Krahu i djathtë i Bashës kundër ambasadorëve në Shqipëri: Çmimin e njëanshmërisë e paguam me 12 vjet

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ne nje shkrim te gjate ne rrjetet sociale, ka sjelle ne vemendje disa histori, se si kane vepruar ambasadoret ne vendin tone, vecanerisht ne periudhen e zgjedhjeve.

Bylykbashi përmend vitet 2000, kur ambasadorë mbështesin pozitën e asaj kohe për të bërë ndryshime dhe marrë iniciativa të njëanshme.

“Nëse nuk mësojmë nga e shkuara, ne dhe miqtë tanë, historia ka mënyrat e veta për të na dhëne mësim përsëri”.

Postimi i plote i Bylykbashit ne rrjetin social:

Kur pesimi nuk behet mesim

Ne 2000, nje ambasador shume i rendesishem mbeshteti idene se Kodi Zgjedhor mund te behej ne menyre te njeanshme duke i dhene mbeshtetjen e plote qeverise socialiste. Qeveria miratoi Kodin me 84 votat e saj dhe pa opoziten. Kodi rezultoi me pas shume i keq dhe u deshen 10 vite reforma 2002-2012 per ta sjelle ne normalitet.

Ne 2000, i njejti ambasador i dha qeverise mbeshtetje per te bere ajo vete listat e zgjedhesve. Ne fund rezultoi se listat e bera nga qeveria dhe KQZ e kontrolluar prej saj kishte 600 mije dublikata nga 2.4 milion zgjedhes, pra 25% e listes ishte e manipuluar.

Ne 2000, i njejti ambasador i dha mbeshtetjen qeverise qe t’i bente ajo e vetme, pa opoziten, 100 zonat zgjedhore. Ne fund rezultoi se shumica e zonave zgjedhore u shpernda ne zonat e jugut ku kishte me shume zgjedhes socialiste dhe qeveria fitonte me lehte. Ne veri, opozites i nevojiteshin deri ne 20% me shume vota sesa mesatarja per te fituar nje mandat, ndersa ne jug qeverise i duheshin 20% me pak vota per te fituar mandatin. Pra qeveria e mbeshtetur nga ambasadori i vodhi disa mandate ne tavoline opozites.

Ne 2001 nje ambasador tjeter shume, po shume i rendesishem i dha mbeshtetjen Kryetarit te PS qe te prezantone shume prej ministrave dhe figurave te larta te PS si “kandidate te pavarur” me teorine qe “nese nuk e ndalon ligji, eshte e ligjeshme”. Te gjithe e dinin qe ishin kandidate te pavarur fallso. Me kete, PS merrte me shume mandate se ç’i lejonte ligji nese konkurohej drejt. Opozita kercenoi me bojkot. Drejtori i ODIHR erdhi ne Tirane dhe kritikoi kete perdorim te ligjit nga qeveria si te papranueshem. Ambasadori shume i rendesishem heshti i ulur anash dejtorit te ODIHR. Kandidatet e pavarur “u varen” tek PS nga gjykata.

Ne 2001, me bekimin e disa ambasadoreve, u luajt me siglat e partive qe votat e PD te ngaterroheshin e te hidheshin per “siglen e gabuar”. Me kete truk u moren dhjetera mijera vota nga PD.

Ne 2001, kryeministri Ilir Meta i kerkoi nje ambasadori shume te rendesishem, qe meqe egzistonte rreziku i prishjes se rendit publik ne diten e zgjedhjeve nga opozita e PD, te lejohej nxjerrja e forcave te sigurise ne terren. Ambasadori dha bekimin dhe rruget u mbushen me police dhe forca te ushtrise. Zgjedhesit u terrorizuan nga police qe qendronin para qendrave te votimit, manovra te tankeve te ushtrise, prezenca e punonjesve te SHISH, ndersa shume komisionere te PD u rrahen dhe u ndaluan nga policia.

Ne zgjedhjet e 2001, PS sajoi trukun e “Dushkut”, me te cilin i mori opozites 9 deputete. Bllokoi zgjedhjet ne nje nga 100 zonat, dhe pasi pa rezultatin e 99 zonave, i riperseriti ato ne zonen e bllokuar duke ia dhene votat e saj 3 partive aleate. Secila parti aleate qe deri atehere nuk hynte ne prlament, mori nga 3 mandate te cilat, perndryshe, do t’i merrte opozita. I njejti ambasador shume i rendesishem tha se kjo ishte e ligjeshme sepse nuk e ndalonte ligji. Me pas ODIHR tha se kjo manover deformoi frymen e ligjit. Ambasadori nuk u ndie me, edhe pse shume i fuqishem.

Ne 2001, PS perdori KQZ qe e kontrollonte ne raportin 5:2 dhe Gjykaten Kushtetuese qe e kontrollonte plotesisht, per te marre me proces ankimor nje numer mandatesh nga opozita. Kur ne raundin e pare kishte fituar opozita, shpesh rezultati u zhvleftesua dhe u perseriten zgjedhjet derisa fitoi kandidati i PS. Ato zgjedhje u thyen nje rekord boteror: u zhvilluan 5 raunde votimi nga qershori ne gusht. Ne fund te procesit ankimor PS fitoi fiks 84 mandatet qe i duheshin per te zgjedhur Presidentin dhe ndryshuar ligjet e rendesishme. Ambasadoret kryesore thane se per sa kohe e lejonte ligji, kjo ishte legjitime. ODIHR e kritikoi kete si perdorim abuziv te ligjit dhe rezultati ishte i diskutueshem.

Ambasadoret ne fjale u gezuan shume per fitoren e PS kur u shpall rezultati, sese kjo siguronte stabilitet. Ne ate kohe punoja ne OSBE dhe jam deshmitar ne vete te pare. Por ODIHR u shpreh se gjeresia e fitores se PS u vu ne dyshim nga shkeljet e shumta. Pra legjitimiteti qe mbeshteten ambasadoret nuk ishte legjitim. Kjo çoi Parlamentin Europian te shtynte drejt presidentit konsensual dhe reformes zgjedhore konsensuale te 2002-2003.

Disa ambasadore u nderruan dhe disa te tjere nderruan mendje pas gjemes zgjedhore, duke e gjykuar njeanshmerine ndaj qeverise se PS si te gabuar dhe mbeshteten konsensualitetin si e vetmja rruge per stabilitet demokratik. Ambasadoret mbeshteten marrveshjen historike Nano-Berisha te 5 prillit 2002 e cila çoi ne 10 vjet reforma konsensuale zgjedhore (2002-2012) dhe permiresim te procesit zgjedhor dhe 2 rotacione politike paqesore, antaresim ne NATO, liberalizim vizash dhe marrjen e statusit te vendit Kandidat.

Pra çmimin e njeanshmerise e paguam me 12 vjet kohe te humbur e perpjekje pa fund. Por 17 vjet me pas vitit 2000 kjo histori po perseritet. Perseri degjojme deklarata per stabilitet dhe legjitimitet te zgjedhjeve edhe pa opoziten. Nderkohe te gjithe njerezit normale jane te shqetesuar per kaosin ku po shpie kjo njeanshmeri qe i fryn zjarrit te mosmarrveshjes se politikes shqiptare dhe jo konsensusit.

A kemi kohe te humbim perseri 10-15 vjet te tjera per te rikthyer gjerat ne normalitet? Nese nuk mesojme nga e shkuara, ne dhe miqte tane, historia ka menyrat e veta per te na dhene mesim perseri.

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Krahu i djathtë i Bashës kundër ambasadorëve në Shqipëri: Çmimin e njëanshmërisë e paguam me 12 vjet”

 1. Marku says:

  Pse nuk e permend kushtetuen per te cilen ju thate se nuk do ta njihnit dhe me pas ne emer te saj vrate njerezit e pafajshem !

 2. vaso says:

  Fatkeqesisht miq te vertete kurre s’kemi patur.Duhet vete te gjejme rrugen e konsensusit.

 3. Bashiqi says:

  Me nje fjale ambasadori paska mbeshtete vetem PS , ju pederat ne rregull. Ju Nuk keni bere kurre keq vetem mire. A ju dhjefsha trute ju pederave. Ma ju kujtoni se shqiptaret jam injorante e mund tju shpelani mrndhen?

 4. Mingus says:

  Po mire mer bylyk, nje pyetje kam se po permend vetem periudhen e viteve 2000: Keta ambasadoret ne ate kohe mos kishin ndonje arsye te vecante si psh shkaterrimi i vendit ne vitin 97 qe i jepnin `prioritet te majtes sic thua ti? Jo per gje, por ne ate periudhe njerezit nuk e vrisinin shume mendjen per zgjedhjet, por me shume se kur do te arrestohej shpellari

 5. Kellira says:

  Po ndryshimet kushtetuese pse i “harron” o dhjeraman?!
  Po “votat” qe prodhuan nje Kryetar bashkie ne tavoline si Basha pse i “harron”?!

 6. DETARI Atllantidhes🌐 says:

  Mbaje me shkume ti bylo !!!!

 7. devi says:

  Sa i zgjuar ky fytyre b…a? Cdo veprim apo akt te amabasadoreve te huaj e lidh me PD, nqs eshte ne interes te saj, veprimin e quan te drejte, ndryshe veprimi eshte anti shqiptar. Nderkohe qe veprimet e PD i quan pro shqiptare. A thua te tilla kane qene shkaterrimet e ekonomise shqiptare ne vitet ’90 e ne vazhdim? Po ’97 ku u vrane me shume se 5 000 shqiptare kujt i sherbeu? Po tragjedia e Gerdecit, shitja e detit, vjedhja e fondeve te rruges se kombit, e sa e sa te tjera. Po mos votimi i vetingut kujt i sherben, popullit shqiptar apo hajduteve e krimineleve, e ato qe nuk i votojne a jane hajdute e kriminele?

 8. timo says:

  O Bylykbash, ju historinë e komentoni si ju do b-ëja ju dhe nuk mësoni gjëprejgjëje prej saj. Prandaj këtë rradhë do të bëheni pluhur. Destinimi juaj është shpërbërja.

 9. valentina says:

  Obylykbash bythqiri ke bere analizen e nje Ambasadori vetem per nje vit nga 2000 deri ne 2001 po per 25 vite te tjera qe i keni degjeneruar zgjedhjet ju shkerdhatat e PD_se perse nuk flet ?Apo vetem keta te interesojne te kujtosh more i degjeneruar.Populli e di fare mire cfare zgjedhjesh jane bere gjate 25 viteve por ne kujtesen e popullit eshte fiksuar dhe nuk harrohen vjedhjet _vrasjet_dhe tradhetia qe i bete ketij vendi duke i shitur greqise nje pjese te detit keto nuk harron kuuuuuuuuuuuuuuurr populli.

 10. Shqipe says:

  Ka Zog Gomari si Shitty Boy Lule Hollandeze, ka edhe Kerriç Gomari si Bylyku qe me idiotesine e tij prej lecca culo ia futi edhe Mareshallit Salih Derrin Matç Amerikan. Kur ta marre vesh Mareshalli e ka marre ferra uraten.

 11. haxhi kavaja says:

  O Byluk.. deri dje ke qene nje lloj eminence e zeze,(jo gri) e kreut te PD-se,
  por vitet e fundit dole haptazi se je nje prej avokateve politiko – juridike te saj,
  qe u mundove te sabotoje sa te mundje reformen ne drejtesi.
  Sot tenton te besh fajtore ambasadoret per te fshehur tradhetine e interesave
  te popullit shqiptar nga PD-ja, partia e inkriminuar deri ne gryke qe nga Sala, familja e tij
  dhe gjithe te tjeret me Lul, me Bode e deri tek ty.
  Drejtesia e reformuar dhe zoti do te marrin hak per kete popull.

 12. Neri says:

  BYLYKBASHI!! 🖕🖕🖕🖕🖕. LELE,,LELA!
  KA NJË DHURATË PËR TY DHE LULUDHEN!!!
  KUJDES NGA LELA!!😀😀😀😀😀😀👎👎👎

 13. Toni says:

  Ku permend vitin 2000 ! Po nuk thote kujt ja lepinte akulloren ke dera PD ne ate vit ! Kur historine ta permend nje koke lope! Pikaaaa,pika!gjithmone qenia njerezore Zgjell te keqen me te vogel! Ne ate kohe shefi ketij koklopes ishte gogoli !fuck PD(peserastet)

 14. niko says:

  Shum ke shkrujt dhe asgje nuk kuptum po ne 2013-2017ju a moren qeverin e korruptume me 87 mandat a prap me ndihm te ambasadorit?

 15. LAPRAKSI says:

  ne 2011 nje abasador shume ,po shume irendesishem i tha Sali berishes burre shteti,epo ai bul kishte vrare 4-njerez mor edepzez.

 16. ALBAN DEGA says:

  Date: June 9, 2016 at 1:03:09 AM EDT
  To: Alban Dega <[email protected]

  Opinione

  USA- EU WE LOVE YOU !

  – Pavaresia dhe Clirimi i dyte i Shqiperise

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Bashkimi Evropian u dhane fund spekullimeve, mashtrimeve, trillimeve dhe intrigave te Sali Rrrenes dhe Lulezim Genjeshtarit.
  Ne nje ze , ne nje kohe dhe me te njejtin qendrim ato shpallen hapur e vellazerisht qendrimin e tyre te vendosur kunder SHQUP-it per Reformen ne Drejtesi, si nje emergjence kombetare dhe ceshtje jetike per shqiptaret si popull e Shqiperine si shtet.
  Te votohet Reforma nje minute e me pare dhe cdo deputet te votoje sipas ndergjegjes e vetedijes se tij te lire demokratike dhe qytetare e jo sipas urdherave e nen kercenimet e Sali Impunitetit e Lulezim Antishtetit.
  Cka i dini deputetet! "Ushtare te Partise dhe Shokut Enver" apo marioneta ne duart tuaja te lara me gjak e me hajni! Marrja qofte me impunitetin dhe korrupsionin tuaj pa fund e pa ane!
  Mallkuar qofshi o kusare e vrastare te mallkuar! Eshte "urata" nga mijera nena e motra veja, femije jetime e pleq pa femije te 97-es e Gerdecit, te Orantos e 21 janarit… !
  Thank You US and EU Brothers!
  God bless USA and EU !
  Kjo Reforme jetike e urgjente per shqiptaret e Shqiperine krahasohet me Paavaresine Clirimin e dyte te Shqiperise
  Eshte Reforma qe do te cliroje shqiptaret e Shqiperine nga skallaveria e korrupsionit dhe skllaveria e impunitetit.
  E meritojme !
  Jemi populli me properendimore e me proamerikane ne Bote!
  Jemi populli e kombi i Gjergj Kastriotit Skenderbeut dhe Nenes se Perboteshme Tereza!
  Asnje popull ne Lindjen ish- komuniste nuk shkallmoi ish- diktaturen me barbare me kushtrimin :
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  – E duam Shqiperine si Amerika Demokratike!…
  "USA…. EU…
  We love You
  We love You! "
  Ishte edhe thirrja e grevisteve te urise ketu ne Nju Jork kunder "Bandes se Gangstereve " dhe kunder "kesaj Mafie qe ka dale krejt jashte kontrollit " qe na i mori peng jo vetem aspiratat tona por edhe Shqiperine me flamurin e tyre te rreckosur dhe me slloganin " Ne Saliu, me Saliun, per Saliun " te impunitetit e antishtetit.
  Drejtesia vonon por asnjeher nuk harron !
  USA…. EU…
  We love You!
  We love You !
  Donald Lu e Romana Vllahutin Nderi Kombit shqiptar!

 17. elitex says:

  Me 1992 S.B. burgosi ish KM Nano njeheresh kryetar opozite, me pretendimin se vodhi ndihmat.
  Me 1994 S.B i vuri popullit referendumin per votim qe e shpallte sulltan te sanxhakut te Shqiperise!
  Me 1995 S.B. dhe qeveria e PD lejoi firmat piramidale.
  Me 1996 S.B. doli ne interviste dhe deklaroi qe firmat piramidale qene me se te kontrolluara dhe konform ligjit edhe pse Banka Boterore kishte 2 vjet qe kishte ngritur alarmin.
  Me 1996 S.B. nxori shikun e Gazi Dedes, rrihte opozitare ne diten me diell, torturonte njerez te pafajshem.
  Me 1997 S.B. i vuri flaken Shqiperise, leshoi shtetin dhe hapi depot e armeve. Tentoi te percante jug-veri duke derguar mercenare te paguar te Gazi Dedes nga veriu te vinin ne kontroll jugun (shiko Cerriku, Permeti, Gjirokastra, Saranda).
  Me 1998 S.B. me horrat e tij qellonin kryeministrine me kundratank, dhe kryen nje grusht shteti te organizuar, duke mare me dhune te gjitha institucionet shteterore.
  Me 2001 edhe pse nuk i kishte votat, zgjodhi president Moisiun qe pastaj nuk i pelqeu.
  Me 2007 vuri per president zv. Kryetarin e PD!
  Me 2008 i shpertheu Gerdeci ku u vrane gjithe ata te pafajshem, ai deklaronte qe nuk e njihte burrin e motres, sekurse djali i tij ishte aksioneri kryesor i biznesit.
  Me 2008 arnoi kushtetuten sic i deshi menderja qe te zgjidhte presidentin me 71 vota, gjithashtu shpiku sistemin idiot maxhoritar ku votat e nje partie i kalojne partise tjeter aleate!
  Me 2010 zv. Kryeministri i tij, peshqeshi me i madh qe i ka bere Shqiptareve ky idiot, u kap me presh ne duar duke vjedhur 700mije euro, dhe si te mos mjaftonte kjo, hetimin e FBI e nxori te pavlefshem se ekspertet tane qenkan me te mire!
  Me 2011 PD vrau 4 veta ne mes te dites me diell, dhe ky idioti i pleqerise theu cdo lloj ligji dhe e perdhunoi kushtetuten sic i deshi bytha: Fyeu rende Presidentin, nerdhyri ne punet e prokurorise dhe i beri presion, i dha urdher policise te mos zbatonte urdhrat e prokurorise (!!!), doli ne deklarata idiote ku deklaronte se te vraret i vrau Rama me pistoleta cader, nxori doktora injorante te deklaronin se plumbat nuk vinin nga garda etj etj.
  Me 2011 injorantet qe kishte vene ti numeronin votat per bashkine e Tiranes, i ngateruan votat ne kutite e picave qe ju vinin dhe i hodhen ne kuti te gabuara. Dhe ky shkeli ligjin koke e kombe duke kerkuar per vota ku te qe e mundur!!!
  Me 2012 ish-kapterin dhe ministrin e kabinetit te tij e vuri President (!!!) duke shkelur kushtetuten me te dyja kembet (presidenti perfaqeson unitetin e kombit, ky te kujt perfaqeson te PD-se?). Presidenti me idiot i te gjitha koherave.
  Me 2013 u shpor, po na la litarin jasht varrit te tij politik, ja trashegoi partine nje kukulle qe nuk di cta beje.

  P.S. Kush ka bema te tjera te S.R.B. le ti shtoji ne liste!

  1. like says:

   hasmeri e vllavrasje
   kurveri/degjenerim
   pa-arsimim
   çeqe te bardha (bosh)
   letra pa vlere
   kurse 6 mujorshe per brigadier gjykate
   politike e jashtme = 0
   politike e brendshme =0
   politike per interesa vetjake = 10/10
   shitje territoresh kombtare e tentativa per ndryshime kufijsh = tradhti e larte ndaj atdheut e kombit te 7.5 miljon shqiptarve…

  2. kiu fiu says:

   informaliteti urban aq sa skane nga kalojne as njerzit a as makinat ne nje qytet eurapian te shek XXI.
   Vendosia e ligjit “Toka i takon me te zotit”

 18. Xen deledashi says:

  Po more Bylo po. Një gjë e ke thënë të vërtetë !
  Po smesoi populli nga ato që ka hequr në kurriz nga PeDe’ja, kurrë mos mesoftë.

 19. Liri says:

  Te paditur e pesuat. Mjaft dhimbje na shkaktuat. Populli ju hodhi ne pleh.

 20. Partiot says:

  Ky eshte autori i deshtimit te numerimit elektronik ne vitin 2011 qe sot e kerkon si te “panegociushem”. Se bashku me Kryetarken e KQZ se atehershme ky birbo perlau mbi 2,6 mil. Euro qe i ndau me kompanine spanjolle “Indra” nepermjet nje kompanie te sapo formuar te ish keshilltarit te Berishes. Ky eshte nje hajdut dhe mashtrues si gjithe te tjeret e rraces PD-iste. A ju thua dot shqiptareve ti birbo perse e bere te deshtoje projekti pilot i “Numerimit Elektronik te Votave” ? Perse perzgjodhe nje teknollogji qe ishte e deshtuar pa u provuar ? Me ke i ndave parate pervec 10% qe morri Zeni i Babes nga Keshilltari ? Sa i le Kryetarkes dhe sa more per vete ? Mbasi te rrefehesh se si i ke sabotuar ti vete kete proces, atehere filozofo sa te duash meqenese ke qene nje punonjes i ndershem i OSBE.
  Je mekatar dhe mos bej si i virgjer Oert !

 21. usa says:

  Perkthimi i shprehjes se fytyres te ambasadorit the USA eshte: ‘…c’me ka gjetur mua, me cfare k*qe gomaresh e njerez te pagdhendur kam te bej…’

 22. Emer says:

  Me mire mos shkruaj fare sesa nxjerr nga tastiera paçavure te tilla! Gjynah se je dhe djale i ri por trute i ke si ne diktature. O me ne, o kundra nesh! Nejse, nga nje familje oficeri te Partise se Punes je produkt!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *