Zv/ndihmësi sekretari amerikan i Shtetit i jep një paralajmërim opozitës një ditë para vizitës në Tiranë

Një ditë para mbërritjes në Tiranë zëvendësndihmës sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee lëshon apelin e tij kundër çdo lloj bojkoti.

“Parlamentet duhet të përfaqësojnë dhe të mbrojnë interesat e qytetarëve. Deputetët nuk mund të heqin përgjegjësinë që kanë duke bojkotuar parlamentin”, tha zyrtari i lartë amerikan ndërsa kujtoi këshillën e ish-presidentit amerikan Ruzvelt “se është më mirë të jesh një lider i guximshëm në arenë sesa një kritik apo vëzhgues nga jashtë”.

Gjatë fjalës së tij në forumin rajonal për siguri “2BS” në Budva të Malit të Zi, zyrtari i lartë amerikan tha se Qeveritë në rajonin e Ballkanit duhet të luftojnë kundër korrupsionit dhe udhëheqësit e rajonit duhet të gjejnë kurajën politike, për të bërë reformat e nevojshme në interes të qytetarëve.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Zv/ndihmësi sekretari amerikan i Shtetit i jep një paralajmërim opozitës një ditë para vizitës në Tiranë”

 1. Alban Dega says:

  From: Alban Dega
  Date: July 26, 2016 at 03:01:07

  Opinione :

  AMERIKA E BEKUAR NA KA PUSHTUAR ZEMRAT… !

  – As ne nuk qendrojme mbrapa… E Bukura e Dheut, Shqiperia ka pushtuar zemrat e udheheqjes amerikane

  – Shqiperia me siguri do te behet !

  – Nga Alban e Agim Dega, Nju Jork

  Pas nje beteje te cmendur me kucedren me nente krere shqiptaret kunder shqiptareve per mustaqet e Celos me ne fund Reforma jetike e Drejtesise per shqiptaret u miratua.
  Arkitekti dhe zbatuesi i saj eshte vetem nje : Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe udheheqja e saj aleate e mike e koheve te veshtira. Nuk ka e nuk kishte se si te ndodhte ndryshe
  Pa Shtetet e Bashkuara te Amerikes sot Shqiperia nuk do te ekzistonte si shtet i pavarur ose edhe nese po me mire te mos ekzitonte.
  “Une kam nje vote dhe ajo do te jete per Shqiperine” deklaroi ketu e gati 95 vjet me pare miku i madh i popullit tone te vogel Wodrow Wilson.
  Jo vetem Reforma u miratua, por qeveria amerikane i ka paraprire ne bashkepunim me qeverine shqiptare zbatimit te saj.
  Byroja Federale e Hetimit, FBI , ka filluar pergatitjet dhe po punon per zbatimin e saj sa me pare duke nisur me Byrone Kombetare te Hetimit.
  Kur syshqiponjave e FBI-se amerikane, Majes boterore te Hetimit u bashkohen qe ne djep shqiponjat e “Vendit te Shqiponjave” suksesi eshte i paragarantuar!!
  Ne gjithe kete sage frojdiane ka vetem nje falenderim te merituar nga thellesia e zemres se cdo shqiptari :
  Thank You USA!
  Thank You Mr. Donald Lu!
  U jemi borxh si popull e si komb me dashurine dhe mirenjohjen tone pa kushte e perjete!
  Te tjerat vecanarisht per Lulezim Bashen jane llogje Kavaje e kortezira diplomatike absolutisht te pamerituara sa edhe qesharake !
  Shembulli me tipik eshte mesazhi i ambasadorit Italian Cutilio qe nuk u degjua qofte edhe nje here te perkrahen Reformen. Ishte ne letargji… Edhe mesazhi i tij per Bashen duket se eshte bere ne kllapi!
  Shkurt: me ka cue nana per te lare gojen

  Per lirine jap edhe dashurine… !

  Themi me dashurine tone sepse nje nga heronjt tane te perbashket ne luften tone te perbashket kunder nazi- fashizmit i shkroi te fejueares se tij vetem pak caste para se te dilte perballe skuadres se ekzekutimit:
  -Per dashurine jap jeten!
  Per lirine jap dashurine!
  Nuk mund te kete as jete e as dashuri pa lirine!
  Nuk mund te kete as dashuri, as liri, as jete pa drejtesi, pa barazine para ligjit nga shtetasi me i fundit e deri tek kryetari i shtetit !
  Ky eshte shpirti, zemra, thelbi i pushtetiit “Ne Populli, Me Popullin, Per Popullin” qe e ka emrin e ndritur DEMOKRACI= PUSHTET I POPULLIT “.
  Askush me shume se ky popull, 95 per qind ” edhe me proamerikan se edhe vet amerikanet”, sic shprehej nje nga Institutet me prestigjioze Amerikane pas sondazheve te tij jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Kosove e trojet shqiptare ne Maqedoni.

  Kjo eshte Amerika !

  Po ju sjell nje pervoje te perjetuar…
  Ne shtatorin e vitit 1990 fitova nje konkurs te UNDP , Programit te Informimit Publik te OKB- se . Dy muaj gjithsejt!
  Pasi jam kthyer kam shkruar nje analize, pershtypje udhetimi me titull ” Dy muaj ne Amerike”
  Ia dergova gazetave kryesore te asaj kohe ” Zeri i Popullit” dhe ” Bashkimi” diku nga data 15 nentor 1990.
  “Zeri… “nuk e botoi kurre!
  “Bashkimi” me kryeredaktor Qemal Sakajeven e botoi ne dy a tre numra pothuajse te plote nese nuk gabohem me 13- 15 dhjetor..por gati nje muaj mbrapa, vetem pasi kishin filluar protestat historike te dhjetorit !
  Sic do me tregonte ish-kolegu im i nderuar me ATSH, gazetari i talentuar Genc Kondi pas disa vitesh ketu ne Nju Jork, ai i biri i Pirro Kondit te respektuar dhe nipi i nje ish- refugjati ne SHBA e kishte redaktuar qe ate dite dhe bere gati per botim… Ishte hequr tri here nga faqja
  Pse ? Censura e bishes se plagosur komuniste nuk kishte hapur driten jeshile te botimit as Qemalit as Gencit deri pas 9 dhjetorit historik!

  E duam Shqiperine si Amerika demokratike … !

  Lajmin e te cilit na e dha Fidel Castro Ruz ne ” Shtepine e pushtuar prej shqiptareve” pra ne Ambasaden e Shqiperise ne Kube po ate nate kur beja perkthyesin dhe gazetarin e Reiz Maliles se ndjere!
  Nder te tjera ne ate shkrim barazoja 18 vjet shkollim te meparshem ne Universitetin e Tiranes, ne Institutin e Gjuhes se Pekinit, ne Universitetin e Pekinit, i themeluar nga amerikanet qysh ne vitin 1904, ne UNAM te Meksikos me ate cka mesova per ato “Dy muaj ne Amerike “
  Pothuajse te gjithe Profesoret perfshi babain e gazetarise bashkekohore dhe njekohesisht Babai i ” The New York Times” Sulzberger na dhane mesime ne formen e bashkebisedimeve!
  Nuk e kam tepruar aspak me kete perfundim.
  Kjo eshte Amerika! Kjo eshte fuqia e saj cudiberese!
  A ka deshmi me te madhe per kete se nje nga parullat, kushtrimi kryesor i heronjeve te dhjetorit ishte “ e duam Shqiperine si e gjithe Evropa”
  E duam Shqiperine si Amerika demokratike
  Prandaj miratimi me kulac e me fort me kerbac se me konsesnsus “keshtu e kurrsesi ndryshe!” ndaj atyre qe nuk kane konsensus me veten e vet, me familjen e vet, me partine e vete, me shtetin e vet, me aleatet e vet eshte jetike. eshte clirimi e pavaresia e dyte e Shqiperise nga korrupsioni e impuniteti, nga kusaria e vrastaria!
  Perzgjedhja, financimi, shkollimi, edukimi i djemve dhe vajzave tane shqiponja BKSH-se- National Bureau of Investigation, nga syshqiponjat e Federal Bureau of Investigation – FBI-ja amerikane eshte ndihma me e madhe, investimi me i fuqishem ne Shqiperi i aleatit strategjik dhe mikut tone me te madh ne Bote, Shteteve te Bekueme te Amerikes,sic i quante gjyshi im i nderuar Imami Elez Hoxhe Berisha!
  Ai eshte pjese e ndritur e superinvestimit politik, strategjik, shpetimtar, te gjithanshem nga Ambasadori Donald Lu, nga Zj. Viktoria Nuland, nga Sekretari i Shtetit John Kerry, nga Zevendespresidenti Joe Biden, nga Presidenti Barack Obama!

  Me shqiptar se vete shqiptaret!

  Nuk mund te harrojme kurrsesi kandidaten e nderuar per Presidente te SHBA-se Hillary Clinton me mesazhin me patriotik e me atdhetar se te cdo politikani shqiptar nga altari i demokracise shqiptare ne Tirane: “Duajeni vendin tuaj te bukur!”
  Me shqiptar se cdo shqiptar
  E ndaj kujt!?
  Ndaj nje populli e kombi me proamerikan se vete amerikanet!
  Nje simbioze, bashkejetese, nje aleance strategjike e nje miqesi e pakthyeshme dhe e pathyeshme!
  Nje aleance strategjike me interes te ndersjelle midis udheheheqjes me proshqiptare se vete ne shqiptaret te superfuqise boterore SHBA-se me popullin me proamerikan se vete amerikanet te Shqiperise se Vogel si diamanti por te bukur si Perendesha e Bukurise Dea!
  Amerika na i ka pushtuar zemrat e 95 per qind te shqiptareve kudo ne Bote !
  As ne nuk qendrojme mbrapa!
  Shqiperia e bukur “ e Bukura e Dheut” sic e kane quajtur rilindasit tane, ka pushtuar zemrat e udheheqjes se Amerikes!
  Shqiperia me siguri do te behet!
  Faleminderit SHBA …. !

  1. e di si eshte puna says:

   Na CAVE TRAPIN O DEG KOKLOQJA! Te duket vetja si Saliu qe po na can bythen me “filozofira” e “patriotizma”!? A e kupton qe na eshte shpif Salia dhe kushdo qe perpiqet te imitoje ate (si salist apo anti-salist) na e shpif!!! A kupton o BOLEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE 😛

 2. Mihallaq Furxhi says:

  Per mendimin tim,vertet jam plotesisht dakort me apelin e Mr. yee, por Shqiperia dhe Shqiptaret duhet te bejne nje reforme te thelle ne politike ku Parlamentaret te zgjidhen vetem nga populli me nje sistem plotesisht maxhoritar,ku sovrani i cdo zone elektorale do te zgjedhe kandidatin me te mire midis kandidateve te partive dhe kandidateve te pavarur me nje numur zonash elektorale 81 apo 101 dhe me nje president te zgjedhur vetem nepermjet konsensusit nga Parlamentaret te zgjedhur vetem nga vullneti i sovranit te cdo zone elektorale me 75% +1 vote ,me ndryshimet e rendesishme te amendamenteve te kushtetutes te 2008,pa financimin e fushates zgjedhore te Partive nga Shteti.
  Vetem kur te arihet kjo reforme fillon Demokracia e vertete per Shqiperine dhe Popullin Shqiptar.

  Member of DEMOCRATIC NATIONAL COMMITTEE

  shteti

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *