Mitingu si një meshë elektorale

Nga Ilir Yzeiri

Mitingu i Partisë Demokratike dhe opozitës në përgjithësi, u mbyll pa asnjë incident dhe nga ajo që u pa dhe nga ajo që raportuan mediet, pjesëmarrja ishte gati sa gjysma e atyre që morën pjesë më 18 shkurt. Përtej të gjitha pritshmërive, PD-ja e ktheu mitingun e saj nga një prolog revolucionar në një meshë ku u dëgjuan fjalë paqeje dhe lavdërimi për zgjedhjet e lira, shpresën, bashkimin, për Republikën e Re e kështu me radhë. Lulëzim Basha kishte përgatitur një fjalim elektoral të cilin e kishte menduar në fillim si një artikulim për problemet ekonomike, për rritjen e pensioneve e rritjen e pagave. Më pas, nga problemet sociale kishte zgjedhur atë të arsimimit të rinisë dhe deklaroi aty se do të anulojë Ligjin e Arsimit të Lartë dhe, nëse ai vjen në pushtet, nuk do të mbetet i ri ose e re që dëshiron të vazhdojë shkollën e lartë dhe që nuk ka mundësi ekonomike, pa u regjistruar në një universitet publik. Pas kësaj, ai nisi retorikën politike duke iu drejtuar turmës së pakët që të jenë të bashkuar dhe aty e paraqiti edhe njëherë veten si udhëheqës që do të sakrifikohet jo për veten e tij, por për ata që do ta ndjekin. Frazat e përgjithshme dhe retorika me fjalë abstrakte vizatonin një realitet që ekziston vetëm në ligjërim. Edhe këtë radhë ai shpalli fitoren dhe fjalët “Shqipëri”, “Republikë”, “bashkim” përsëriteshin pa asnjë kuptim. Mbështetësit e tij në mitingun e PD-së dhe opozitës janë një pjesë e shqiptarëve që kanë të drejtën e tyre të ligjshme që të ndjekin forcën e tyre politike. Ndërkaq, Shqipëria është pluraliste dhe ashtu si PD dhe opozita edhe forcat e koalicionit qeveritar kanë të drejtën e tyre që të artikulojnë të vërteta të tjera dhe të ndryshme nga ato që artikuloi dje Lulëzim Basha. Ky është pluralizmi dhe kjo është demokracia. Ligjërimi i Lulëzim Bashës dje në mitingun e opozitës, në ndryshim nga fjalimet e mërzitshme dhe të lodhshme të Çadrës, ishte më i shtruar dhe më i përmbajtur. Në një rast, si për të ardhur keq, ai iu drejtua policëve që ruanin Kryemnistrinë me tonë atërore. Të gjithë ata që e ndoqën dje Lulëzim Bashën mbetën të çuditur dhe vunë buzën në gaz gjithashtu sepse e panë më në fund që retorika e luftës që zotëronte në fjlaimet e çadrës nuk mund të përkthehet në përplasje civile. Mirëpo, përveç kësaj, mitingu i djeshëm na bëri që të nxjerrim edhe disa konkluzione të tjera. Konkluzioni i parë dhe më i rëndësishmi është ky: Shqipëria është pjekur politikisht dhe nuk ka asnjë rrezik të rrëshqasë në dhunë dhe në konfrontim social. Ky ishte mesazhi më i bukur dhe më i rëndësishmi që u dha dje. Pavarësisht se PD-ja dhe Lulëzim Basha po e përjashtojnë veten nga sistemi dhe po i kundërvihen atij, dje ata treguan se dhunën e kanë si frymëzim vetëm në ligjërim, por nuk e kanë si frymëzim edhe në jetë. Dhe kjo është për t’u përshëndetur. Natyrisht mund të bëhen shumë hamendësime se përsë dje në vend të dhunës pamë një miting  shumë paqësor, madje aq paqësor sa të vinte keq për PD-në që ishte bërë si një pulë e ngordhur apo si një gjel i rrahur. Megjithatë, pavarësisht kësaj, dje shqiptarët i dhanë një mesazh të mrekullueshëm gjithë botës dhe i qetësuan miqtë tanë amerikanë dhe europianë se Shqipëria dhe shqiptarët nuk duan të kthehen prapa. Askush nuk e di se çfarë mund të ketë ndodhur në prapaskenë dhe askush nuk e di se çfarë këshillash kanë dhënë miqtë tanë perëndimorë, por ajo që të gjithë e dinë është se vetëm dhuna nuk do të tolerohej dhe nëse do të kishte një të tillë, gishti do të vihej mbi Lulëzim Bashën.

Konkluzioni tjetër i rëndëishëm që mund të nxirret nga mitingu i djeshëm është se Partia Demokratike, për fat të keq, është në një kaos ideologjik dhe politik. Dje, protesta e gjatë prej më shumë se dy muajsh, mori një kthesë të papritur dhe nga frymëzim për revolucion u bë lutje për qëndresë të vazhdueshme dhe pa afat. Lulëzim Basha i ftoi ndjekësit e tij që të jenë gati se qëndresa do të vazhdojë derisa të realizohen zgjedhjet e lira dhe qeveria teknike. Tani, nëse PD-ja dhe opozita do të bëjnë pas tre muajsh apo edhe pas dy muajsh një protestë tjetër paqësore si kjo që bënë sot, do të bëjnë shumë mirë, por çfarë do të zgjidhin? Sepse një lëvizje e tillë politike që nuk ka objektiv të qartë për të realizuar bën efekt të kundërt. Siç dihet çdo ngjarje apo çdo lëvizje nis me nota tragjike dhe nëse qëllimi humbet kuptimin bëhet komedi.

Konkluzioni tjetër që mund të nxirret nga manifestimi paqësor dhe i gëzuar i mtingut të djeshëm është edhe imazhi i PD-së dhe i Lulëzim Bashës. Me sjelljen e djeshme Lulëzim Basha u përpoq që të tregojë se ai është një lider jo i dhunshëm. I akuzuar për fjalor të rëndë e luftarak, i shpallur lider që nuk dëshiron dialogun dhe refuzues ndaj miqve euroatlantikë, ai u përpoq të tregojë dje se nuk është i tillë. Të paktën nuk i nxit turmat për dhunë dhe konfrontim. Por çfarë kërkon? Pikërisht këtu fillon dhe drama e tij politike. Nga ajo që u pa dje, ai me të vërtetë as vetë nuk e di se çfarë kërkon. Në një rast të krijohej përshtypja se tani mund të pranonte edhe ndonjë kompromis, pastaj si në ëndërr përmendej dhe i dukej se dikush e shihte vëngër dhe përmendte qeverinë teknike. E shpalli të realizuar ndërtimin e “Republikës së Re” dhe të përmbysur “Republikën e Vjetër”, por kjo përmbysje ndodhi vetëm në ligjërimin e tij sepse, mesa duket, zgjedhjet do të mbahen më 18 qershor dhe PD-ja dhe opozita nëse do të sillen kështu do ta shohin veten jashtë sistemit.

Ka edhe një shpresë të fundit. Ditën e hënë vjen në Shqipëri Zv/ndihmëssekretari amerikan i Shtetit, zoti Hoyt Brian Yee. Ai nuk do të gjejë një Shqipëri me institucione të dhunuara si në Maqedoni, por do të gjejë një Shqipëri normale me një pjesë të klasës politike që po shfaq një sjellje pak absurde, që ka shpallur se nuk do të marrë pjesë në zgjedhje dhe që kërkon qeveri teknike. Kam përshtypjen se ajo që do t’i bëjë përshtypje zyrtarit të lartë amerikan do të jetë konteksti i ultimatumit të opozitës. Si ka mundësi të kërkosh largimin e qeverisë dhe zemërimin politik ta shpallësh si një festë? Nëse fjalimi i djeshëm i Lulëzim Bashës ishte prologu u programit elektoral, kam përshtypjen se zyrtari i lartë amerikan do të arrijë ta bindë PD-në që të futet në zgjedhje dhe luftën për Republikën e Re ta bëjë si një forcë politike brenda një koalicioni që do të shfaqet si alternativë e PS-së që udhëhiqet nga Edi Rama.

Nëse do të ndodhë kështu, askush nuk del i humbur, të gjithë dalim të fituar sepse Shqipëria dërgon një imazh tjetër në Perëndim dhe aleatët tanë kanë një detyrmi më shumë që ta mbështesin vendin tonë, Kosovën dhe çështjen e shqiptarëve në Maqedoni.

Dje Shqipëria fitoi. Mitingu i djeshëm ishte si një meshë dhe kjo është një gjë e mirë. Ne shqiptarët kemi nevojë të lutemi dhe të falim.  

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Mitingu si një meshë elektorale”

 1. niki says:

  N.Q.S NESER BASHA PRANON TE FUTET NE ZGJEDHJE,GJEJA E PARE QE I DUHET IMPONUAR DUHET TE JETE VOTIMI I VETINGUT. NE RAST TE KUNDERT LE TE VAZHDOJE TE QENDROJ I NGUJUAR NE çADER.

 2. Nadi says:

  DJE BASHA U DUK SI NJË QEN I NGORDHUR!
  NUK I SHËRBEN DOT ,AS BARIUT ,AS TUFËS!
  AS UJKUN SE VRET DOT,AS DELET SI MLEDH DOT ,SEPSE S’K FUQI TË VRAPOJË,!
  QENIN QË ESHTË DUKE NGORDHUR,S’E DO NJERI!😖😳POR , I HEDHIN NJË KOTHERE ,OSE E ÇOJNË TEK VETERINERI QË TI KURSEJNË AGONINË!
  POPULLI S’E DO MË .!
  TË TITË,MILITANTËT ,JANË BËRË PIMË E. RERË,!
  SKYPIONI, DO TA NGUSHLOJË!👎👎👎👎

 3. shqip says:

  Shkurt. Kater Jane pikat. E para lidhet me ardhjen e zv sek te departamentit. Pd- ka kanalet e veta te komunikimit. Dhe ka marre vesh qe ky vjen me nje mesazh te forte per shqupin. Atyre mund tu ndalohet hyrja ne shba ne kuadet te antiterrorizmit. Nje Force qe ushtron dhune ka elemente qe inspirojne sulme edhe jashte vendit . E dyta lidhet me amb Lu. Ky i ka bere te ditur Lylit dhe Berishes se gjithshka do filmohet . Dhe gjeja e pare qe do ti tregojne ndihmes sektetarit , do jete kaseta me pamje nga dhuna. E treta eshte taktike. Pd ka nje shprese te kolegji per anulimin e regjistrimit jashte afateve. Sipas kalendarit berishian. Edhe ne kete rast dhuna do tu kthehej ne minus per aksionin e nisur tre muaj me pare. E katerta qe eshte edhe barometri popullit , ka te beje me largimet ne mase te simpatizanteve e te figurave qe mbajne poste drejtuese. Emeruesi i te gjithave eshte qe te gjitha rastet e nxjerrin pd humbese. Ndoshta Po te futej ne zgjedhje do dilte Force e trete a e katert . Duke luajtur ne balotazh me pdiu. Po gjeja me e mire per shqiptaret apo edhe demokratet vete, eshte we kjo Force ta mbylle ketu ciklin. Pas nje çerek shekulli jete destruktive.

 4. mergim tari says:

  Nder te tjera Basha tha ……….
  Shko I neper qyetet, fshatrat, shtepine tuaja….
  dhe PERHAPNI LAJMIN E MIRE SE E BEME REPUBLIKEN E RE, E BEME KETE, DITA E RE PO VJEN, E NESERMJA ESHTE E NDRITUR……..
  Mua nuk mu duk tamam si meshe, mu duk tamam si ata qe vijne e trokasin ne te dera dhe flasin per fene dhe ne fund thone që Jane deshmitaret e jahovait. Basha fliste te shtunen tamam si nje prej tyre.
  THASHE ME VEHTE ……
  Ç’TE BEN AMERIKA, EDHE DSHMITAR TE JAHOVAIT TE BEN PO DESHEN. I KANE THENE MOS GUXO TE BESH NDONJE GJE NE PROTESTE SE TE ZHDUKEM, MADJE MBARO FJALIMIN DHE THUAJ KOPESE TENDE TE SHKOJNE NE SHTEPI. DHE BASHA SI PRIFT I MIRE PASI MBAROI ME BUDALLALLEKUN E TIJ, I THA KOPESE TE SHKONTE NE SHTEPI.

  PSE MENDONI SE DO TU THOSHTE SHKONI NE SHTEPI, PA JA MBLEDHUR AMERIKA.
  ÇTE BEN AMERIKA, BO BOOOO, E KA ÇUAR NE LUSHNJE SI TRITANIN NE 1997…..

 5. kleptofagos says:

  Shqiperia ka nevoje urgjente per protektorat te BE-se dhe mandat te kufizuar kohor per te zgjedhurit vendas. Mocali i korrupsionit politik ne Shqiperi nuk mund te pastrohet nga elita aktuale. Duhet te rrjedhe shume uje, qe te qarkulloje dhe pastrohet ky batak nga krimi dhe vjedhja masive. Nje guvernator i huaj qe do denoje cdo shkeles te ligjit dhe nje rryme e forte, e vazhdueshme me prurje te reja ne te gjitha hallkat e shtetit, do te zevendesoje mafien e pushtetit qe na ka grabitur dhe qeverisur prej shume vitesh. Kemi nevoje per gjak te ri dhe te pa infektuar, por kjo nuk arrihet me Sali (Lul) Berishen, Ilir Meten dhe Edi Ramen. Mafia ushqehet me votat e popullit dhe kushdo qe te marre vota me 18 Qershor, nuk ka per te ndryshuar asgje. Bojkoti masiv ne zgjedhjet e ardhshme do te binde Europen per nevojen e nje protektorati.

 6. Luz says:

  Përshëndetje për ju të gjithë jam zonja Luz nga shtetet e bashkuara, kur unë kam nevojë për një hua gjatë 3 viteve mbrapa unë kam qenë scammed nga $ 14,500.00 nga disa huadhënës në Gana Por kur kam aplikuar nga ky njeri i frikësuar nga Perëndia i quajtur James Ben kredi ai Më ndihmoni me shumën e kredisë prej $ 150,000.00 që unë kam nevojë për pa ndonjë gjurmë të aktiviteteve të scam unë do t’ju këshilloj të kontaktoni këtë email: [email protected] për më shumë informacion …

 7. Standard Credit says:

  A dëshiron lirinë financiare? Pastaj qëndroni në shtratin tuaj për aq kohë sa dëshironi dhe lejo që ekipi ynë financiar të punojë për ju në STANDARD CREDIT … Aplikoni për një kredi të ligjshme me normë interesi 3%. Për më shumë informacion na kontaktoni përmes: [email protected]

 8. CATHERINE FLORES says:

  Përshëndetje, Kjo është për të informuar publikun e gjerë se znj. CATHERINE FLORES një kredi prestigjoze private huadhënës ka hapur një mundësi ekonomike për të gjithë ata që kanë nevojë për ndonjë ndihmë financiare. A keni nevojë për një hua urgjente për të pastruar borxhet tuaja apo keni nevojë për një hua në shtëpi për të përmirësuar biznesin tuaj? A jeni refuzuar ndonjëherë nga bankat dhe institucionet e tjera financiare? Mos kërkoni më tej, sepse ne jemi këtu për të gjitha problemet tuaja financiare. Ne kemi siguruar kredi me normë interesi prej 2% për individë, kompani dhe korporata në një mënyrë, kushte dhe kushte të qarta dhe të kuptueshme. Nuk ka nevojë për kontroll kredie, 100% e garantuar. E-mail: ([email protected])

 9. Norton Finance says:

  A jeni nën Rishikimi ose Administrimi i borxheve? A jeni në listën e zezë? A po përpiqeni të përballoni pagesat tuaja mujore? Dëshironi të blini një kredi për shtëpi, makinë ose biznes, por ju jeni nën rishikim të borxhit apo administrim? Nëse jeni përgjigjur PO për ndonjë nga pyetjet e mia? Mirësi të na kontaktoni përmes emailit: [email protected]

 10. Alexander Kravis says:

  Përshëndetje,

  Aplikoni tani për të marrë oferta reale konkurruese për kredi !. Nuk ka detyrime! Norma e interesit prej 3.% ju mund të merrni financën e dëshiruar që ju nevojitet. Na kontaktoni përmes E-mail:
  [email protected]
   
  Vetëm për huamarrës të rëndë

  Alexander Alexis
  Oferta e kredisë zbatohet tani

 11.   Kohlberg Kravis Roberts. says:

  Përshëndetje,

  Aplikoni tani për të marrë oferta reale konkurruese për kredi !. Nuk ka detyrime! Norma e interesit prej 3.% ju mund të merrni financën e dëshiruar që ju nevojitet. Na kontaktoni përmes E-mail:
  [email protected]
   
  Vetëm për huamarrës të rëndë

  Alexander Alexis
  Oferta e kredisë zbatohet tani

 12. KREDI! …. KREDI !! ….. KREDI !!! ….. KREDI !!!!

  Ky është Kennod Loan Plc, një kompani private e kredisë që jep një mundësi për mundësi të jetës. A keni nevojë për një hua urgjentisht për të paguar borxhet tuaja, ose keni nevojë për një hua për të përmirësuar biznesin tuaj ?, Ju jeni refuzuar nga bankat dhe institucionet e tjera financiare. A keni nevojë për një hua konsolidimi apo një hipotekë? Duke kërkuar për Morea, sepse ne jemi këtu për t’i bërë të gjitha problemet tuaja financiare një gjë të së kaluarës. Ne u japim hua individëve që kanë nevojë për ndihmë financiare, që kanë një kredi të keqe ose kanë nevojë për para për të paguar faturat, për të investuar në biznes në shkallën prej 2% në vit në 50 vjet periudhë të ripagimit kudo në botë. Ne bëjmë ndihmë të besueshme dhe përfituese dhe do të jemi të gatshëm të ofrojmë kredi. Ne ofrojmë kredi që variojnë nga 5.000 deri 20 milionë dollarë amerikanë. Kreditë tona afatgjata pa dënime të hershme të fitimit kanë ndihmuar shumë nga klientët tanë në të gjithë botën. Për pyetjet dhe aplikimin,

  Emri i plote: ……….
  Sasia…………
  Numri i telefonit:…….
  Të ardhurat mujore: ………….
  Vendi ………………………….
  Qëllimi i Lona ………
  Kohëzgjatja ………

  Na kontaktoni sot me e-mail: ([email protected])

 13. Richardpeterson says:

  Aplikoni për një kredi të shpejtë dhe të përshtatshme për të paguar faturat dhe për të filluar një biznes të ri ose për të rifinancuar projektet e tyre në një normë më të lirë interesi prej 2%. Na kontaktoni sot përmes: për më shumë informacion me shumën e kredisë që nevojitet, pasi oferta jonë minimale e kredisë është 5.000,00 për çdo zgjedhje të shumës së kredisë. Ne jemi një huadhënës i regjistruar dhe i certifikuar i ligjshëm. Ju mund të na kontaktoni sot përmes postës elektronike për përgjigje të shpejtë, nëse jeni të interesuar për marrjen e kësaj kredie, na kontaktoni për më shumë informacion rreth procesit të kredisë, procesit të mënyrës se si kushtet e kredisë dhe si do të transferohet kredia për të bërë ju. Unë kam nevojë për përgjigjen tuaj urgjente nëse jeni të interesuar. Email: [email protected]

 14. Johnson says:

  Përshëndetje,

  Unë z. Johnson Clark. Ne jemi një ofrues i regjistruar dhe i miratuar i kredive i bazuar në Nigeri. Ne ofrojmë kredi private, kredi komerciale dhe hua personale me norma shumë të ulëta të interesit vjetor prej 2% për njerëzit nga e gjithë bota duke përfshirë vendin tuaj. Ne kemi një periudhë fleksibël shlyerjeje nga 1 vit në 30 vjet. Kredia jonë shkon nga £ / $ / Euro 10,000 deri £ / $ / Euro 350,000

  Për më shumë informacion, kontaktoni emailin e kompanisë: [email protected] me të dhënat tuaja më poshtë.

  (1) Emri juaj:
  (2) Shuma e nevojshme si kredi:
  (3) Numri i telefonit:
  (4) kohëzgjatje:
  (5) Vend
  (6) Gjinija:

  Faleminderit
  Z.Johnson Clark

 15. ADAM MOORE says:

  INSTALIMI I NJË KREDITË, MERRNI NJË RI!

  Merrni $ 5,500 U.S.D çdo ditë; për gjashtë muaj

  A e dini që ju mund të kolloni në ndonjë makinë ATM me një kartë ATM hacked?
  Renditni për një kartë bosh kartoni tani dhe merrni miliona brenda një jave, jetoni një
  të rehatshme dhe luksoze
  që ju keni dashur gjithmonë, kartat tona janë programuar në të tilla
  një mënyrë që përdoruesit nuk mund të kapen nga cctvs ose ndonjë monitorim
  sattellite, edhe pse këto karta janë të paligjshme, e dobishme e saj.
  Na kontaktoni përmes emailit ([email protected])
  Ne kemi kartat e programuara posaçërisht ATM që mund të përdoren për të hackuar ATM
  Makinat, kartat ATM mund të përdoren për të tërhequr paratë në ATM ose për të paguar
  për mallrat përmes P.O.S.

  Bëni mendjen para se të aplikoni, është një marrëveshje e drejtë!
  Rendit tani: na kontaktoni nëpërmjet
  Email: ([email protected]).

 16. KENI NEVOJA FINANCAVE 100%? Ne japim kredi me një normë interesi të përballueshëm prej 1.00%

  A jeni një burrë apo grua biznesi? A jeni në ndonjë rrëmujë financiare A keni nevojë për një hua për të filluar një biznes të vogël dhe të mesëm? A keni një rezultat të ulët të kreditit dhe po e keni të vështirë të merrni hua nga bankat lokale dhe institucionet e tjera financiare? Aplikantët e interesuar duhet të na kontaktoni përmes emailit: [email protected]

 17. Alliant Credit Union says:

  Përshëndetje,

  A po përjetoni vështirësi financiare apo keni nevojë për kredi urgjente për të financuar biznesin tuaj / nevojat personale? Përgjigja është Alliant Credit Union.
  Ne jemi një kompani financiare me bazë në SHBA me huadhënës të certifikuar dhe të ligjshëm, të miratuar ndërkombëtarisht. Ne ofrojmë hua për kompanitë, kompanitë dhe individët me një normë të favorshme interesi prej 3%. Mund të jetë një kredi afatshkurtër ose afatgjatë, ose edhe nëse keni kredi të këqija, ne do ta përpunojmë kredinë sa më shpejt që të marrim aplikacionin tuaj. Ne jemi një institucion financiar i pavarur. Ne kemi ndërtuar një reputacion të shkëlqyer gjatë viteve duke ofruar lloje të ndryshme kredish për mijëra klientë. Njerëzit e interesuar duhet të na kontaktoni tani:
   
  [email protected]

 18. A keni nevojë për kredi? nëse po, email: ([email protected]) për më shumë detaje. says:

  A keni nevojë për një hua urgjente? Ne japim kredi biznesi, kredi personale, kredi studentore, kredi për makinat Etj, Nëse jeni të interesuar na kontaktoni përmes: (dakany.endre(a)gmail.com)

  Oferta urgjente e kredisë.

 19. Mr Patai says:

  A keni nevojë për një hua personale / biznesi me normë interesi të ulët ?, na kontaktoni për më shumë informacion nëpërmjet Email-it: pataibalint01 (AT) gmail.com

 20. Norton Finance says:

  A jeni nën Rishikimi ose Administrimi i borxheve? A jeni në listën e zezë? A po përpiqeni të përballoni pagesat tuaja mujore? Dëshironi të blini një kredi për shtëpi, makinë apo biznes, por ju jeni nën rishikim të borxhit apo administrim? Nëse jeni përgjigjur PO për ndonjë nga pyetjet e mia? Mirësi na kontaktoni përmes emailit: [email protected]

 21. A doni të huazoni para? nëse po Na kontaktoni sot me email: [email protected] says:

  A doni të huazoni para? nëse po Na kontaktoni sot me email: richardcosmos5(a)gmail.com

 22. nevojë për para Na kontaktoni; ([email protected]) says:

  A keni nevojë për një hua për biznesin tuaj, ose për përdorim personal? Oferta jonë ofron kredi me një normë interesi të ulët prej 2% .. A keni menduar për marrjen e një kredie? Ndoshta ju jeni refuzuar nga banka juaj lokale? përgjigjeni për më shumë informacion nëpërmjet: (georgeanderson.loanfirm255(a)gmail.com) Klient serioz vetëm nëse nuk jeni i interesuar keni nevojë për një kredi me mirësi të injoroni këtë mesazh Faleminderit!

  Oferta e huasë.

 23. nevojë për para Na kontaktoni; ([email protected]) says:

  A keni nevojë për një hua për biznesin tuaj, ose për përdorim personal? Oferta jonë ofron kredi me një normë interesi të ulët prej 2% .. A keni menduar për marrjen e një kredie? Ndoshta ju jeni refuzuar nga banka juaj lokale? përgjigjeni për më shumë informacion nëpërmjet: (georgeanderson.loanfirm255(a)gmail.com) Klient serioz vetëm nëse nuk jeni i interesuar keni nevojë për një kredi me mirësi të injoroni këtë mesazh Faleminderit!

  Oferta e huasë.

 24. nevojë për para Na kontaktoni,[email protected] says:

  A keni nevojë për një hua urgjente? Ne ofrojmë 1000 euro deri në 300,000,000 euro të interesuar Të na kontaktoni për më shumë informacion: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  Oferta e huasë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *