA QUAN TURME E KOPE, POR , PO TA LEXOJNE LIDERET E EVROPES E KESHILLTARET E PRESIDENTIT TRUMP, RREZIK SE EDHE ATA I BIND. SIGURISHT, ATA ME LEHTE SE SA NE, DO TE VENE RE QE TI SI PA DASHJE, KE ANASHKALUAR NJE GJE FARE ” TE VOGEL”: REFORMEN NE DREJTESI, LIGJIN E VETINGUT E TE TJERA LIGJE TE IMPLEMENTIMIT TE REFORMES. ESHTE KY SHKAKU, TRUNGU NGA MERR USHQIM LIDERI YT E I REPUBLIKES SE RE. LE TE VOTOJE REFORMEN, PASTAJ T’I DISKUTOJME EDHE KETO TYMESET QE HEDH TI E NDONJE TJETER SI TI, PROFESOR.

 25. ladi says:

  Po shiko njeher te gjitha komentet.A ka ndonje koment qete perkrahi mendimet tende? .Ore i lajthitur je ti te gjith kundra teje o akademik leshi,o tru rrjedhur.kur i shef qe te gjith i ke kundra perse llomotit vazhdimisht.Pale po kerkon ta shperndajne kete analize akademiku hajde kerric hajde.po pse ore budallenj i quan ti njerezit te besojne ty o koqe kandari.

 26. coli says:

  🐴🐴🐴🐴🐴🐴ARTANI ,ÇUNA!! ARTANI!!😝

 27. Ben Dibrani says:

  Basha “lider i ri” nen ombrellen e Saliut? Basha hajdut dhe vrases, do te beje “republike te re” dhe as i permend keto (dmth je dakort me te gjitha cfare ka bere ky kriminel ordiner) dhe as na permend asnje emer tjeter opervec tij?
  Z. Fuga, ose je i kapur keq nga “lulkat” e PD, ose dicka nuk shkon ne rregull me arsyetimet e tua.
  Cfare eshte kjo “republika e re” se populli nuk ka kuptuar asgje?
  “Republika e re” eshte vettingu, Artan, kaq e thjeshte eshte.
  DREJTESIA i mungon ketij vendi, te tjerat rregullohen prej saj.
  Eshte turp per ty nese ke nje fare integriteti dhe pavarsie, ta shpallesh “mik” cfardo politikani gje qe tregon haptaz qe je i anshem dhe i pabesueshem per publikun.
  Ti po del me i mencur se BE (ku ne aspirojme te shkojme) dhe SHBA, qe ka interesa speciale ketu, dhe ata jane shume te qarte dhe ja kane plasur turinjve ketyre felliqesirave, apo ti je profesor, ata nuk kane te tille?
  PD me Lulken ne krye ka qene 24 ore/24, prej tre vitesh kunder vettingut, kunder reformes ne paketes zgjedhore ku nuk ka marre pjese asnje sekonde dhe ti po pret “republike te re” prej tyre.
  Duan qeveri ne tavoline, po per popullin a ke nje fije respekt mor Fuga (apo te jane fug trute), populli ka votuar kete qeveri athere kur zgjedhjet i drejtonte PD sipas qefit te vet, pra nuk jane te manipuluara nga PS?
  Si mund te jepet qeveria ne tavoline kur populli qe e ka kete te drejte nuk pyetet?
  Je ne gjendje te rende zoti Fuga, deri sa nuk kupton qe PD perfaqeson interesa antishqiptare, asgje tjeter.

 28. betixho says:

  ZOTI PROFESOR FUGA-IDETË E TUA TË NJË PLANI MANAXHERIAL NUK ËSHTË SE NUK JANË INTERESANTE DHE SE,ATO,KUR I THOTË NJË AKADE
  MIK,PA TJETËR QË DUHET TË KENË NJË PËRMBAJTJE RACIONALE E FILOZOFIKE BRËNDA,PRA QË KANË MENDIM PËR RRUGË ZGJIDHJE TE SITUATËS.
  POR PROFESOR FUGA,A NUK MENDON SE KUR I PARASHTRONI JU KETO IDE,MENIMI POLITIK NË VETË LDERSHIPIN E PD-se,KA EVOLUAR DHE PO EVOLON PERDITË EDHE SI REZULTAT QË PARTIA MEGJITHË ATO ZULLUME NUK KA BËRË NJË KATARSIS QË E KA TË DOMOZDOSHME.
  NUK MUND TË SHKOHET ZOTI PROFESOR, DREJT NJË ZGJIDHJE KOREKTE DUKE SHKELUR MBI KONDICIONET.
  SHKURT PROFESOR,PER SOCIALISTET NË PËRGJITHËSI DHE RAMËN NË VEÇANTI KËJO NUK PËRTYPET KOLLAJ-DHE KANË TË DREJTË,VLEN AJO FJALA E URTË POPULLORE-“ÇMË DUHET ARA ME TRE QE”.

 29. Nestori-Mitrovicë says:

  “Mbetem i frymëzuar nga ideja e një republike të re”, thotë ky i ndrituri. Dhe, për turpin e të ndriturit, jo të të tjerëve, këtë Republikën e re Luli do e ndërtojë i vetëm. Jazëk, profesor, jazëk. Nuk krijohet Republika sa herë t’i teket dikujt e aq më pak atë mund ta bëjnë disa Lula e Mula me shokë. Ju qoftë Çadër-Republika, është për masën tuaj dhe “heroit” tuaj të vetmuar.

 30. Asus says:

  Artan Fuga, ti vazhdo filozofo por je jashte realitetit. Miku jot Basha ka bere levizje te gabuara dhe ka humbur mbeshtetjen, brenda dhe jashte vendit. Sjellja e tij politike po rrezikon interesat Shqiptare dhe te aleateve ne rajon. AI qe vjen neser nuk ka kohe te tepert per tu marre me hajdutet. AI vjen se vendi tij ka interesa, vjen per zgjidhje dhe do e beje zgjidhjen.
  Disa vite me pare nje ish kolonel grek, nga ata qe permbysen qeverine me 1968, me thote: permbysja ndodhi pas nderhyrjes ruse ne ceki. Rreziku rus ndihej edhe ne Greqi, qe vinte nga te majtet e zones se selanikut. Per te shmangur kete rrezik u mendua nje grusht shteti nga ushtaraket, natyrisht me bekimin Amerikan. Ne kemi nje pozicion kyc ne Ballkan dhe aleati jone nuk mund te lejoje destabilizim as te Shqiperise e as te rajonit. Ky problem eshte krijuar nga korrupsioni dhe amerikanet mendojne se zgjidhet permes reformes qe nuk voton Basha dhe qe ju nuk e permendni fare ne shkrimin tuaj. Ata qe kane ndertuar shtetin me te forte ne bote nuk shohin nevojen e nje republike te re. Ata mendojne se forcimi I ligjit zgjidh te gjitha problemet tona.

 31. saliu says:

  Nuk na e ke shpieguar “Republiken e re” o Prof. Basha vete e permend si term po nuk e shpiegon, te njejten gje ben edhe ti sepse nuk ka republike te re me ish ministrin e jashtem qe i shiti detin Greqise apo te ministrise brendeshme qe qe vrau me 21 Janar apo me kryetarin e bashkise se Tiranes , qe si menaxher nuk beri asnje pune. Me vepra ky miku yt eshte i pa afte per menaxher, se per fjale ka llafazane me te medhenj ne Shqiperi ja per shembull njeri nga ata jeni ju qe derdellisni per te na mbushur mendjen per nje gje qe nuk ka sens.
  Republika e re me Mediun e Gerdecit e kompani. Hahahah qesharake.
  Republika e re pa faturre ekonomike. hahhahhah veresie.
  Republika e re me Bashen kryeminister. Hahahahah dembelizem e paftesi manaxheriale.
  Republika e re me cader ne mes te bulevardit. hhahahah karnaval i shekullit te 21.
  Republiken e re more Prof. do ta ndertojne njerezit e rinj te Shqiperise qe nuk mbajne mbi supe ndyresira.
  Politikanet e profesoret qe pretendojne te na servirin republiken e re si shpetimin e atdheut jane pak te thuhet “Fallxhore Alien”
  Behuni gati te votoni, eshte vota ajo qe i qeron hesapet ne demokraci. Mbushjani mendjen popullit qe ju jeni shpetimi dhe hajdeni na shpetoni. Pa popullin e votten e tij jeni askerkushi, me mire shkoni nga liqeni i beni nje loje domino sepse me duket kjo ju ka mbetur.

 32. Durrsaku says:

  Trimi I mirë me shokë shumë është veçse një “kapobandë” thotë mender- filozofi Fuga, në “kryeveprën” e tij, rrota e mundimit.
  Zbulim gjenial!!
  Pikërisht, këtë zbulim të tij po shfrytëzon miku i tij (sa shpejt u bënë miq?) Basha kur flet nga çadra kundër të gjithëve, qofshin këta shqiptarë, evropianë apo amerikanë.
  Meqenëse teoria alla-fugë, nuk po jep rezultate (metingu i djeshëm e tronditi edhe vetë autorin) mender- filozofi vendosi të bëjë menaxhimin e situatës së pashpresë ku ra miku i tij (virtual) Basha.
  Mundohet të argumentojë ky “ekspert” i politikës se nga kjo përballje nuk ka të fituar, ndaj për të dalë nga kjo situatë, ai është gati të japë ndihmën e tij “të vyer”.
  “Sakrificë” të madhe po bën ky shejtan budalla – tha gjyshja ime, dhe vazhdoi :
  Pse kaq budallenj, i di shqiptarët ky gomar?
  U mundova t’i shpjegoj se ai po mundohet t’a nxjerrë ndeshjen barazim, pavarësisht se Basha është i humbur, por ajo nuk e pranon këtë arbitër të blerë.
  Si t’ja shpjegoj gjyshes unë tani?

 33. Lungara says:

  Pika filozofisë shqipëtare në ç’duar ka rënë !
  E , se mos vetëm filozofia , tek në , ka këtë fat ?!
  Të gjitha fushat ku operohet me llafe , e sidomos politika , janë shtrat I ngrohët për njerëzit bosh , pa tru , llafazanë , demagogë , karrjeristë , aventurjerë…………. Këtu mblidhen maskarenjtë e të gjitha ngjyrave . Në këtë kor dëgjohet edhe zëri specifik( ? ) i filozofit Fuga ! Dëgjoni ju o popull , flet filozofi !!!
  Aftësia për të qenë filozof , përcaktohet që në bark të nënës . Perëndia nuk ia dha ketë privilegj Fugës , e prandajë është qesharak !

 34. bibilushi says:

  Ne paraqitje ngjan si nje trung,po te jesh trungosur kaq shume dhe ne tru,eshte fatkeqsi per ty ,se per ata qe te lexojne,duke patur parasysh namin qe i ke nxjerr vetes ,si profesor i madh,veten te misherojne dhe asgje me teper.Per epitete te tjera ti je i mesuar,por duke patur parasysh se ti je i trungosur,nuk nuk te ben pershtypje asgje,se dhe ti je nje nga ata qe filluat protesten ne ora 10.

 35. Poetozofi says:

  O Tano. Ku e ke hallin e vertete ti mor burrke? Kujt po ja shet shpirtin ? Serbit apo Rusit se e morem vesh qe ne parim je Perendimor me nje paterice ne Paris por ama bythen e ke gjetiu se truri tka ik per lesh aq pak materie gri ke patur mes vesheve.

 36. lul trapi says:

  @fuga: nuk mund ta kuptoj kete llogjiken tuaj te nje femije: per cfare republike te re behet fjale nga “miku” jua?
  Eshte fjale per veprime kalamajsh qe dicka shpiken nen populismin mashtrues te atyre qe se shpejti do te jene ne banken e te akuzuarit: cfare mendoni ju qe I mbani krahet se duke refuse te shkoje ne zgjedhje do te kete shkaterrim te sistemit zgjedhor? Pjesmarrja ne election nuk eshte privilegj por detyrim I cdo organizimi politic ;po qe se refuse to marresh pjese ne zgjedhje ti pushon she qeni organizate politice dhe nder te tjera nuk ke te drejta juridice te flasesh apo manifestosh ne cdo lloj menyre
  Fundi I mikut tuaj I shkrruar me veprimet e veta eshte sa qesharak aq edhe domethenes
  Hapet naturalist juridical action per ato qe ka bere gjate veprimtarise politice te krereve te kesaj organizate

 37. Nina says:

  Ik ore pirdhu ti .!
  Kush flet për Republik të re.!
  Një pordhac blloku, qê s’ka bërë kurrë asnjë punë , vetëm llafe.! LLOGJE !😡👎😖

 38. BERTI says:

  Profesor sipas keshilles tuaj e lexova me vemendje artikullin tuaj deri ne fund. Nuk kam koment vec ju lutem lexoni deri ne fund komentet qe po shkruhen mbase ju vlejne per ndonje artikull tjeter…

 39. A.G. says:

  Ka humor profesor Fuga, ka humor.
  Perqasje menaxheriale! Keshtu e quajne sahanlepirjen sot ne rrethet akademike?

 40. odin says:

  Doli dhe kryeministri i qeverise teknike…”se ne nje grup….”
  Füge ke roitur me kohe, je bo tamom fuge….

 41. Bob says:

  Une akoma nuk arrij ta besoj se ky Fuga eshte vertet profesor…cfare niveli medioker….Po Kta majmunet nuk e kuptojne se Rama ka mbeshtetjen e popullit dhe eshte brenda rregullave te lojes. Per cilen arsye ne bote duhet te zbythet Rama qe eshte votuar nga 1milion njerez me kerkesa absurde qesharake dhe te parealizueshme.
  Ky profi kujton se Rama eshte idiot e do. te tradhtoje votuesit e Vet per qef te lulit e te saliut Duke pare endrra te bukura. Si nuk ju vjen turp qe vetem te sahani e keni mendjen….nuk ke nevoje fare ti besh apel rames Po atij shokut tend te cadres..dhe ti mbushesh mendjen se Rama ja ka fut shume bukur..sic e kerkoi!
  Edhe nje gje te fundit..u habita qe nuk Kishe shkruar asnje fjale per sulmet e vazhdueshme ndaj institucioneve te huaja BE..OSbe, odihr,soros dmth te gjithe armiqve revizionisto-Imperialiste qe mbeshtesin qarte dhe fort qeverine legjitime te Shqiperise Duke injoruar dhe tallur ne maksimum shokun tend Lulzim.
  Nqs ti je vertet Akademik, atehere edhe Nishani ishte nje President i shkelqyer!

 42. vezhgues says:

  Edhe ne komunikimin ne rjetet sociale jemi shume te dhunshem. Po pse z.Fuga si shtetas i ketij vendi nuk ka te drejte te jap mendimet e tij per problemet qe preokupojne vendin? Sikur akademiket te shikonin punen e tyre e te mos flisnin fare e te mos u interesonin problemet e vendit mos do te ishte me mire?Te kuptuarit e demokracise reale nuk eshte e lehte per shumicen e popullesise e akoma me shume per te kuptuar nje akademik. Une i kam ndjekur disa shkrime te ketij akademiku te nderuar dhe i jap te drejte.Pse parlamenti te mos kete psh.100 dhe jo 140 deputet pse nje deputet duhet te kete nje rroge mujore te barabarte me pagen e 50 pensionisteve ?Pse deputeti te mos jetoje ne zonen qe eshte zgjedhur? pse deputetit te mos i kufizohet koha si deputet jo me shume se dy legjislatura?Pse deputetin te mos e zgjedh direk votuesi por kryetari? pse deputeti te mos shkoje ne parlament me autobus por u dashkan parat e taksapagueseve per te mbuluar keto shpenzime?Pse fushata elektorale duhet te dali nga taksat dhe jo nga fondi i tyre e ne se nuk i kane mundesit te perballojne fushaten me fondet e tyre tua lene vendin atyre qe i kane mundesit, etj.etj A nuk kane te drejte akademiket ta ngren zerin per keto probleme?.Dhe ne te gjithe duhet te mendojme pse shqiperia vazhdon te jetoje ne varferi ekorrupsion?A e shikoni qe deputet behet dhe nje berber ndersa akademiket nuk i pyet askush?

 43. Anarko-Sindikalisti says:

  Hajde ç’vete. Republika Menaxheriale me Kryeminister Brigadierin Pararoje, A.Fuga, hidraulik specash ne Uzinen e tankeve, i kalitur ne aksionet me pune vullnetare. Do te kete ngrene ndonje dreke peshku edhe ky me Liken, se ai merr vesh nga punet e biznesit shteteror. Mire mo presor Tani meqe qenka biznes, medemek kompania juaj PD, po falimenton, ngaqe s’i ka paguar haraçet popullit. Jepi ndonje mendje sesi te mbijetoje, te pakten si biznes familjar.

 44. Z FUGA po del me i zgjuar se AMBASADORet e EUROPES dhe ai AMERIKAN.

 45. Bess says:

  Nuk thone as çfare eshte kjo “republika e re” dhe aq me teper profi nuk jep as keshillen ose platformen e qe bashke me miqte akademike e perpunoka brenda 1 jave.
  Propozoj qe ti japim cmimin NOBEL duke e lene bosh motivacionin sepse profi do e dorezoje punimin pas marjes se cmimit. Fundja jemi qe jemi reformojme edhe akademine e cmimit NOBEL.
  SHUME RRUGE DHE ASNJE PUNE

 46. Shofer Petro says:

  Përfundimisht, profesori i njohur tregon se ai bashke me librat e tij janë thjesht një relike qe e kane vendin ne muzeun e kulturës shqiptare, pasi ne analizën politike qe i bën situatës, na del një zero me bisht…
  Ta konsiderosh Lul Bashen një kryetar te padiskutueshëm te demokrateve, kur e kemi pare ne dritën e diellit qe përpara se te shkoje ne çadër, merr uratën e Saliut, kur ndërkombëtaret takojnë me shume plakun se vete atë, është ne rastin me te mire dritëshkurtësi dhe ne rasti n me te keq, dashakeqësi qe kërkon me çdo kush riciklimin e Berishës ne pushtet, se bashku me pasojat qe rrjedhin nga kjo ne dem te popullit, i djathte apo i majte qofte.
  Tërhiqu profesor dhe shiko leksionet. Për aty je fiks fare

 47. Arti says:

  Mero ! Po perse na lodhni me nje akademik skizofren …? Ne gjithe kte histori ky analfabet nuk perdore asnjeher të vetme fjalen ligji apo ligji zgjedhore po perse nuk e permend ky mjeran sepse per kte person fjala ligje eshte e rende sepse republika e re qe ky lançoi tek Luli ka nje precedent sepse Luli eshte ai qe nuk shkoi para drejtesise per të vertetuar 250 million euro të humbura ne rrugen e kombit, shiti trojet shqiptare tek greqia, vrau 4 njerez ne bulevard per voten e lire dhe të gjitha kto jane perse ky kukull njeri fjalen ligj nuk e permend, ne zgjedhje kushe po e pengon kte kukullen dhe lulin te votojn asnjeri ligji I zgjedhjeve eshte po ai qe Luli I fitoi ne tavoline ca zgjedhje dhe I humbi ne populli ne menyre spektakolare ne 2013 per çfare republike flet ky mjeran per republike bananash ku ftyre si kto të ndigjojm ikni se koha juaj ka mbaruar.

 48. shushica says:

  Dakord me Lilolaben…..

 49. Niku says:

  Edhe nje fushe e re ku Profesori i famshem dha mendimin e tij. Pasi dha mendimin e tij ne fusha te ndryshme te kultures, artit, politikes, shkencave sociale, arkitekturen i kishte mbetur edhe fusha e menaxhimit te politikes. FANTASTIKE. Vetem nje burre tjeter ka njohur Shqiperia te ketij niveli. Xhaxhi Enverin. Ai jepte mendime per naften, Lindjen e mesme. Kinen, dhe kontribut te rendesishem ne marksizem – leninizmin.
  Bravo Profesor, po ecen ne gjurmet e tij. Nje mendje e tille pjellore, zor se i vjen Shqiperise.
  PS. Qe rradhes tjeter te mos na vije pa pritur dhe te mos na cudise shume, na thoni se cila do te jete fusha e re e nderhyrjes suaj. Apo do na e lini surprize???? Me mire na e thoni. mos e mbani kete popull ne ankth. Mezi presim kontributin tuaj pjerdhor.

 50. ermal says:

  ..aman profesor… se mos na marrin saliu e si do bejme pastaj, ku do mbytemi (qe te henger mortja ty dheketa intelektualet e partive dhe te gjithe si puna jote).
  Ne cdo vend normal pjesa intelektuale jane ata qe ke cfare degjon dhe meson.. ndersa ketu tek vendi yne nuk ndodhi keshtu 🙁

 51. tironsi says:

  Fuga o pederast.O lluce nga trute e gjiriz nga goja e nga boja.Turpi I sahanlepiresve qe po qi..esh ne bithe per 5 leke.Nuk te del qe ben nga 30 doktoratura njehersh po tani te ka kapur cmendia e xhelozia per kusheririn tend keshilltar te Rames?Po ti duhet te ishe ne burg per evasion fiscal o plehre per milionat qe mer nga doktoraturat e spaguan asnje takes.Ti, Cani, Fevziu, Shkullaku, Bushati, dhe ai spiuni I te atit Lubonja qe merrni miliona dhe deklaroni page shteti duhet te ishit ne burg tani.Po prandaj lehni kunder Rames ju llumi I llumit, jashteqitja e ketij kombi.Ah se harrova analistin Prec Zogaj spiuni ( ciftelia ) dhe artan hoxhen spiunin qe ne djep qe su be dot president.Dhe ne fund te madhin KOKELOPE Balliun 100% fekale e thate.

 52. Lennard says:

  Nga Komunist u bere Akademist.Kujton se i din te gjitha dhe jep receta zgjidhjeje,me Bashe-Hajdutin ne koke dhe Sali Gerdecin.Po perpiqesh ti biesh anes e anes dhe nuk kap thelbin e ceshtjes .E gjithe kjo Zallamahi eshte e organizuar nga Oborri i Sale Serbit .per te sabotuar Reformen per Drejtesi ,dhe VETINGUN .Menje fjale Duan te shpetojne Veren e tyre me teorine e Louis 14 Apres moi le deluge.(mbas meje FURTUNA).Prandaj bej ca pushim dhe mos na ca trapin Derdimen gjysem Shakaxhi.

 53. SHBA says:

  Fuga, te vlersosh republiken e re te Bashes si te vetmen alternative per shqiperin , esht njelloi sikur ti besh jehon, Repblikes qe krijoi E. Hoxha ne 46.
  Te gjith miqt tan strategjik SHBA, BE, Bruksel, Qeveria GJermane dhe kancelarja Merkel me perfaqesusit e saj. i kan then e sterthen Bashes, shkoni ne parlament, votoni rreformen ne drejtesi, ligjet qe e bejn te zbatushme, Vttingun dhe ky axhami erkon qiqra ne hell, per ti ritur vleren venhtes dhe jo per te miren e shqiptareve.
  Kompromsin dhe leshimet qe beri Rama, per interesat e vendit, sika ber deri me sot asnje politikan ne bote, dhe ky kareerist i kundershtoi, per turpin e tij dhe te keqen e shqiptareve
  Zgjedhjet e 18 Qershorit jan te ligjeshe, i ka certifikuar bota demokratike , Basha e Berisha le te lehin si qen per mosjohje.
  SHpresojm dhe deshirojm qe qytetaret e ndercem , qe duan shtet dhe te ardhmme, te voton masivisht me 18 Qershor partin qe deshrojn dhe mendojnse dotu sjell ndryshim ne kater vitet e arcme.

 54. Mitat tabaku says:

  O fuaga sic ke mbiemrin fug ashtu qemke edhe nga mend. Mjer ata student qe kane mesuar me ty o batakxhi injorant. Lul fazllici dhe sal vicitolli jane armiqte me te medhenj te planetit. Ju qe i beni elozhe klikes kriminale te sali fazllicit jeni fundi ifunderinave te planetit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *